Co připojení, to je v pohodě. To spíš až se tu někdy neobjevím, tak manžel v šoku z výše sumy za telefon přestříhal dráty :-)
Jinak, pane doktore, to, co mi píšete, si uvědomuju, ale připadá mi to spíš jako hledání výmluv, proč by to jít nemohlo. Vaše slova mají logiku, ale... Já rodila v nemocnci, kde působí soukromí anesteziologové (takže epidurál tam nedostává ta, která ho pořebuje, ale ta, která má na zaplacení), kamarádku rodil soukromý lékař, který měl smlouvu s nemocnicí, kam si vodil své klientky... Proč tedy soukromé porodní asistentky nemají tu samou možnost? Každému se měří jiným metrem? Jedni v nemocnici soukromě pracovat mohou bez problémů, u druhých se hledají kličky v zákonech, aby se dokázalo, že to nejde? Abych předešla zbytečným dohadům - porodní asistentka je oprávněna samostatně vést fyziologický porod (a v případě patologie předat rodičku do péče lékaře), a pokud tak učiní, je za něj zodpovědná (tohle mimo jiné najdete v i jednom ze zápisů České gynekolologicko-porodnické společnosti). To, že by porodní asistentky takto chtěly vést porody (a tento požadavek najdete i někde na Rodině, kdy toto paní Štromerová požaduje aspoň do doby, než budou fungovat porodní domy) mně naopak od nich připadá zodpovědné, protože v případě vyskytnuté se patologie odpadá převoz do nemocnice, narozdíl třeba od porodu doma.
Zrovna tak máte pravdu s těmi organizačními věcmi, ale to by opravdu musela být ochota ze strany nemocnice, což je dost problematické. Návštěvy poradny probíhaly tak, že dvě-tři-čtyři ženy byly ve vyšetřovně sestry, která je vyšetřovala, sepisovala anamnézu a kde se svlékaly, pak pět minut ve vedlejší místnosti s lékařkou, která se sice snaží být milá, ale evidentně nemá zájem (čas) se zbytečně zdržovat. V takovéhle organizaci práce není prostor na nějakou komunikaci, tím spíš, že ne každá má žaludek na to, aby své problémy či požadavky probírala před třemi dalšími neznámými ženami (často navíc ještě při otevřených dveří do čekárny). Jenže zrovna tenhle způsob nemocnici vyhovuje, protože tak odbaví hodně žen za krátkou dobu. Mimochodem, když jsem si na tohle postěžovala tady na Rodině, našla se paní, která mi oponovala a označila to naopak za dobře promyšlený systém, který zkracuje čekací doby. Tak proč by se toho měli vzdávat, že? Navíc jakékoli informace pokud možno vůbec nepodávali, mně se například ani nepodařilo zjistit, co je obsahem stříkačky, se kterou se ke mně sestra hnala. A že jsem se snažila. Zřejmě se řídí heslem "Příliš informací škodí". A největší vtip? Dle primáře je na oddělení vše v nejlepším pořádku, problémoví jsme my. Narozdíl od manžela jsem si to nijak osobně nebrala, ono totiž zrovna krátce poté si v novinách na chování personálu té samé porodnice stěžoval nějaký tatínek, a primář mu vzkázal naprosto to samé.
Takže odtud pramení má nedůvěra ve zlepšení. Nebo jinak - věřím tomu, že časem se u nás situace zlepší, nicméně připadá mi jednodušší a ryychlejší vybudovat porodní dům. Už po několikáté opakuji, že se nejedná o neověřený experiment, ale o něco, co v zahraničí funguje. Mimochodem, zatím jsem nenarazila na porodníka, který by bojoval proti porodním domům a na otázku, zda nějaký vůbec viděl v praxi, odpověděl "ANO". Vždycky odpoví "NE" a diví se, proč by ho vůbec měl vidět, když stejně ví, jak je špatný a životu nebezpečný. Naopak třeba primář Kavan z Vrchlabí, který mimo jiné porodní domy zná z osobních zkušeností, se vyjádřil, že zejména ve větších městech s většími nemocnicemi by byly zapotřebí.
Měte se. S.
Předchozí