| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní?

 Celkem 336 názorů.
 Kudla2 


Téma: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:04:47)
Často tady na Rodině čtu nářky na to, jak je špatně, že má vysokou školu mnohem víc lidí než dřív. Že se tím údajně devalvuje VŠ vzdělání, že absolventi nenajdou uplatnění, že se snižuje kvalita vysokých škol jako celku...

Chtěla bych se nad tím spolu s vámi trochu zamyslet - je opravdu fakt, že má k tomuto typu studia přístup víc lidí než dřív, NEGATIVNÍ? Vždyť je snad vždycky lepší mít co nejvíc vzdělaných lidí, a to i kdybychom přijali fakt, že kvalita toho vzdělání bude o trošku nižší (což všichni do omrzeni papouškují jako fakt, ale je tomu tak opravdu?) než úzkou vrstvu supervzdělanců a pak masu nevzdělaných. Přece i kdyby byla laťka toho vzdělání nižší, než kdyby bylo jen pro několik málo vyvolených, tak pořád na tom ti lidi budou lip, než kdyby měli "jen" SŠ.

Taky se tvrdí, že kvalita prvorepublikové maturity byla mnohem výš než dnešní, ale nikoho by asi nenapadlo zpochybňovat to, že maturitu ma dnes opravdu skoro každý.

Navíc kdyby bylo vzdělání elitní záležitost, tak by pravděpodobně zase nastala éra různých protekcí a tlačenek.

Mně osobně stav, kdy vzdělání může dosáhnout co nejvíc lidi, pripada ideální, a nechápu, jak na to někdo může žehrat. Taky me napadlo, jestli ti, kteří VŠ mají, nežárlí na "konkurenci", která dle nich získala diplom snadněji, a zda pro ty, kdo ji nemají, se nejedná trochu o "kysele hrozny". Take okázale "starosti" o to, jak se uchyti absolventi "zbytečných" humanitních oboru, mi přijdou pokrytecke - je to prece jejich vec a pokud to nejsme my sami nebo naše deti, tak co je nam do toho? Připomíná mi to řeči komunistickych nevzdelancu o "burzoaznich pavedach", jako je treba ekonomie.

Jaky na to mate nazor vy?
 Lída+4 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:11:10)
Bohužel dnes často klesá úroveň VŠ, leckde až tak, že absolvent neumí ani to, co dřív uměl středoškolák ve stejným oboru. ~Rv
Přijde mi příšerný třeba to, že pro přijetí na jednu technickou VŠ stačí při testu z matiky mít 5 bodů z 20...
 Ropucha + 2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:28:52)
Šuplíku, ale vezmi si, že dříve učili absolventi učitelského ústavu, což byla sš, dnes jsou učitelé vš. Podobně spousta dalších profesí zvyšuje požadavky na vzdělání - kde dříve stačil výuční list, dnes je požadováno často i vyšší než sš vzdělání.
Prostě se mění struktura vzdělávání, ale ve vysoce odborných profesích se stejně vždycky uchytí jen člověk, který ovládá, co ovládat má. O to bych se nebála.
 Jeanny 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:11:24)
Kvalita a požadavky na úspěšné zakončení VŠ šla a šly dolů. Nejsi jistě vzdělaná v matematice, statistice. Dnes na rozdíl od ještě 80. let na terciární studia odchází 60 % středoškoláků. I laikovi je jasné, že je to na úkor snížení náročnosti a s tím i kvality. Před 30 lety odcházelo zhruba 5,6 % na VŠ. To je tedy asi jedna desetina dnešního stavu.
 Jeanny 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:17:35)
Druhá věc je ta, že znalosti dnešního VŠ, který studoval nejrůznější humanitní studia nedosahuje znalostí dřívějšího SŠ, absolventa gamnázia. Mnoho oborů se dá úspěšně jen odsedět v učebně a opsat pár seminárek, předložit příslušný počet esejů a celé to korunovat kompilací závěrečné - diplomové práce. Státní závěrečné zkoušky se sestávají zpravidla z úspěšného odmemorování dvou až tří předmětů. Takto se studuje možná nejen v Česku 25 let od sametu. Tito absolventi mají i přes formálně získaný požadavek splnění určitého stupně vzdělání obrovské problémy při získání zaměstnání. Nejeden zaměstnavatel si oprávněně stěžuje, že absolvent nic neumí.
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:21:14)
Milá jeanny, a ty jsi vzdělaná v porozumění textu? ~;)To, ze se zvýšil počet absolventů VŠ, je výchozí premisou teto diskuze.

Otázka, kterou kladu, je, zda to skutečně vedlo k takovému snížení kvality toho vzdělaní? Skoro kazdy včetně tebe to papouškuje, ale je tomu skutečně tak? A pokud ano, je to opravdu tak negativni? Tech skutečně schopných se prece těžko dotkne, ze stejnou školu jako oni vystuduje i nekdo jiny, a je naopak menší šance, ze by propadli sítem, jake bylo za minulého režimu a které se rozhodne neridilo jen studijnimi kvalitami uchazeče.

Prvorepublikové maturity maji taky pověst, ze byly mnohem těžší nez ty "naše", ale chtela bys na tom základě zpochybnit, ze by nemelo mít tolik lidi maturitu,?
 Jeanny 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:25:49)
Kudlo, neobjevuješ nový kontinent. Rektoři veřejných VŠ upozorňují již po dobu několika roků, že trend spojený s masovým přijímáním na VŠ je nezdravý a snižuje náročnost studia. Je to pochopitelné, na školy se masově dostávají ti, co tam nemají mít místo. Jsem ráda, že si toho už konečně začínají lidé všímat.
 Pruhovaná 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:37:03)
No nevím, s tou maturitou. Pak si musíme definovat, co to maturita je. Jestli má mít nějakou vypovídací hodnotu.
Ty minimální požadavky, které klade státní maturita, postavené tak, aby je splnilo co nejvíc lidí, myslim její význam devalvují na pouhý kus papíru, který může mít kde kdo.
Neboli ano, myslím, že to, že maturitu (nebo vš titul) má kde kdo, znamená snížení kvality vzdělání.
Ještě jinak, to, že někdo má maturitu (nebo vš) bez doplnění konkrétní školy, kde bylo ono vzdělání získáno, dneska neznamená, že něco umí.
Zatímco dřív to, ten "papír", nějaká garance úrovně vzdělání byla.
 Fren 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 10:56:47)
jistěže se to těch skutečně schoných dotkne-při většině prací je třeba týmová spolupráce a aby výsledek byl přinejmenší dobrý nebo radši vynikající,těžko k takovému ale dojdeš,když ty jako vynikající odborník budeš mít kolem sebe jen telata.

Co se týká tady tak oblíbeného předhazování,že je někdo negramtný při porozunění psaného textu - to je hodně hloupá poznámka svědčící a ne moc velké úrovni v tomto případě tvé.A takto trapně si potřebuješ své sebevědomí zvednout?
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:02:02)
Ti skutecne dibri, nejen remeslne, ale i manazersky, dokazou vytahnout cely tym.
Tele na vedouci pozici, byt samo o sobe vzdelane a v remeslu, nebo oborubschopne, ho naopak potopi. Nekteri zamestnavatele si goho jeste nevsimli. Kdyby vsimli, tento problem by prakticky vymizel.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:04:00)
Vazne uz neverim na schopneho vedouciho, kokem ktereho proslo 20, nebo i 200 neschopnych telat. Uz by se i nad tim mel nekdo zamyslet.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:24:20)
Procentní poměr je poněkud zavádějící, protože porodnost je kolísavá.

Lépe je to vidět tady:

Projekce vývoje počtu absolventů nepokračujících v dalším studiu do roku 2015 (v tis.)
 Filip Tesař 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:08:10)
"I laikovi je jasné, že je to na úkor snížení náročnosti a s tím i kvality. Před 30 lety odcházelo zhruba 5,6 % na VŠ."

No, pokud kladeš úměru mezi zvýšení počtu vysokoškoláků a snížení kvality, pak by taky i laikovi mohlo být jasné, že např. ve Finsku, kde na VŠ odchází 94% absolventů SŠ, má vysoké školství 17x nižší kvalitu než naše předlistopadové.

(Koneckonců na výkonnosti ekonomiky i životní úrovni je to tam setsakra vidět, nemít oni ty ideální podmínky pro zemědělství, krátkou topnou sezónu a zásoby surovin, ropou počínaje, vůbec by nepřežili; a dokážete si představit, kolik je tam asi sociologů?)
 Jeanny 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:21:26)
Každá země má jinou metodiku, kterou používá při vykazování terciárního studia. Započitávají tam každou formu studia po SŠ. Kurzy, odborné školení v oboru apod. Ale to by jsi již dávno měl vědět, tobě asi bude scházet skutečné vzdělání. Myslela jsem si, že budeš o trochu chytřejší. No neva.
 Filip Tesař 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 10:22:40)
Jasně, máš pravdu. Však si taky dělám srandu. Metodika je stejná: ISCED 5 + 6, vyšší odborné a bakalářské nebo úroveň odpovídající bakalářskému, nedá se srovnávat s předlistopadovým, což bylo v podstatě jenom ISCED 7. Použil jsem tenhle údaj, protože v diskusi tedy se průběžně operuje nejen s magisterským, ale i nižším terciárním vzděláváním. Tolik sranda, vážně: nevím, nakolik jsem chytrý, ale jsem velmi vzdělaný, a nijak nezastírám, že převážně humanitně.
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:26:59)
Filipe ~t~
 Monika 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:16:26)
Já myslím, že vzdělání rozhodně nikomu neuškodí a pojem "devalvace vzdělání" mi přijde směšný (nestudovala jsem proto abych byla "lepší než ostatní", ale abych se naučila to, co chci dělat). V těch názorech, o kterých píšeš je spíš dost frustrace různých skupin - vysokoškoláků, co nemůžou najít práci podle svých představ (a jejich rodičů), středoškoláků, co se děsí toho, že VŠ titul už je potřeba pomalu i za pokladnu v supermarketu, a různých "černých kronik", které si libují v tom, pořád rozebírat, jak je to dneska všechno hrozné a "to za našich mladých let nebývalo" Mně osobně mrzí z této oblasti hlavně to, jak málo dětí se jde dneska učit řemeslo - řemeslníci budou chybět a pro spoustu dětí by to mohlo být ideální řešení (pokud jsou manuálně zručné a třeba mají ty různé "dis" - dříve se šly učit, protože s trojkou z Čj nebo M se na SŠ nedostaly, dnes s těmi úlevami se dostanou, otázka je, jestli je to pro ně vždycky to nejlepší ...) Jenže osobně bych se taky bála dát děti na učňák kvůli šikaně apod.... :-(
 Lída+4 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:20:04)
Já ti nevím, mám dvě děti s "dys" poruchama, jedno z nich velice manuálně zručný a navíc tvořivý, ale obě dost úspěšně studujou vcelku náročný VŠ. ~;)
 Jeanny 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:22:06)
Poctivé vzdělání jistě nikomu nemůže uškodit. Zdůrazňuji poctivé. Reference z ÚP hovoří již jasněji. Absolventi jsou rizikovou skupinou nezaměstnaných. Kolem 25 % mladých lidí do 25 let si nemůže najít práci. Jsou země, kde procento je dvojnásobné, ale ty každá dobře známe.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:27:02)
 Jeanny 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:29:51)
Část bude nezaměstnaná, polovina bude pracovat na místech, kde jim stačí SŠ. Stačí použít selský rozum.
 Ropucha + 2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:29:52)
Martino, díky za názorný graf :-)
Ale věřím, že některé lidi to stejně neuklidní :-)
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:20:44)
 Ropucha + 2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:24:00)
Kudlo, mám na to stejný názor jako ty.
To jen Mystik si tady pořád dokola papouškuje svoje mantry, protože se nedokáže popasovat se změnami ve společnosti. A papouškuje jen to, co někde vyčetl, sám ví houby, jak to chodí na nějakých školách a jak to chodí mezi lidmi, kteří je vystudovali.
Holt chudák nepřijal, že svět se mění a už nikdy nebude takový, jako dřív. Jen marně vzývá ducha starých časů.
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 7:58:49)
~R^
 jalinka 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:32:43)
Myslím, jako mnozí přede mnou, že se lehce předefinoval obsah "vysokoškoláka". Učím na VŠ, více než 15 let, a sama vidím, že požadavky klesají, a to na přijetí ke studiu i na získání titulu - v tom bych viděla tu devalvaci vš studia. Školy mají peníze za studenty, a také peníze za absolventy. Student má na zápočet tři pokusy, pak na zkoušku či kolokvium tři pokusy. Nezvládne-li, může si předmět převést do dalšího ročníku a opět má tři pokusy na vše. To dřív nebývalo. Navíc školy jsou čím dál tím více dotovány z ministerstva ne za výuku ale za vědeckou činnost, která je např. na naší humanitní fakultě fakt diskutabilní. Ale když se lidé bojí o práci a prostě tu hru všichni hrajeme.

Z takových posledních záseků třeba bylo, že ministerstvo dostalo obavu, že nebude dosti kvalifikovaných učitelů cizího jazyka (dříve studovali pět let, dnes studují tři roky jazyk - BA a necelá dva pak učitelství- Mgr.), a tak vymyslelo, že kdokoli může absolvovat 60 hodinový kurs a má-li certifikát z jazykové znalosti na určité úrovni a Mgr titul, stane se plnohodnotně kvalifikovaným učitelem. Katedra dostala příkazem připravit takový kurs do týdne, i když se na takovém rychlokvašném kursu nikdo nechtěl doopravdy podílet, a ejhle, vyrábíme učitele.... A ti, co studují roky, můžou akorát skřípat zuby.

Takže za sebe říkám, ano, vysokoškoláků je víc za tu cenu, že v průměru jsou méně vzdělaní. Ale koho to zajímá, že? Potenciální zaměstnavatelé dají na tituly v CV...
 Ropucha + 2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:37:31)
Jalinko, podle mě se prostě to síto kvality přesouvá až do praxe.
Zaměstnavatelé budou třeba do budoucna motivováni naučit se rozlišovat, zda uchazeč absolvoval kvalitní studium na prestižních univerzitách, nebo nějaký pofidérní rychlokurz.
Myslím, že v některých západních zemích je to podobné.
 jalinka 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:40:24)
Jo, souhlasím. Trend je jaký je, ale je fakt, že kvalita vš vzdělání prostě klesá, i když určitě ne všude a u všech, to zase nechci generalizovat.
 Jeanny 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:43:02)
Jenže ty prestižní univerzity během 90. let až do současnosti se v mezinárodním srovnání pořádně propadly. Už žádná nepatří ani do první 500. Hluchý zůstane hluchým.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:45:18)
UK je v žebříčku ARWU kolem 270. místa, některé její fakulty o něco výš. ~x~

http://www.cuni.cz/UK-4217.html
 Jeanny 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:38:03)
Soukromý zaměstnavatel rozhodně nedá pouze na CV, ale žadatele si pořádně proklepne. A často zjistí, že ta slečna z VŠ nic neumí. A přitom by mělo jít o absolventku VŠE. Což je pořád mnohem odbornější škola než různé únikové obory.
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:20:30)
Pokud je to skutečně tak, tak v čem je problem?

Ti skutečně schopni se uchyti diky tomu, ze si je zaměstnavatel pro klepne, za všech okolnosti.

A chces snad říci, ze tem méně schopným uškodi, pokud se jim dostane delšího vzdělávání?
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:28:58)
Mandelinko,

A jak se pozná, ze je nekdo méně schopny?

Pokud nevyletí od zkoušek?

Navic to povazuju za soukromou vec toho cloveka, do které mu nehodlám kecat, ale za kterou ho take nehodlám litovat. Je-li méně schopny nebo je-li jich hodne a proto nenajde uplatnění v oboru, tak me to nijak nedojima kvuli nemu, ale take nevidim důvod, proc vest vůči nemu moralizujicí řeči, ze si mel vybrat neco jiného.
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:59:20)
Mandelinko,

No ale říkala jsi, ze ten student ma zhodnotit, jestli na to ma, a podle tohoto to zjisti stejne až po vystudovaní v praxi.

P.s. Do managmentu bych absolventa bez praxe nechtěla a myslim, ze by ho twm vzal jen blázen.
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 8:03:21)
No já nevím, pokud je někdo blbej už na SŠ a má trojky, čtyřky, tak proč by lezl na VŠ, stojí to peníze a čas, který by mohl věnovat něčemu užitečnějšímu než sedět roky na VŠ, aby se pak zjistilo, že je opravdu k ničemu.
 Filip Tesař 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:28:40)
Zrovna u nás podle mého ale často známky na střední často nevypovídají o skutečných studijních schopnostech pro konkrétní obor (a ani známky na základce o schopnosti studovat náročnější SŠ). Špatné známky můžou být stejně tak důsledkem strnulého způsobu výuky, který pořád hodně, hodně klade důraz na memorování bez uvědomování si příslušných souvislostí, na přesný postup místo kreativní a inovativní uvažování, neumí motivovat. Jungmann měl na základce podprůměrný prospěch, Einstein na střední málem propadal, a nejsou to extra výjimky, jsme pořád z velké části dědici téhož vzdělávacího systému.

