Podzim živé zahrady
Úkryt, potrava a prostředí vhodné k rozmnožování jsou, jak už víme, podmínky, které musíme živočichům vytvořit, abychom je přilákali a udrželi na naší zahradě.
V začínajícím podzimu bychom se měli zaměřit zejména na vybudování vhodných přezimovacích úkrytů a zajištění co nejpestřejší krmivové základny pro živočichy, kteří přes zimu nespí. I nyní platí osvědčené pravidlo - nevymýšlet vymyšlené, ale nacházet vzor a inspiraci v okolní přírodě.
Umělé úkryty
Podívejme se, kam se živočichové (nejen) na zimu ukrývají v ekosystému člověkem nepoznamenaném a zkusme podobná (když už nemůžeme stejná) prostředí vytvořit na naší zahradě. Tak například: 1. V přírodě staré stromy nikdo nekácí, nerozřezává, nepálí či nedrtí v štěpkovačích. Umírají vstoje, tlí v leže. Mrtvý či pozvolna umírající strom poskytuje úkryt a potravu obrovskému množství živočichů. Máte-li tu možnost, nechte si takový strom na své zahradě! Nemáte-li, pokuste se na zahradu instalovat úkryty alespoň vzdáleně připomínající práchnivějící dřevo, odchlípnutou kůru či stromovou dutinu. Všichni určitě známe ptačí budky - více či méně dokonalé napodobeniny stromových dutin. V zimě velmi často slouží mnoha druhům ptáků jako noční úkryty. Méně se ví, že lze úspěšně použít i umělé napodobeniny ztrouchnivělého či tlejícího dřeva jako úkryty pro hmyz. Umělé úkryty pro hmyz (slunéčka, zlatoočky, škvory) lze vyrobit jednoduše třeba jen z kusu plastové lahve vycpaném senem, listím, kartonem či jiným pórovitým materiálem. Dřevěný špalek či trámek (ale třeba také cihla) poslouží jako úkryt hmyzu, provrtáme-li ho co nejhustěji otvory různého průměru a hloubky. Kombinováním různých materiálů lze při dostatku řemeslné zručnosti vyrobit i velmi dekorativní prvky, které, nejen že slouží mnoha druhům hmyzu, ale mohou být i zajímavou ozdobou naší zahrady.
Budka pro hmyz poskytuje úkryt mnoha druhům hmyzu.
V dutině pod střechou mohou hnízdit i ptáci. V ČSOP lze zakoupit za 890,- Kč.
2. V přírodě se také nesetkáte s tak silně chemicky a mechanicky ovlivňovanými (a navíc ještě monokulturními) porosty, jakými jsou naše pečlivě udržované trávníky. Když už takové cizí a mrtvé, nicméně snad díky americkým seriálům stále ještě módní, prvky chcete mít, nechte alespoň kousek trávníku přírodě. A nesekejte na něm trávu tak často - stačí 1 - 2x do roka. Ideální by rovněž bylo, nesekat tento kousek zahrady motorovou sekačkou, nýbrž tak, jako naši tatíci - ručně. Motorová sekačka totiž působí tak trochu jako mixér. Vše živé, co v trávě hledá úkryt, nutíte tímto mixérem projít…! Nesekejte trávu před zimou. Slehlá tráva, pokud možno sněhem pokrytá, je významným útočištěm pro hmyz, pavouky a mnoho dalších druhů živočichů. Musíte-li už trávu posekat, nechte ji alespoň zetlít někde na kompostu, v kupce v rohu zahrady či jí uložte pod stromy a keře. A dříve, než na jaře definitivně skončí mrazy, tato zvířecí útočiště neodkrývejte. To platí i o kompostu - jedním z nejživějších míst na vaší zahradě. V zimě se do kompostu nesahá!
style="width: 300px; height: 208px;">
“Divoký koutek“ oživí každou zahradu.
3. Stavíte-li skalky, zídky, terásky či jiné kamenné prvky, myslete na své přátele z řad obojživelníků či plazů. Vytvořte jim mezi kameny hluboké dutiny, do kterých se mohou ukrýt. Napodobíte tak jejich přirozené úkryty v dírách hlodavců, skalních puklinách či sutích. Větší dutiny mohou sloužit i jako úkryty ježkům. O tom, jak postavit budku pro zimující ježky jsme se zmiňovali už dříve. Podrobné návody lze najít na www.zivazahrada.cz.
style="width: 300px; height: 181px;">
Štěrbiny mezi kameny poslouží jako úkryty ještěrkám, ropuchám, čmelákům,
některým druhům sýkor a motýlů. Autorkou ilustrací sýkory, čmeláka a babočky je Simona Prokešová.
4. I v naší české kulturní krajině lze najít zákoutí, kde podobně jako v člověkem nedotčených pralesech, spadané větve a kmeny stromů nikdo neodstraňuje. Hromady starého dřeva tak poskytují cenná útočiště pro široké spektrum druhů živočichů. Ponecháme-li si na zahradě hromadu větví, špalků či starých kmenů - přes zimu či ještě lépe po celý rok - opět se o krůček přiblížíme přírodě.
|