| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Jak vyleštit oblázky?

 Celkem 15 názorů.
 Sisi Karamelka 


Téma: Jak vyleštit oblázky? 

(21.8.2011 22:48:32)
Prosím, nevíte někdo, jak lze vyleštit obyčejné oblázky - křemeny, aby se leskly jako ty, co se prodávají v obchodě, nebo aspoň skoro tak? Nebo to v domácích podmínkách není možné? Tipla bych, že na to budou nějaké leštící nástavce, nějaké kotoučové kartáče, které se nasadí na vrtačku, ale to je asi blbost, že jo...~t~
 Sisi Karamelka 


Re: Jak vyleštit oblázky? 

(21.8.2011 22:55:13)
A máš to vyzkoušené? Když nalakuju nevyleštěný kámen, ukáže se tam jeho kresba? Myslím si, že by se měla nějak odstranit ten zašedlý povrch, abych se ten kamínek "vybarvil".
 neznámá 


Re: Jak vyleštit oblázky? 

(21.8.2011 22:54:21)
A kolik jich potřebuješ? Já bych to zkusila pilníkem a na francouzkou manikůru. Nebo je napatlat lakem.
 Sisi Karamelka 


Re: Jak vyleštit oblázky? 

(21.8.2011 22:57:51)
Moc ne, jen mě to tak napadlo při návštěvě obchodu, kde se ty kamínky prodávají. Děti mi pořád tahají po kapsách domů oblázky, to je snad už úchylka či co. Tak že bychom si zkusili pohrát.

Pilník na francouzskou manikúru se normálně kupuje v obchodě nebo je jen součást nějaké sady? A kolik tak vydrží? Nehty si nelakuju, tak nevím.~f~
 neznámá 


Re: Jak vyleštit oblázky? 

(21.8.2011 23:00:40)
Nechá se koupit samostatně, ale jestli bude fungovat netuším.~d~
 magrata1 


Re: Jak vyleštit oblázky? 

(21.8.2011 22:58:34)
Doma toho nedosáhneš, ale já jsem oblázky od moře, které byly za mokra krásně barevné a po uschnutí fádní, buď uchovávala v ozdobné sklenici s vodou nebo natřela olejem.
 Spiklenec slasti 
  • 

Re: Jak vyleštit oblázky? 

(21.8.2011 23:04:12)
Broušení

http://www.mineral.cz/view.php?cisloclanku=2004030802


Nejčastěji užívaným brusivem je drcený karbid křemíku, SiC, dodávaný pod obchodním názvem „karborundum". Vyskytuje se ve třech jakostech označovaných C 49 - zelený, C 48 - šedý a C 47 - černý. Nejčistší a nejtvrdší je SiC C - 49 zelený. Po něm následuje syntetický korund, chemicky Al2O3 - oxid hlinitý. Má obchodní název elecktrit a je dodáván v jakostech A 99 - bílý, A 98 - růžový a A 96 - hnědý. Nejčistší a nejtvrdší je A 99 - bílý. Uvedená brusiva jsou vyráběna ve speciálních pecích za vysokých teplot. Po rozdrcení jsou tříděna na zrnitostní frakce podle velikosti. K broušení jsou dodávána pod číslem označujícím velikost zrna (tabulka 1).

staré nové velikost zrna (v mikrometrech)
80 16 200 - 160
100 12 160 - 125
120 10 125 - 100
150 8 100 - 80
200 6 80 - 63
240 5 63 - 50
320 3 40 - 28
400 M32 32 - 22
600 M15 15 - 10

Pro broušení kamenů se užívá hlavně brusné zr­no volné. Na podložní kotouč se nanáší suspenze brusného zrna s vo­dou. Pro opracování křemenných materiálů lze po­užít i brusivo vázané pojivem, tedy brusných kotoučů. Vhodné jsou korundové nebo karborundové brusné kotouče, tzv. měkké nebo středně tvrdé. Tvrdostí kotouče se vyjadřuje pevnost pojiva, kterým jsou zrna v kotouči vázána. Měkká vazba umožňuje snadné vylamování otupených zrn brusiva. Tím sice kotouč rychleji ubývá, ale na jeho povrchu se objevují stále nová zrna s neotupenými řeznými hranami, to je pro broušení tvrdých minerálů nezbytné.

