Vážený pane primáři,
ani já neznám zákony a vyhlášky, proto mě to zajímalo :o) Fakt jsem v nich nenašla nic, co by proti legálnosti porodů doma mluvilo. A info, že se vyhlášky na porodní asistenky mimo nemocnici nevztahují, mi přijde podivná - za prvé v nich takového není napsáno, takže to těžko obstojí jako argument, za druhé porodní asistentky dostávají žinosťáky (?), na základě kterých mohou pracovat samostatně i mimo nemocnice. Pokud měli zákonodárci pocit, že stará vyhláška se na ně vztahovat nedá, tak měli nejenom sepsat podmínky, za jakých se mohou osamostatnit, ale i vypracovat jejich náplň práce.
Jak už jsem psala - nejsem porodní asistentka, dělala jsem na dětský chíře, takže nemůžu napsat, jak se rodí v Motole. O porodu v tomto zařízení jsem uvažovala tehdy, když jsem se pokoušela "spočítat si", jak velké mám šance, že se ke mně jakožto k místní budou chovat protekčně :o) Prvně jsem zvolila Krč, kvůli dobré pověsti šestinedělí, podruhé Vrchlabí, kvůli dobré pověsti jak porodních sálů, tak šestinedělí.
A že jste nečetl řešení rizikových podmínek porodu doma? Vaše chyba :o) Jak to funguje v zahraničí se tu omílá horem dolem, spíš mám pocit, že už to domácí rodičky postupně přestalo bavit stále sem psát. Ale samozřejmě jsou to všechno laický informace, kdybyste chtěl odborné, musel byste se účastnit konferencí, které pořádají porodní asistentky. A jsou takové, stačí si občas pročíst zápisy ze schůzí ČGPS JEP a viděl byste, že porodní asistentky lékaře na ně zvou, leč s nulovým výsledkem :o( (např. 11/2002 "Projednána pozvánka občanského sdružení Centrum aktivního porodu na mezinárodní seminář na téma "Efektivní vedení porodního domu a bezpečná péče mimo porodnici", rozhodnuto, že se zástupce výboru ČGPS nebude účastnit." ) Další mezinárodní seminář na obdobné téma byl někdy loni, tuším.
Zdravím :o) S.
Předchozí