DÍL PRVNÍ - ÚVOD
Co je to Atopický ekzém
Atopickým ekzémem označujeme svědivé, chronicky se opakující neinfekční zánětlivou kožní chorobu, pro kterou jsou typické suchost kůže a různorodost projevů - příznaky se mění nejen svým vzhledem, ale i rozmístěním na těle, a to i v závislosti na věku, jak se dále zmíníme.
AE se může projevit takřka v každém věku, poměrně často však začíná již ve věku kojeneckém. AE bývá obvykle spojen s dalšími atopickými projevy (polinóza - senná rýma, astma). Pojem atopický znamená abnormální, atypickou a často nečekanou odpověď kůže a sliznic na rozličné provokační faktory (alergeny). Atopie je proto jakousi vstupenkou k alergickému onemocnění.
Rozvoj AE je podmíněn následujícími faktory (některé spolu úzce souvisejí):
genetická dispozice
regulační odchylka imunitních mechanismů
porušená bariérová funkce epidermis (genetická porucha kožní bariéry - chybí hlavně tzv. ceramidy, lipidy vážící vodu, což má za následek vyšší ztráty vody a vysušení kůže)
Projevy
Kojenecká forma AE začíná obvykle kolem 3. měsíce značně svědícími výsevy pupínků i puchýřků na tvářích či ve vlasech, které se mohou rozšířit na celou hlavu, trup i končetiny. Může také dojít ke vzniku mokvajících ploch, které se pokrývají krustami (strupy). Relativně často je ekzém kojenců spojen s potravinovou alergií.
Dětská forma postihuje batolata (ve věku 0-3 roky je ekzém spojen rel.často s potravinovou alergií) a děti předškolního věku. Ekzém je nejčastěji v loketních a podkolenních jamkách, na krku, kolem kotníků, na nártech a zápěstích. Často též na rukou a obličeji. K mokvání nedochází často, jde spíše o „suché“ chronické projevy – zdrsnění a vysušení kůže s občasným zčervenáním a svěděním.
Forma dospívajících a dospělých je lokalizována hlavně v ohybech loktů, pod koleny, na zápěstích, na hrudníku, ramenou, krku, v obličeji a často i na rukou. Svědění nastává při zarudnutí kůže, ale také v teple a při rozčilení. Doprovodným projevem AE v tomto věku bývjí inhalační alergie (pylová, atd.) nebo astma.
Hlavním příznakem všech klasických forem AE je svědění, které přichází v záchvatech.
Léčba ekzému
Léčba ekzému je náplní následujícího dílu seriálu. Co se vyléčitelnosti AE týče, atopický ekzém je onemocnění s vrozenou dispozicí, není proto v možnostech současné medicíny se tohoto onemocnění zcela zbavit. Je však možné, při pečlivém dodržování všech léčebných a preventivních opatření, „dostat ekzém pod kontrolu“. Příznaky ekzému slábnou s postupujícím věkem. Většinou vymizí do 20. roku věku a jen ve zcela ojedinělých případech, u nejtěžších pacientů, sužuje postiženého i déle.
Která vyšetření jsou důležitá u pacienta s AE
Základem je celkové vyšetření:
rozbor všech údajů o rodině, sourozencích a prostředí, v němž pacient žije
zhodnocení stavu výživy, růstu, hmotnosti, zažívání, stolice, délky kojení, reakcí na změny ve výživě se zaměřením zejména na kravské mléko, vejce
podrobný rozbor vzniku a vývoje ekzému
pomocná laboratorní vyšetření: krevní obraz, stopové prvky - železo, zinek, hořčík
Alergologické a imunologické vyšetření:
vyšetření základních ukazatelů imunity (vyloučit imunologickou nedostatečnost),
vyšetření koncentrace alergických protilátek (IgE), posoudit, zda se jedná o atopika, tj. jedince s dědičně založeným sklonem k alergii,
vyšetření specifických "alergických" protilátek (sIgE) hlavně proti bílkovinám kravského mléka, vaječného bílku, obilným bílkovinám, alergenům roztočovým, zvířecím, pylovým a plísňovým,
kožní testy (Pricky) jsou u ekzematika často obtížně proveditelné, může je nahradit vyšetření krve
Každý ekzém nemusí být projevem alergie, proto je toto vyšetření pro stanovení preventivních opatření a léčby důležité.
|