Nepřu se o to, že náročnost přijímaček obecně klesla, s tím souhlasím, Achillovou patou našeho vysokoškolského vzdělávání je způsob financování "na hlavu", tudíž školy potřebují na provoz mít co nejvíc studentů. Jenomže ani dřív se často netestovaly skutečně studijní předpoklady, špatné známky ze SŠ často uchazeče o VŠ studium automaticky vyřazovaly, což ale znamenalo prostě zúžení hrdla: na VŠ potom studovali ti, co měli určité (ale klidně taky třeba nevelké) studijní předpoklady pro daný obor plus se povahově a mentálně vešli do sešněrovaných škatulek tehdejšího školství. A spousta lidí, kteří se potýkali ne se studijními předpoklady, ale prostě s nevhodným způsobem výuky na ZŠ a SŠ, na VŠ nemohlo.

A to ani nemluvím o tom, že VŠ studium bylo silně determinováno sociálním původem: v porovnání s podílem dělníků v populaci bylo na VŠ minimum dětí z dělnických rodin. Nakonec, taky na to nebyl extra tlak, protože jako dělník se dalo v životě vydělat často víc. Ale těžko to bylo tím, že by děti z dělnických rodin měly tak málo studijních předpokladů, ledaže bychom si mysleli, že dělníci, kteří se žení a vdávají mezi sebou - a dědí geny určující inteligenci - jsou přirozeně a dědičně hloupější skupinou obyvatel.
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:32:54)
Filipe,

To s tim Einsteinem neni pravda, ale jinak souhlas.

Znam velmi inteligentního fachmana, ktery by strčil do kapsy asi dost inženýrů, ale nema ani maturitu. Byl tak trochu rebel a škola v současné podobě ho nebavila.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:46:10)
Filipe,

ale to, co je teď je vylívání dítěte i z vaničkou. Protože za komunistů nemohli někteří talentovaní studovat (z tebou zmíněných důvodů), tak teď budou studovat prozměnu úplně všichni? Není to trochu ode zdi ke zdi?
 kosatka2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 10:10:05)
Ono je rozdíl studovat a dostudovat. Na spousta oborech je vysoká "úmrtnost", spousta lidí se na to vykašle, nebo začne mít jiné představy o tom, co chtěli dělat a tak. nebo při školní praxi zjistí, že toto ne.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 16:36:50)
Souhlasím s tím, že známky ze ZŠ a SŠ jsou zcela nevypovídající o studijních předpokladech daného jedince.
Mj. s láskou vpomínám na to, jak se mne při ústních přijímařkách na VŠ Šiklová ptala na pár věcí, které jsem z hlavy nevysypala, ale nahlas jsem si to nějak dovodila, což komentovala slovy "no, od toho jsme tady nakonec my, abychom vás to naučili, podstatné je, že umíte myslet".
Blbý je, když narážím na to, že mám studenty (ne všechny), kteří se možná něco našprtají, ale myslet moc neumí. Takže to je nakonec celý cíl mé výuky - aspoň trochu je to naučit...
 Ráchel, 3 děti 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 16:38:12)
mmch strejda prošel asi 9 základek, nedodělal ani maturitu a je to jeden z našich významných spisovatelů a překladatelů...:D
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:39:15)
To je prave ta svoboda a taky zodpovednost za sve rozhodnuti.
Tedy ja jsem rejpal, ale zrovna na siri miznosti vzdelavat se, bych si nedovolila zehrat.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 16:30:54)
souhlasím. někdy se až divím, kdo všechno v dnešní době studuje na VŠ...
úroveň je opravdu leckde dost jinde, než dříve, a zdravé mi to nepřipadá vůbec. spíš mi připadá, že je škoda, že jdou do háje VOŠky, které měly být méně akademické, více praktické, ale s Dis titulem se už leckde může jít člověk klouzat. tudíž se všichni tlačí na VŠ...
Úroveň klesá i tím, že je větší počet VŠ, tudíž řada škol se pere o každého studenta.

Taky se domnívám, že to není jen věc těch lidí, že vystudují obor, pro který není uplatnění. Jednak studují za naše daně (na státních VŠ, kde není školné), jednak pokud skutečně skončí na dávkách, opět to je z našich peněz.
 Jeanny 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:40:52)
Tak vám příklad. Absolventka studijního oboru dějiny umění, kulturologie, enviromentálních studií... co jí asi může příslušný pracák nabídnout? Může mně některá z vás poradit? Nebydlím v Praze.
 Jeanny 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:45:27)
Také žiji v Brně. Ale mnozí se stále domnívají, že s těmito obory mohou najít práci. A podobných oborů existují desítky, stovky.
 jalinka 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:56:06)
Obory se bohužel netvoří dle uplatnitelnosti, ale dle zájmu uchazečů...
 Jeanny 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:52:44)
Může být. Paní má místo a potřebuje si doplnit vzdělání požadované na její systematizované tabulkové místo. Ale mladí studenti a absolventi ještě žádné místo nemají.
 Jeanny 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:57:54)
A čím se zabývá lékař? Přece člověkem.
 Jeanny 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 22:50:39)
Představ si desítky tisíc absolventů humanitních studií (mimo lékařských fakult)jak jdou v obrovském houfu a blíží se na okraj propasti. Ti první jž letí do propasti, ale hlavní masa jde stále z vesela a neuvědomuje si, že po ukončení studií jí čeká také pád do propasti. Ale do poslední chvíle žije v nevědomosti a šíří kolem sebe optimismus.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:09:47)
Rovnou propast?
Mezi nami i ten nejpitomejsi obor na VS da cliveku minimalne lepsi rozhled a schopnost orientovat se v realite, ktera se velmi rychle meni. Socialisticke petiletky jsou davno tytam.
Ma titul, klidne ho uplatni jjnde, jen si doplni odborne vzdelani jinym zousobem a svuj blby obor si ponecha jakkbzalibu na vysoke urovni.

Ja na tom neshledavam nic zavadneho. Titul sam o sibe je k nicemu bez ohledu na momentalni vyuzitelnost, ta se meni z roju na rok, zadouci je urcita flexibikita, orientace a scholnost se rychle ucit a s VS je tohle vsechno rozhodne snazsi, kazde studium je nejen oboapiru, ale zvysuje orave ty vyuzitelne schopnosti a tim i moznosti.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:15:05)
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:22:50)
Hm, a pokud je tedy podle tebe čeká pad do propasti, tak on by je nečekal, kdyby studovat nesli?

Zvláštní logika ~z~
 Jeanny 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:58:48)
Chybí ti realistický pohled.
 zasjaj 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 4:50:03)
Mandelinko
Takze jsou na tom s uplatnitelnym vzdelanim zrovna jak ty, maji gympl.
 zasjaj 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 4:58:09)
Cimz chic rict, ze neni duvod, aby z nich nebyli do par let zrovna takovi manazeri, jako ty. Nebo jim v tom znalosti z dejin umeni nejak zasadne brani?
 Jarmilka. 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:09:48)
Ehm, když si vysokoškolák hledá práci z oboru přes pracák, je buď naivní nebo navedený, to se dnes vbec nedělá, je tobjako sibu pracáku shánět místo ministra.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:19:51)
Jarmilko, musim kknstatovat, ze od te doby, co pracak orestal nezamestnane strezit jako trestance, zacal se znovu zabyvat otazkou zamestnanosti, poradat ruzne kursy a oslovovat potencialni zamestnavatele.

To je orave ten stav veci, jdy se situace meni nejen z roku na fok, ale i z mesice na mesic.
 Jarmilka. 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:10:42)
Grainne, a na co,mi je kurs na pracáku po 8 letech studia psychologie, když chci práci v oboru? ~t~ Proto když jsem skončila školu a práci měla sjednanou od ledna a šla jsem zatím na pracák (a na budoucím místě dělala zadarmo praxi, TJ. státu ušetřila peníze, protože to byl státní podnik), ani mě ani paní na pracáku nenapadlo, že by mi měla nabízet kurzy nebo hledat práci klinického psychologa. A to je OK, ve svém oboru během studií musí člověk získat přehled a sám bojovat o to, aby si našel práci, kam se stojí fronta a ani je nenapadne dávat nabídku na pracák. Pokud bych nesehnala práci v oboru, budu ráda, když mi ÚP pomůže hledat cokoliv by mne uživilo.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:19:13)
Jarmilko, nejak jsem nepochopika tvun prispevek. Proste ses sla zasit na oracak, nez najdes to, co hledas. Nic proti, samozrejme, ale v obecne rovine krome lidi, kteti UP resi nejaky prechodny stav, jsou tam i takovi, kteti praci hledaji a jsou si vedomi toho, ze kazdy ziskany certifikat jim sance zvysuje.
Nekteti taky pracovat musi a to rychle a moc si nevybiraji.
 Samarlu 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 17:36:01)
Pracák nám většinou nic nenabízí, něco k uživení si najdeme sami.

Prostě se přizpůsobíme možnostem. Jinak třeba kunsthistorici pracují v muzeích, galeriích apod. a ty jsou v každém okrese.
 Jarmilka. 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:01:24)
Souhlas, je to evoluce. Kdo žárlí na graduanty, nechť si udělá postgraduál, bude mít vyšší titul a tam se z rozmaru většinou nechodí.
 Jarmilka. 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:11:36)
Proč nesmyslně, znám absolventy VŠ, kteří žárlili na ty "z ekonomky", co mají stejný typ titulu jako oni. Tak říkám,udělej si doktorát, když ti to vadí.
 Ananta 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:22:36)
Hm, jenže postgraduál se může stát pastí, pokud nechceš působit na akademické půdě a dělat do vědy, tak tě spoustu zaměstnavatelů odmítne jako překvalifikovanou. Já mám domluvený doktorát na UK, mám už i vedoucí, ale asi do toho nakonec nepůjdu, protože nevím co bych s tím doktorátem pak dělala.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:26:41)
Ananto, nadbytecne vzdelani se vcekju bezne zatlouka a zivotopisy se uoravuji i co se oraxe tyce nejen k lepsimu, ale i k horsimu tak, aby se co nejvic blizil pozadavkum zamestnavatele.
Mozna jsou personalisti faky lresvedceni, ze je orevzdelano.
 Ananta 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:33:27)
Zatloukat mě taky napadlo, ale pak mi trochu padá ta motivace se tím zabývat, dělat "do šuplíku" se mi taky nechce. Když už bych se s tím babrala, tak bych to chtěla i trochu zhodnotit, rozhodnu se až nastoupím do práce po rodičáku. Jinak by mě zajímalo co na to právo, myslím na zatlučené vzdělání.
 Ananta 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:04:45)
Není to negativní, je to naopak velmi pozitivní, čím lepší vzdělání tím vyšší šance že si člověk v životě nějak poradí a nemusí zrovna sedět přesně na té židli pro kterou studoval.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:16:52)
Mandelinko, to neni zrovna dobry priklad, to jsiu obory, kde je nezamestnanost nejnizsi.
Ja znam dost lidi, kteri si poradili velmi dobre prave se zmenou oboru. Treba socialni pracovnik, jebz nej kupodivu zdatny ajtak, doplnil si vzdelani ruznymi kursy, ekolog, ten se vcelku zdatne zivi v realitach...dalsi nevim presne, ale jsou velmi flexibilni a umeli najit diru.

Maji pizadovanou VS a k tomu si doplnovali vzdelani, nekteri za sve, jini, oravda, diky UP, ovsdm jen lro nejaky start, vic ty psdudokursy nedovoli a dal uz oo svem.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:28:49)
Mandelinko, to je sice oravda, ale to uz neni ani tak otazka vzdelani, jako spis osobniho nastaveni. Myslim, ze dbesni matky to spis trpi, nez vyzaduji a naopak, jdyz nekdo chce, maminka ho neudrzi.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:44:14)
Tady nejsme v USA, to bych mohla zase ja ooujazovat naprikkad na Spanelsko, drzme se ceskych realii.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:49:10)
...a na cestu sis vydelala jak?
Ja momentalne takovou castku v rezerve pro vsechny deti nemam.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:53:17)
Mandelinko,

mně by se zase líbilo, kdyby existoval výměnný program v rámci EU pro starší středoškoláky. Aspoň na půl roku.
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:02:07)
Raduno,

Pokud vím, tak existuje Erasmus, ale ten je myslim až pro VŠ.

Nebo zavést handly, na které jezdili naši pradědečci, výborná vec.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:04:41)
Kudlo,

právě, Erasmus je až pro VŠ a taky není pro nemajetné. Na střední by to bylo podle mě lepší, protože by to dalo člověku trochu větší rozhled ještě než by šel na tu VŠ. A myslím, že v 18 letech by středoškoláci mohli klidně bydlet i někde na koleji a nemuseli by být někde v rodině.
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:12:16)
Jak neni pro ne majetné?

Myslim, ze dávají stipendia na celou dobu pobytu v zahraničí?
 Epepe 


Re: Je vyšší počet v 

(25.8.2014 0:14:02)
Jasně, Kudlo, máš pravdu. Erasmus je pro všechny. Nekoupeš se v šampaňském, ale ten půlrok hlady neumřeš.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:19:30)
Kudlo,

z toho stipendia si v Západní Evropě nezaplatíš většinou ani nájem. To už nemluvím o dalších výdajích. Hodně studentů na Erasmus buďto hodně šetří a nebo se zadluží, aby tam mohli vůbec jet.
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:22:03)
Raduno,

Nevím, na jaky standard jsou ti studenti zvykli.

Ja jsem naopak slyšela to, co tu uz padlo - ze to na skromně živobytí bohaté stačí.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:27:29)
Kudlo,

moji spolužáci tam jezdily a nebyla to opravdu sranda. Všem výrazně finančně pomáhali rodiče.
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:30:41)
Raduno,

Moji spoluzaci taky a vyrozuměla jsem od nich, ze jim to stačilo.

Mozna ale byli vetsi asketi nez ti Tvoji...~;)
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:34:03)
Kudlo,

ze školy jsem už poměrně dlouho, takže opravdu nevím, jestli se poměry změnily a stipendium se třeba zvýšilo nebo nastaly jiné změny.

Vím jen, že tehdy to zas tak jednoduché nebylo a stipendium jim zdaleka nestačilo.
 Mr. Miçkey 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:29:22)
Blbost, zrovna loni tu byla ceska na nemecky uni pres Erasmus a zdaleka nestradala, o skrovnym zivobyti se neda mluvit :-) a neni jedina, kterou znam.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:30:22)
Mickey,

v tom případě se to stipendium muselo zvýšit, protože když to začínalo, tak fakt nestačilo ani nájem.
 Mr. Miçkey 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:31:05)
A to podotykam, ze nase mesto je jedno z nejnakladnejsich v Nemecku, co se najmu a zivotnich nakladu tyce je na spici.
 libik 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:20:48)
Erasmus je přístupný napříč sociálním spektrem vysokoškoláků, pokud vyvolený není debil a nepodělá se do kalhot, že si musí něco zařídit a vydělat.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:24:15)
Libíku,

ono nejde o malé částky. Kolik myslíš, že potřebuješ na živobytí na semestr třeba v Německu? Jak říkám, musí buďto předem hodně šetřit nebo se zadlužit. Takže to zase tak přístupné a přátelské pro všechny není.
 libik 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:29:22)
Mé dítě (nemajetných rodičů) dalo Erasmus v Paříži, nemyslím si, že Norimberk je o tolik dražší.

Nu a aby toho nebylo málo, naprosto bez naší pomoci a našetřeného startu, teď studuje magisterské v Bordeaux (už bez unijních dotací Erasmus či podobných projektů)
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:32:17)
Libíku,

tak buď ráda, že máš tak schopné dítě. To ale nevypovídá nic o tom, jak je Erasmus široce přístupný.

