| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Indiánské babičky žijí i v Čechách

Ahoj Danielo,
nechci vás přesvědčovat, že šátek je ten nej-, nej-. Jenomže mám vyzkoušený jak kočárek, tak šátek a některé vaše argumenty proti šátku mi připadají neopodstatněné. Chtěla bych vám popsat své zkušenosti.

ad1) vzpřímená poloha
Tento argument jsem docela nepochopila. Úplně malé děti se nosí v "kolíbce" - t.j. vleže, nikoli vzpřímeně. Teprve starší děti se dávají do vzpřímených poloh. Ale... oni v těch šátcích jsou uvázaní ve stejné poloze, jako když jsou nošeni na rukou. Stejně podsazený zadeček, stejně přitisklé k tělu, nožičky široce kolem těla nosiče... Nebo Vy jste až do roku své dítě nenosila na rukou ve vzpřímené poloze? A ještě - má dcera v půl roce začala lézt a během tří týdnů zvládla techniku lezení, vzpřímeného klečení, stoupání u nábytku a sezení. V osmi měsícíh pochoduje kolem nábytku. Dva lékaři mi nezávisle na sobě řekli, že vše dělá správně a svalový korzet má dostatečně vyvinutý, takže není důvod jí to zakazovat. Nebo vy jste Adámka až do roku ani nenechala sedět? Navíc ještě jedna drobnost. Nevím, jestli jste někdy zkoušela jezdit kočárkem centrem Prahy. Já ano. Každou chvíli kočárek drncnul nebo nadskočil, podle toho, jestli jsme přejížděli koleje, vjížděli - sjížděli na chodník bez nájezdu, jeli po nekvalitních dlaždičkách nebo hrbolatém asfaltu... Myslíte, že páteř dítěte, které vleže neustále (byť třeba jemně) nadskakuje a znova dopadá na záda, tím netrpí?

ad2) mluvení na dítě v kočárku
Samozřejmě máte pravdu, opět je tu ALE. Jednou jsem v autobuse dcerku v kočárku nějak nemohla uklidnit, tak jsem jí zpívala její oblíbenou písničku. Aby mě vůbec vzala na vědomí, musela jsem zpívat tak hlasitě, že se bavila polovina autobusu. V šátku je to přeci jenom komornější a nemusím zbytečně obtěžovat okolí.

ad3) na dítě v kočárku je líp vidět
Když je dcera starší, z tohoto hlediska mi je jedno,jestli ji mám v šátku nebo v kočárku. A pokud se dítě nosí na zádech, tak v kočárku je samozřejmě opravdu vidět líp. Jenže dokud byla malinká, preferovala jsem šátek. Ne proto, že jsem na ni viděla líp (i když i to bylo velké plus - dcera se narodila v zimě a v kočárku byla tak schovaná ve fusaku, že jsem prakticky neviděla, jestli vůbec dýchá), ale proto, že novorozenci hůř vidí a teprve postupně se jejich zrak zlepšuje. A je rozdíl, když na můj obličej kouká ze vzdálenosti cca dvaceti centimetrů ze šátku nebo minimálně metru z kočárku (pokud dokonce nekouká jenom do boudičky).

ad3) v kočárku si může líp hrát
Tady asi záleží na tom, čemu které dítě dává přednost. Dcera má vždycky jednu oblíbenou hračku, kterou všude taháme a která jí stačí. Nemusí mít plný kočárek hraček, stačí jí ta jedna jediná. A s tou si může hrát i v šátku, já to řešila připnutím na řetízek, na který se obyčejně věší dudlíky. Co se pohybu týká, byla bych ráda, kdyby se hýbala míň. Aspoň ve chvílích, kdy si chce přečíst noviny, které má zrovna ten pán vedle nás, nebo prozkoumat kabelku té paní naproti nás... Jinak samozřejmě v kočárku má prostoru k hýbání asi víc, ale o to větší to je zátěž na moje nervy - udrží jí kšírky nebo je urve, stejně jako se to povedlo mně, když jsem byla malá? V šátku ji mám neustále v dosahu ruky a pohlídám si ji.

ad4) nápor na páteř matky
Půl roku jsem malou nosila pouze v šátku, kočárek byl pouze pro babičky a dědečky a záda byla OK. Pak začala vedra, tak jsem začala malou na procházky po okolí vozit v kočárku (kočárek je přeci jenom vzdušnější) a během týdne mě začala záda tak bolet, až to nebylo hezké. Jednak bydlíme v baráku bez výtahu a v přízemí není dost místa, abych tam kočárek nechávala, takže ho musím tahat do schodů do patra a připadá mi to příšerné. Navíc bydlíme na kopečku a trasu, kterou s dítětem v šátku vyjdu bez problémů, tak s kočárkem sotva ufuním a abych ho utlačila, musím se o něj pořádně opřít a tím se nakloním do nepřirozené polohy. Navíc každou chvíli drcáme přes obrubník, a protože dcera většinou v kočárku odmítá ležet, musím jednou rukou řídit kočárek a druhou přidržovat dceru (opět nepřirozeně nahnutá poloha), aby nespadla. Samozřejmě jenom u vyšších obrubníků, ale těch je u nás...

ad5) nákupy
Určitě je příjemnější odvézt si nákup domů v kočárku než ho vláčet v ruce, ale na druhou stranu velký nákup děláme s manželem a autem. Navíc ne do každého obchodu se s kočárkem dostanu. I když u nás je Delvita, do té jezdím i s kočárkem, jenže už přitom neutáhnu vozíček, tak si nákup odkládám do kočárku a dcera ho vesele bere a vyhazuje. S šátkem ten problém není, protože ze šátku do vozíku nedosáhne.

ad6) déšť, mráz a slunce
Žádný problém. Když v dešti dám přes kočárek pláštěnku, dcera se vzteká a snaží se vylézt ven. V šátku nad ní roztáhnu deštník a obejde se to bez vzteku. V zimě jsem dceru nosila pod těhotenským kabátem a zima jí rozhodně nebyla. A sluníčko? To má i v kočárku, pokud kočárek nemá slunečník (a to ten náš nemá a pod boudičkou mi nevydrží - nemá tam rozhled). Jediná nevýhoda jsou současná vedra, ale kupodivu je to míň hrozné, než jsem čekala.

Mějte se fajn. Sylvie



Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.