| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Když je dítě příliš „živé“ 1.

Aleno, tak mi manžel zhruba přelouskal ten článek (páč já bych to louskala ještě zítra) a bylo tam, že zhruba 9% léčených dětí mělo problémy psychotického rázu (oproti tomu z hyperaktivních dětí, které nebraly léky neměl takové problémy nikdo). Mám tomu rozumět tak, že šlo o podobné problémy jako např. tady?:

...psychiatr provedl na osmiletém Larrym testy a označil ho za lehce "hyperaktivního"; a že je u něj nutná léčba; o čemž však paní Donaldová vážně pochybovala. Řekla psychiatrovi, že by raději sáhla po alternativách, jako např. zařídit Larrymu soukromé hodiny, než ho nechat polykat léky. "Psychiatr mě ujistil, že předepsané léky slouží k tomu, aby držely Larryho chování pod kontrolou a že jsou naprosto neškodné", říká Fay Donaldová. A tak ustoupila. Larrymu byl předepsán cylert a jeho duševní stav se zhoršil. Fay: "Larry byl extrémně paranoidní a večer odmítal jít do postele. Měl také bolesti žaludku a mnoho dalších vedlejších účinků. Šla jsem zpátky za tím psychiatrem a prosila ho, aby s tou léčbou skončil." To také psychiatr udělal, ale dal Larrymu povzbuzující prostředek: ritalin, prostředek, který byl paní Donaldové představen jako zaručeně velmi účinný.

Larryho život se stal noční můrou. Dítě začalo mít "hrozný strach" ze tmy, nadále ho bolel žaludek, mohl sotva spát a začal mít bolesti hlavy. Psychiatr je ujišťoval, že tyto symptomy jsou pouze přechodné. Tak tomu však nebylo. Paní Donaldová chtěla vědět, kdy bude ritalin vysazen: "Psychiatr mi řekl, že když dítě přichází do puberty, dochází k hormonálním změnám a že tyto převzaly funkci ritalinu; avšak v tomto momentě se prý musí pokračovat." Po té, co Larry užíval lék během tří let, s tím ve druhém ročníku střední školy přestal. Faye: "Byl strašně depresivní a tyto deprese trvaly celé týdny. Cítil se jako uvězněný". Larry jí řekl: "Mami, něco není v pořádku. Necítím se dobře. Mám strašné pocity". Ptala se psychiatra: "Mohl by ritalin být příčinou těchto potíží? Vede k závislosti?" Ten ji ujistil, že ritalin nevede k závislosti, jedna snadno vyvratitelná lež. Ritalin spadá do druhé skupiny substancí, které vedou k závislosti a které úřady v Americe a v jiných zemích kontrolují. Po třech letech ritalinu Larry zapomněl, co to znamená, žít bez léků. Larry si začal na ulici obstarávat jiné, ilegální drogy. Od ritalinu přešel Larry ke "cacku", jinému druhu amfetamínů. Povolená forma této drogy se podává dětem pod názvem desoxyn.

V jistou dobu se Larry své matce vyzpovídal z toho, že je závislý na drogách. V onu dobu se on a jeho čtrnáctiletý "obchodník" napumpovávali ritalinem tak, že si ho sami stříkali. Šňupal taky "crack" a bral kokain a heroin. Když neměl ritalin, bral jiné drogy, protože zuřil a cítil se sklíčený a zmatený. Potřeboval něco, aby tento pocit utlumil. Paní Donaldová říká, že příběh Larryho by měl být varováním pro všechny; byl to návyk na psychofarmaka, co jejího syna přivedlo ke konzumu zakázaných smrtelných drog, které si obstarával na ulici. Dnes se daly s paní Donaldovou dohromady další matky, aby předešly tomu, že se ve veřejných školách přivedou na cestu silných psychiatrických drog další miliony dětí; aby dosáhly puberty bez pomoci ilegálních drog, i ve Švýcarsku.

Je známo, že substance amfetaminu mohou mít nebezpečné vedlejší účinky. Abstinence, nebo i jen snížení dávek, mohou vést k životu nebezpečným situacím. Podle DSM III-R (diagnostická a statistická příručka psychiatrie), která byla zveřejněna v roce 1987, psychiatři oznamují, že "dobrovolná smrt je nejzávažnějším následkem odnětí ritalinu nebo jiných podobných drog". Brad Eckstein, jeden šestnáctiletý chlapec, se oběsil v garáži svého domu, když byla jeho porce ritalinu zmenšena. Sám výrobce ritalinu přiznává, že se jedná o lék způsobující závislost. Ve Spojených státech vzrostla mezi roky 1985 a 1995 produkce ritalinu o 665 %, s přírustkem 500 % od roku 1990. V některých třídách bere tento medikament až 20 % žáků, a také prosac. Na trhu už existuje i prosac s peprmintovou příchutí, aby dětem lépe chutnal. Tuto psychoaktivní pilulku polyká něco mezi 2 000 a 6 000 anglických dětí, aby se "uklidnily". Každý rok se v Německu vystaví 500 000 receptů na psychofarmaka pro mladistvé ve školním věku, a jedna z pěti pilulek se podává dítěti pod jedenáct let. Mezi lety 1985 a 1990 stouplo číslo ritalinových receptů z 1 000 na 16 000. Je hrozné, že se takovým léčbám podrobují miliony dospělých, často proti své vůli; přesto je ještě mnohem strašnější, když jsou k tomu nuceny děti.

Podávání psychotropních substancí dětem a mladistvým mění jejich osobnost a podněcuje je k sebevraždě nebo je nutí sáhnout po ilegálních drogách, čímž se jim ulice ztotožňuje s kriminalitou. Zvláště znepokojující je v procentech vyjádřený nárust sebevražd mezi nezletilými. Jedna americká lékařská zpráva z roku 1997 vyzdvihla úzkou spojitost s užíváním benzodiazepinů mezi mladistvými (ale i mezi dospělými); v dubnu 1996 hlásil "Australian and New Zealand Journal of Psychiatry", že antidepresiva jsou jednou z nejpodstatnějších příčin sebevražd.

V roce 1996 informovala zpráva jednoho francouzského lékaře ("Suicides et psychotropes"), že pokusy o sebevraždu jsou častější u pacientů, kteří užívají antidepresiva, než u těch, kteří neužívají žádné léky tohoto druhu. V USA od roku 1960 progresivně vzrostl počet případů sebevražd u mladistvých (v době, kdy byla do škol zavedena psychofarmaka); zcela přesně vzrostl podíl sebevražd u mladistvých mezi 10 a 14 lety mezi roky 1963 a 1995 o 190%.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.