| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Epiziotomie

Dobrý den všem. Jen chci poznamenat,že mi přijdou tyto diskuse asi opravdu nikamnevedoucí...:-) Osobně jsem jako mladý lékař před 10 lety epiziotomii prováděl všem,nebudu lhát.Jenže, s vývojem mých zkušeností jsem s tím "přestal" rutinně a nyní jsem spíše jejich tvrdošíjný odpůrce.:-) Žádná studie dosud neprokázala, že by provedení epiziotomie chránilo ženu před následnou inkontinencí, chápáno však retrospektivně...Vliv porodu jako takového na pánevní dno je intenzivně studován a zdá se,že již porod sám,ať už s epiziotomií či bez ní, má vliv na následné "neudržení" moči.Za tu dobu,snad už stovek,možná tisíců porodů jsem si všiml jedné podstatné věci. Je celkem jedno,jestli těhotná provádí masáž hráze či ne,je celkem jedno,jak je dítě velké,jak matka tlačí ( dokonce i ve vodě ) atd....podstatná je individuální,zcela originální pružnost tkání.Každý ji má zcela jinou, každá má v pojivu iindividuálně různým poměrem zastoupeny vlákna elastická,kolagenní, množství mezibuněčné hmoty (extracelulární matrix - glykosaminoglykany a mnoho dalších...) a jako takové se tkáně jinak chovají. Takže, hladce a bez jediného "škrábnutí" lze porodit u maminy prvorodičky dítě přes 4000 g, u některých mamin naopak mám pocit,že otvor,kterým má dítě projít je velikosti klíčové dírky - porodní cesty jsou značně tuhé,nepoddajné a může být problém bez nástřihu porodit dítě i pod 3000 g.... Vždycky se pak maminy ptají,jak tedy rodily matky před pár set lety,když epiziotomie neexistovaly. Samozřejmě, odpověď je jednoduchá a vidíme ještě dnes na dnešních našich babičkách a prababičkách ,jak to bylo...Hlavička delším stáním v porodních cestách vytváří ischémii / nedokrevnost / porodních cest,pánevního dna - v jejíž důsledku nakonec vznikne lokální nekrosa (odúmrť ) a hráz se přirozeně roztrhne. Hráz tedy nakonec povolí,ale prakticky vždy za cenu ne nevýznamného natržení a ovlivnění funkce pánevního dna,svěračů ( dopady se však objeví až třeba za řadu let ) Takto rodí na př. ženy v Africe,kde jsou dodnes patrné fatální následky porodů bez adekvátní péče vidět - i jiného typu než výše zmiňovaného - tj.inkontinence... Osobně např. vždy velmi trpělivě vyčkávám,co to jen jde - "dávám šanci hrázi" poddat se hlavičce :-)))....ale ne za každou cenu. Epizitomie byla vynalezena ne jako nástroj k urychlení porodu z důvodu netrpělivosti porodníků či asistentek,ale z důvodu ochrany porodních cest. Je věcí každého porodníka,aby se časem naučil správně odhanout, jestli epiziotomii provádět/provést. K objektivnímu hodnocení je potřeba obrovských souborů žen.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-7= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.