Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
    

Patří do deníku

Atopický ekzém VI. - Lokální podpůrně léčebné prostředky - část 2.

Autor: KamZik , 4.4.2011
Na  menší urputné, chronické, hrubé ložisko použijeme okluzivní zábal - naneseme  mast na ložisko, zakryjeme proužkem igelitové fólie a zavážeme obvazem. Necháme  20 min působit, aby se umožnilo masti proniknout do hlubší vrstvy. To se opakuje 2 x denně.


Jiný typ zábalu se nazývá Coverflex zábal - jde o medicínsky uznávanou metodu sloužící k léčbě AE (zejm. akutních stádií): použije se některý z promazávajících  preparátů (hydrat.krém, léčebná pasta, mast, atd.) v kombinaci s přes ně přiloženým vlhkým obvazem (ten se nazývá coverflex = jde o elastický, hadicový obvaz). Vlhký obvaz se obvykle ještě překryje suchým obvazem. Léčebný efekt tkví v chladivém účinku a v zmírnění zánětu a s ním i pocitu svědění, ochraně před rozškrábáním podrážděné kůže a v stabilizaci hladiny vlhkosti kůže.


V chronické fázi atop.ekzému se coverflex používá jako ochranný obvaz - suchý obvaz k zakrytí a ochraně odlupující se, nakrémované kůže.


Výběr vhodné kosmetiky se ale neřídí jenom formou ekzému. Kůže ekzematika potřebuje zvláčnit, promastit, hydratovat, to vše v optimálním poměru, což je individuální. Látky, které zajistí zvláčňující a hydratační účinek krémů, mlék, mastí, mycí kosmetiky (těmto zvláčňujícím krémům, mastem, atd.pak souhrnně říkáme emoliencia) se nazývají emulienty – sem patří celá škála účinných látek, např. kyselina linoleová (tu m.j. obsahuje např.zmiňovaná Linola krém), urea (neboli močovina, tu m.j.obsahuje například zmiňovaný Excipial), glycerin (hojně přidáván do kosmetiky, má výbornou schopnost vázat a udržet vlhkost), nejrůznější extrakty z přírodních zdrojů (byliny-např.Oenothera biensis – pupalka dvouletá, výborný prostředek v boji s AE – mimo jiných látek ji najdete také v Exomeze, mořské řasy, atd.), vosky (včelí vosk neboli cera alba či cera flava, lanolin, atd.) – emulientů je celá řada. To, co velmi pomáhá jednomu, nemusí pomáhat druhému – někdo si nemůže vynachválit krém s přídavkem včelího vosku, jiný na takový krém reaguje (na včelí vosk mohou reagovat zvláště pyloví alergici). Poměrně častou složkou kosmetických přípravků i mnohých mastí je lanolin – na něj budou negativně reagovat lidé s intolerancí lanolinu. Stejně tak močovina nemusí vyhovovat každému a jiný si ji nedokáže vynachválit, a dalo by se pokračovat.



Minimální či žádná parfemace a nepřítomnost dráždivých konzervačních látek (pozor na parabeny) jsou při správné volbě kosmetiky samozřejmostí. Také buďte opatrní i u léčivých bylinek a jiných přírodních produktů. Například heřmánek či propolis mohou způsobit reakci - takže kromě atopického ekzému byste si „pořídili“ ještě ekzém kontaktní.



Jako obecné pravidlo si proto osvojte, že jakýkoliv nový, a to i léčebný prostředek, nikdy napoprvé nenanášejte na větší plochy, ale napřed proveďte test tolerance. Aplikujte po 3 dny malé množství na malý okrsek kůže (např. na zápěstí). Pokud se neobjeví svědění či pálení, začervenání, pupínky, atp., pak teprve můžete dát na ostatní místa. Dalším pravidlem je- mazat raději slabší vrstvou než silnou a čím častěji, tím lépe.


Nyní přejděme k hygieně kůže. Kůže ekzematika se snadno vysušuje, je dráždivá a zranitelná. Proto je třeba šetrná hygiena (včetně častého stříhání nehtů, aby všetečné prstíky nezanesly do porušené kůže infekci). Klasická mýdla ani koupelové pěny se u AE neužívají, při větším znečistění jsou vhodná hypoalergenní tekutá mýdla (tzv. syndety) nebo HA šampony (přímo pro atopiky), bez parfemace, s neutrálním nebo lehce kyselým pH. Do koupele lze přidávat sprchové léčebné oleje (Balneum Hermal, Oilatum, Linola, atd.).


V této oblasti platí „pravidlo tří minut“. Koupel či sprcha do 3 minut (voda nemá být příliš teplá), pak kůži zlehka a šetrně osušíme (v případě léčebných olejů osušíme kůži tak, aby na ni olej zůstal jako film) a do 3 minut promažeme vhodným kosmetickým přípravkem. Já osobně bych toto pravidlo tří ještě obohatila o větu- raději než každý den koupat ob 3 dny. Podle mých zkušeností je to pro kůži malého ekzematika šetrnější.


Závěrem této kapitoly si jako autor dovolím napsat, jaká kosmetika se mi osvědčila u mé momentálně skoro 4 leté dcerky ( polyval.potrav.alergie, atop.ekzém – momentálně stabilizovaný díky úpravě stravy, nalezení vhodné kosmetiky , atd.atd.). Na pupínky, puchýřky , se nám osvědčil Bubchen krém na prevenci opruzenin. V případě dcerky funguje výtečně, přitom jsem na něj přišla náhodou – v době bezesných proškrábaných nocí, když jsem v jejím měsíci věku pracně vychytávala HA dietu (a to dietu SVOJÍ jakožto kojící matky, dcera reagovala značně už na to, co jsem jedla já), jsem se ve stavu totální vyčerpanosti (znáte všichni rodiče ekzematika) „přehmátla“ a namazala dceři rudá ložiska pupínků a puchýřků právě krémem na opruzeniny- a ukázalo se to být to pravé. Jako běžné každodenní preventivní hydratující promazávadlo si pak nemohu vynachválit A derma Exomega zvláčňující krém – tu používám i po koupeli. Hygienu pečlivě dodržujeme, ručky udržujeme v čistotě a nehtíky často stříháme, avšak co se koupelí týče, koupu ob 3 dny a většinou pouze ve vodě (pouze občas používám mycí kosmetiku od Bubchenu a po koupeli důkladně promažu Exomegou). Na sušší plochy se mi pak osvědčila kombinace žluté vazelíny (naváží vám ji v lékárně) a Exomegy – míchám si to v poměru 1:1. Stejně tak si chválím vitamínový krém, který si každý může připravit doma (jedn.složky volně prodejné: Infadolan, Bepanthen a Revitgal s vit.E smíchat v poměrech 1:1:1. Tato vitamínová mast je vhodná právě na šupící se, suché plochy.


Přeju všem ostatním šťastnou ruku při výběru vhodné kosmetiky pro vaší ekzematickou ratolest (a pevné nervy…).



Oznámkujte článek (jako ve škole)!
1 2 3 4 5
výborný nedostatečný
Průměrná známka: 2 (známkovalo 1 čtenářů)
Zobrazeno doposud 1737 x.
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.