Přidat odpověď
Ráda bych znala názor ostatních rodičů na kapesné - od kdy, kolik, co si z toho děti kupují (tedy na co už jim nedáte peníze s tím, že si to mají koupit z kapesného) atd.
Setkala jsem se v tomto směru s různými názory - např. moje kolegyně prý pravidelné kapesné dětem nikdy nedávala (má dnes 19tiletého syna a 15tiletou dceru), jen peníze podle momentální potřeby a možností rodiny.
My jsme asi začali zase hodně brzy. Ondra dostává kapesné (dvacetikorunu týdně) od loňska - když začal chodit do předškolní třídy v MŠ (to mu bylo necelých 6) jako potrvzení toho, že už je "velký" předškolák (podotýkám, že v té době uměl čísla a rozlišil tedy jednotlivé mince a uměl sčítal do 10 a postupně se během roku naučil, ikdyž s občasnou chybou, sčítat do 20). Z mého pohledu se to docela osvědčilo. Kapesné má na drobné "zbytečnosti" (z mého pohledu) - sladkosti, různé cetky a drobné hračky (balónky, přívěsky) a pak z něj také kupuje drobné dárky (Vánoce, popř. narozeniny, ikdyž tady spíš preferujeme vlastní výrobu). Přínos vidím v tom, že Ondra už dneska nechce úplně všechno,co vidí. Pochopitelně zkouší, jestli bych mu to nekoupila já, ale když řeknu, že na to má kapesné, už přemýšlí o tom, kolik to stojí a jestli to opravdu chce. Když jdeme třeba na pouť, předem se domluvíme, že utratíme určitou sumu, a pokud bude chtít třeba ještě jezdit na autíčkách, vezme si na to peníze z kapesného (docela to funguje a Ondra to respektuje). Snažím se respektovat, že jsou to jeho peníze, a moc mu nemluvit (až na vyjímky) do toho, co si vybere (ikdyž bych mu to někdy, bylo-li by to na mně, já sama nekoupila) Ještě máme trochu problémy s pravidelností - my občas zapomeneme kapesné "přidělit" a Ondra si na to zatím sám nemyslí, jeho kapesné zajímá zatím až v situaci, kdy by si chtěl něco koupit.
A jak to je nebo bylo u Vás?
Předchozí