Navíc, já jsem nediskutovala o Erasmu, ale o tom, že by bylo záhodno zavést něco takového už pro středoškoláky.
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:33:54)
Raduno,

Vypovídá to o tom, ze Erasmus se da dat i v "drahé" zemi bez toho šetření a podpory rodičů, o kterém píšeš.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:35:23)
Kudlo,

jak říkám, je možné, že se stipendium zvýšilo. Za nás bylo opravdu malé, že nestačilo ani nájem či kolejné. Nezajímala jsem se o to, protože jsem už studijní pobyt za sebou měla.
 Mr. Miçkey 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:37:25)
Nevim jak ve Francii, ale nase Uni studentum dokonce zprostredkovava brigady. Takzw i privydelavat si muzes, kdyz se ti chce. (Nicmene dotycna nepracovala)
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:39:34)
Mickey,

to je bezvadný. Já už dneska končím, nezvládám dál českou gramatiku :)
 Mr. Miçkey 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:35:29)
Na gymplu od nas jezdili pravidelne 2-3 lidi z rocniku na rok do zahranici, a k nam zas lidi ze zahranici.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:37:27)
Mickey,

u nás taky jeli. Ti, kteří to rodiče zaplatili. Jak je to teď netuším, ale nebude to o moc jiné.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:56:24)
Ja to nemam, takze smula...ale priznavam jistou oecivalnost svych potomku, nicmene i to chce jiste zazemi.
 Sandrine 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:07:18)
Hm, ale on nemá každej strejdu v Austrálii, já jsem tam třeba nikdy nebyla, ale zase mám tu VŠ a taky bych řekla, že to, co jsem se tam naučila, mi nikdo nevezme. A na druhou stranu mám kámoše, kterej na VŠ z lenosti nešel, i když by na to měl, a do dneška cestuje a pracuje všude možně, ale reálně skoro ve 40 žádnou profesi nemá a jeho cestovatelský CV žádnej velkej obdiv nevzbuzuje.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:47:01)
Presne tak, chtela bych videt moulu, ktery za takovych podminek pujde naprikkad ucit, nebo pracovat jako zdravotni sestra, nemluve o socialnich lracovnicich...mmch tady je zbatelny posun o jejich zamestnanost, nova vlada je znatelne prosocialni.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:40:15)
Mandelinko,

s placením nesouhlasím. Já bych prostě jen početně omezila přijímané studenty a přijímačky pohlídala tak, aby byly korektní.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:47:26)
Jenže administrativně omezit počet VŠ studentů lze jen na školách státních a to ještě jen v Kotlince: kdo by měl touhu studovat, udělá to tak jako tak. ~;)
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:51:42)
Martino,

ano, a to by bylo podle mě správné. Omezili bychom to jen v kotlince a ten, kdo by měl opravdu zájem studovat, tak by mohl třeba přijímačky zkusit za rok nebo jít studovat do ciziny. A co je na tom špatného?
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:56:53)
Na tom není špatného nic, jen by to nijak nevyřešilo problém s uplatněním absolventů VŠ. Buď by vystudovali jinde nebo by se neuplatnili bez VŠ. ~t~
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:00:33)
Martino,

všechno navazuje. Maturita nic neznamená, protože musíme mít všichni VŠ. Ale kdyby všichni VŠ neměli, maturita by zase mohla začít něco znamenat. Takže o osud případných SŠ, kteří by se nedostali na VŠ se moc nebojím.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:04:56)
To přeci nemá logiku: vyšší vzdělání šanci na uplatnění zvyšuje. Každý VŠ maturitu má, takže se s ní může uplatnit, i když vystudoval neupotřebitelný obor. ~a~
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:07:12)
Martino,

pokud má VŠ příliš mnoho lidí, tak ani VŠ vzdělání ti žádnou šanci nezvýší. O tom se tu celou dobu vede řeč. Naopak zvýší tvojí frustrovanost z toho, že jsi strávil léta něčím, díky čemu teď můžeš akorát pípat u pokladny. A kdybys to nestudovala, můžeš pípat u pokladny už od 18 a mít aspoň našetřený nějaký základ na byt nebo tak.
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:09:54)
Raduno,

Ale pokud jdeš na tu VŠ ze skutečného zajmu o danou vec, tak ji asi nevystudujes tak pasivně, budes se zajímat i o veci mimo, pravdepodobne i mít pri škole nějakou tu praxi. Takze ti pipani u pokladny asi nebude hrozit tak moc.

 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:17:11)
Kudlo,

pokud tam budu studovat a se mnou tam bude celá moje generace, tak z toho bude plynout, že někdo pípat prostě jít musí a ta VŠ mu nezaručí vůbec nic. Pokud vím, tak dneska i většina těch pokladních má maturitu. Taky si asi původně myslely, že jim studium pomůže k lepší práci. No, mýlily se.
 Sandrine 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:21:56)
No jo, ale o co horší je stát u pokladny s dilomem z rekreologie v kapse než bez něj? Těch pár let studia zas není taková fatální ztráta a máš alespoň naději, že se časem uvolní místo, na který ti ten diplom teoreticky může dopomoct. Jít si v osmnácti rovnou stoupnout k pokladně znamená, že tam s velkou pravděpodobností vytuhneš cca 50 let.
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:23:39)
Sandrine,

Přesně tak!

Prece tu pokladnu neni nutný ani žádoucí brat jako konečnou stanici.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:29:01)
Kudlo,

v 25 letech po x-letech studia, bez bytu a předpokládám, že i zatím bez dětí, bys u pokladny hleděla vstříc lepším zítřkům? Tomu nemůžeš věřit.
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:32:46)
Raduno,

Proc ne?

V 25 po škole a bez závazku je člověk asi nej flexibilnější, co kdy v zivote bude.

A i kdyby ne, tak oč optimističtejsi by totéž bylo v 18 a bez školy?
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:36:35)
Kudlo,

kdybych měla v 25 po škole pípat u pokladny, tak se asi radši zabiju. Nebo půjdu uklízet někam, kde je uklízečka placená líp než u nás VŠ profesor a domů bych se už nevrátila.
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:41:04)
Radši zabíju - to si děláš srandu?

Takze bys radši šla pipat v 18 bez školy, to by bylo přijatelnější?
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:42:19)
Kudlo,

no já bych hlavně nešla studovat rekrealogii :)
 Sandrine 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:38:28)
Stejně ale pořád nechápu, o co by byla situace veselejší, kdybys v těch 25 měla za sebou 5 let praxe v pípání - možná by ses zmohla ne nějakou sebevražednou hypotéku a na dítě, ale celková perspektiva rovněž nulová.
A ještě jedna věc, která tu zatím nebyla zmíněna - je známá věc, že většina lidí slušnou práci získá přes známé, a VŠ je myslím jeden ze způsobů, jak získat kontakty, potom stačí, aby úspěšnější spolužačka šla na mateřskou a vzpomněla si na tebe.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:41:50)
Sandrine,

veselejší by byla v tom, že bych už v 18 byla smířená s pípacím životem a cokoliv by bylo nad rámec tohoto, by bylo super skvělé.
Kdežto když se celý život snažíš a studuješ, abys měle lepší práci a pak dopadneš takhle, tak to asi opravdu není pro tebe sranda.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:26:34)
Sandrine,

tím studiem si strávila drahocenných 5 i více let a taky tě stálo nemalé peníze. A za to máš mít nějakou mlhavou naději, že možná práci v oboru najdeš?
Spíš je v téhle situaci lepší jít pípat do ciziny a tady se na ten pokřivený trh práce a nefungující systém vzdělání vykašlat úplně.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:01:15)
Pípáním u pokladny se nevydělají peníze na úspory. ~a~

Pokud budu pípat s výučákem, budu pípat do smrti, pokud budu pípat s diplomem, mám pořád šanci ten hypersuper jednou vést. ~b~

Vidím to u nás v práci, i VŠ nastupují na práci, na kterou stačí maturita, ale kde je jim konec za pár let? Už mi šéfují. ~t~
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:07:09)
Martino,

já zase znám hodně moc lidí s maturitou, kteří pracují v těch nejnižších dělnických profesích a žádná lepší budoucnost je nečeká. A je to tak z mnoha důvodů.

Někteří jsou sice schopní a zkušení, ale starší a na VŠ už si jít netroufají nebo nemůžou nebo mají naopak děti a mají i tak co dělat, aby se uživili a někteří mají tu "novou" maturitu, kterou si sice pod tlakem okolí udělali, ale ve skutečnosti jim to žádné výhody nepřineslo a ani sami nejsou o nic vzdělanější než předtím, takže se v práci prostě dál posunout nedokážou.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:10:15)
S maturitou se pracuje v dělnických profesích, kde jinde? ~a~ Dneska má maturitu každej zedník nebo instalatér. ~x~
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:12:40)
Martino,

a to je právě ta degradace maturity. Zedník by měl mít mistrovské zkoušky, kde by prokázal praktickou znalost svého oboru a ne maturitu z literatury, ta je mu celkem k prdu.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:16:55)
Proč by si zedník nemohl číst Vergília - když už ne v originále. Není mu to k prdu, ani zedník není stroj na zdění, ale je taky člověk s duševním životem! ~q~

Navíc i zedničina je někde jinde než před 25 lety: materiály, stroje, zařízení - to nezvládne nevzdělaný blbeček. ~z~
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:18:20)
Martino,

takže člověk, který se 4 roky učí o těch materiálech atd. je podle tebe nevzdělaný blbeček?
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:21:40)
Právě naopak, má na na zedničení maturitu, něco o tom ví - to jen ty to pokládáš za degradaci maturity. ~o~
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:26:18)
Martino,

ne, nemá. Má maturitu z češtiny a z matiky nebo cizího jazyka. Teprve potom přijdou na řadu další předměty. Dnešní maturita je bohužel spíš všeobecná a to mi právě vadí. Kdyby měl zedník maturitu opravdu jen ze zediničiny, tak bych jásala. Jenže on má maturitu typu kočkopes, takže fakt nejásám.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:33:09)
Zedník maturuje z češtiny, matematiky (nebo cizího jazyka) a ze dvou nebo tří odborných předmětů. ~x~
 Filip Tesař 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 15:51:52)
Hodně se tady mluví o řemesle, ale znám případy kvalitních a schopných řemeslníků, kteří neměli nebo by neměli o zakázky nouzi, ale neumějí si například práci zorganizovat, neumějí hospodařit (finanční plánovat), neumějí odhadnout množství zásob... až dokonce spadnou do dluhové pasti. Typické případy to sice nejsou, ale až takové výjimky taky ne. Prostě doba, kdy i tomu zedníkovi stačil jen výuční list, je dávno pryč - a zase na druhou stranu, pokud nechce moc peněz, zdí rovně a je snaživý, ani ten výučák mít nemusí.

Možná by nebylo od věci zrevidovat středoškolskou výuku jako takovou, ale do toho se žádnému ministrovi nebude chtít, pokud nebude totální masochista. Přijde mi, že nemálo lidí, i mladých, má sice díky internetu a možnosti cestování zdánlivý přehled o celém světě, ale ve skutečnosti tápou v tom, jak vlastně funguje svět přímo kolem nich. Snad by se nestalo nic hrozného, kdyby se v rámci celého středního školství posílil důraz na finanční gramotnost atd. atd., zkrátka na nějaký společný, obecný základ pro budoucí uplatnění.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 16:00:19)
Posilit schopnost vnimat realny svet v kontext vastnich souvislosti uz na SS, vzhledem k naslednemu pozadavku na odborne VS vzdelani by vubec nebylo od veci.
Takze ona opomijena obcanska vychova je nepravem dost popelka, to je prave vhodny prostor. Ze netusim, jake reky protekaji Kongem a kdy se narodil Vaclav IV sice nevypada hezky, ale rozhkdne mi to nerozvrta zivot naruby.

Zakladni financni gramotnost, pravo, prakticka ekonomika, naslo by se toho vic.
 uhugo 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 16:33:29)
Zakladni financni gramotnost, pravo, prakticka ekonomika, naslo by se toho vic.
Bylo by pěkné, kdyby to školy uměly. Zufi tu kdysi přepsala obsah základů práva na ZŠ a ze dvou třetin jsou to formalistické zbytečnosti na úrovni onoho Václava.
Praktické věci typu Nepodepisuju, co nečtu, Nepodepisuju, co jsem přečetl, ale nerozumím tomu, Výpověď dohodou neexistuje, Půjčky na zbytné věci se neberou, zejména ne výhodné... tam téměř nejsou. A to nemluvím o tom, že potřeba by byl především praktický nácvik odhodlání bránit svá práva.
 uhugo 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 17:15:20)
do určité míry souhlasím - pokud jde o tu finanční gramotnost. ale nezdá se vám náhodou, že něco by se měly děti naučit také od svých rodičů a širší rodiny?
Ale jistě že měly, a také se tam toho obvykle dost naučí. Ale jako společnost na to máme pramalý vliv (což je pochopitelně dobře), zatímco náplň veřejných škol můžeme ovlivnit docela dobře.
A je-li řada rodičů finančně negramotná a právně neorientovaná, kde jinde by se to jejich děti měly učit, ne-li ve škole?
A konečně, není přístup "Učím se pro písemky, ne pro sebe" z velké části odrazem reality? Přiznejme si, že přinejmenším část populace nemá smysl trápit Pythagorovu větou nebo kartézskou soustavou souřadnic.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(26.8.2014 10:26:18)
Supliku, vetsina lidi se te opta, co ze je to ta soustava souradnic a vesele zije dal.

Cim to asi, ze vetsina populace je matematikou nad trojclenku prakticky nedotcena. Obvykle se tim zdesi, kdyz to ma v zajmu vlastniho potomka odsuplovat doma.
 Filip Tesař 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(26.8.2014 12:37:34)
Předesílám: čest všem školám a učitelům, pro které to neplatí. Možná i proto, že se matematika podává akademicky, něco jako muzeální kus za sklem, asi jako poslední Přemyslovci, přičemž tam schází ta národní posvátnost. A lví podíl na upevnění pocitu, že matematika vůbec žádné praktické použití nemá, mají slovní úlohy.
 Lída+4 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(26.8.2014 14:37:51)
Ovšem hlavně kvůli způsobu sestavování těch slovních úloh. Není zas takovej problém vymyslet úlohy, na kterejch děti zjistěj, že to opravdu k něčemu je.
 Filip Tesař 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(26.8.2014 15:01:10)
Až po gymplu mi kamarád matematik ukázal Vopěnkovy Rozpravy s geometrií, díky čemuž jsem přišel na to, že svět kolem nás je svým způsobem matematika; svým způsobem, podobně jako je svým způsobem kultura a z jiného úhlu zase ... (dosaďte si).

Slovní úlohy, uff. Často bohužel něco jako našprtání se pádů od prvního do posledního a jejich odříkání, aniž by pak člověk přitom uměl s příslušným pádem vůbec vyžblebtnout jednoduchou větu. A to je tím, že se sestaví teoretický příklad, kterému se jakoby dá praktický ohoz: bohužel spíš tak v podobě fíkového listu. Nic proti procvičování standardních příkladů, ve výuce jazykům je také jednou z dobrých metod (vedle jiných) soustavné opakování určitých vět a formulací s mírnými obměnami, aby takříkaje přešly do krve. Ale pak prosím klidně bez toho fíkového listu, nač? Pokud příklady, které mají ozřejmit použití v praxi, pak vycházet z opravdu reálné praktické situace a chtít ji vyřešit; navíc bych pak v takovém případě dopřál i nějakou volnost v řešení, podstatný je výsledek, k němuž se dospělo logickým a správným postupem, ne striktní dodržení konkrétního postupu.
 Lída+4 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(26.8.2014 14:39:23)
Grainne, já jsem si naopak u dcery občas říkala, jestli by nebylo ku prospěchu věci zakázat jí chodit na matiku ve škole, a radši ji to naučit celý doma. ~;) Pančelka byla - no, slušně řečeno zvláštní.
 Zufi. 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 16:39:32)
Uhugo, ale finanční gramotnost, konkrétně - nepodepisuj...., půjčky...atd. je v 9.roč., to si dělá každá škola ve svém ŠVP sama, já přeci psala o části VKO .
Můžeš mi napsat, co ti tam konkrétně přijde zbytečné?
 uhugo 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 17:06:05)
Používej prosím zkratky uměřeně, musel jsem si dogooglit, co VKO znamená :-).
Vyloženě zbytečného tam není nic, proto jsem taky použil kurzívu.
Nicméně pro praktickou orientaci člověka v životě je z toho potřeba šikana, silniční provoz a snad diskriminace.
Stačí se podívat, o čem se zakládají témata tady. Ústavy ČR, základních lidských práv nebo politického pluralismu jako takových se to netýká.
 Zufi. 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 18:18:06)
Promiń:-), já myslela, že to víš z toho, co jsi sem dával ,,Celá VkO je na str. 48 v RVP....,,.
Výchova k občanství~;), postaru Občanská výchova/nauka pro nezasvěcené:-).
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 17:35:08)
Uhugo, ano, s tim souhlasim. Skola je totiz velmi casto mimo realitu nekterych rodin, coz je dost potiz. Nacvik je dulezity a orakticky, z oci do oci a vhodne modeloce situace, uneni rikat ne, umeni nestydet se za svou situaci a rict na rovinu, ze tohle ne a na to nemam.

Takze prakticke znalosti, nac RPSN, mnohem dulezitejsi je vedet, jestli splatkubutahnu i v pripade karambolu, jako je nezamestnanost, umeni vyjednavat s veriteli...to jsou vsrchno mezery, ktere presne a cilene ruzni lichvari umi zneuzit a mnohdy i za hranici zakona, protoze dotycny ani netusi, ze je obeti zneuziti.

Planovani domaciho rozpoctu, to uz se snadno prevede do sirsich souvislost, naprikkad pro OSVC.
 Jeanny 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:26:22)
Viděla jsi pohádku, Jak s ševcem šili všichni čerti? Poučné v každé době.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:42:22)
No tedy ...z nasich penez se financuje kupa blbosti, ale vzdelanosz naroda bych zrovna za blbost nepovazovala. Penize nejsiu vsechno a nejsou naplasti na kazdy oroblem.
Navic resit vyssi vzdelanost je oseudoproblem, rozhidne to neni njc, co by mohlo spolecnosti ublizit.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:48:36)
Grainne,

já to vidím úplně opačně než ty. Jsem pro to, aby bylo VŠ vzdělání zadarmo, ale aby bylo opravdu kvalitní a náročné. To bude mít za následek, že bude národ vzdělaný a ne jenom pseudovzdělaný s papírem jako se to děje teď.
Nejsem naivní a vím, proč většina lidí chodí na VŠ. Láska ke vzdělání či láska k vybranému oboru to opravdu není.

Jenže v situaci, kdy na VŠ vezmou každého a taky ho tam chtějí udržet, se dějí dvě věci:
1) kvalita vzdělání se snižuje a diplom je jen cár papíru a info do CV, které v podstatě o ničem nevypovídá, tudíž je to vlastně celé jen ztráta času a peněz
2) VŠ vzdělání se pro náš stát začíná stávat neufinancovatelným a bude se ho pokoušet zpoplatnit, i když je si vědom toho, že není vlastně kvalitní viz bod 1
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:54:26)
Ti studujici ovsem nejsou vinni tim, ze pozadavek zamestnavatele, vcetne statu, kde urednice s letitou oraxi zkratka musely udelat jakoukokiv skolu, aby nebyly proousteny pro nddostatek vzdelani., pozaduje VS i tam, jde stacila stredni skola.
To proste jrdnoho dne vymyslel stat, od stolu, protoze nam EU, jde jsme jeste ani nebyli, vytkla nizkou vzdelanost.

