| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Noční buzení

26.3.2002 16:14:20   Silvie Nedvědová
Dobrý den, Katarino,
určitě to může být tím, že, má-li dcerka hodně zážitků přes den, má hodně živé sny.
Možná bych si zkusila vzpomenout, jestli se něco nezměnilo, v tom období, kdy to noční povídání začalo.
Dítě ale také může do podobných potíží „dorůst“. Jak více chápe, sbírá nové zkušenosti, zážitky, více vnímá samo sebe jako samostatnou bytost…, mohou se začít ve snech objevovat obrazy, souvislosti, které se tam dříve nevyskytovaly, například věci, zvířata, obři…, ohrožující dítě, které je samo. Až se ten nový svět nějak integruje, dítě ho uspokojivě zvládne, obsáhne…a bude se cítit dost “kompetentní“, ošklivé nebo úzkostné sny zase budou méně časté.
Také to tedy může být signál, že by to chtělo v současné době s novými zážitky spíš zpomalit a upřednostnit aktivity typu procházka, až bude teplo, hraní na písku, na zahradě, prostě na známém a oblíbeném místě, aktivity, které holčička ráda dělá opakovaně, věci, které zná, má ráda a které tím, jak se opakují, přinášejí pocit čitelnosti, předvídatelnosti, zvládnutelnosti světa.
Takové aktivní dítě, které popisujete, může někdy trochu „přebrat“, může potřebovat, aby mu někdo dospělý zvenku udělal výběr, dal určitou hranici tomu množství vjemů, kterým bude přes den vystaveno. Pro dítě, které řadu věcí vnímá poprvé, mohou být hodně „nabité“ nebo přesycující i situace, kterých si dospělý sotva všimne.
Někdy se ale zvýšený výskyt těchto nočních epizod může objevit, když má dítě rýmu, zahleněný nos, nebo z jiných důvodů nemůže úplně dobře dýchat, tedy i při počínajícím lehčím onemocnění, kterých je v předjaří spousta.
Někdy to může souviset i s jinými podněty, které pocházejí z těla – pocit hladu, žízně, nadýmání, pocit plného močového měchýře.
Má ještě holčička na noc plenky? A na den už ne? Může ji pak v noci „něco“, „pocit povinnosti“ , probudit, aniž by byla zatím schopna říci, o co jde, jen třeba bude vylekaná. Pokud se probere úplně, tak jak píšete, zkusila bych ji dát vyčurat, něco málo napít, pohladit, možná by pak ještě i usnula…
Někdy to může být i pocit zimy, nějaké zvuky…, co „vyprovokuje“ spuštění snu.
Nejvíce podobných poruch spánku – noční můry, noční děsy… se opravdu objevuje u malých dětí, více u holčiček, než u chlapců. Jak je z předchozího výčtu zřejmé, nemusí to znamenat, že by dítě mělo nějaký zdravotní problém, ale rozhodně si myslím, že kdybyste měla starosti a trvalo to déle, bude jen dobře, když se svěříte dětské lékařce.
Na druhou stranu, jste-li schopna se rozvrhu s brzkým ranním vstáváním přizpůsobit, kdyby to tak zůstalo i poté až by ty sny odezněly, stává se toto „skřivánčí“ ladění dítěte dost velkou výhodou ve chvíli, kdy začne chodit do školky (oproti sůvičkám, které by ponocovaly a ráno se jim nechce vstávat).
Hodně pohody
Mgr. Silvie Nedvědová
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

Tato poradna již není aktivní - nelze vkládat nové dotazy.

Poslední komentované ze všech poraden


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.