Pane primáři,
já tady na Váš dotaz kopíruji vyjádření privátní porodní asistentky Zuzany Štromerové. Senátor Mejstřík žádal o zodpovězení pár bodů po neuspěšném projednávání zákona o nelékařských profesích a to je zároveň i odpovědí jak zajistit, aby se rizika snížila na minimum.
Pokud by pan senátor měl podpořit porody doma, je potřeba
> stanovit přesně definované podmínky. Máte tyto podmínky
> zpracované? Pokud ano, je možné nás s nimi seznámit?
Odpověď na tuto otázku by vyžádala několikastránkové pojednání. Na tomto pojednání by měla pracovat pracovní skupina složená z porodních asistentek, zástupce lékařů a zástupce spotřebitelek péče. Vytvořený materiál by měl odrážet odlišnost domácího prostředí a prostředí nemocničního a vliv této odlišnosti na přirozený porod.
Základní přístup (spíše praktický, lidský než vysoce odborný), kterým se v současné době řídíme:
·Přání a podnět k porodu doma musí vyjít od klientky – nastávající matky
.Žena, která se chystá k porodu doma, musí být zdravá, nekouří.
·Žena, která se chystá k porodu doma, očekává jedno miminko a to je v poloze podélné hlavičkou (platí pro současný stav v ČR. Není to všeobecné celosvětově platné pravidlo)
·Žena, která se chystá porodit doma by měla projít předporodní péčí lékaře nebo porodní asistentky (ideálně obou).
·Žena, která se chystá k porodu doma, by měla navštěvovat předporodní kurz nebo se s porodní asistentkou, která jí bude u porodu doma asistovat, setkat na konzultaci.
·Ještě před porodem budou rodiče kontaktovat dětského lékaře, který převezme po porodu děťátko do své péče.
·Rodiče jsou si vědomi, že porodní asistentka asistuje pouze u přirozeného nekomplikovaného porodu, a jestliže se objeví situace, kterou by porodní asistentka podle svého vědomí a svědomí zhodnotila jako rizikovou, doporučí přesun do porodnice. Jejím úkolem během porodu doma je včas identifikovat možnou komplikaci.
Předchozí