Milé dámy,
k Vaší diskuzi chci připojit několik vysvětlujících poznámek za Banku pupečníkové krve. Již z názvu je zřejmé,že předmětem našeho zájmu je krev, obsažená v placentě a cévách pupečníku po porodu dítěte. Důvodem zájmu je přítomnost kmenových buněk krvetvorby, které mohou při transplantaci přenést zdravou, dárcovskou krvetvorbu.
Vlastní tkáň placenty (plodového lůžka) je významně hormonálně aktivní v průběhu těhotenství a porodem tato její funkce končí. V minulosti byla tato tkáň výchozí "surovinou" pro extrakci hormonů, a to pro výzkumné či farmaceutické účely. V současnosti tento zájem poklesl, zejména pro potenciální rizika přenosu virové či jiné infekce. Z hledisky bankovnictví pupečníkové krve tedy tkáň placenty a zbytky plodových obalů význam nemají.
Co se týká odběrů na porodnici v Brně - Bohunicích: v současnosti probíhají jednání o dalším vývoji, s cílem navázat na dřívější aktivitu tohoto centra. Organizační uspořádání a rozsah budoucích aktivit by se měl vyjasnit na přelomu září a října. Vše jako obvykle záleží na rovnováze sil a prostředků, které bude možno nasměrovat žádoucím směrem - k kozvoji postupného a trvalého zvyšování intenzity odběrů, vyšetřování a ukládání štěpů pupečníkové krve.
Těším se, že v průběhu podzimu bude možno informovat i na tomto fóru o pokroku v rozvoji tohoto, finančně stále náročnějšího, projektu.
Se srdečnými pozdravy
MUDr. Petr Kobylka, CSc.
vedoucí projektu BPK ČR
Předchozí