Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Patří do deníku

DÍL ŠESTÝ - Lokální léčba atopického ekzému (AE) – preventivní a podpůrně léčebné prostředky -1.část

Autor: KamZik , 4.4.2011

DÍL ŠESTÝ - Lokální léčba atopického ekzému (AE) – preventivní a podpůrně léčebné prostředky


AE je komplexní problém, proto i léčba musí být komplexní. Pokud je příčinou výsevu četných pupínků u vaší ratolesti například to, že jste přehnali dávku velmi silně parfémované aviváže (nebo použili  dráždivou kosmetiku, atd.), pak je to ta lepší varianta – stačí upravit „vnější faktory“ (používání vhodné kosmetiky, pracích prášků, aviváže, upravit teplotu v místnosti, nenavlékat tolik dítě a nepodporovat tímto pocení, atd. ). Často však je nutné upravit také „vnitřní faktory“ – u dětí do 3 let (někdy i déle) má poměrně velký význam výživa. O úpravě jídelníčku dle individuálních reakcí dítěte jsme mluvili v předchozím díle.


Poznámka: příčinou vzniku "vyrážky" (kopřivka, ekzém, ale i jiné projevy atopie) může být u rizikových dětí (alergie v rodině) také očkování. Očkování je často plamenně diskutováno - a přestože je nyní moderní nedávat své dítě očkovat, podle mého názoru je to krok vzad a velká chyba, která- pokud by se toto dělo masově-měla negativní dalekosáhlé následky. Téma očkování by bylo na samostatnou rozpravu, napíšu tady ale jen to, že pokud objevíte u svého dítěte po očkování jakékoli projevy jako např. kopřivka, dušnost, průjem, neklid, zvracení, atd., nahlaste to svému pediatrovi, který již zváží další kroky (provedení lab.vyšetření , odeslání na odborné pracoviště – alergologie, očkovací centrum v Praze Motol, atd.) – v případě, že to bude skutečně potřeba, lze zavést speciální, šetrnější očkovací kalendář.


Vidíte tedy, že léčba AE probíhá na více úrovních. Lokální léčba je však také důležitá, proto se o ní zmíníme v této a také další kapitole- tato kapitola se týká preventivních a podpůrně léčebných prostředků, které používáme jak v období relativního klidu choroby, tak jako doplňující léčbu k vlastním ekzémovým lékům. O těch pak bude díl následující.


AE je onemocnění s velkou variabilitou projevů – od akutních stádií (zánětlivé pupínky a puchýřky, mokvání, stroupky) až po chronická stádia (zhrubnutí, barevné změny, olupující se plochy). Nepříjemné jsou tzv. krusty, které rozpraskávají. (Speciálním případem je pak infikovaný ekzém- ten je zmíněn v dalším – sedmém –díle - viz odstavec „Komplikace“. Tento typ ekzému patří výlučně do kompetence vašeho lékaře. Na trhu jsou však i přípravky, pamatující na možnost infekce kůže ekzematika- např. OILATUM PLUS roztok s antimikrobiálními přísadami, atd.).



Na rozdílné formy ekzémů aplikujeme různé typy přípravků:


Mokvavé plochy vysušujeme obklady např. 3% borovou vodou, Jarischovým roztokem, slabým roztokem hypermanganu, atd. Studený obklad se přikládá jen na několik minut, pak se nechává tekutina s povrchu kůže odpařit. Tento postup se takto se po 15 minutách opakuje. Moderní a komfortnější formou je aplikace ve formě aerosolového spraye (postřik, rosení), dostupné jsou spraye s obsahem zklidňujících termálních vod.
Jestliže jsou tyto mokvající plochy rozsáhlé, koupeme v bylinných odvarech (pomáhá např.černý čaj, řepík, dubová kůra, atd.), v odvarech z pšeničných otrub, škrobu, můžeme zkusit minerální koupele z mořské soli (popř.lázeňské soli), atd.


POZOR! Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Nemůžu na tomto místě nezmínit případ maminky, která na radu místní léčitelky vykoupala své silně alergické batole (alergie na bílkoviny kravského mléka) v syrovátce (!!!!!). Nebudu vás děsit tím, co následovalo, jen chci upozornit na to, že každý organismus je individuální a proto postupujte s experimentátorským nadšením, leč opatrně, s rozumem a citem.


Na mokvající místa nikdy nedáváme mastné krémy, mastné masti a oleje!



Když mokvání odezní, aplikujeme vhodná lotia (tekuté emulze) a hydratující krémy typu olej ve vodě (O/W, O/V) Takové krémy jsou také vhodné na akutní projevy AE typu červené pupínky, puchýřky, červené skvrny, atd. Takovýchto hydratujících krémů je na trhu celá řada, jmenujme například A-derma EXOMEGA krém, Linola krém, BIODERMA Atoderm krém, Excipial U Hydrolotio, a další. Patří sem i hydrofilní lékárenské základy (Neoaquasorb, Ambiderman, atd.) Ke zmírnění zánětu můžete také použít léčebné pasty – například zinková pasta; kromě zinku je též oblíbenou součástí léčebných past ichtamol, který má protizánětlivé účinky a též tlumí svědění. Pasty mají příznivé zklidňující účinky, ale mohou i přesušovat. Proto se používají jen na ekzémová ložiska a ne k běžnému promazávání.



Pro chronická ložiska, zhrublá, suchá místa, která se mohou olupovat se pak hodí mastnější - lipofilní přípravky (typu voda v oleji , V/O nebo též w/o – např. Excipial mastný krém, Menalind derm krém, Lipobase repair, lipofilní jsou i mastné lékárenské základy jako vazelína (pro ekzematiky je vhodnější žlutá vazelína), Synderman, Pontin, Cutilan, Leniens,atd.). I u chronických stavů lze použít léčebné pasty, jako přísady se užívají kamenouhelný dehet, dehtová tinktura či ichtamol ve formě mastí. Působí protizánětlivě a protisvědivě, avšak špiní, mají dehtový zápach a některé pacienty dráždí.



Pozn.: Ichtamol, zinek, a další léčebné látky však nejsou pouze součástí past, například Holtův krém se užívá hojně k tlumení svědění a zánětlivých projevů pokožky, bílý dehet neboli ichtamol nalezneme v řadě běžně dostupných prostředků (např. I care řada, Ichtyo care řada, atd.); zinková mast má taktéž zklidňující a mírně chladivé účinky, již zmiňovaná Exomega mírní zánětlivé procesy dík přídavku extraktu ovsa a pupalky i dalších látek, atd. - krémů a mastí je celá řada, každému vyhovuje něco jiného, doporučuji konzultaci s odborníkem – dermatolog, atd.



Oznámkujte článek (jako ve škole)!
1 2 3 4 5
výborný nedostatečný
Průměrná známka: 1 (známkovalo 2 čtenářů)
Zobrazeno doposud 990 x.
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.