Přidat odpověď
Mirko,
nikdo tady netvrdil, že 1.200,- či 1.400,- je měsíčně je pro potřeby dětí přespříliš (vždyť Mirek přímo napsal, že "to není moc, ale není žádný boháč). A o to právě jde: výše nákladů na potřeby dětí může růst nekonečně (např. zmiňované PC), ale jde o vztah: otcův příjem - výše výživného, tzn. kolik může otec přispívat, aby vyžil (popř. jeho nová rodina - viz. Irena) a dítě nakonec nemělo daleko vyšší životní úroveň než on. Můj osobní názor je, že by bylo úměrné, v případě zhruba vyrovnaných příjmů otce a matky by otec měl platit max. 20% z platu (a v příp., že má matka nižší příjem max. 25% - pokud otec nevydělává desetitisíce, potom se těžko příjem srovnává).
K "Téměř také žádný otec se po rozvodu za dětmi nehrne": asi z Vás mluví špatná zkušenost, ale příspěvky, zde uvedené, tvrdily opak - otec se chce starat, ale matka dělá překážky. Otec by rád plnil své povinnosti vůči dětem, ale matka by chtěla, aby pouze platil a platil a dítě ani nevědělo, že nějaký otec existuje. A v takovém případě se nedivím, že by tátové raději neplatili - na děti, které se k nim neznají. Na jedné straně se na nich chce, aby na děti zapomněli a na druhou stranu, by měli přispívat na výživu! (samozřejmě, v praxi jde toto asi těžko ošetřit - přeci jen jsou určitě i otcové "šetřílci", kteří by toho zneužili).
Když se vrátím opět k pěnězům: vemte si, že otec platí těch 20, 25 i více %, vede si vlastní domácnost (na kterou mu nikdo nepřispěje), s dětmi se pravidelně vídá (a potom také hradí náklady a matka v tu dobu "šetří"), snaží se jim zaplatit tu Matějskou, kupuje dárky na Vánoce, narozeniny atd., jezdí s dětmi na dovolenou. A pokud mluvíme o "průměrné" rodině, má se co ohánět, aby na vše měl. A není divu, že nejede s dětmi k moři či jim nekupuje PC. Jednoduše na to nemá. (a potom si třeba matka jezdí na zahraniční dovolené s novými příteli)
Ale ať už si jezdí k moři matka nebo otec, vždy jde za špatného ON.
Zdraví Del
Předchozí