Při broušení křemene je výhodné brousit volným zrnem SiC za mokra na litinovém kotouči a lze zvolit například tento postup:

hrubé broušení = zrno č. 10
jemné broušení = zrno č. 3
hlazení pod lesk = zrno M 15.

Brousíme tak, že suspenzi brusiva s vodou nanášíme na litinový kotouč uložený vodorovně na hladinářském brousicím stroji. Při průměru kotouče 500 mm pracujeme při 300-400 ot./min. Při změně brusiva je nutné kotouč i kámen umýt od zbytků brusiva předchozího. Při broušení volným zrnem pozorujeme, že účinnost této operace, tzn. množství odbroušeného materiálu za jednotku času je přímo úměrná velikosti brusného zrna. Drsnost broušeného povrchu jeví stejnou závislost na velikosti brusného zrna, ale je ovlivňována i tvrdostí kotouče. Při využití těchto poznatků postupujeme tak, že hrubé nerovnosti kamene zarovnáváme na litinovém kotouči a jemné broušení (hlazení) před leštěním provádíme na kotouči měkčím, např. bronzovém, měděném, duralovém nebo i z plexiskla či novoduru.

Měkčí kotouč se ale rychleji obrušuje. Provádíme-li jemné broušení před leštěním na kotouči duralovém, dosáhneme při použití stejného brusného zrna l,5krát jemnější výbrus než za stejných podmínek na kotouči litinovém.Výhody jemnějšího výbrusu oceníme zejména při přípravě povrchu pro leštění.

Při hledání nejvýhodnějšího po­stupu broušení, tzn. získání rychlého úběru materiálu z broušeného kamene a získání jemného výbrusu, který má již tak malé nerovnosti, že se nám jej v následující operaci leštění podaří vyleštit, musíme vzít ještě v úvahu, jakým způsobem brusné zrno opracovávaný povrch narušuje. Na zvětšeninách broušeného povrchu pozorujeme, že odbrušování postupuje v závislosti na krystalické struktuře opracovávaného materiálu. Z povrchu se odlamují částečky podle zákonitostí růstu krystalových ploch. Brusné zrno nezpůsobuje pouze odlamování částeček s povrchu, ale tlakem vytváří i soustavu trhlin pod povrchem, tzv. zápraskovou vrstvu. Při broušení skla je záprasková vrstva asi třikrát hlubší, než je hloubka narušeného povrchu - drsnost. Při broušení a leštění achátů tvořených chalcedonem, v porovnání s broušením čirých odrůd křemene (křišťál, záhněda) zjišťujeme, že po jemném broušení brusivem SiC zrnitosti M 15 vyleštíme chalcedon za několik sekund, kdežto křišťál až za několik minut. Zde se projevuje rozdílnost krystalického uspořádám obou odrůd oxidu křemičitého, protože za stejných podmínek broušení došlo u křišťálu ke vzniku silnější narušené vrstvy.

Po sbroušení hrubých nerovností volným brusivem SiC na litinovém kotouči přiložíme kámen opracovávanou plochou na vodou skrápěný pískovcový kotouč taktéž uložený v hladinářské brusce. Povrch pískovcového kotouče předem za mokra zdrsníme jemným sklářským křemenným pískem a potom uhladíme rovnou plochou kousku chalcedonu. Broušený kámen podržíme na povrchu upraveného pískovcového kotouče skrápěného vodou a otáčejícího se obvodovou rychlostí cca 5 m/sec. Kamenem po kotouči nepohybujeme ani jím neotáčíme. Povrch kamene se brousí do pololesklého stavu, který kontrolujeme prohlídkou za sucha. Zrnka křemene z pískovce zanechají na broušeném kamenu soustavu jemných rovnoběžných rýh. Při leštění pak dbáme na to, aby pohyb leštícího kotouče směřoval napříč přes rýhy zanechané pískovcem a rýhy zahladil. Způsob broušení drahokamových odrůd křemene na pískovci za mokra byl zřejmě používán již ve středověku. Tehdy se pravděpodobně pracovalo na velkých pískovcových kotoučích uložených svisle a poháněných mlýnským kolem. Broušení na pískovci má proti broušení volnými brusivy své výhody i nevýhody.

