| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Kam s dětmi do restaurace

Ahoj holky,

zrovna včera jsem ve Zdravotnických novinách povzdech nad tím, že 3/4 českých matek nekojí dle doporučení WHO... Takže pro srovnovnání přetiskuji :o) :


Tři čtvrtiny českých dětí nejsou po narození správně živeny
Publikováno dne: 30.7.2002 Zdroj: ČTK



PRAHA - Tři čtvrtiny českých dětí nejsou živeny podle standardů Světové zdravotnické organizace: v půlroce je plně kojena pouze čtvrtina. Polovina má umělou výživu a zbytek matky kojí a současně jim dávají stravu, mnohdy však vedle zeleniny a kaší také maso a vejce. Podle primářky novorozeneckého oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice Magdaleny Paulové je to jeden z důvodů, proč mezi dětmi přibývá alergiků.

"Do šesti měsíců nemá dítě takovou stravu poznat, protože jeho zažívací trakt na to není připraven," řekla včera Paulová novinářům jako předsedkyně národního výboru pro podporu kojení.

Vysvětlila to teorií nutričního programování, podle níž může dítě na celý život nepříznivě ovlivnit, když v raném věku nemá správnou výživu. Bílkovinná podvýživa ovlivní jeho chování a schopnosti učení. Brzké odstavení má zase vliv na zvýšenou hladinu cholesterolu.

Na výhody kojení pro zdraví dítěte i matky upozorní Světový týden kojení s motem Zdravé matky - zdravé děti. Na první srpnový týden ho vyhlásila Světová aliance na podporu kojení.

Podle Paulové mají české maminky velký zájem kojit. Za deset let stoupl počet těch, které při odchodu z porodnice plně kojily, z 84 procent na 91. V půlroce plně kojí 23 procent, celosvětový průměr se pohybuje mezi 30 až 40 procenty, skandinávské země mají až 80 procent matek kojících nejméně půl roku.

Problém podle Paulové je v tom, že když se matky setkají při kojení s problémy, řada lékařů i sester jim poradí, aby přešly na umělou výživu. Jako vhodné řešení ji předkládají i reklamy. A to přesto, že ze zdravotních důvodů nemohou kojit jen tři procenta matek. Umělá výživa o polovinu zvyšuje riziko dítěte, že ho v budoucnu stihnou respirační nemoci, o 20 procent stoupá riziko obezity a o 20 až 30 procent riziko leukémie.


ČTK


S.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.