Pokusím se popsat svůj názor na tento problém. Předesílám, že pro mě osobně není až zase tak důležitý, mám tří a půl letého syna, který chodí do školky, a současně miminko, jsem tedy doma na mateřské a finančně zajišťuje naši rodinu pracující manžel.
Domnívám se (a slyšela jsem to i od zkušené ředitelky jedné školky), že pro děti je vhodnější model - často a na krátkou dobu, tedy docházet do školky nejlépe denně a pokud jsou menší a rodinná situace to umožňuje, klidně jen na dvě, tři, čtyři hodiny. Chození třeba jen jednou týdně je pro děti těžší, zejména ty malé chodí stále jakoby poprvé, znovu si musejí zvykat. Navíc je pro ně obtížnější navázat vztahy s ostatními dětmi (což je asi ten hlavní důvod, pro který je školka pro děti dobrá), skupina ve školce se stále vyvíjí a dítě chodící jednou za čas je konfrontováno s pozměněnou situací. Z těchto důvodů si myslím, že pro dítě(!) je lepší nové uspořádání.
Současně ale vím, že pro mnohé zaměsnavatele i matky (či otce) může být druhý model mnohem výhodnější, případně ekonomicky jediný schůdný. Osobně bych tedy po úvaze po přečtení Vašho příspěvku také uvítala, kdyby v zákoně byly obě možnosti.
Přeji, abyste svou situaci nějak přijatelně zvládla.
PS: Ve Vaší úvaze myslím chyběla ještě jedna možnost daslšího postupu - vše necháte, tak jak to je, a obětujete rodičovský příspěvek. Což asi budete vnímat jako pro Vás nevýhodné a v podstatě nefér, měla bych podobné pocity.
Předchozí