Mezi výhody můžeme počítat:
- pískovec zbrousí povrch kamene do roviny bez ohledu na rozdílné tvrdosti jednotlivých zón přírodního kamene
- nízké provozní náklady
Nevýhodou je:
- malý obrus za jednotku času, což vede k prodloužení času broušení
- drobné rovnoběžné rýhy, které se obtížně zalešťují a většinou jsou zbytky rýh patrný při šikmém osvětlení i na leštěném povrchu

Pro obtížnou dostupnost kvalitních volných brusiv ve středověku se lze domnívat, že broušení na pískovci bylo plně využíváno. Při použití tzv. měkkých pískovců, které jsou poměrně hrubozrnné a současně mají mezi zrnky křemene dostatek pórů zachycujících vodu, lze při opracování kamene dosáhnout během jediné operace trvající několik desítek sekund potřebného obrusu i dostatečné jemnosti výbrusu (vyhlazení) umožňující následně dokonalé vyleštění.
Leštění

Operace leštění má za účel zarovnat broušený povrch tak, že se výrazně sníží rozptyl odraženého světla a povrch se nám jeví lesklý. Při leštění tedy dochází k postupnému snímání reliéfní narušené vrstvy a vrstvy podpovrchových záprasků. Kvalita dosaženého lesku a doba leštění úzce souvisí s jakostí a stejnoměrností předchozího výbrusu.

V praxi postupujeme tak, aby maximální hloubka nerovností reliéfu povrchu před leštěním činila cca 4 mikrometry. Při leštění pracujeme podobně jako při broušení. Leštící kotouč máme uložen vodorovně na hladinářském brousícím stroji a na povrch kotouče nanášíme suspenzi leštidla s vodou. Jako materiál leštícího kotouče se používá: plsť přírodní nebo impregnovaná (např. roztokem plexiskla), dále leštící smola (pro leštění optických prvků), cín, dřevo — topolové, hruškové, korek, dřevotřísková deska, kulečníkové sukno, guma, kůže, plastická hmota (např. polyuretanová pěna). Leštící nástroj musí dokonale za­chycovat částice leštiva a rovnoměrně je rozložit na povrchu. Při leštění se vytvoří pracovní povrch nástroje, např. na plsti se utvoří tzv. leštící škraloup. Existují také vázané leštičky, nazývané též samoleštičky. Jsou vyráběny slisováním leštiva s pojivem do tvaru kotouče. Na vázané leštičce pracujeme tak, že ji uložíme na hladinářský stroj a při leštění přivádíme na její povrch vodu. Částice leštiva se uvolňují z pojiva a obnovují aktivní povrch leštičky. Vázaná leštička se ale chová jako velmi tvrdý leštící nástroj a na leštěném povrchu zanechává někdy tenké vlasové škráby. Při leštění minerálů dosahují sběratelé dobrých výsledků na filcu, korku, dřevě nebo kulečníkovém suknu. Dobrých výsledků lze dosáhnout na dřevotřískové desce potřené suspenzí leštiva v laku. Někteří sběratelé leští také na kůži. Jako leštiva se užívají oxidy kovů : ceričitý, zirkoničitý, thoričitý, chromitý, cíničitý, zinečnatý, železitý, hlinitý, pemza a tripl (přírodní křemelina).