Ti lide jen plni mnohdy nesmyslny, ale nutny pozadavek.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:58:01)
Grainne,

já vím, že to není jejich vinna. Jen tvrdím, že stav, který je teď, je naprosto nefuknční a neprospívá vůbec nikomu. Ani těm mladým lidem, ani zaměstnavatelům, ani státu. Nikomu.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:04:35)
Zase bych netvrdila, ze studium nekomu neprospiva, na druhou stranu by mel byt karierni rad veden jinak a rozlisovat pozice a pozadavky na vzdelani.
Takto nastavene to ooravdu jaksi postrada zakladni logiku.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:17:18)
 Hanka 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:27:47)
Kudlo,

když můj táta maturoval na průmyslovce, která byla jediná svého druhu v republice, tak ta jeho maturita byla "něco". Okamžitě (jako ještě ne osmnáctiletý, první měsíc vlastně "načerno", protože to oficiálně nebylo možné) dostal na starost jako šéf několik chlapů a jeli. Jasněže to takovému mláděti dali trochu vyžrat (úplně ne, během školy byla nějaká praxe, totálního vola z něho dělat nemohli a práce měli nad hlavu na to, aby mohli zkoušet moc opiček), ale ta maturita byla něco.
Když moje máma dodělala o cca let později dálkově výšku, taky to bylo "něco", i když už ne taková extrovna (byl to běžný obor), ale v práci jich bylo pár.
Já jsem po výšce, ukončené chvíli po sametu, nastupovala do party techniků, kde neměli výšku jen dva nejstarší chlapi s obrovskou praxí a sekretářky - ale to bylo zase dost specializované pracoviště.

Nevím, jestli se v dobách mezi maturitou mého táty a výškou mé mámy vedly řeči o devalvaci maturity, ale řekla bych, že ano :-)

Jasné je, že IQ populace nestoupá, tudíž s rostoucím počtem vysokoškoláků mezi nimi klesá podíl opravdu velmi chytrých lidí. Na druhou stranu rostou nároky na mnohé profese, zdravotní sestry mnohem častěji obsluhují složité přístroje, více je třeba cizích jazyků, v mnoha profesích dochází k rychlým a neustálým změnám (účetnictví, právo). Zároveň zůstává hodně široký požadovaný společný základ, všeobecné vzdělání, které zase může umožnit dnes tak potřebnou změnu specializace během pracovních let. A vidím to tak, že průměrná populace nezchytřela, tudíž se musí déle učit.

Ano, jsem přesvědčena, že míra znalostí dnešních vysokoškoláků je níž, než byla míra znalostí před časem. Na druhou stranu celkově jsou dnes lidi vzdělanější, vědí víc (tedy až na skladníky ve šroubárně, kteří si již před mnoha lety mohli přečíst Vergilia v originále). A to je dobře.

Taky jsem všemi deseti pro, aby lidé mohli studovat různé "pavědy", protože je to baví, pokud chtějí. Nechci, aby metou naší civilizace byla kalkulace na téma okamžité praktické zužitkovatelnosti a rychlé návrtanosti času jinak "promrhaného" studiem.

Sama nepovažuji žádné studium za promrhaný čas.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:37:46)
Šuplíku,

souhlasím. Samostudium je taky studium a nemrhám při něm státními a většinou ani svými prostředky (tím myslím ten čas, kdy musím fyzicky sedět ve škole a nemůžu třeba pracovat či jinak využívat svůj lidský potenciál).
 Hanka 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 7:25:46)
Šuplíku,

VŠ turistika do jisté míry promrhaný čas je. Zase na druhou stranu, stát platí omezený počet let a živobytí během turistiky hradí rodiče. Já bych svým dětem tedy živobytí během turistiky neplatila. Neříkám, že se nemůžou splést, začít něco studovat, a pak změnit obor, ale "nebudu přece zařezávat, když se můžu ještě pár let pohodlně flákat bych jim netolerovala".
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:54:32)
Hanko,

Vidim to velmi podobne.

Kdyz uz prijde na lámání chleba a ti lidi ne získají práci, tak by je stejn stát musel platit na pracaku. Neni lepsi, kdyz uz, tak aby čast te doby strávili vzděláváním?
 Epepe 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(24.8.2014 23:56:45)
aky me napadlo, jestli ti, kteří VŠ mají, nežárlí na "konkurenci", která dle nich získala diplom snadněji, a zda pro ty, kdo ji nemají, se nejedná trochu o "kysele hrozny".

Spíš bych tipla to druhé - dřív nemohli/nechtěli a teď je to mrzí.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:01:10)
Po oravde je to dicela pecka, kdyz jednoho dne jeden zjisti, ze je nevzdelany a tudiz nepouzitelny ve svem oboru. To ovsem nevyresi zehrani na vysokoskokaky, vladtne to nevyresi uz nic, lze jen podotknout, ze stat zase neco totalne zvoral.
Tomu se rika vylit s vanickou i dite.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:02:45)
Grainne,

jo, bohužel. Stát tohle hodně hodně zpackal.
 Epepe 


lidi, kteří nic neumí 

(25.8.2014 0:05:55)
Grainne, myslím, že lidí, kteří se dali na špatný obor, případně neumí vůbec nic, případně jsou tak nešikovní, že se nic nikdy nenaučí, je pořád stejné množství. V jakékoliv době. Akorát, že v každé době se to pojímalo jinak ... zrovna čtu knížku z viktoriánské éry a tam bylo takových lidí taky habakuk. Nic pořádně nedostudovali, nic neuměli, tak z některých byli bezdomovci, z jiných třeba důstojníci v Indii. :-) Za komunistů u nás dělali závozníky, pomocné síly nebo estébáky, a teď je doba výsledků, tak jsou holt víc vidět.
 Epepe 


Re: lidi, kteří nic neumí 

(25.8.2014 0:07:52)
A naopak lidí, kteří by mohli dělat cokoliv, je taky pořád stejně ... znám je, mohli být neurochirurgy, hodináři, spisovateli, jasnovidkami nebo instalatéry. Jsou něčím jiným a dělají to výborně, jsou jedni z nejlepších v oboru ...
Bohužel, já mezi nimi nejsem, ale ráda je pozoruju.
 Grainne 


Re: lidi, kteří nic neumí 

(25.8.2014 0:09:55)
Jejdamane i pro tento prikkad je lepsi, jdyz budou studovat, alespon nestihaji skodit. Takovy zhrzeny a nevytizeny mladeznik dokaze natropit strasne veci a mnozi z njch vysoivaji pozdeji, dost cadto orave ve veku, kdy se pinozi na te VS.
Takze ono je to svym zousobem zase prakticke pro spolecnost.
 Epepe 


Re: lidi, kteří nic neumí 

(25.8.2014 0:10:53)
Ještě dodám, že dříve se takovým říkalo tzv. "hochštapler" a věřím, že když se někdo realisticky podívá na minulost své rodiny, najde v každé generaci někoho, kdo se prostě nikdy nic pořádně nenaučil. Ale evidentně se rozmnožil a uživil svoje potomky, tak co. :-)
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:07:01)
Promiň, ale jak "jednoho dne zjisti, ze je nevzdělaný"?

Jako kdy? na SŠ nebo VŠ? A nemel by člověk na VŠ mít uz přeci jen trošičku přehled, aby ho takove zjištění nepřekvapilo?

A v jakem smyslu nevzdělaný? Ja zjišťuji, co všechno nevím, dnes a denně, kdo z nás muze rict, ze ted uz je dokonale vzdělaný?

Rekla bych,ze všeobecný přehled maji dnes deti MNOHEM vetsi nez za nás, Chvála PB.

 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:14:11)
Kudlo, nyslim starsi stredosklkaky, kterym prakticky ze dne na den prestala stacit maturita na pozici, kteriu vykknavali spoustu let.
Vetsina z nich to poresila prave nejakou tou svindl skolou, az to i na mne delalo dojem, ze to byl jakysi typ tjnelu, protoze se to tykalo prevazne zamestnancu statu a to v mnozstvi nemalem.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:21:48)
Grainne,

ten dojem, že to byl tak trochu švindltunel, sdílím. Určitě se někde někdo domákl, že má EU nějakou směrnici, a pak jí překroutil tak, aby se jeho kamarádi mohli napakovat. Jinak tuhle pitomost snad ani nejde chápat.
 Winky 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:43:48)
Souhlasím s Kudlou, že volný přístup ke vzdělání je dobrá věc. Nejen kvůli tomu že si vybírá každý sám a není za něj vybíráno, ale taky tím, že přihlásit se lze takřka kdykoli, a ne jen v roce absolutoria SŠ, plus že lze studovat v různých zemích (a jde to uznat - už většinou). Tedy by mohlo platit Konfuciovo "pokud je žák připraven, učitel se najde" - čili možnosti jsou, stačí to vzdělání "jen chtít".

Ale zároveň souhlasím s tou omílanou "devalvací" vzdělání v tom smyslu, že co se dřív člověk naučil do těch řekněme 18-19let (tj. do maturity), se dneska učí do cca 22 let (úroveň bakalář). Prostě že doba vzdělávání jako takového se protahuje, ale objem vědomostí si nejsem jistá jestli tomu odpovídá (jako že by logicky měl - za delší dobu věnovanou studiu se toho víc naučit, nebo se danou věc naučit lépe, do hloubky), když teda požadavky se snižují a tak. Otázka je, jestli se v rámci toho vzdělávání dokážeme naučit to co je potřeba pro praxi, získat rozhled a přehled. Jenže když jde dneska někdo do první třídy v déle než sedmi letech, potom má 9 let ZŠ, potom 4 roky SŠ a potom ještě minimálně 3 ale třeba taky 4-5 let na bakaláře (první ročník si třeba "splete obor", pak vybere jinej a pak si prodlouží o rok), tak mi přijde že v 26 být jako "čerstvý absolvent" bez praxe (pokud si ji nesnažil získat v průběhu studia samozřejmě) není taková výhra. Pak se teprve lidi hledaj, ovšem do 30 chtějí udělat kariéru jako hrom. Mě to přijde tak jako zvláštně načasovaný, že vlastně nejméně třetinu (někdy až polovinu) života by měl člověk strávit přípravou, tj. vzděláváním se, aby mohl tu druhou půlku života teprv něco dělat. Chápu a podporuju koncept celoživotního vzdělávání ve smyslu udržování přehledu a aktualizace informací z oboru, ale to co popisuju je, že aby člověk něčím byl, musí víc jak třetinu života nejdřív! studovat. Je fakt že z hlediska celkového, kdy nezaměstnanost je vysoká nejen z důvodu krize, ale proto že práce pro všechny není a výhledově nebude, je "upíchnutí" mladých do vzdělávacího systému takovou měkkou nárazovou plochou, která zmírní ten náraz - lidi nehledají práci hned, nejdřív se musí školit. Ovšem natáhnutím pracovního života na práh 70ky se problém jen odsune kousek dál.

Tak právě nevím co mám za tím počtem vysokoškoláků vidět, možností je víc. Celospolečenský inteligenční vzestup by byl fajn, jestli se to povede. Ale nejsem si jistá.
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 0:57:43)
Winky,

Ja bych za tim viděla mozna nepromrhani potenciálu.

Ze za cenu toho, ze vystudujou i lidi,co na to tak úplne nemají, se nebude tak často stávat, ze by nevystudoval nekdo, kdo na to s přehledem ma.

Přirovnala bych to k dobám dávno minulým, kdy spousta výjimečných talentu jiste zapadla, protoze meli tu smůlu a narodili se do rodiny nějakého sedláka nebo podruha a nedostali vůbec šanci se ani dovedet, co v jejich "oboru" nadaní vymysleli jini(treba kdyz šlo o hudbu, malování, techniku). Nebo k dobám minulým docela nedávno, kdy talent mohl mít smůlu, pokud mel rodiče disidenty nebo jinak nepohodlné.

Povazuji za nejvhodnější dnešní systém " berte všechny, však on si je Pánbůh prebere"
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 1:00:05)
Winky,

Re praxe - pokud člověk všechno tohle VÍ, tak prece se o tu praxi muze nejpozději na VŠ začít zabývat taky, aby pak po skončení skoly nemusel koukat jak tele na novy vrata.
 andy 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 1:07:19)
Pokud se neco nekomu nelibi, tak je jasny, ze zavidi. Nic jinyho za tim fakt nemuze byt ~6~~5~
Vyzkouset nekoho v praxi? Za 3 mesice nic moc nezjistis a pak jim musis platit odchodne.
Po zavedeni skolneho at si studuje kazdy co chce (na pracaku vyjde sakra levneji a vubec nevidim duvod proc byt na pracaku, kdyz ucebni obory zeji prazdnotou).
Dobre stipendia pro ty chytre a je to.
 SendyWendy 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 2:19:20)
Taky si nemyslím, že je to na škodu.

Jen člověk musí mít na mysli, že ta hranice je dnes už někde jinde a mít VŠ není vcelku nic vyjímečného - aby neměl nějaká nereálná očekávání co se uplatnění a platu týče.
 uhugo 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 3:28:45)
Dle mého soudu jde o poměrně dost negativní jev. Zmíním dva hlavní argumenty.
(1) Klesá kvalita vzdělání. Při třiceti studentech v ročníku je možné na přednáškách diskutovat s přednášejícím, dvě skupiny cvičení po patnácti lidech vedou docenti a talentovaní a motivovaní studenti se navzájem dále motivují k lepším výkonům. Při třech stech studentů jsou přednášky jednosměrným proudem informací, dvanáct skupin cvičení po pětadvaceti studentech vedou doktorandi (stejně tam vesměs řeší nedostatky ve středoškolské problematice) a těch třicet schopných, rovnoměrně rozptýlených ve zbytku průměrných, snadno sklouzne k uspokojení jednookého mezi slepými. Takže lidé, kteří měli potenciál stát se vzdělanou elitou, končí jako lepší průměr.
Některé školy tohle umějí aspoň částečně řešit tak, že si drží malé elitní obory a vedle nich provozují kvůli obživě masovou produkci.
(2) Mohlo by se zdát, že výhodou je aspoň vyšší vzdělání těch průměrných, jenomže i to je sporné. Vezmu si jako příklad informatiku, s níž jsem kdysi trochu přišel do styku. Ta se dá provozovat jako řemeslo - člověk se naučí nějakou vývojovou platformu, základy databází, jednoduché algoritmy a návrhové vzory a už může do praxe a bastlit nějaká udělátka. Dá se ale taky pojmout akademicky, pak člověk potřebuje rozsáhlé matematické základy, nějakou logiku a lingvistiku, takže studuje třeba Goedela a Chomskyho - a řada lidí, co má na střední ráda počítače a klidně by se mohli živit programováním jako řemeslem, na tohle nestačí a na VŠ se zbytečně trápí, přičemž po čtyřech pěti letech třeba odejdou s Bc. diplomem, ale vzděláním prakticky nedotčení (jako perličku uvádím jednu zkoušku z poměrně prestižní informatické fakulty, k jejímuž úspěšnému zvládnutí byly potřeba 3 body z 25 a stejně to třetina studentů nezvládla, byl to tedy první ročník). VŠ prostě není jediná forma vzdělání a ani nejlepší forma vzdělání, je vhodná pro ty, co pro ni mají předpoklady, ne univerzálně.
 Lída+4 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 15:24:20)
Uhugo, to, aby cvičení vedli docenti, nebylo ani za nás (končila jsem před 26 lety) - cvičili mladí asistenti nebo aspiranti (obdoba dnešních doktorandů).
 12.11diskuterka15 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 15:27:09)
Stačí se podívat, kdo dnes učí. Lidé bez jakékoliv praxe. Vystuduje VŠ, udělá si doktorát a zůstává na škole, kde učí. To je také směšné. Učí, ale sám v praxi nikdy nebyl, vše má z učebnic.
 Filip Tesař 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 15:36:04)
V tomhle máš pravdu, to bývá obecně dost velký problém. K tomu uzavřené profesury - profesura by měla být spíš vázána na konkrétní místo a vypisovat se za konkrétním výzkumným účelem, v praxi by to znamenalo oddělit profesorský titul coby akademickou hodnost a profesorské místo coby vedoucího odborného pracoviště.
 Rodinová 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 15:37:20)
A to vse ve veku od triceti do osmdesati, bohuzel~:(
 uhugo 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 15:54:02)
Ber to jako ilustrační příklad, jehož detaily nejsou tak podstatné.
Z prstu si to ovšem necucám, s cvičícími docenty i profesory jsem se setkal, byť to nebylo pravidlem.
 Lída+4 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 16:05:38)
Já jsem se s tím teda nesetkala vůbec. ~d~
 kambala pláááckááá 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 8:23:12)
já jsem elitář, takže mně rozmělňování vzdělání a snižování hodnoty titulů vadí~:-D
 Vaitea 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 8:31:24)
..mně rozmělňování vzdělání a snižování hodnoty titulů vadí..

