| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Události před narozením a jejich důsledky

Kris, myslim, ze ctes co ti pisu hodne nepozorne, totiz ten odkaz na clanek, ktery zhrnuje vedeni a tak i nekolika docela solidnich studii o moznem vlivu UTV autismus a obecne mozek lidskeho embrya uz jsem poslala, a kolem nej tam na hore se rozbehla rozsahla diskuse. (Ja neznam dalsi prace, ktere porodnicke praktiky spojovaly primo s autismem) Jednou jsem uz te na to upozornila, mam ti poslat odkaz osobne? Na starsi ale snadne pristupne prace z oblasti klinicke psychologie a psychiatrie jsem te upozornila (psala jsi, ze tyto ceske autory necetla, pokud mas zajem o rozsahlou bibliografii v anglictine nebo v nemcine, musela bych na to si udelat cas.

"Jiz jsem psala, ze souhlasim s nutnosti ochrany zivotniho prostredi....
Co muzu delat s neplodnosti muze ja? Nemyslim s neplodnosti budoucich muzu (u tech by prevence mohla pomoci), ale soucasnych? Jak jiste vis, tak napr. tezke kovy maji kumulativni schopnost, tzn. ze je z tela jen zdravym zivotnim stylem nevyzenes (stale mluvim o soucasnych muzich), bohuzel."

Ano, bohuzel s temi soucasnymi nemuzeme delat nic. Ale pokud jeste nechapes moji pointu, upozorneni, ze IVF lecba predstavuje obrovskou zatez pro matku, pusobi jiste rizika pro deti muze take povzbudit lidi neco delat pro podminky tech budoucich lidi. A prace proto tyto clanky maji smysl (vedle toho, ze mozna rozhodi lidi ktere uz jsou na IVF bohuzel odkazani).


"Chtela jsem tim rici, ze ten vyzkum NEPOTVRDIL, ze by neplodnost rodicu, kteri podstoupili napr. IVF byla automaticky prenesena na deti "ze zkumavky"."

Ja tomu rozumim, ani netvrdim opak, ale mi jaksi nedochazi logicka souvislost s tim o cim mluvime. Kdyz rikam, ze neplodnost rodicu (jako nemoc) je treba lecit, ze nemoc je prenosna na potomky. Asi ti pripomenu jak vznikla nase dychotomie zdravy proces vs. nemoc. Proste jsem chtela tehdy rict, ze clanek muze mit pozitivni ucinek tim, ze povzbudi lidi pecovat o svoje zdravi pokud je maji a odmitat intervence do zdraveho procesu (treba rutinni ale nenezbytne vysetreni, rutinni ale nenezbytne zasahy do porodu.) Ale nebyl mireny (to doufam, a primo tamto receno nebylo, ale za autorku nezodpovidam) aby odradily lidi s jistymi zdravotnimi potizemi od lecby. ??? Ale asi to jedno, pokud nechces, tu logickou souvislost uz nechme.

"Jiz drive jsem uvedla, ze nejsem kompetentni posoudit metodickou duveryhodnost, pokud to clovek neoveri dostatecnou PRAXI!!! A pak je tu samozrejme posouzeni, co je dostatecna praxe. A takto kompetentni je tu malokdo z laiku."

Vis, s timto postojem dovolim si nesouhlasit. Jako laik muzu precist si cokoliv a jako zodpovedny clovek mam pravo davat otazky svemu zdravotnimu konsultantovi. Neexistuje zadna zdrava moc bez kontroli. Proti v clanku kritizovanym porodnickym praktikam (jako bezhlave casty rutinni UTV, geneticke testy, rutinni medikalizovany porod) jinde nez v CR hlasitej by brojili nezavisle PA (mezi jinymi). V Cesku nezavisle PA vedle slabeho feminizmu a cirkvi jsou jeste velice slabem stadiu a maji mizivy vliv a praxi, a proto ma smysl je podporovat intensivnej ze strany laicke verejnosti.

"Spravne jsi napsala, ze jsou to hypotezy - proto by se to nemelo predkladat jako hotova fakta, ale prave a pouze jen jako HYPOTEZY.
Prosim, pokud muzes, uved konkretni odkazy na clanky, ktere jsi videla."

Ja to prece delam, snazim se uvest prezentovany stav vedeni na pravou miru. O clanku viz zacatek odpovedi a moji odpoved pro Lenku na zacatku diskusi.

"Mas na mysli korektnost polemiky? Na to ale norma neexistuje, existuje pouze zabehly zvyk (stejne jako podekovat, pozadat...). Pojem formalni se, pokud dobre chapu, u tebe tyka spise socialniho tematu (formalni x neformalni odev, rozhovor...). Stale ale tapu v pojmu formalni povrchnost. Argumentu k memu nazoru jsem napsala dost... A pokud jsi to za celou dobu nepochopila, tak ja neshazuju ani vyzkum ani predlozene hypotezy, ale pojeti predlozenych teorii a predevsim predkladani hypotez jako potvrzenych dogmat.
Tema je zajimave a asi bych to prijala jinak, kdyby to bylo podano jako dilci studie a ne pomalu dogma, ktere je navic zabarveno nazory pisatelky, coz ovsem beru za naprosto prirozene.
Na argumentaci zvykla jsem, aspon si to myslim."

Formalni vedecke pravidlo treba je nekritizovat neco bez precteni, a troufam se tvrdit, ze je to i norma. Ve snaze rozlustit co je dogma a co je soucasny stav vedeni jsme za jedno, jen jsem v tom dal pokrocila, totiz, vsimla jsem si, ze Lucie referovala obsah sympozia, a dala jsem odkaz na clanek, ktery zhrnuje dilci vedeni referenta. Udelala bys o hodne lepsi kus prace, jestli bys precetla alespon to, na co odkaz je uz dany. Autorka ovsem udelala by lepsi kus prace, jestli okamzite pridala dalsi odkazy.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.