Leštiva jsou upravována plavením, zbavena všech hrubých částic a dodávána ve formě prášku. Leštiva nemají stejnou úč;nnost, což se v praxi projevuje dobou potřebnou k vyleštění povrchu stejné drsnosti. Při leštění křemene účinnost klesá v této řadě: oxid thoričitý, oxid ceričitý, tripl, oxid železitý, oxid chromitý atd. Při leštění různých minerálů volíme leštiva podle tvrdosti minerálu, např. korund se leští diamantovým práškem, mramor triplem s malým přídavkem kyseliny sírové. Postup leštění volíme i podle velikosti leštěné plochy. Při leštění větších ploch (nad 100 cm") volíme např. tento postup:

a) vyhlazování za mokra na dřevěném kotouči hrubou pemzou při obvodové rychlosti kotouče 2-4 m za sekundu. Pemzu nanášíme na kotouč jako hustou suspenzi s vodou; po této operaci zůstávají na leštěném povrchu šmouhy;
b) odstraňování šmouh jemnou pemzou za mokra na kotouči dřevěném nebo plsti při obvodové rychlosti 3-5 m/sec. Touto operací dosáhneme pololesk;
c) leštění na plsti za mokra triplem v řídké suspenzi při obvodové rychlosti 5-7 m/sec.;
d) přelešťování na vysoký lesk řídkou suspenzí oxidu ceričitého nebo železitého za mokra na plsti nebo korku, při obvodové rychlosti 10 až 30 m/sec.

Pokud není k dispozici tak bohaté strojní vybavení, aby shora uvedený postup se mohl realizovat, pak lze vyleštit různé odrůdy křemene jednou operací triplem nebo oxidem ceričitým na plsti nebo dřevě při obvodové rychlosti asi 10 m za sekundu. Během leštění dbáme na to, aby povrch leštícího kotouče byl stále mírně vlhký. Účinnost leštění sice stoupá, když povrch leštícího kotouče je téměř suchý, ale potom se leštěný kámen velmi rychle zahřívá a může prasknout. Celkovou dobu leštění upravíme tak, aby byly zakryty všechny stopy po předchozím broušení. Kvalitu leštěného povrchu průběžně sledujeme. S operací končíme, když se již prodlužováním doby leštění kvalita povrchu nezvyšuje. Při zpracování krystalických odrůd křemene (křišťál, ametyst atd.) můžeme použít k předleštění jemnou pemzou, tím zkrátíme dobu konečného leštění.

Kvalitu leštění, stejně jako kvalitu povrchu při broušení, posuzujeme tak, že povrch prohlížíme proti oknu nebo žárovce pod malým úhlem. Zdroj světla musí být bodo­vý nebo maloplošný, aby se nám na ploše obráběného kamene dobře zrcadlil. Povrch musí být suchý a čistý, zbavený prachu. V praxi to provádíme tak, že kámen zvedneme téměř do výše očí, leštěnou plochu orientujeme přibližně vodorovně a prohlížíme zrcadlení. Kamenem otáčíme a leštěnou plochu prohlížíme ze všech stran s důrazem na okraje (střed se prolešťuje nejdříve). Při prohlídce se nám objeví všechny defekty upravované plochy, které jsme přehlédli při předchozích operacích, stopy po řezání, po hrubém broušení atd. Pokud jsou tyto defekty hluboké, nezbývá, než se znovu vrátit k předchozí operaci broušení a leštit až po odstranění vad.
Závěr

Uvedený popis může být vodítkem pro sběratele, kteří by si chtěli své vzorky sami opracovat. Další informace časem získají v publikaci university Konstantina Filozofa v Nitře Broušení ozdobných kamenů pro gemology.

Ivan Turnovec a Ludmila Illášová
 Spiklenec slasti 
  • 

Re: Jak vyleštit oblázky? 

(21.8.2011 23:07:41)
PS: Pro hobby použití lze určitě použít vrtačku, kterou nějakým způsobem upneme tak, abychom měli brusný kotouč vodorovně...
 Spiklenec slasti 
  • 

Re: Jak vyleštit oblázky? 

(21.8.2011 23:08:42)
A ten kotouč asi bude třeba vyrobit - asi by to měla být taková nějaká "misečka" :o)
 Sisi Karamelka 


Re: Jak vyleštit oblázky? 

(21.8.2011 23:13:47)
mě napadlo ten kámen do něčeho upnout a naopak tím leštícím kartáčem po něm jezdit. VZpomínám si, že před dávnými lety můj otec měl na staré vrtačce nějaký nástavec o průměru asi 5cm, vypadalo to jako hodně hustá a mrňavá malířská kulatá štětka.
 Sisi Karamelka 


Re: Jak vyleštit oblázky? 

