| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Průběh těhotenství - 5. a 6. týden

Ráda bych přispěla do této debaty a snad vám ušetřila trochu času a starostí.

Toxoplazmóza je onemocnění způsobené parazitárním prvokem, ke kterému jsou vnímaví všichni teplokrevní živočichové včetně člověka. Nakažení probíhá orálně (ústy), je-li možné se nakazit i oděrkou, o tom jsem neslyšela, ale většina druhů parazitů, kteří do těla přicházejí ústy, potřebuje prostředí žaludku a střev, aby se rozpustil ochranný obal, ve kterém parazit přebývá venku či v tkáních. Množí se v tenkém střevě pouze kočkovitých šelem, u ostatních (u koček také) tvoří tzv. tkáňové cysty, což je měchýřek skrývající "spícího" parazita, který čeká, až ho někdo pozře, nejlépe kočka, aby se mohl dále pohlavně množit. Pozře-li ho někdo jiný, znovu tvoří výše zmíněné cysty v tkáních. Do nich se dostává krevní a lymfatickou cestou a dává přednost rychle se dělícím buňkám, proto je tak nebezpečný pro rostoucí plod. Píšu o toxoplazmě v jednotném čísle, ale jako jedinec, vzhledem ke své velikosti (patří k nejmenším druhům parazitů viditelných pouze mikroskopem), příliš škody nenadělá. Nebezpečná je ve větším množství, kdy právě páchá největší škody svým usazováním se v tkáních (nakažená kočka vylučuje v 1g trusu až milion vajíček tohoto parazita).

A teď, co se týká koček:
toxoplazmózou může onemocnět kočka, která pozře mezihostitele (myš, kus masa), nebo přímo vajíčka z vnějšího prostředí. V 90% případů u ní toto onemocnění proběhne bez příznaků, pouze náhodným vyšetřením trusu se najdou vajíčka tohoto parazita. Pokud se onemocnění projeví, nejčastěji jako zápal plic, jinak průjmy, teplotami, výtoky z nosu a očí a zánětem mandlí. Pohlavní množení ve střevech (s následným vylučováním vajíček do vnějšího prostředí) probíhá nejčastěji u koček do 2 let věku (maximum případů u 3 - 6 měsíčních koťat). Vylučování vajíček začíná za 1 - 3 týdny a trvá dny až 3 týdny, ve vnějším prostředí se vajíčka stávají schopnými infekce za 2 - 5 dní a mohou přežít i více než rok. Pokud kočky tuto formu onemocnění jednou prodělají, už nikdy se neopakuje (vyjma případů zvířat oslabených jinými těžkými infekcemi). Pokud tedy máte doma kočku, která nechodí ven (nechytá myši) a není krmená syrovým masem (nebo je toto maso minimálně 3 dny zmrazeno při -18 st.C, což prvoka likviduje), je riziko, že by měla toxoplazmózu, malé. U ostatních je dobré nechávat pravidelně vyšetřovat trus (doporučuji 1x měsíčně).
Myslím, že nejčastěji se člověk nakazí syrovým králičím masem (existuje studie o tom, že je promořeno 90% králíků z domácích chovů - u domu bývá i kočka, která chytá myši a spí králíkům na seně), proto vždy králičí maso přemražujte). To, mají-li vaši králíci toxoplazmózu, se dá zjistit serologicky (ale je to dost nákladné).

Takže - vy, kdo máte doma psy, králíčky, andulky, křečky, morčata a další mazlíčky, kteří nejsou kočkovité šelmy - POKUD JE nedostatečně tepelně upravené NESNÍTE, TOXOPLAZMÓZU OD NICH NEDOSTANETE (pozor, neznamená to, že od nich nemůžete dostat jiné nemoci, které mohou být nebezpečné pro plod, ale to už je na další povídání a obyčejná lidská chřipka je daleko nebezpečnější (protože k ní přijdete nejsnadněji))! Proto v těhotenství nepořizujte nová zvířata, péči o jejich hygienu přenechte někomu jinému, psy pravidelně odčervujte (škrkavky), likvidujte kočičí trus ihned a bezpečně, ať se nedostane do půdy, po práci s masem se důkladně umyjte a všechno přemražujte.

Jsou dvě hodiny ráno a vzhledem k tomu, že mám ranní ptáče, jdu honem spát. Přeju vám zdravé a hodné (a déle spící) děti. Marcela.



Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-7= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.