Jo, asi tak.
Za titul a opravdové VŠ vzdělání ovšem nepovažuju Dis, Bc, MBA, BBA apod.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 8:33:48)
Kambalo,

já ze své podstaty právě elitář nejsem, jsem pro, aby bylo vzdělání zadarmo, ale přesto nevidím žádný kloudný smysl v tom, jak naše společnost v podstatě vnucuje VŠ vzdělání všem. VŠ prostě není vhodná pro všechny a studenti by měli procházet přijímacími zkouškami specifickými pro daný obor, aby tam mohli studovat.

Zase na druhou stranu by tím pádem měla být přísnější a specializovanější i maturita tak, aby např. absolventi odborných středních škol mohli rovnou do praxe a nemuseli to samé znovu studovat na různých "doškolovacích" VŠ oborech x dalších let.
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 8:37:31)
Raduno,

To, ze člověk je do VŠ v podstat trochu tlačen, vnimam taky jako velmi negativni.

Mam na mysli pripady, kdy je treba SŠ s dlouholetou praxi nucen si " doplnit vzdělaní", aby ho nevyhodili.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 8:47:14)
Kudlo,

to je jenom jeden z mnoha způsobů, jak jsou do studia lidé tlačeni.

Ve státním jsou všude tabulkové platy a bez VŠ nebo maturity tam ani nemá smysl lézt, i kdyby si v oboru měl kdovíjakou praxi a byl odborník. To tam nikoho nezajímá. Který inteligent tohle vymyslel....

Další způsob je ten, že na spoustu oborů dnes tu VŠ mít musíš, aby se s tebou vůbec personalisté bavili a přitom je to většinou naprosto nesmyslný požadavek. Střední administrativní personál měl kdysi jen maturitu a stačilo to bohatě. Dneska i sekretářka musí mít VŠE a přitom dělá to samé jako kdysi sekretářka s obchodkou.

Nejvíc podivné mi připadají požadavky na zdravotní personál, hlavně zdravotní sestry. Opravdu musí po absolvovaní střední zdravotnické školy další 4 roky studovat, aby mohly vykonávat svou práci? Nebo to je ve skutečnosti blbost, která vychází ze školských systémů jiných zemí (např UK), kde prostě střední školství není odborné a člověk se specializuje až na VŠ.
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 8:34:23)
Tak ja si na svým titulu nikdy zvlášť ne zakládala, a jestli na me bude nekdo koukat jako na elitu neřeším ~;), a pokud by prece, tak si myslim, ze toho, ze budu "kapacita" nedosáhnu prostým studiem, ale tim, co bude nasledovat potom.

Se vzděláním je to totéž - myslim, ze aby byl člověk SKUTEČNĚ vzdělaný, musi na tom pracovat cely život, tech cca pět let VŠ je sice fajn, ale zdaleka to nestačí.
 ivaxx 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 8:55:37)
Ano - vidím to jako problém. Požadavky VŠ (jak při přijímacích zkouškách, tak při studiu) opravdu klesají (učím tam). Druhá strana mince je, že učňovské školství (řemeslo) jde u nás naprosto do háje. Děti, které tam z velké části jdou jsou ty, které se nikam jinam nedostaly. Výuka dle toho také vypadá - výsledek - jsou vysokoškoláci, kteří po ukončení studia zjistí, že de-fakto z oboru moc neumí a jdou vykonávat práci, kde VŠ vůbec nepotřebují a naprostý nedostatek slušných řemeslníků a lidí z odborných škol.

Samozřejmě, že vláda (jakákoli) dnes bude propagovat, že je nutno mít 60% VŠ v populaci (což znamená, že i lidé s podprůměrnou inteligencí dosáhnou vysokoškolského vzdělání) - neboť tím, že jdou děti studovat oddálí na několik let nástup do práce a nefigurují ve statistikách nezaměstnaných.

Celé je to nesmyslný kolotoč.
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:25:38)
~R^
 ivaxx 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:00:51)
...Mně osobně stav, kdy vzdělání může dosáhnout co nejvíc lidi, pripada ideální, a nechápu, jak na to někdo může žehrat. ....

Kudlo2 - nemám čas číst diskuzi, takže nevím, zda sama máš VŠ a máš představu, co se tam učí.
Dle mne - skutečné, potřebné vzdělání končí kvalitní maturitou na středí škole. To by mělo být dostupné téměř všem - ať v podobě odborné nebo všeobecné maturity.
Učím na přírodovědné VŠ a mohu tě ujistit, že to, co si studenti od nás odnesou (pakliže nepůjdou sami učit nebo do vědy a výzkumu) jim je z velké části pro další život de-fakto na nic. Neuplatní znalosti.
 uhugo 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:36:12)
Dle mne - skutečné, potřebné vzdělání končí kvalitní maturitou na středí škole. To by mělo být dostupné téměř všem - ať v podobě odborné nebo všeobecné maturity.
Tohle je ovšem dost divoké tvrzení. Středoškolsky vzdělaný může být účetní, zdravotní sestra, možná i učitel (učitelé prominou), ale těžko konstruktér, lékař, právník... Tipnu si, že takových 20 % pracovních míst nějakou tu VŠ vyžaduje, často jenom jako základ pro další studium.
A zajímalo by mě, co to na té nešťastné přírodovědě vlastně učíš. Poměrně málo fyziků, chemiků nebo molekulárních biologů odchází mimo obor, aspoň co vím. Možná, že u nějaké zelené biologie je využitelnost horší.
 ivaxx 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 10:05:31)
Ugho - míněno pro většinu lidí. Tak, jak formulovala Kudla. Těch 20 - 30% opravdu musí studovat dále. Také by mi k výkonu mého povolání maturita nestačila.
 ivaxx 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 10:07:47)
Uhugo - chemii.
Téměř polovina ročníku odchází mimo obor - kvůli platům.
U učitelských oborů je to ještě více.
 uhugo 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 13:10:12)
Ok, to už zní jinak. A to o neuplatnění znalostí platí i o oné polovině chemiků, co zůstávají v oboru? A ti, co jdou mimo obor, dělají něco souvisejícího nebo zcela jiného?
Znám například fyziky, co se zabývají strojařinou nebo metrologií, ale neřekl bych o nich, že nezůstali v oboru, a své vzdělání zcela jistě uplatňují.
 ivaxx 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 13:36:17)
Neuplatnění znalostí nabytých na VŠ myslím platí obecně. Hlavním přínosem VŠ (technického rázu, humanitní nedokážu posoudit) je, že naučí člověka myslet, studovat a poradit si s problémy. Naprostou většinu informací získaných při přednáškách poté prostě neuplatní, protože se věnuje užšímu oboru.

Ti co odešli mimo obor říkají, že uplatňují schopnost orientovat se v problému, logicky uvažovat, nikoli chemii samotnou.
 Dooly. 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:03:03)
Kudlo,

problemem je to, ze pro ne opravdu neni odpovidajici uplatneni a tak jsou pote malo placeni. Horsi praci ale obvykle odmitaji vykonavat,ptz maji preci VS. A tohle je prave ta degradace VS. Vystuduje, nenaleza uplatneni, manualni prace je pod jeho uroven -neuzivi se, jde na pracak. .
Kdyby se vyucil,mohl se uzivit.

A opravdu vidim rozdil mezi moji generaci a generaci me netere. S jejimi znalostmi nemciny bych neodmaturovala,ona dokoncuje VS cestovni ruch..
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:08:35)
Dooly,

to je přesně to, co se tu snažím celou dobu vysvětlit taky.

Naprosto souhlasím.
 Filip Tesař 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:11:21)
A to já zas v bezprostředním i vzdálenějším okolí vidím spoustu případů, kdy člověk s vejškou klidně manuálně pracovat chce, hlavně ženský po rodičáku, ale buď je vzít nechtějí, nebo jim dokonce přímo pracák odmítá vyhledávat profese jiné než vysokoškolské vzdělání vyžadují, odmítá jim rekvalifikace na manuální práce apod., protože to je přece pod jejich úroveň, někde se přímo dámy z pracáku odvolávaly na to, že jim práci s nižší kvalifikací ani vyhledávat nesmějí.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:14:01)
Vzdělání se dá velmi snadno zapřít. ~t~

Rekvalifikace se dá i koupit, a na pracáku se stejně pořádná práce najít nedá. ~q~
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:16:12)
Filipe,

tohle je jedna z absurdit našeho trhu práce. Nechápu, proč by někdo, kdo ve svém oboru pracovat nechce nebo nemůže, neb nenajde uplatnění, nemohl třeba absolvovat jednoletý rekvalifikační kurz např. na toho zedníka nebo elektrikáře, který by obsahoval pouze odborné předměty a ne ty všeobecně vzdělávací, které už kdysi absolvoval.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:20:35)
Takové kurzy jsou: 300 hodin a 18 tisíc Kč a je z tebe zedník. ~b~

http://www.skoleni-kurzy.eu/kurz-28904_studium-zednik-rekvalifikace_am-solvo
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:24:25)
Já pak nechápu tu logiku věci, nač musí většina SŠ jít na VŠ či většina ZŠ jít na SŠ, když pak stejně pro ně uplatnění není, buď z důvodu, že je nikde nechtějí, nebo z důvodu, že jim pracák nechce hledat práci "pod úroveň". Přijde mi trochu komplikovaný vystudovat VŠ a pak si pracně dělat rekvalifikaci na zedníka, když dotyčný mohl jít rovnou na učňovský obor a ušetřit se jak hromadu let, tak trápení.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:28:16)
Žubko,

přesně tak. Já pořád nechápu, co je na tom k nepochopení, že trávit x let na VŠ, která mi stejně vůbec k ničemu v praktickém životě není, je prostě nesmysl. Bohužel tento nesmysl je posledních 15-20 let vtloukán do hlavy všem mladým lidem.
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:30:42)
Raduno,

A co sladký studentský život?~;)
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:32:41)
Kudlo,

sladký studentský život má být důvodem k tomu, aby člověk mrhal časem a penězy? Asi jsem nedostatečně naivní nebo co.
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:33:49)
Proc mrhal?

Studentský život rozhodne nejsou promrhany čas ani penize.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:34:57)
Vzdělání je nebezpečné. ~q~

(Ale ne pro vzdělané. ~;))
 Jeanny 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:31:20)
Mladého člověka v jeho rozhodování ovlivňovaly i nenaplněné ambice jeho rodičů. Tam může být počátek špatného rozhodnutí. Maruško, přece nebudeš uklízečkou. Budeš studovat a potom z tebe bude Paní vedoucí. Z Marušky paní vedoucí nebyla a skončila v továrně, kde pracuje na tři směny ve výrobě za 12 tisíc čistého se všemi příplatky. S manželem se, když má týden nočních vůbec nepotká.
 kosatka2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:36:27)
No kdyby ty děti co se o škole rozhodují uměly číst budoucnost...

Znám zámečníka, co šel po pár letech na VŠ a získal později manažerské místo v oboru, kde by si bez vzdělání neškrtal. dva vystudované filozsofy, co dělají s láskou obory, ke které není VŠ vzdělání třeba. ale je třeba uvažovat určitým stylem, vyhledávat informace a pracovat s nimi, mít kontakty a tak, protože by jim jinak jejich podnikání neneslo.

třeba nám při rekonstrukci pomáhali dva VŠ kluci, protože vyučeným a zkušeným řemeslníkům se do toho moc nechtělo, uměli dobře a kvalitně tu obyčejnou úráci provést, ale pokud jde o nějaké vlastní přemýšlení, neobvyklé materiály a učení se novým věcem, to už se jim nechtělo.
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:00:16)
Když vezmeme v potaz, že většina populace má IQ 90 - 110, tak se logicky v dnešní době na vysokou dostanou i lidi, co na to nemají předpoklady. Zkrátka ani s VŠ vzděláním toho moc nenavymíšlí. Naivně jsem si myslela, že VŠ vzdělání je jen pro inteligentní
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:07:40)
Loro pochopitelně. Proto si právě myslím, že VŠ vzdělání by měli mít lidé co na to mají. Ostatní se tam akorát budou trápit. Myslím, že ty studijní předpoklady musí být patrné už na ZŠ, nejpozději na SŠ, proto považuji 60% vysokoškolsky vzdělaných lidí za zbytečnost.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:06:15)
No vzdelani IQ nesnizuje, takze deseni neni na miste. Nakonec je znamo, ze IQ neni uplne nemenna zivotni polozka a vzdelavani a premysleni prispiva k jeho zvyseni.
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:09:40)
Grainne IQ vzdělání nesnižuje, ale zároveň asi ani nepřispívá k jeho zásadnímu rozvoji. Myslíš, že je fakt přínosné, aby se na VŠ trápil student s IQ 90? Pochopitelně není výše IQ zárukou spokojeného života, ale proč by někdo si IQ 90 nemohl být spokojený jako řemeslník atd.?
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:11:51)
Nějak si v poslední době nemůžu vážit mnohých VŠ vzdělaných lidí. Dřív byl titul před jménem zárukou výjimečných schopností jeho nositele, dneska potkáš na otitulovaného člověka, který není schopný napsat souvislou větu bez zásadních gramatických chyb.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:13:22)
A o tom ta diskuze je: každý si může svobodně vybrat svou životní dráhu a vzdělat se dle svého uvážení. ~b~
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:14:52)
V tom případě bych byla pro stipendijní programy, ti opravdu schopní by měli vzdělání zadarmo, ostatní pěkně cvakat. Toby mě zajímalo kdo by měl ty velkopené cíle studovat, i když na to nemá. Chtělo by to trošku sebereflexe, ale ta dnes chybí jak mladým, tak jejich rodičům.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:20:04)
Povím ti tajemství: soukromé školy se školným existují a prosperují. :-)
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:22:02)
Však jo, ale jejich kvalita je jaká? To jsme fakt chtěli?
 radka 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(26.8.2014 9:12:19)
tady vidíš, jak si sama odporuješ - školné to neřeší
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:20:05)
Zubko, ty naivo, mnozi neschopni maji rodice, kteri to zaplati a...ano, taky bych zaplatila, protoze s VS mas smer pohybu moznosti jak nahoru, tak ale i dolu. Jsi mnohem flexibilnejsi pri vykyvech trhu prace.
Muzes truhlarit, ale pirad nas diplom v kapse, az se situace zmeni.
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:22:46)
No jo, to jsme pak na začátku toho co jsem psala, že si jaksi nemůžu vážit vš vzdělaného člověka z titulu vzdělání, jak tomu bylo dřív.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:24:50)
Otázka je, jak moc absolventa VŠ tíží, že si ho Žubka neváží. ~t~
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:27:08)
No tak ne asi jen já, že jo. Ještě když jsem byla na střední, tak moje učitelka psychologie si dělala dálkově VŠ, můj otec jí pomáhal s diplomovkou a já jsem nestačila zírat, co tam měla za bludy, jak gramatické, tak věcné - věty bez hlavy a paty atd. No vystudovala, má titul, ale blbá je stejně pořád jak troky.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:32:59)
No vidis, blba je, ale ma ten titul.
Totez totiz vtloujam synkkvi do hlavy, hcitel je mozna blbej, ale ma vystudovano....na rozdil od tebe, mily synku.
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:34:38)
No když to vnímáš takto, tak nemá smysl dál rozvíjet diskusi.
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:35:33)
Očividně vychováváme děti obě úplně jinak.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:39:24)
To asi ano, moje deti jsou inteligentni, svobodomyslne bytosti se sklony k rebelii po mamince a buldocim zkusem oo tatinkovi...nic moc pro unifikovane ceske skokstvi.
Jeste ze se to da uplatit, jinak by skoncily dole v dole. Ori jejich fyzicke zdatnosti a manualni zrucnosti by je to zabilo.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:44:05)
Hlubinné doly jsou v útlumu, toto odkladiště nepoužitelných už nefunguje. ~t~

(Nicméně horník je vysoce kvalifikovaná práce, tam nikoho s IQ tykve pustit nemůžeš - papír s gramatickými a faktickými chybami se zmuchlá a hodí do koše, ale na předku jde o život. ~q~)
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:49:41)
Ja si to myslela. Proto je dokopavam k jjbemu smeru, prece jim nedovolim ohrozovat cizi zivoty. Nebo svoje, vyucit se kucharem, budou absolvovat bez prstu.

Ja se taky mj muzu vytasit s technickym, strojirenskym vzdelanim na urovni SS, ovsem ve skutecnosti nerozeznam turbinu od vznetoveho motoru...jeste to vubec existuje?
Na druhou stranu ovsdm nemuzu rict, ze by to mne, nebo nekomu jinemu uskodilo.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:53:56)
Vznětový motor je ten, do kterého se leje nafta. ~t~

Taky mám maturitu ze strojírenství, ale kdybych měla projektovat převodovku, tak by už o životy šlo. ~t~

Jenže jsem byla připravována na zaměstnání ve VTŽ Chomutov, kde byl nedostatek zaměstnanců, zatímco dnes už ta fabrika neexistuje. ~q~
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:56:01)
No a pak vol zodpovedne, nez dostuduhes, bude tvuj potencialni zamestnavatel v Cine.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 12:25:10)
Ono to není tak komické: moji práci bude zakrátko vykonávat stroj, takže je pravděpodobné, že si tu VŠ ještě budu muset udělat i po padesátce. ~k~
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:56:57)
Jo tak to asi mame dokknce v nasem aute.....~t~
 kreditka 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 12:11:29)
Jo Žubko my měli učitele matematiky na střední který byl vystudovaný, ale premiant třídy ho strčil do kapsy. Dotyčný učitel vždy zadával jen početní příklady, které byly v knize i vypočítané a to z toho důvodu že jak mile napsal jiný tak v 60 % ho nedokázal vypočítat ~a~ Hlavně že měl VŠ titul... na druhou stranu byla ve škole ještě učitelka před penzí s pouhým SŠ vzděláním a bylo vidět že narozdíl od VŠ kolegy matematice opravdu rozumí
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:25:41)
Cloveka prece nedela papir, ale jeho osobnost. Mlatit nekoho titulem po hlave se dnes dokince uz ani nepovazuje za slusne, mimo vedecke prostredi a akademickou pudu.

