Sylvi, uklidni se a nehledej. Je to zbytečná ztráta času. Taková vyhláška prostě neexistuje. Pokud pan doktor tvrdí něco jiného, neměl by pro něj být problém to prokázat. On to ale neprokáže, protože nemůže, ve vyhláškách se nic takového nepíše. Zákon už prezident podepsal, je ale v rozporu s praxí EU, takže dříve či později stejně musí být změněn. Pro info článek ze stránek ČAPA:
Výčet rozporů "Zákona o nelékařích" s legislativou EU a doporučeními evaluační komise
Zákon „o nelékařích“
neumožňuje porodním asistentkám vykonávat svobodně povolání podle článku 4 směrnice č. 80/155/EU a doporučení Evaluační mise EU!!!
Text odporuje směrnici 80/155/EU a jejímu výkladu v doporučení Evropské evaluační mise:
Česká legislativa v oblasti zdravotnictví musí být novelizována tak, aby porodní asistentky mohly vykonávat praxi nezávisle a autonomně a aby takto samostatně působící porodní asistentka mohla vykonávat činnosti uvedené v Článku 4 Směrnice 80/155/EHS.
Požadavky Směrnice 80/154/EHS a Směrnice 80/155/EHS musí být transponovány do legislativy upravující vzdělávání v oboru porodní asistentka v České republice.
Poskytování služeb péče v těhotenství v rámci primární péče by mělo být ještě dále rozvinuto. Oddělování matek a dětí by mělo být ještě dále omezeno. Toto, společně s novelizací legislativy v tom smyslu, aby porodní asistentky mohly vykonávat svoji praxi nezávisle, umožní porodním asistentkám vykonávat činnosti porodní asistentky dle Článku 4 Směrnice 80/155/EHS a být studentkám žádoucím profesionálním modelem chování.
Pojištění, které umožní porodním asistentkám vykonávat nezávislou praxi dle Článku 4 Směrnice 80/155/EHS
2.způsobilost může být získána pouze na základě dosaženého vzdělání a praxe
... a ne na základě indikace, text si navzájem odporuje, jednou uvádí výkon povolání pouze na základě indikace lékaře a podruhé předpokládá, že budou stanoveny činnosti, které může zdravotnický pracovník vykonávat i bez indikace (takové však v návrhu zákona stanoveny nejsou). Výkon povolání bez odborného dohledu nelze vázat pouze na indikaci lékaře, zubního lékaře nebo farmaceuta. Na spolupráci s lékařem a jeho indikaci musí být vázány pouze některé, v zákoně a prováděcím předpise jasně stanovené, činnosti.
Prokázání minimální délky praxe na jednotlivých úsecích péče je nerealizovatelné(většinou je evidována pouze práce na porodnicko-gynekologickém oddělení, ale ne na jednotlivých úsecích péče), a zneužitelné proti porodním asistentkám s cílem zabránit jim v získání oprávnění k samostatném výkonu povolání bez odborného dohledu.
Prokázání minimální délky praxe na jednotlivých úsecích péče je v rozporu se stávajícími právními předpisy Místo toho navrhujeme teoretické a praktické doškolení i pro absolventky studia na VZŠ
4.Ošetřovatelská péče o ženu na úseku gynekologie patří oboru ošetřovatelství a povolání všeobecné sestry. Porodní asistence a porodní asistentka pouze v širším měřítku zasahují do určitých oblastí gynekologie, plánovaného rodičovství a péče o dítě, kde se některé činnosti porodní asistentky a všeobecné sestry překrývají (jedná se především o prevenci, výchovu a poradenství). V tomto bodě je vládní návrh ve zřejmém rozporu s článkem 4 směrnice č. 80/155/EU !!!
Porodní asistentka se nemůže současně vzdělávat a pracovat v plném rozsahu v porodní asistenci i v ošetřovatelství bez zhoršení kvality poskytované péče jak v porodní asistenci, tak v ošetřovatelské péči na úseku gynekologie
Druhá Konference ministrů k problematice ošetřovatelství a porodní asistence, uspořádaná v rámci Světové zdravotnické organizace v Mnichově, SRN, ve dnech 15. – 17. června 2000
Země střední a východní Evropy a nověji i nezávislé státy vzniklé po rozpadu někdejšího Sovětského svazu, stojí před akutními problémy a narůstajícími obtížemi.Ve většině těchto zemí lékaři nadále převládají v oblasti tvorby koncepcí v příslušných ministerstvech zdravotnictví, a v mnoha těchto zemích lékaři nebo učitelé, jejichž obor nemá se zdravím souvislost, často zastávají funkci ředitelů ošetřovatelských a porodnických škol. V oborech ošetřovatelství a porodní asistence se projevuje nedostatek odpovídajícím způsobem připravených pedagogů, a tyto profese navíc strádají nedostatkem kompetentních vůdčích osobností. Protože oborům ošetřovatelství a porodní asistence stále ještě chybí jasná identita, a sestry a porodní asistentky se jenom s obtížemi prosazují, rýsuje se zde potřeba posílení jejich organizace. Je třeba vytvořit odpovídající legislativní a regulační rámec k ochraně veřejnosti, jímž by se zároveň sestrám a porodním asistentkám propůjčovala nezbytná pravomoc a odpovědnost, aby si mohly vybudovat svou vlastní profesní identitu, uskutečňovat svůj potenciál a přispívat svým oprávněným vkladem k poskytování zdravotní péče. ČR deklaraci podepsal náměstek MZČR MUDr. A. Malina Ph.D.
Předchozí