(21.8.2011 23:10:48)
ááá, děkuji za dodatek, už jsem se bála, že si budu muset pořídit odborné slovníky, abych tomu textu porozuměla. Nicméně díky moc za jeho vložení, zkopírovala jsem si ho a dám přečíst manželovi, ten tomu určitě bude rozumět.~;((
 NovákováM 


Re: Jak vyleštit oblázky? 

(21.8.2011 23:45:50)
sadou na údržbu nehtů - pedikérní, či manikérní set...

a pár hodin legrace


Kdysi jsem koupila za jiným účelem za trojnásobnou cenu, využito leckdy a jinak... u těch kamenů je opravdu o jejich tvrdosti a tvém požadavku na hladkost. To se na běžné nehty, ani nehty u nohou nebo paty fakt použít nedá, aniž bych si neprobrousila něco, co fakt nechci.

nevím, zda vhodný typ nebo značka, něco podobného probrousí i snad paznehty leckde - používáme to na cokoliv, co má ostré hrany... tak nějak někdy místo brusky a občas jemného šmirglu - ale rychlého..

něco podobného

http://www.mall.cz/manikura-pedikura/clatronic-mps-2681




 angrešt 


Re: Jak vyleštit oblázky? 

(22.8.2011 8:29:32)
Brousila jsem kameny (acháty, tj. vlastně křemen) ručně karborundum brouskem na kosu. Je to strašná práce - pokud myslíš křemenné oblázky, ty jsou skutečně velmi tvrdé. Myslím, že Dryádin návrh je lepší - natřít bezbarvým lakem. Akorát už to pak nemá takový ten příjemně kamenný povrch.

Olivín jsem brousila pilníkem na nehty - olivíny jsou celkem měkké, tak se to dá. Ale pilník to teda zlikvidovalo~:-D

Zcela bezproblémové je broušení měkkých kamenů - z těch jsem si i vyráběla přívěsky, třeba mramor jsem ořezávala pilkou na železo a brousila o betonovou podezdívku plotu ~:-D Vyfotím Ti jeden kamenný přívěsek - doba výroby cca týden vytrvalého šmrdlání v každé volné chvilce - o zídku, posléze jemným smirkovým papírem, doleštěný kůží.
http://kami40.rajce.idnes.cz/jednohubky/#srdicko.jpg

Pokud máš nějaký kámen, kterého si opravdu ceníš a chceš ho mít vybroušený, tak v Českém Ráji se dají najít lidé, kteří za rozumnou úplatu vybrousí - určitě to dělával pan Votrubec (majitel Votrubcova lomu) - už nevím, kolik to stálo, je to hodně let, ale byla to rozhodně pro mé rodiče tehdy přijatelná cena.

Vybavit se na domácí zpracování kamenů je dost náročné - mám diamantový řezný kotouč, několik karborundových brusných kotoučů, lešticí kartáčky na vrtačku... ale nepoužívám, není totiž jednoduchý to nějak bezpečně seštelovat, táta mi někdy zkoušel řezat kameny, chce to přilepit kámen na kousek dřeva, aby si člověk neuřízl prst, ale stejně to jde blbě, je to dost nebezpečný takhle domácky.
 suchy 
  • 

Re: Jak vyleštit oblázky? 

(18.11.2012 22:11:29)
Ty lesklé oblázky jsou tzv.tromlované kameny.To se nasypou kamínky spolu s brusivem do bubnu a nechají točit a točit,pak se omyjí vymění se brusivo za jemnější a zase točit a na závěr to samé s leštícím práškem a vodou.Jinak busiva tak jak je uvedeno již nahoře ve vyčerpávajícím popisu,ale doma bude složité vymyslet buben a nechat to několik dnů? tromlovat.
 Veverka16 


Re: Jak vyleštit oblázky? 

(22.8.2011 9:49:58)
stříknout bezbarvým autolakem ve spreji....

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.