Rady a návody, jak na zahradu přilákat různé živočichy
Jak přilákat čmeláka nebo motýla
Čmelákům a motýlům je třeba nabídnout kvetoucí rostliny po co nejdelší období v roce, motýlům navíc živné rostliny pro jejich housenky. Mnoho druhů hmyzu po celou sezónu přiláká také směska svazenky s hořčicí. Zdroj nektaru a pylu - z květin dáváme přednost neplnokvětým formám, bohaté jsou hlavně složnokvěté, (např. slunečnice, měsíček, kopretina), z aromatických rostlin hlavně hluchavkovité (např. dobromysl, meduňka, máta) a miříkovité - mrkvovité (např. kopr, koriandr, kerblík). Čmeláci kromě slunečnic navštěvují rádi i vikvovité (např. jetel), pro včely je velkým lákadlem např. svazenka (použitelná i jako vynikající zelené hnojení). Vykvést a vysemenit můžeme nechat i mnoho zelenin, jako např. ředkvičku, kopr, kadeřávek, černý kořen, salát apod.
Potrava pro ptáky
Pravidelné přikrmování ptáků je důležité zejména v zimních měsících, v obdobích vysoké sněhové pokrývky. Vyskytne-li se námraza, kdy se veškerá potrava ocitne pod pro ptáky neprostupnou krustou ledu, stává se pro ně umělé přikrmování životně důležitým.
Rovněž nedostatek tekoucí čisté vody působí ptákům velké obtíže. Proto je v této době vhodné ptákům pomoci. A proč jim nepomoci pěkně v dohledu z okna kuchyně či obýváku a nepotěšit se tak zároveň jejich blízkostí?
Typů ptačích krmítek je nepřeberné množství.
Pro jejich konstrukci platí vcelku tři zásady:
1,zastřešení není nutné, ale je výhodné - chrání krmivo před vlhkostí a zapadání sněhem
2,zajištění odtoku vody z krmiště naopak nutné je - krmivo nesmí ležet ve vodě
3,každé krmítko musí být konstruované tak, aby se k němu nedostali kočky, kuny, potkani či jiní dobře šplhající predátoři
Umístění krmítek může být vcelku libovolné. Dbejte pouze na to, aby tak, jako vy budete mít dobrý výhled na krmítko, měli by mít ptáci z krmítka dobrý výhled do všech stran, aby včas zaznamenali hrozící nebezpečí a mohli na něj zareagovat útěkem do blízkého úkrytu. Rovněž nedávejte krmítka do blízkosti čirých, průhledných či zrcadlících se skleněných stěn, do kterých by mohli ptáci narazit. Takovéto smrtonosné pasti ovšem nemají na naší živé zahradě co dělat!
Krmítko je třeba udržovat v čistotě, za teplejšího počasí je nutné odstraňovat kazící se zbytky ptačí potravy každý den. Krmíme-li přímo na zemi, pak je nutné kvůli hrozící infekci místo krmení čas od času, nejlépe jednou týdně změnit.
Jaké krmení pro jaké ptáky
Semínka - především slunečnice, drcený oves, len, proso, konopí, semínka trav a bodláků - pro vrabce, zvonky, stehlíky a sýkorky
Ovoce (na zemi)- zejména jablka, ale i každé jiné - pro kosy, drozdy, kvíčaly, cvrčaly
Bobule - na podzim sbírané, mražené nebo po usušení znovu namočené jeřabiny, černý bez, šípky, víno - pro kosy, drozdy, kvíčaly, cvrčaly, zvonky, jíkavce, hýly
Ořechy- včetně kokosového pro vrabce, zvonky, sýkory a čížky
Odřezky masa pro špačky, sojky, straky či havrany
Tuk (lůj)- pro sýkory, strakapoudy a brhlíky
Samozřejmě vaším krmítkem určitě nepohrdnou i mnozí další ptáci. Vždyť jich na krmítkách bylo pozorováno už přes 100 druhů!
Vždy je lepší instalovat krmítek více. Mezi ptáky je totiž, inu jako u lidí, mnoho agresivních nenechavců, kteří nestrpí, aby se na "jejich" krmítku přiživoval s nimi ještě někdo jiný. Čím více krmítek, tím více ptáků najednou může hodovat.
Recept na Ptačí puding
Smíchejte v nádobě dohromady: strouhanku, strouhaný tvrdý sýr (nesolený), nesolené buráky a jiné ořechy, semínka slunečnice, prosa, lnu atd., ovesné vločky, rozdrcené studené vařené brambory a zalijte rozpuštěným tukem (takovým, který při pokojové teplotě ztuhne. Poměr: 1 část tuku na 2 části ingrediencí. Vše promíchejte a nechte vychladnout. Puding můžete ptákům předložit přímo v nádobě, ve které byl připraven či ho vtlačit do libovolné síťky či třeba košíčku z pletiva.
Voda
Přístup k nezamrzlé vodě je pro ptáky životně důležitý nejen pro ukojení žízně ale i pro koupání. Koupání je důležitou činností, která ptákům pomáhá udržovat si v dobré kondici peří. Ptáci se umí koupat tak, aby si peří nepromočili, proto se, mohou-li, koupají i v zimě. Chcete-li ptákům zajistit po celý rok dostatek vody na pití a koupání a neprotéká-li vaší zahradou zrovna potůček, nezbývá vám, než si koupit či vyrobit nezamrzající ptačí napajedlo. Jako každé napajedlo musí být mělké, nesmí mít kolmé stěny a nemělo by mít kluzké dno. Minimálně jednou denně se v něm musí vyměnit voda. A aby v zimě nezamrzlo zajistíte pouze za pomoci elektřiny. Buď do něj instalujete topné tělísko a termostat, které používají akvaristi nebo miničerpadlo, které zajistí neustálou cirkulaci vody. Z tohoto důvodu, ale i pro potěchu umístěte napajedlo co nejblíže k oknu, třeba i na balkón či terasu. Pohled na za mrazu se koupající ptáky určitě stojí zato.
|