Hmmm, pane primáři, tak už jsem si to našla :o) TAkže:
1. Směrnici "o postavení, organizaci a činnosti ústavů národního zdraví" jsem nevyhledávala, protože bavíme-li o porodech doma, tak předpokládám, že se bavíme o samostatných porodních asistentkách, které dostali papír na to, že své povolání mhou vykonávat jako OSVČ a tím pádem nemusí být zaměstnankyněmi žádného ústavu.
2. Vyhláška "o zdravotnických pracovnících a jiných odborných pracovnících ve zdravotnictví" říká, že "střední zdravotničtí pracovníci vykonávají odbornou činnost... buď samostatně nebo podle pokynu lékaře..." (§8 odst. 1) Blíže nespecifikuje, co kdo může vykonávat samostatně a co jen na pokyn, co se středoškolských profesí týká, tak spíš řeší jejich vzájemnou (ne)zastupitelnost.
3. Směrnice "o náplni činnosti středních, nižších a pomocných zdravotnických pracovníků" mj. stanoví, že ženská sestra (dnes tedy porodní asistentka, že :o) ) "vyšetřuje ženy s fyziologicky probíhajícím těhotenstvím, připravuje rodičky k porodu, pečuje o ně ve všech dobách porodních a v průběhu šestinedělí; vede fyziologické porody, a pokud není přítomna dětská sestra, provádí první ošetření novorozence; asistuje při porodnických výkonech a operacích;" (§20 odst. c)
Tak KDE je ten zákaz vedení porodů porodními asistntkami mimo nemocnice?
S.
Předchozí