| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Opatrovnictví dítěte

 Celkem 9 názorů.
 Boubí 


Téma: Opatrovnictví dítěte 

(7.5.2012 12:49:14)
ahoj, čtu teď jednu zajímavou knihu a došlo tam k situaci, kdy se řeší, co bude s malou holčičkou po smrti jejích rodičů. Nevíte někdo, jak je to zařízené u nás, jestli když by oba rodiče zemřeli, tak jde nějak předem určit, ke komu by šly děti? Tam v té knize se to jmenuje "legal guardianship", ale nevím, jak je to česky - opatrovník? A asi i právní situace je u nás jiná. Jak se to řeší? Kontaktují se zbylí příbuzní a posuzuje se, kdo může a chce si vzít děti do péče? Nebo můžou rodiče předem stanovit někoho i mimo rodinu (např. sousedy či dobré přátele) a předem se s nimi dohodnout, že kdyby se s nimi něco stalo, tak se o děti postarají? Jen mi to vrtá v hlavě na základě té knihy. Jinak věřící nejsme, děti pokřtěné nemáme, takže kmotry určené nemají, a žádnou autonehodu ani jinou katastrofu určitě neplánuju, ale jen mě to tak napadlo, že vlastně nevím, jak se to dělá u nás v podobné situaci.
 kotyk 


Re: Opatrovnictví dítěte 

(7.5.2012 12:56:53)
U nás není možné vybrat opatrovníka předem ~:(. A o svěření do péče musí většinou pozůstalí výslovně požádat.
 1.3Magráta13 


Re: Opatrovnictví dítěte 

(7.5.2012 13:14:43)
Opatrovníka vybrat předem u nás nelze, stejně tak je ti v takové situaci na nic i kmotr. Kmotr je spíš čestná funkce duchovního průvodce životem, než něco úředně závazného.
V případě úmrtí rodičů sociálka hledá pěstouny z řad blízkých příbuzných. Ti si pak samozřejmě musí o pěstounství požádat.
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: Opatrovnictví dítěte 

(7.5.2012 13:16:22)
Máme institut poručníka. Mohou ho určit i rodiče, pokud očekávají, že bude potřeba. Soud tím návrhem není vázán, ale přihlíží k němu.
 Boubí 
  • 

Re: Opatrovnictví dítěte 

(7.5.2012 13:38:55)
aha, poručník. díky za další pojem, nějak v těch názvech plavu. A jaký je rozdíl mezi opatrovníkem a poručníkem? A jakým způsobem ho můžeš určit - stačí např. napsat nějaké prohlášení na papír a založit doma k dokumentům a poslední vůli?
 1.3Magráta13 


Re: Opatrovnictví dítěte 

(7.5.2012 14:21:08)
Pokud se nepletu, Kopřiva kdyžtak opraví, tak opatrovník je ten, komu je dítě svěřeno do opatrování. jinak taky pěstoun. Ten dítě vychovává.
poručník oproti tomu zpravuje majetek dítěte. Může asi i dítě vychovávat, ale pak myslím, že musí být stanoven pěstounem. te´d v tom trochu plavu.
Nicméně poručníka může mít i dítě, kterému zemřel jeden z rodičů. takový poručník pak zpravuje zděděný majetek dítěte po zemřelém rodiči až do doby dospělosti dítěte.

když tetě zemřel manžel, zdědila se svými dětmi dům a pole. A jelikož jako matka a dědic nemohla nakládat s dědictvím svých dětí, dětem byl soudně ustanoven poručník, který jejich majetek spravoval až do jejich dospělosti.
 cvrček + 5 


Re: Opatrovnictví dítěte 

(7.5.2012 17:36:14)
Mám pocit, že pěstoun je ten, kdo se o dítě stará a opatrovník je sociálka, která má dítě na starosti - jako dohled nad pěstounem.
 1.3Magráta13 


Re: Opatrovnictví dítěte 

(7.5.2012 19:07:22)
Opatrovník nemusí být sociálka. Opatrovník se určuje osobám, které pro svůj věk či zdravotní stav nejsou schopny samy o sobě rozhodovat a rozhodovat o svých věcech. např. mentálně postiženým zbaveným způsobilosti k právním úkonům, se soudně stanovuje opatrovník. Buď rodič, nebo příbuzný. A až pokud nikdo z rodiny nemůže nebo nechce tuto službu vykonávat, tak se stanovuje opatrovník úřední, t.j. pracovník sociálky.

Ten kdo má dítě svěřené do péče je pěstoun.
 Lenka Agnes (dcera 6let, 19tt) 
  • 

Re: Opatrovnictví dítěte 

(21.6.2012 13:57:33)
Musíte zajít na příslušný OSPOD (oddělení péče o dítě na městském úřadě) a tam písemně vyjádřit svoji vůli - tzn.že v případě osiření vašeho dítěte si přejete, aby poručníkem byla ustanovena konkrétní osoba (musí s tím souhlasit). Rozdíl mezi poručníkem a opatrovníkem je ve vymezení jejich práv vůči dítěti a také v tom, že opatrovníka je možno soudně ustanovit pouze osobám starším 18 let.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.