Samozrejme na dvere kabindtu, kancelare, nebo ordinace si to vylepim, aby dotycny veddl, ze je u kdbornika, ale v bezne komunikaci je to cosi navic.
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:28:19)
No tak pokud považješ za odborníka nějakou rychlokvašku, které to tatínek zaplatil, tak to jo, takových odborníků není nikdy dost. ~a~
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:16:54)
Protoze
by se stejne neuzivil lepe
protoze i na nizke pozice je pizadovana VS
protoze nema manualni vlohy
protoze uroven ucebnich oboru je nizka a remeslo nenauci
protoze o remeslniky ooravde neni zadna rvacka, jak si tady mnozi predstavuji.

Naorikkad...vsimli jste si vubec, v jakem stavu je stavebni vyroba? Zedniku je previs, jenomze zednik je porad zednik, neni kovar, neni klempir, neni truhlar. Musi se orioadne unet rekvalifikovat, uplne stejne, jako stredoskolak, nebo vysokoskolak v nepriznive dobe pro dany obor.

Momdntalne mame nezamestnane zedniky a na druhe strane ucitele absolventy. Napriklad.

Netvarme se, ze remeslo je kdovijaka vyhra, narazi na stejna uskali vyvoje ekonomijy, jako vetsina profesi.
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:19:37)
Grainne a proč je úroveň učňovského vzdělání bídná? Protože o ně nikdo nestojí. A proč o ně nikdo nestojí? Protože všichni musí mít nutně VŠ titul.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:22:54)
Ale houby, protoze vyuceni jsou povl, na vetsinu pozic jsou prijimani i se zakladnim vzdelanim a nikdo jim nechce poradne platit.
Nemkuve uz o prostredi ucilist a na tech lepsich ti schopni a vydelavajici rodice dokonce pkati a nezamestnani ji maji zdarma. Tak proc bych radeji neplatila SS a nasledne treba i VS?
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:25:02)
No pokud budeme všichni přistupovat k řemeslu jak píšeš Ty, tak opravdu asi budou všichni potřebovat titul. Ta degradace vzdělání je pak ale jasná. Co zvládne student s IQ 130, tam se student i IQ 90 lopotí. Buď si titul zaplatí, nebo zkrátka se postupně sníží kvalita, aby zvládali i ti pomalejší.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:23:43)
Máme výkyvy porodnosti - naše VŠ školství je stále ještě nastavené na ročníky o mocnosti 150 tisíc lidí, ale teď studují ročníky o mocnosti 90 tisíc, takže je volných míst hodně.

Rušit nyní studijní místa by bylo poněkud krátkozraké: viz mateřské školy předloni. ~:(
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:30:47)
Martino, presne tak, je nutne pocitat s ruznymi vykyvy.
Do nekolika malo let, kdy nastouoi velmi silne rocniky, bude situace zase jinde a bude mozne vybirat. Rozhodne je lepsi prirozena cesta vyberu, nez zasahy zhora, protoze by musely probihat velmi rychle....

Coz by obnaselo rusdni skol, propousteni pedagogu, znovuobnoveni skol, hledani pedagogu, z nich ti dobri by se mdzi tim uz uplatniki jinde, mnihy lepe, coz by zase nejak ivlivnilo kvalitu vyuky.....

Proste je doba rychlych zmen, di ktefych nelze dost rychle zasahovat direktem, anjz by to napachalo vic skody, nez uzitku.
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:32:09)
No a v mezidobí nám vyleze ze škol fúra odborníků na slovo vzatých, kteří si na tu tabulku na dveře dají ten titul před jméno, aby každý věděl, že může být v klidu, že je přeci u odborníka. ~t~
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:33:58)
Takto jsme jednou dali na tutil na dveřích u jedné právničky a takovou nájemní smlouvu, kterou nám vytvořila, s tolika faktickými a gramatickými chybami, to bylo fakt něco. A chtěla za to pouze 2000,-, že vytiskla nějaký unifikovaný elaborát a dosadila do něj naše iniciály.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:36:43)
...a to v tech unifikacich maji chyby?
Ja bych jjm to poslala na advokatni komoru, jestli se nechteji treba taky pobavit.
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:37:41)
To jsme asi měli udělat, jenže to jsme ještě byli mladí a blbí. Od té doby služeb právníků nevyužíváme, zatím nebylo naštěstí potřeba. Spíš využíváme ty řemeslníky. ~z~
 Monty 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:40:54)
...to mi připomíná, jak jsem kdysi dávno (tak před 20 lety) byla svědkem u kriminálního činu, resp. svědkem toho, jak se kolega, u kterýho jsem dočasně bydlela, vrátil domů a měl vykradenej byt. Jeli jsme na služebnu sepsat protokol a když jsem viděla chudáka policajta, jak se trápí s psacím strojem a co tam píše za věci, tak jsem ho od toho stroje prakticky vyhodila s tím, že si to radši napíšu sama. ~;)
 Monty 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:47:17)
Jen podotýkám, že mi nijak nevadí, když policista neumí psát na stroji a nemá perfektní gramatiku a sloh - jeho práce spočívá v něčem jiném. ~;)
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:50:08)
To bych oponovala: byrokracie u policie je značná, takže perfektní psaní na stroji by mohlo přispět k úspoře mnoha pracovní míst - resp. místo datlování by mohli příslušníci i pomáhat a chránit. ~t~

 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:54:29)
To bude tim, ze podcenili osani vsemi deseti a travili prilis casu na strelnici a v telocvicne. Nastesti jim vymysleli mestskou a obecni pokicii, jako podpurny sbor. Ted se v kkidu mohiu venovat pitrebne administrative a o zlodeje, hady na balkone, hlucici sousedy...se stara mestska policie.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:51:17)
Treba sundat kocku ze stromu...
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:34:55)
Zubko, myslim a kdyz mi odbornik nesedi, jdu jinam. Tonu se zase rika moznost svobodneho vyberu. Mne to nevadi ani malo.
Vic by mi vadilo, ze tech kdborniku je malo a vyber zadny. Ona vyse IQ sama o sobe nuc mic nezarucuje.
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:36:47)
Grainne a jak poznáš jako laik, který právník Ti dobře sestaví nájemní smlouvu a který špatně? To si jako nechám vytvořit smlouvu, vytasím 2000, pak ji vezmu, jdu za jiným právníkem aby mi na to mrknul a vytasím další 2000?
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:41:34)
No psala jsi, ze jste to piznali, ne?
Ja se celkem v zakladu vzdycky dobre zorientuju, abych piznala, ze s timhle odbornikem spokecnou rec nenajdu. Vyhoda vzdelani i kdyz ho nevyuzivam v profesni praxi.
 libik 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:27:29)
Žubka, tak mi mě napadá.. tvé děti půjdou jistě na řezníka(libovolné postivé řemeslo), viď~;)
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:29:28)
Libiku a proč by nešly? Pokud budou mít na VŠ, půjdou na VŠ, pokud jím škola nepůjde, tak je nebudu za každou cenu cpát na školu jen proto, aby měly titul. ~a~
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:30:05)
Ale naštěstí moje děti jsou inteligentní po tatínkovi. ~t~
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:30:36)
Oba dva školáci zatím mezi nejlepšími 3 ve třídě. Uvidíme ve vyšších ročnících. ~z~
 Sandrine 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 12:12:29)
Jenomže vzhledem k celému tématu a obsahu této diskuze je zřejmé, že "mít na VŠ" dnes znamená něco úplně jiného než před 20 či 50 lety. Tj. pokud bys chtěla postupovat v souladu se svým přesvědčením o zbytečně vysokém počtu lidí s VŠ titulem, musela bys uvažovat stylem: Pepíčku, sice jsi 3. nejlepší ve třídě, ale i tak vidím, že v roce 93 by to na přijímačkách na práva nestačilo, takže mazej na řezníka.
 x x 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:21:25)
Nevšimla jsem si, že je zedníků převis. Když sháníme řemeslníky na cokoliv, tak zkrátka mají plno, termíny dávaji za 2, 3 měsíce. Ve většině oblastí, se kterými jsme v poslední době přišli do styku. Od truhlářů, přes zedníky, dokonce i "bazénáři" mají plno až do listopadu.
 Jeanny 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:40:21)
Jedna paní povídala. Zase nepravda. Nic takového není pravdou. Tvé informace jsou ze zdrojů z první věty.
 Jeanny 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:24:23)
A potom bude cestovat tak leda po pracácích. Nebo sedět na recepci 3 hvězdičkového hotelu za dvanactku čistého a němčinu použije v komunikaci s ukrajinskými dělníky.
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:29:43)
Dooly,

Ale to je čisté jejich problem.

Rozhodne bych jim kvuli tomu nebránila dosáhnout toho vzdělaní, uplatnění uz je pak pouze jejich vec.
 Jeanny 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:36:08)
Tak je to věc i jejich rodičů. Živí je po celou dobu studia a náklady na měsíc se v průměru pohybují kolem 10 tisíc za měsíc. V tom je započtena strava, doprava, ubytování, studijní pomůcky. A náklady nepřetržitě stoupají.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:42:01)
Když nekupuješ zrovna Měsíc, tak to tak drahé není. ~t~

Ale máš pravdu, je to rozhodnutí těch rodin, a zdá se, že na to mají, a mohou dětem studium dopřát. ~s~
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 9:36:04)
Dooly,

A stran tech znalosti němčiny k maturitě - FAKT to znamenalo, ze by ses v Německu domluvila?

Ja jen ze se často bazirovalo na gramatice a jiných formálních věcech tak moc, až se na to ostatní nedostalo.
 Rodinová 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 10:14:17)
Problem neni ani vyssi pocet vysokoskolaku (z jakychkoliv skol), ani nizsi kvalita vzdelavani na VS - coz je oboji urcite realita. Problem je v uplatneni po skole, ktere je cim dal slozitejsi....nejen pro absolventy VS...

Myslim, ze clovek, ktery se chce po skole dostat na slusny misto, pripadne podnikat, musi uz BEHEM skoly delat neco vic, nez jen studovat (co ja vim - jazyky, praxi, brigadu, proste neco navic).

My to za totace meli v tomhle ohledu jednodussi, stacilo dostudovat.

 janna001 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 10:16:42)
Pokud vysokoškoláků přibývá, přičemž nyní studují slabší ročníky, je jasné, že nároky na VŠ klesají. Absolventi tedy nemají tolik znalostí jako dřív. K čemu je vysokoškolák, který vlastně není odborníkem ve svém oboru? Na kancelářskou pozici dneska leckde požadují aspoň Bc., maturanti dělají ve fabrikách a supermarketech. Takže akorát dýl studujeme, ale lepší práci mít nebudeme.

Zato sehnat dobrého řemeslníka, to je skoro nadlidský úkol. Ani se nedivím, když učební obor je považován za něco podřadného a hlásí se na ně žáci s pětkama. Ostatně, pětkaři se dnes hlásí i na maturitní obory.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 10:40:40)
Potiz je, ze ani s dobrymi remeslnijy se nezachazi v rukavickach, ze by zamestnavatele rozlisovali mezi dobrym remeslnikem a tim spatnym tak, aby vubec melo smysl se nad tim zamyslet, neni pravidlo, to spis naopak.
Uzivit se jako zivnostnik taky neni takova legrace a zdejsi vykriky, ze jednoubza pet let nesezenu dobreho instalatera, nebo truhlare na ooravu psi boudy je neuzivi.

Pozadujici maji velke oci, vetsinou malo penez, nebo se jim za tu kvalitu nechce platit.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 10:46:10)
Navic i vyuceni z velke casti skonci nekde v montovnach...to muze delat i manualne zrucny simpanz. Ja to treba delat nemuzu, protoze mam obe ruce leve.
Byly casy, odvijejici se od vzkvetajici ekonomiky, kdy mel praci kazdy, kdo o ni stal a vetsinou v oboru, o ktefy stal a jsou casy, kdy nema praci mnoho lidi bez ohledu na stupen vzdelani.

To je aspekt, se kterym se musi vetsina lidi srovnat. Diktovat nekomu vysi vgdelavani stejne zamestnanost neovlivni.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 12:39:39)
Grainne,

ty to nechápeš. Když se omezí počet přijímaných studentů na VŠ, tak to automaticky neznamená, že někomu diktuješ, co má nebo nemá studovat. Jen udržuješ kvalitu. Neznamená to, že šikovný zámečník tím ztrácí možnost dál studovat. Tu možnost i nadále má, ale musí prokázat, že má znalosti, které mu to studium umožní.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 13:58:13)
Raduno, tak to pardon. Nucene nekoho omezovat, vymezovat, urcovat mu zivotni cesty pod jakoukokiv radoby vecniu zaminkou, jde nejen v teto dobe, ale v kazde dobe mimo me chapani.

No mozna je to trochu osobni, kdyz mi nedovolili studovat oedagogiku, ivsem strojarinu, to jo, to by mi milistive povolili. Pote mi zase studie nechtel dovolit oan reditel, nebot jdo to bude platit...atd. To uz jsem se ovsem vzeprela a dostudovala, ovsem uz davno mimo obor.

Muj nazor, jdyzbuz tedy na ostri noze, je ten, ze soudny clovek nesmi naletet na zadne bludy, omezujici pristup ke vzdelani, zdravotnuctvi a pravu.
Soudruzi ten postoj taky meli osefovany a to velmi dobre, naprikkad se zahadne ztratily moje dokumenty z orijimacich zkousek, taky nepotrebovali tolik inteligence, aby jim lepe koukala do talire....a ze takovy dkbry sociolog muze mocnym notne pit krev.

Nebudme zase za ty blbe, co skoci na kdejaky blud, ukaznene fachaji u oasu a mlci.~o~
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:05:39)
"Raduno, tak to pardon. Nucene nekoho omezovat, vymezovat, urcovat mu zivotni cesty pod jakoukokiv radoby vecniu zaminkou, jde nejen v teto dobe, ale v kazde dobe mimo me chapani."

Grainne,
znova opakuju, že ty vůbec nechápeš, co píšu. Už jsem to tu psala několikrát, ale znova to zopakuju.
Tím, že se omezí počet přijímaných studentů v určitém roce podle např. počtu dětí v ročníku, přeci neznamená, že někomu zakazuješ něco studovat, ať na úrovni SŠ nebo VŠ. Pokud neprojde přijímačkami, má další fůru možností:
1) může jít na jiný obor a možná se mu zalíbí víc než ten původní
2) může pracovat a pilně se připravovat na další přijímačky
3) může jet na zkušenou do ciziny
4) může jet studovat do ciziny
atd.

Takto to dělalo dřív spousta lidí a nepřipadá mi, že by tím, že je napoprvé nevzali na jejich vysněný obor, nějak celoživotně strádali. Většinou se lidi prostě hlásili na víc škol a pokud nevyšla ta vysněná, tak buď zůstali na té náhradní a nebo to zkusili příští rok znova.
Jeden můj kamarád dokonce zkoušel přijímačky 10x než se dostal na vysněnou školu, kterou potom s vervou a svědomitě vystudoval.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:14:38)
Raduno, sakra prace, jdyz zacnou vsichni byt svedomiti, stejne se na nekoho nedostane a sitem cadto propadnou spis ti vuce schopni a mene prubojni, nez naopak.

Kdyzbuz jsme to skolstvi v potu tvare vybudovali a nastavili, tak by bylo velmi neefektivni itacet kokeckem casu zase zpatky.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:18:47)
Taky bys musela zakazat soukrome skoly, ktere radi zadotuji rodice tech nezodpovednych lajdaku...a jsme zase u toho, ti, kdo to nejmin pitrebuji, si to leharo na studiichbzaplati a stejne budou mistri sveta.

To je bohuzel jen takova iluze, ze tomu lze zamezit. Smulu budou mit ti chudsi, mene prubojni. Ti, ktere se tu snazis pidsouvat jako vinijy vseho, to budou umet obejit.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:30:13)
Grainne,

myslím, že ti lajdáci by si to neměli být na státní škole schopní zaplatit. A je rozdíl být absolventem UK a absolventem vysoké školy v Horní Dolní, o které všichni vědí, že se tam dá titul zaplatit, ne?
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:28:28)
Grainne,

ale naše školství UŽ je velmi neefektivní. Nemusíme ničím otáčet. Spíš by to chtělo ho celé překopat tak, aby všichni měli šanci se třeba i ve vyšším věku dovzdělat, když bude potřeba, ale aby se z něj nestávalo odkladiště potenciálních nezaměstnaných (jako je to s mateřskou).
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:35:38)
Kdo to ovsrm bude orekopavat a to jeste tak, aby to korespondovalo s pozadavky zamestnavatelu?
Navic stejne nijdk nevi jak.

