| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku S hnědou kůží na trh?

Pardon, ale mne stale pripada usmevne, kdyz nekdo mluvi o rasismu pokud se jedna o romskeho prcka pokrikujiciho "hej, bila hubo!" atd. Samozrejme ze to je spatne a sama bych dotycnemu vynadala (romsky, pokud by rozumel :-) az by se mu hlava tocila. Ale vite kolikrat romske dite uslysi nadavku nebo rasisticky komentar od "bilych," nez to proste nemuze dal vydrzet a citi potrebu kolektivne to "vratit" spolecnosti? TO SI FAKT NEDOKAZETE PREDSTAVIT JAKE TO JE - jaky je rozdil mezi temi tzv. "normalnimi," kteri tu jsou tzv. "doma," a mezi nami tzv. "parazity," kteri at delame co delame, vetsinou jsme povazovani za obcany druhe kategorie bez ohledu na chovani? (A ruku na srdce, kolik Cechu OPRAVDU povazuje slusne, nekriminalni Romy za rovnocenne lidske bytosti?) Nerada se stavim do pozice ublizene, nemam v umyslu kricet "dyskrymynace"! ani obhajovat nepoctive Romy, a politkorektni vyroky vetsinou taky nemusim...pouze mi prijde velice nedomyslene, kdyz nekdo srovnava opravdovy, ponizujici rasismus s nadavkami romskych vyrostku a socialne slabych jedincu. Rozdil je totiz prave v tom ponizeni. Kdyz jde Cech po ulici a nekdo se mu smeje, ze je "bila drzka," tak se sice pravem nastve, ale tezko to pohne s jeho sebevedomim. Zato jakakoliv narazka na nezadouci "odlisnost" dokaze poradne zamavat i s tim nejslusnejsim, nejvyrovnanejsim romskym ditetem. Verte mi, nikdo z vas by to neunesl o nic lip nez tyto deti. Nikdo z vas by se nesnazil "integrovat" o nic vic, kdybyste byli v jejich pozici, kdybyste videli nebo tusili vysledky pruzkumu ktere ukazuji, ze vetsina Cechu by Roma dobrovolne nezamestnala (ale pak si ti sami stezuji, ze nechceme pracovat!), atd. Proste nebyli byste na tom jako etnicka skupina o nic lip. Nekteri by byli uspesni, ostatni ne, ale fnukali by skoro vsichni, protoze Cesi nejsou o nic min ufnukani nez jine narody. Ostatne s pracovni moralkou je to v CR uz tak dost zoufale (srovnavam napr. s USA, kde jsem prozila vic nez pulku zivota - ale neznamena to, ze tim padem Cechy povazuji za podradnou rasu, ze ano...)

No to jsem se zase jednou rozcilila. Rozumnym prispevatelum dekuji. Tem, kteri si budou stezovat na "rasismus naruby" radim, aby prinejmensim navstivili nejaky rakousky obchod, ktery opakovane vykradli Cesi (nebo si staci uvedomit, ze nejvic kriminality v ceskych obchodech dle pruzkumu pachaji bili zamestnanci, zatimco slusny Rom ma o hodne mensi sanci, ze tam najde praci). Anebo se navstevte nejakou americkou univerzitu, reknete jim sve nazory na Romy a na "rasismus naruby" a uvidite, jak se budete citit - protoze vas budou mit za nevzdelane, zabednene (a zcela pravdepodobne menecenne) chudacky. Pak si predstavte, ze se citite taaaakhle malinkati od batoleciho veku, zkuste se kazdy den poprat s opravdickym rasismem a pak mi klidne povidejte o tom, co ten rasismus doopravdy je.

Vetsinou se snazim vystupovat diplomaticky, tentokrat se mi to opravdu nepovedlo, ale clovek se obcas neudrzi... Snad i tohle bude k necemu dobre. Preji hezky den.
P.S. Skutecny "nepopularni nazor" je, ze Romove ve sve podstate nejsou o nic horsi nez kdokoliv jiny. To, ze Cesi maji k Romum vetsinou odstup, neni nic prevratneho ani nepopularniho, je to proste dana vec, za kterou muzou pitomi jednotlivci jak z rad Romu, tak z rad Gadzu. Kdyby se lide k sobe prestali chovat s takovym pausalizujicim despektem, brzy by to vypadalo jinak.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.