| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Prečo (ne)očkovať proti TBC v pôrodnici

Přeposílám kus odborného článku ze zdravotnických novin - bohužel zde nemůžu dát přímý odkaz, článek je tam zaheslovaný.Takže pokud jej budete chtít přečíst celý, pište mně na adresu jiri.calabek@seznam.cz Také nejsem proti očkování jako takovému, ale protože už několik let se pneumologové snaží posunout očkování proti TBC až po 7.měsíci věku, nenechali jsme naše dítě očkovat už v porodnici. Naše známá dětská lékařka v Německu říkala, že BCG vakcínou se u nich již dlouhou dobu neočkuje - a to kvůli prokázané neúčinnosti, teď prý jsou takové kmeny TBC přinesené uprchlíky, proti kterým to už dávno nezabírá - je to vakcína postavená na tom, aby děti v 50.letech nemohly chytit bovinní typ tuberkulózy ze špatného mléka.


Hrozí nám rezistence

Publikováno dne: 25.6.2007, Zdroj: Zdravotnické noviny

TUBERKULÓZA

Tradiční, letos již XII. setkání pneumologů v prostorách zámku Štiřín (7. 6. 2007) se věnovalo problematice tuberkulózy a netuberkulózních mykobakterióz.
Jednotlivá sdělení se týkala širokého okruhu dané problematiky: nových extenzivních forem rezistence, epidemiologické situace, diagnostiky, terapie včetně chirurgických přístupů, očkování a využívání digitálních zobrazovacích metod při vzdělávání lékařů. Přinášíme některé ze zajímavých informací.
Posunout primovakcinaci mezi 7. a 12. měsíc
Prof. MUDr. Karel Křepela, CSc., z Pediatrické kliniky 1. LF UK a FTNsP informoval účastníky o doporučeních České pneumoftizeologické společnosti (ČPFS) týkajících se očkování proti TBC. K očkování se v současnosti užívá živá vakcína z bakteriálního kmene Mycobacterium bovis. Tato vakcína nezajišťuje 100% ochranu proti TBC, zabraňuje však generalizovaným formám onemocnění. Jak ale profesor Křepela vysvětlil, živá vakcína si ponechává zbytkovou virulenci, která bývá příčinou různých vedlejších reakcí. Mezi nejzávažnější patří komplikace kostí a kloubů, které se vyskytují u dětí očkovaných v novorozeneckém období. U dětí s vrozeným defektem imunity hrozí generalizace infekce s možným letálním koncem. „Vzestup lokálních komplikací byl také pozorován po zavedení očkování tetravakcínou spolu s vakcínou proti hepatitidě B, totéž se týká hexavakcíny,“ řekl prof. Křepela.
„Příčinou není vakcína BCG, ale krátký interval mezi očkováními – interference dalšího očkování s imunitním systémem. Přitom se ukázalo, že děti HbsAg pozitivních matek, které byly očkovány proti TBC až mezi 7. a 12. měsícem života, měly minimální výskyt těchto lokálních komplikací. Z tohoto důvodu ČPFS usiluje o změnu očkovacího kalendáře a posunutí primovakcinace do 2. poloviny prvního roku věku dítěte.“ ČPFS zároveň varuje (v souladu s doporučením WHO) před omezením a rušením kalmetizace, vzhledem k hrozbě multirezistentních a extrémně rezistentních kmenů TBC, které se jen obtížně dají zvládnout, a doporučuje zachování revakcinace ve věku 11 let. Prof. Křepela také připomenul, že probíhají přípravy nové, neživé vakcíny, která by lépe chránila a měla méně komplikací.

Hrozba rezistence na antituberkulotika

O rezistentních formách tuberkulózy pohovořila MUDr. Václava Bártů, přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a FTNsP. „Vzhledem k rozšiřující se rezistenci na antituberkulotika (AT) 1. a 2. řady se stává základním laboratorním požadavkem identifikace M. tuberculosis s provedením testů citlivosti na AT. MUDr. Bártů upozornila na rozdělení typů rezistence:
1. monorezistence (rezistence na jedno AT 1. řady),
2. polyrezistence (rezistence na více AT 1. řady mimo rezistence na isoniazid a rifampicin),
3. multirezistence (zahrnuje minimálně rezistenci na isoniazid a rifampicin),
4. XDR-TB (extenzivní, multirezistence + rezistence na fluorochinolonová ATB a minimálně jedno ze tří parenterálních ATB – capreomycin, kanamycin, amikacin).
V této souvislosti zdůraznila standardní doporučené a individualizované léčebné režimy a připomenula, že dosud není ujasněno, zda držet v nemocnici pacienta po celou dobu léčby, i když je negativní, nebo zda část léčby řešit ambulantně. „Je to hlavně otázka právní,“ říká přednostka. „Jinak incidence multirezistentní TBC je dlouhodobě asi 2 % (20 pacientů ročně), XDR-TB u nás zatím nebyla zachycena,“ uklidnila dr. Bártů. Zároveň přítomné ujistila, že pro tuto situaci je ve FTN připravena moderní jednotka pro multirezistentní TBC se spádem pro celou ČR.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.