Lukáši, víš, kde je dle WHO porod bezpečný? Cituji: "Kde by tedy měla žena rodit? Můžeme bezpečně říci, že žena by si měla zvolit místo, kde se cítí bezpečně, a na takové periferní úrovni, kde je dostupná náležitá péče (FIGO 1992). U těhotných žen s nízkým rizikem to může být doma, na malé porodnické klinice nebo v porodním centru ve městě, a možná i na porodnickém oddělení větší nemocnice. Musí to však být místo, kde bude veškerá pozornost a péče soustředěna na její potřeby a bezpečí, a které bude co nejblíže jejímu domovu a kultuře."
Tak proč se nás naprostá většina českých lékařů snaží přesvědčit o opaku??? Že český systém není připravený, to je pravda, o které já psala už několikrát. Ale PROČ není připravený? Protože lékaři ODMÍTAJÍ spolupracovat na zajištění bezpečí, vydávají usnesení o non lege artis postupech, straší kázeňskými postihy v případě jakékoli nápomoci při takovém porodu... Co se porodních asistentek týká, tam už je situace jiná, pokud vím, tak ČAPA o faktickou legalizaci (tedy naplnění stavu, kdy porod doma sice není zakázán, ale zároveň ani oficiálně povolen) usiluje a některé z jejích členek při porodu doma i pomáhají, pokud k tomu mají patřičnou kvalifikaci.
A moje osobní zkušenost se sanitami - jako těhotná jsem se složila na ulici, a řidič záchranky s mě zeptal, KAM SI PŘEJI ODVÉST. A moji babičku vozila záchranka od nemocnice k nemocnici, dokud jim v autě nezemřela, protože překvapivě všude "měli plno". Takže si myslím, že vyhovět přání ohledně místa pobytu v nemocnici snad jde, pokud nejde o minuty, což v tomhle případě evidentně nešlo.
S.
Předchozí