Jestlize je dnes pozadavek VS, tezko nekdo zaveli, ze od zitrka pistaci SS.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:37:37)
Grainne,

překopat tak, aby to vzdělání bylo flexibilnějí a efektivnější. V současné době to tak není.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:43:14)
Ja myslim, ze to ujde, ale rozsireni moznosti rekvalifikaci by na skodu nebylo, aby pohyb pracovnich sil mohl byt plynulejsi s ohledem na rychle se menici pozadavky.

Tedy napr. VS humanitniho smeru a k tomu orimo zamereny rekvalifikacni, skutecne odborne zamereny kurs, protoze prave VS by meli zvladat veskere znalosti
, zvane omacka okolo.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:48:00)
Grainne,

přesně tak. Prostupnost. Pokud už např. mám maturitu a chci se vyučit elektrikářem, protože těch je v místě nedostatek a mají slušný plat, tak bych měl mít možnost se třeba rok učit, ale pouze odborné předměty a praxí a získat vyúční list. Což v dnešních podmínka vůbec nejde, protože rekvalifikační kurz není plnohodnotné vzdělání v daném oboru.
 jentak 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 15:04:34)
No nevím, já jsem sháněla, zda bych se mohla vyučit cukrářkou - mohla, když mi nějaká firma napíše, že mě pak zaměstná a ještě tam budu moci dělat praxi zdarma. Jenže kdy - někdy taky musím chodit do práce a rozhodně nechci nastoupit do firmy jako cukrářka.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 15:42:48)
Raduno, prostupnost a zaroven uzka specializace na urcity konkretni obor, ovsem pochoputelne ne pro vedecke ucely, na to nestaci zadny kurs.
Driv se dalo s gymnaziem podniknout ledacos, protoze se predpokladalo dobre vseobrcne vzdelani a oak dle zajmu a potreb prakticky doplnit, prioadne i dalkove vystudovat, kdyz jeden nemel uplne jasno.

Ted i pro Suplika, jdyz uz se to rozvrtalo, s cimz souhlasim, tahle flexibilni moznost by mohla eliminovat alespon ty prakticke nedostatky a

Citronove koliesko by se nemusela rozcilovat, protoze absolvent nejake jakesi skoly by si nejdriv udelal patricny kurs, presne zamereny na pozadovane znalosti asistentky.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:23:03)
5) můžou jít na pracák rovnou
6) vylepšení: můžou si nasekat kupu děcek a na těch dávkách zůstat ~t~
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:31:26)
Martino,

a nebo můžou jít prostě pracovat nebo se rekvalifikovat nebo jet do ciziny atd. Ty možnosti jsem už vyjmenovala.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 10:53:55)
Přesně: OSVČ řemeslníci přežívají z ruky do huby a nemají ani na sociální pojištění. ~n~
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 10:59:00)
To je prave ta potiz, nadsene vykriky pro remeslo je neuzivi.

Pri oziveni a dobre prosperite ekonomijy se totiz diskutovany problem minimalizuje. Vlastne takrka zmizi.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 10:26:06)
Vyšší počet vysokoškoláků negativní není. Kdyby to znamenalo i větší počet skutečně vzdělaných lidí, bylo by to vysloveně pozitivní. Je ale nutné smířit se s tím, že papír o absolvování vysoké školy nezabezpečí, že si zaměstnavatelé sednou před absolventem "na zadek" a budou se předhánět v nabídce lukrativních pracovních míst.

To, že se tituly devalvují je asi normální. Kdysi byl vzdělanec ten, kdo uměl číst a psát. Za první republiky už byla maturita docela vysoké vzdělání.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 10:31:52)
Zde doporučuji podněty k zamyšlení. ~z~

http://dsia.uiv.cz/vystupy/vu_vs_f4.html
 Ines 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 10:38:32)
nečetla jsem diskusi...
Když ten člověk studuje 5 let za peníze nás všech, fakt mi není jedno, že své vzdělání nijak neužije a pak dělá něco jiného. Jsem pro určení toho kolik potřebujeme ročně dejme tomu lékařů a přijetí patřičného počtu studentů (samozřejmě připočíst nedostudované a tak)
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 10:51:58)
To bych chtěla vědět, jak zjistíš, kolik potřebujeme kadeřnic nebo automechaniků. ~t~
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 10:56:44)
Nemkuve uz o tom, ze udelat z nekterych tyou kadernice, okamzite stoupne pocet vrazd a udelat z nektefych tyou automechanijy, prudce stoupne pocet umrti na silnicich.

Remeslo, tedy dobre remeslo vyzaduje talent a ti, kdo maji talent, prilis nevahaji, cemu se venovat.
 Rodinová 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 10:59:13)
Jasne a po ukonceni skoly umistenky - nadirigovat je na mista po cely republice.
Tohle uz fakt ne ...:-©
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:07:49)
Mnozí ještě pamatujeme, jak systém umístěnek a směrných čísel vyvolával chronický nedostatek pracovních sil: nefungovalo to. ~a~
 Rodinová 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:13:13)
No prave, proto to pisu, zadny kvoty pro VS ani pro nikoho jinyho... to nefunguje, mozna nekde a v omezene mire, ale urcite ne jako princip.
 Moima 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 10:46:55)
Jeste jsem necetla diskuzi, tak se mozna opakuju, ale...

Lidi se nevazi vzdelani. Nevazi si toho, ze tady v Evrope mame tu moznost jit studovat a to kolikkrat zadarmo. Nevazi si moznosti koupit si knihy, jit na internet, vzdelavat se. Vzdelani je i v teto dobe na mnoha mistech povazovano za privilegium. Jeste nad tim budou ohrnovat nos, ze nektere obory jsou zbytecne a pavedy? Meli byt vdecni za nase moznosti, nehledet jenom na to, ktery obor vynese nejvice penez, ale vzdelavat se mimo jine i pro nase osobni poteseni. A co na tom, ze uroven VS klesa? Mozna tak vystuduji i lide, kteri by na to jinak nemeli. Mozna se jim tak otevrou dvere jinam, jine moznosti, stoupne jim sebevedomi. Radeji mit vice takovych vysokoskolaku, nez jen hrstku tech opravdu chytrych (popr. bohatych, kteri si vzdelani koupi).
 Maťa. 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:27:43)
Mám 21 rokov praxe a teda už skúsenosti. V roznych oboroch.

Možem k tomu napísať len jedno, flákač zostane flákačom aj s vysokou školou a zodpovedný pracant zostane pracantom, ktorý sa pravidelne dovzdeláva aj prípadne s nižším, než VŠ vzdelaním. A naopak to samozrejme platí tiež.

Na druhej strane, kopec dnes ešte študujúcich VŠ je ťažko mimo realitu - logicky, chýbajú im skúsenosti a tie sú neprenosné (neuvedomujú si, že naozaj može byť niekto s nižším vzdelaním, ale cenený a veľkou praxou aj viac zaplatený, než oni bez praxe...).

V základe ale možnosť študovať VŠ považujem za výbornú a budem sa snažiť aj svoje deti motivovať tak, aby dali aj tú VŠ (inteligenčne na to majú, otázkou zostáva, čo bude s ich motiváciou raz).
 Filip Tesař 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 11:41:41)
Jistě, že vysokoškoláci i čerství absolventi bývají mimo realitu, ono je to z dost podstatné části biologicky dané. Neznamená to, že zůstanou mimo realitu pořád, to zvýšené sebevědomí ve skutečnosti umožňuje absorbovat zkušenosti bez ztráty motivace k učení. Jestli to s tím zpracováním zkušeností bude skutečně úspěšné, závisí na řadě dalších okolností, ale v zásadě je to mechanismus umožňující další učení - podobných vrcholů proděláme na cestě od narození k plné dospělosti několik. Podobně se třeba nedá mávnout rukou nad každým zamilovaným párem s tím, že se určitě rozejdou, jen co je to přejde - zamilovanost umožňuje důvěrné seznámení s tím druhým a jeho zhodnocení.
 Klauri 


Velmi by mě zajímalo 

(25.8.2014 12:05:22)
jak vypadá člověk, který má při SCIO testech percentil OSP menší než 10( to znamená, že 90% lidí bylo v daném termínu lepší).
Protože jeho studijní předpoklady budou minimální.

Potřebný percentil se podle fakult liší:

VŠE v Praze přes 70
Právnická fakulta UK přes 80
Práva Olomouc pod 70 taky ne
FSV tak podle oborů taky nad 80
FSS Brno taky i na nejméně obsazený obor cca percentil nejméně 60
Na medicinu se scio nedělají( ale mám pocit, že jejich studijní potenciál bude taky vysoký a ve scio testech by byl od 70 percentilu výše.
ČVUT, VUT, některé technické fakulty na VŠB... tam berou taky většinou od percentilu 50


kde jsou ti lidi s percentilem 0-30 ???
 Lída+4 


Re: Velmi by mě zajímalo 

(25.8.2014 13:13:15)
No tak to mi laskavě napiš, na který fakulty ČVUT se přijímá podle testů SCIO... ~a~
Jsou školy, pro který je takovej test naprosto nic neříkající.
 Klauri 


Re: Velmi by mě zajímalo 

(25.8.2014 13:17:50)
u čvut jsem to přehlédla na FIT se přímá na scio z matematiky percentil 65 a víc... skutečnost může být jiná
na technické škole je fakt, že se přímá podle známek z matematiky a olympiády
 Lída+4 


Re: Velmi by mě zajímalo 

(25.8.2014 19:07:42)
Zrovna tohle je zčásti i tím, že FIT jakožto začínající fakulta se snaží nahnat studenty. ~;)
U FELu mě to tedy ani nezajímalo, mladýho přijali bez přijímaček (poslední 4 ročníky z M průměr 1, totéž platí i pro fyziku - díky tomu ho přijali i na FIT a matfyz, nakonec si vybral FEL).
 Klauri 


Re: Velmi by mě zajímalo 

(25.8.2014 13:18:39)
ČVUT v Praze, Fakulta elektrotechnická

Webové stránky fakulty: http://www.fel.cvut.cz/

Přijímací zkouška bude prominuta všem uchazečům o studium v bakalářských programech kteří absolvují test z matematiky (MAT) nebo test Obecných studijních předpokladů (OSP) a umístí se mezi 10 % nejlepších (percentil 90 a výše).
 Klauri 


Re: Velmi by mě zajímalo 

(25.8.2014 13:21:47)
tak 2 fakulty jsem našla
 karina1 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 12:34:47)
Úplně blbě položená otázka...samozřejmě že to je dobře, že lidi jsou (údajně a dle tabulek) vzdělanější než dřív. Ovšem jaké je potom jejich uplatnění v praxi a v životě? Opravdu je nutno studovat do 27-mi let, aby si pak absolvent šel sednout na tzv. "recepci" (a to ještě bylo nutno na tuto pozici absolvovat výběrové řízení), dřív se říkalo "vrátný" a stačilo základní vzdělání :((((
Nebo dělal brigádu na benzínce 1x týdně a stále ještě mnoho let po škole čekal na to "správné" místo??
Na druhou stranu mi dnes chybí šikovní řemeslníci, technici, tvůrčí lidé - kteří opravdu něco užitečného umějí - po takových je čím dál tím větší poptávka.
Takže bych řekla, že v zájmu celé společnosti by nějaká regulace co se vzdělání týče být měla - VŠ by se měly platit a ty nekvalitní školy by samy skončily.

Myslím, že stejný problém způsobil tu obří nezaměstnanost mladých lidí např. ve Španělsku - studují mnoho let - a pak zjistí, že nemají uplatnění.
 Ridwen2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 13:50:25)
Tohle sociální inženýrství je trochu legrační. Učňovské školství bylo vždycky odkladiště pro ty, kdo se jinam nedostali, a o technické obory byl vždycky menší zájem než o humanitní - a lamentovalo se nad tím už za komunistů.
Ano, máme víc vysokoškoláků a kvalita vyššího školství klesá, ale pro stát je to dobré a vyplatí se mu to, jelikož pro všechny absolventy SŠ práce prostě není - a jsou lidi, pro které už práce nikdy nebude.
Sponzorovat studium na VŠ je prostě levnější než živit mladý dávkaře bez budoucnosti, co v osmnácti vypadli ze SŠ a nemají vůbec žádnou pracovní zkušenost. Ti budou doma akorát buď vyrábět další dávkaře, nebo, když jich bude víc, začnou převracet popelnice, zapalovat auta a vybíjet si svoji frustraci na těch, co jsou na tom ještě hůř.
Když půjdou v osmnácti na VŠ, tak se ten problém o pár let oddálí, někteří z nich pak dokonce získají uplatnění, odejdou do ciziny nebo si zvolí nějakou alternativní životní dráhu: přinejmenším získají větší rozhled, a i když pak budou sedět doma nebo horko těžko shánět práci, můžou si u toho číst Vergilia a je u nich míň pravděpodobný, že budou narušovat sociální smír.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 13:58:55)
Ridwen,

takže jedno sociální inženýrství (podle tebe) se nahrazuje jiným sociálním inženýrstvím, které je ale podle tebe zase úplně v pořádku. Nebo jak?

Není to náhodou taky sociální inženýrství nutit celé generace vysedávat neefektivně ve škole a tím jen oddalovat nevyhnutelné - jejich nezaměstnanost?
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:10:47)
Raduno, ivsem tady oozor, stale je nejnizsi nezamestnanost mezi vysokoskklaky a nejvyssi naopak mezi nekvalifikkvanymi, takze tvuj argument je trefa mimo terc.
Pravda, nemusi pracovat v oboru, ale maji rizhled, ktery jim umoznuje mnohem lepsi orientaci. Muze to byt jednak vzdelanim, ale i temi nekolika lety k pkne dusrvni vyspelosti k dibru.
Zdaleka ne kazdy je v 18 pkne dzsevne vyspely s perfektnim rozhledem.

Ze jsou to ztracena leta je nejvetsi blbost, jakou znam.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:22:52)
Grainne,

v tomhle se prostě neshodneme. Podle mě je ve skutečnosti jedno, jestli jdeš v 18 studovat nebo pracovat, každé má svoje pro a proti. Získávání rozhledu je hlavně o povaze, o touze poznávat nové věci a uplatnit se, ale také o prostředí, ze kterého člověk pochází a které dost určuje vnitřní motivaci.
Já jsem VŠ a vystudovala jsem něco, co jsem studovat opravdu chtěla. Ale v praktickém životě jsem po škole na vlastní kůži zkusila, že studium a schopnosti k tomu potřebné se velmi liší od toho, co je potřeba k tomu, abys mohl úspěšně budovat nějakou kariéru. A že některé kolegyně, které měly třeba jen VOŠ a o dost dříve než já tudíž začaly naplno pracovat, na tom byly mnohem lépe, byly prostě mnohem praktičtější a svoje znalosti uměly lépe využívat. A taky jsem potkala spoustu lidí, kteří žádnou školu nevystudovali, ale byli velmi schopní a chytří. Jenže dělají dělnické profese nebo živnostníky, protože prostě jednou nemají papír, tak si jejich CV nikdo ani nepřečte.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:33:04)
Raduno, ale...vo tom to je...

Kazdy jsme jiby a siroke moznosti studia lepe pracuji s individualitou, nez to omezovani a vymezovani.

