5.10.2011 17:25:55 .ganesha.
Re: Čínské černé vejce
To jsou kachní vejce obalená ve směsi jílu atd. a několik měsíců uložena. Proto se jim také říká Stoletá vejce.
Pak mají průhledný černý bílek a do zelena žloutek. Hrozně mi to chutná, v čínských restauracích to podávají jako předkrm.
Někde jsem viděla odkaz na ten postup...
Tady:
Název „stoleté“ si černé čínské vejce získalo díky tomu, že se jeho příprava odehrává v řádu měsíců. V čínské kuchyně rozeznáváme tzv. "Černá vejce" (vejce "100 let" stará = 1000 let stará = PIDAN).
Připravují se alkalickou koagulací kachních vajec. V čínských restauracích v naší republice i v zahraničí jsou podávána již mnoho desítek let.
Číňané používají především kachní vejce, ale jsou známy i varianty s vejcem slepičím či křepelčím. Vejce se obalí se do směsi jílu, vápence, popelu a soli. Zabalí se do rýžové slámy a uloží do nádoby. Po nějaké době jíl začne tuhnout a s ním i celý obal v povrchovou krustu. Vápenec obsahuje kyselinu, která konzervuje a zároveň chrání vejce před zkažením. Tento proces se nazývá alkalická koagulace.
Vajíčka se po několika měsících vyloupnou a jsou připravena ke konzumaci. Žloutek se zabarví do temné zelené a má smetanovou příchuť. Bílek se zabarví do hnědé .
Vejce se podávají studená či dušená. Může se krájet se i změklá skořápka. Vejce rozkrojíme na dvě poloviny a každou polovinu tak, aby vzniklo 6 - 8 kousků.
Klasický čínský recept radí posypat vejce zázvorem, pokapat octem, ozdobit petrželkou a servírovat jako studený předkrm.
Velice chutná jsou také vejce pokapaná sojovou omáčkou, nebo směsí sojové omáčky s octem v poměru 1 : 1.
Odpovědět