To mi ver, ze touzim mit za dite sprta v brejlickach, libujiciho si v encyklopediich, ale mam priserne individuality, ktere potrebjji prostor a cas.
Jeden vyletel z prace den, doslova den lo to, co dostal diplom. Pani vedouci se proste lekla i to se deje, ale taky to neni duvod zanevrit na vzdelani.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:36:30)
Grainne,

já tuhle přílišnou otevřenost vysokých škol prostě nepovažuju a nebudu nikdy považovat za užitečnou komukoliv. Mockrát jsem se o tom přesvědčila v praxi, že to prostě nefunguje a naopak to mnohým mladým lidem velice, velice škodí.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:39:53)
Netvrdim, ze je to ideal, pizadovat VS na kdejaky pohyb prdu na pracovisti, ale pozadavek je zadan.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:45:37)
Grainne,

ale tyhle požadavky zaměstnavatelů vznikly tak, že se nejprve katastrofálně devalvovala maturita a tudíž jim nakonec nezbylo nic jiného než jako alespoň nějakou záruku toho, že ten člověk je gramotný a alespoň tuší, o čem je v oboru řeč, požadovat VŠ. Ti zaměstnavatelé si to nevycucali z prstu. Kromě státu, ten si to úspěšně z prstu vycucal podle jakýchsi mlhavých požadavků z EU.
 uhugo 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 15:48:33)
stale je nejnizsi nezamestnanost mezi vysokoskklaky a nejvyssi naopak mezi nekvalifikkvanymi
To jistě. A kromě onoho vzdělání a zralosti, které zmiňuješ, jsou příčinou úspěchu vysokoškoláků také jejich relativně vyšší inteligence a pracovitost.
Nelze tedy automaticky dovodit, že pokud vezmeš lidi končící v současné době maturitou a necháš je vystudovat vysokou školu, stanou se obdobně úspěšnými jako současní vysokoškoláci.
Více viz můj první příspěvek v diskuzi.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 15:53:54)
Uhugo, no nejak nemam pocit, ze bych psala neco jineho.
Krome toho, ze branit nekomu studovat VS je podivnost.
 uhugo 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 16:23:47)
Uhugo, no nejak nemam pocit, ze bych psala neco jineho.
Měl jsem za to, že jsi psala něco jiného (ve smyslu jiného obsahu, tedy ne že bys zastávala opačný postoj) a že doplňuju, pokud ne, promiň.
Krome toho, ze branit nekomu studovat VS je podivnost.
Jsem liberál, takže jsem pro to, aby mohl studovat každý (s možným omezením, že konkrétní VŠ bude posluchače vybírat podle nějakého klíče). Nejsem ovšem pro to, aby každý studoval. Nejsem ani pro to, aby se VŠ vzdělání přisuzoval větší význam, než jaký skutečně má.
 Filip Tesař 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:03:33)
Připomněla jsi mi s tím zájmem u učňovské školství docela časté lamentace "kapitánů průmyslu" o obnově učňovského školství, čehož se snaží dosáhnout tichými dohodami s regionálními politiky o omezování přístupu na gymnázia apod. Problém je v tom, že v pozadí je často dost zjevně vidět snaha rozvíjet takové ty podnikové učňáky, zkrátka obory, kde zásadní náplní výuky jsou praxe. Dotyčným samozřejmě nejde až tak o vyučené-zaučené, jim jde primárně o ty učně, což je ideální pracovní síla - směšně laciná, neodporující (podnik, jedoucí na učních, na odbory udělá snadno dlouhý nos), bez širšího rozhledu. Navíc bez kvalifikace, takže i perspektivně odkázaná na mateřský podnik nebo na dávky, takže když tam po vyučení zůstanou a nic jiného umět nebudou, ani se rozhlídnout kolem po lepším, lze je snadno průběžně vyhodit a zase nabrat, vznikla z pohledu zaměstnavatele ideální, tj. nepružná, závislá pracovní síla.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:10:17)
Filipe,

nevím nic o tom, že by se někde v kuloárech snižovaly počty studentů, které "smí" na gymnázia. To je pro mě dost divoká spekulace, že se to děje a že se to navíc děje díky nějakým "kapitánům průmyslu."
Je ale nepopíratelným faktem, že opravdu šikovní řemeslníci rychle ubývají a že jsou tyto obory špatně zaplacené a většinou zaměstnavatel ani jejich šikovnost či nešikovnost není vůbec ochoten brát v potaz. To je ale problém celého našeho trhu práce, který je pokřivený naprostým nedodržováním jakýchkoli pravidel a směšnou minimální mzdou.
 Filip Tesař 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 15:04:27)
Hlavně Úastecký kraj za hejtmanky Vaňhové, jak formou slučování škol, tak navyšováním podpory učňovskému školství a současným okrajováním podpory gymnáziím.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 15:33:37)
Kadeřnice nebo automechanik byly prestižní obory, protože se dalo nadít úplatků a tuzérů. To už je všechno pryč. ~t~
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 15:51:07)
Jednak bylo mnohem méně středních škol, jednak se učni zpravidla učili pro konkrétního zaměstnavatele, který jejich výuku financoval, oni pak u něj museli 3 nebo 5 let pracovat. Byla to doba nedostatku pracovních sil. :-)
 12.11diskuterka15 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:08:53)
karina1 - Myslím, že stejný problém způsobil tu obří nezaměstnanost mladých lidí např. ve Španělsku - studují mnoho let - a pak zjistí, že nemají uplatnění.

Mýlíš se, i kdyby ti mladí ve Španělsku měli vystudováno něco jiného, tak práci ve Španělsku nenajdou. Ta situace mladých nezaměstnaných není způsobena jen tím, že nestudovali dnes perspektivní obory, ale spíše tím, že není dostatek práce, tedy placené. Je to dáno krizí a dalšími faktory. Například když se zvyšuje věk odchodu do důchodu, tak současně s tím dochází k pomalejšímu uvolňování pracovních míst.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:12:07)
Diskutérko,

ve Španělsku je ta současná nezaměstnanost mladých lidí hlavně způsobená naprosto nevídanou populační explozí po pádu Franca. Znám několik španělských rodin a žádná nemá méně než tři děti. Jedna má 5, jedna 4 a jedna dokonce 8 dnes již dospělých dětí.
 12.11diskuterka15 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:17:04)
Raduno - tak se lidé asi přemnožili i v USA, v Řecku a v Itálii, tam to máš naprosto to samé. Dokonce i severské země bojují s nezaměstnaností mladých lidí.
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:26:02)
Diskutérko,

ale ono to opravdu hodně souvisí s populačními explozemi v daných zemích. V těch zemích totiž v určitém období byla konjunktura a "světlé zítřky" a tudíž si lidé pořizovali hodně dětí, protože očekávali, že to půjde do nekonečna. U nás se stalo po roce 2000 to samé. Také byla konjunktura a lidé měli víc dětí. Teď pro ty děti nejsou školy a školky a předpokládám, že pro ně ani nebude práce.
 12.11diskuterka15 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:28:07)
Raduna - a proč tedy evropská společnost tak stárne a stárnutí populace se považuje za velký problém, když tu máme takovou populační explozi a pracovní místa nejsou již teď?
 Raduna 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:34:09)
Diskutérko,

je to známý fakt, že nejvíc dětí se narodilo po II. světové válce. To byly ty "světlé zítřky". Další exploze byla v 70. letech, když se zvýšily přídavky na děti. To jsou ty tzv. Husákovy děti. Dnes ale lidé mnohem více přemýšlí, kolik dětí si pořídí a tudíž se jich nerodí tolik a nikdy už rodit nebude. Já v tom žádný problém nevidím, protože jak už jsi zmínila, práce by pro ty lidi taky nebyla. Společnost a ekonomika se prostě a jednoduše mění a není na tom nic divného.
 Martina, 3 synové 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:30:08)
To nebylo tím: prostě se rozrodily silné ročníky 70. let, které byly plodem matek počatých v poválečné euforii. ~p~
 Alena 
  • 

Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:39:45)
Tak nezamestnanost VS ve Spanelsku je spis zpusobena socialni politikou v zamestnanosti - zamestnance prakticky nejde vyhodit a ma spoustu nesmyslnych socialnich jistot, tudiz je pro zamestnavatele rizikovy.
 12.11diskuterka15 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:43:55)
Alena - nezaměstnanost roste prostě celosvětově a je logické, že pokud je míst málo a zaměstnavatelé si mohou vybírat, tak dají přednost někomu s praxí. Je evidentní, že pro všechny práce není a patrně ani nebude.
Zde graf nezaměstnanosti mladých lidí do 25 let http://www.investicniweb.cz/zpravy-z-trhu/2013/5/28/nezamestnanost-mladych-rezave-ekonomicke-soukoli-eu-se-zadrhava/
 Citronove koliesko 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 12:40:11)
Tak ono tým ze na gymnázium sa dnes už dostane hocijaký štvorkár a maturitu nemá len ten kto nechce tak aj na vysoké školy sa dostane viac takých ktorí by ešte pred 20 rokmi nemali šancu ani zmaturovať. Keď sa pozriem ako z osnov ZŚ vypadávajú niektoré náročnejšie látky napr. z matematiky tak nechápem... teda chápem, lebo to čo dnes ako tak ukončí ZŠ by v minulosti bez výnimky sedelo v zvláštnej škole.
Lenže do zvláštnej chceme len deti s mentálnu retardáciou lebo sa stali odkladiskom rómskych detí bez ohľadu na schopnosť vzdelávať sa a ostatné natvrdlé a nechápavé deti dnes majú milión diagnóz a sedia v laviciach ZŠ a "zvládajú", mordujú sa s nimi asistenti a hovoríme tomu integrácia. Už len čakám kedy dajú asistentov úplným idiotim a integrujú ich na VŠ a budeme si tlieskať ako to krásne zvládajú. No a potom idú študovať pseudoodbory ľudia s maturitou ktorí by boli dobrí a zruční manuálne ale študujú študujú a študujú a potom sa hrdo zaradia medzi uchádzačov o zamestnanie na úrade práce. Pritom z učňovky by vyšiel ako remeselník a vedel by niečo robiť. Takto niekedy ani nemá jasnú predstavu co to vlastne vyštudoval.
A štat pchá z našich peňazí megasumy do škôl ktoré produkujú nepotrebných "vzdelancov" a profesori za profesorské platy tieto nepotrebné odbory dôležito vyučujú a ešte plačú ze majú malé platy. Dotujeme odvody, učebnice, vybavenie škôl, prevádzku a úplne zbytočne.
 Filip Tesař 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 13:11:43)
Co nabídnout nějaká čísla, aspoň zhruba? Jaké jsou to ty megasumy, co se cpou do humanitních oborů? Kolik mizerných absolventů to hrdě stojí na pracáku? Případně kolik lidí vlastně studuje tu sociologii a kolik jejích absolventů bere dávky a nemaká? Co to srovnat kupříkladu s pseudoučňáky typu cukrář, číšník, kadeřnice - to by tak hrálo, chlastat, cpát se, parádit se, chásko líná! Anebo beze srandy srovnat počet nezaměstnaných absolventů učňáků a nezaměstnaných absolventů humanitních VŠ směrů.
 Citronove koliesko 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 13:38:55)
Nechce sa mi hľadať štatistiky ale možno ich nájdem.
Som akurát tak dobre napružená pretože mám po pohovoroch - chceme prijať asistentku. Požiadavky - SŠ ekonom., logické myslenie, aspoň základná schopnosť pochopiť obeh dokladov vo firme. Počas 2 dní rišlo 480 žiadostí z toho 90% VŠ odbory typu sociológia, masmediálna komunikácia, verejná správa, politológia, marketingová komunikácia a iné bludy...toto bol už druhý konkurz v priebehu roka a výsledok je vždy ten istý, celý zástup VŠ ľudí ktorí sa hlásia na pozíciu asistentky a presviedčajú ma že variť kávu, vystavovať faktúry a posielať výkazy je ich sen. Pritom nevedia ani prepočítať kurzy medzi 3 menami. Tak načo potom 5 rokov študovali??? Koľko stojí 1 taký nepotrebný absolvent??? Koľko je takých nepotrebných absolventov? Prečo nehľadajú prácu v odbore? Prečo sa 500 VŠ vzdelaných ľudí hlási na pozíciu asistenky???
Zobrali sme obyčajnú stredoškoláčku-ekonomku, zatiaľ vyzerá že bude OK.
 Maťa. 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 13:57:37)
Tak u nás je na ofiko mieste ekonomky vysokoškoláčka, ktorá ale nevie ABSOLÚTNE NIČ. Jedna obrovská katastrofa. A tak to roky de facto za ňu robím ja (uzávierky, účtovníctvo, majetok atd. atd.) - stredoškoláčka ekonomka, ale so ZNALOSŤAMI. Blbé je na tom akurát to, že ona má o kus vyšší plat za nič. A že ja som poctivec, ktorému nedá to nechať tak, keď vidí, že to pre nás ako kolektív zaváňa průserom, keby som to tak nechala ... čísla "neojebeš" (pardon, ale je to tak).
 Maťa. 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 13:59:32)
Pravda, možno niekedy tú výšku dorobím (som realista, u detí a podnikania ešte k tomu na to momentálne nebudem mať kapacity, takže až decká budú vačšie).

Ale som zvedavá, pre čo sa prípadne rozhodnem.....rekreologiu určite ne:-) Rada produkujem (a predtým sa učím) veci, ktoré majú zmysel...
 Citronove koliesko 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:02:51)
Maťa ale ja to fakt nechápem, to čo došlo k nám na pohovor s titulom VŠ ~8~
Akože ja neviem ale absolvent akejkoľvek VŠ by mal mať aspoň znalosti absolventa ZŠ. Akože nevedieť spočítať medzi sebou kurzy a hlásiť sa na miesto kde treba počítať cestovné náhrady je prúser. A to sme už niektorým aj pomáhali vzorovým príkladom. Nevedeli ani tento vzorový príklad aplikovať na svoje hodnoty.
 Maťa. 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:09:39)
Ja Ti verím. Vo svojom pracovnom živote som sa stretla s mnohými podobnými "kouskami". A nie sú to kyselé hrozny, ja som vo veciach, ktoré robím - mimo HPP - docela cenená i bez VŠ (v HPP ma viažu tabulky).

Je fakt, že mnohí dnešní VŠ sú v praxi nepoužiteľní. Ale to je myslím aj tým, akí sú to založením ľudia, keby mali zodpovednosť, aj tú výšku vyštudujú zodpovedne a nie len "pro papír"....

P. S. Moj otec nemá výšku a od porevolučných časov robí na vysokých miestach (v súkromnom sektore, ne v štátnom!), pretože je cenené pre svoje rozsiahle jazykové znalosti, organizačné schopnosti, manažerské kvality, pružnosť (ala služobné cesty) a v neposlednom rade odborné znalosti.

P. P. S. Vysokú školu ako takú neznižujem. Rozoberám skor to množstvo mladých, čo z nej vyleze len "pre ten papír".... (česť tým, čo im niečo aj v hlave zostane)
 12.11diskuterka15 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:11:12)
Maťa - a Ty si myslíš, že dříve byli lidé ihned po vystudování VŠ použitelnější? To víš že nebyli, jenže firmy byly ochotny je zaučit. Dnes se šetří a nikdo nikoho zaučovat nechce, chce hotové pracovníky, do kterých bude investovat minimum. Ani doktor není po náročném studiu schopen pracovat samostatně.
 12.11diskuterka15 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:05:05)
Je to dáno současnou situací na trhu práce, je málo pracovních míst, tak proto se i lidé s VŠ hlásí na pozice asistentek.
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 14:05:24)
Proste to zkousi vsude, kde to jde, dle pizadavku miderni doby zjusit se prodat. Tak to proste je, malokdo najde kvalifikovanejsi praci na prvni dobrou.
No nenajde ani nekvalifikovanou, i na vratneho a uklizecku se porada vyberove rizeni. Nektere firmy maji za orestizni, kdyz jim tam s hadrem oibiha nejmene maturantka sd znalosti dvou jazyku.

Je nova doba...
V maleru je ten, kdo si toho nevsiml, ciz jsou oaradoxne dlouhoketi propusteni zamestnanci, kteri nevericne na ulici ziraji na vypoved dohodou.
Ti znali veci njc neresi, sednou a rozeslou zivotooisy na vsechny strany.
 Citronove koliesko 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 15:07:24)
Jo súhlasím. Absolventov je všade ako malých myší a hlásia sa na všetko čo len trochu zaváňa stoličkou v teplom kancli.
Len potom to je o tom, že životopisy prechádzam a absolventov určitých odborov a určitých VŠ rovno vyradzujem. Zlá skúsenosť je zlá skúsenosť. ~d~

Ja by som brala niečo ako dlhodobé "fiktívne firmy". Neučiť sa do hĺbky predmety len preto aby sa dalo niečo z toho predmetu skúšať ale namodelovať fiktívne pozície a učiť ľudí so záujmom o kancelársku prácu ako to papierovo funguje. Aby som nemusela vysvetľovať čo sú odvody, čo je DPH, čo je cestovná náhrada, PNka atď. Normálne rozmýšľam že v tom začnem podnikať. Niečo ako PC hra ale v reáli, denne normálna šichta a ešte by za to platili :-)
 Kafe 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 16:26:16)
Snizeni narocnosti vysokych skol je fakt. Vedle toho je studium dotovane a tedy vydajem stutniho rozpoctu (neni zadarmo). Vysoky pocet absolventu mi nijak extra nevadi, mozna ze zneprehlednuje situaci. Realne schopnosti a vzdelani se ukazou na pohovorech a ve zkusebce.
Prodlouzeni doby studia velke casti populace povazuji za manevr snizujici statisticky nezamestnanost (cast populace je z pracovniho trhu odsata). Ma to ale druhotny dopad na plodnost zen, respektive mene deti v rodine.
 Dobra1 


Kdo není studijní typ 

(25.8.2014 20:11:40)
má dneska smůlu, a to je špatně. Dřív i středoškolák mohl dělat spoustu věcí, dneska je v podstatě nekvalifikovaný, hlavně holky, pro které neexistují odborné střední školy, které bz jim k něčemu byly.
 ronniev 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 21:10:58)
Celé to řešit nebudu, mám totiž přesně ty názory, které ty zjevně odsuzuješ.
Jen jedno mě zajímá: k čemu je dobré, že má dnes každý maturitu, když je zřejmé, že aby ji skoro každý měl, musela se její úroveň výrazně snížit? proč ji MUSÍ každý mít a kdo ji nemá, skoro jako by nebyl? Čemu to pomáhá? Všeobecně vyšší úrovni vzdělanosti jistě ne.
 Kudla2 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(25.8.2014 23:40:47)
Tak ale to je normální vyvoj.

Za středověku platil za vzdělance kazdy, kdo uměl číst a psát.

Kdyz se zavedla povinna školní docházka, naučil se to kazdy.

Mas snad pocit, ze se tim celkova úroveň vzdělanosti oproti středověku nejak snížila?~;)~j~
 Monty 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(26.8.2014 10:28:54)
Snížila se sebereflexe.
Tím, že jsme všichni gramotní, se např. spousta lidí naivně domnívá, že umí psát. ~;)
 Grainne 


Re: Je vyšší počet vysokoškoláků opravdu tak negativní? 

(26.8.2014 11:20:26)
S internetem a stryckem Googlem v kapse si nekteri mysli, ze umi a vedi vsechno.

Jen skokstvi jejich existenci ignoruje a namisto orientace v textu se stale urputne a usilovne snazi nacpat vedomisti do tech nebohych hlavicek.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.