| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Kapesné a jeho využití

 Celkem 41 názorů.
 Jantara 


Téma: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 11:50:24)
Dobrý den všem. Jdu se s vámi poradit. Nejdříve nastíním situaci:

Synovec od 9 let nedostává od rodičů k narozeninám a vánocům většinou dárky, ale peníze. V 9ti letech mu taky bylo založeno konto, na které v té době chodilo 400 Kč kapesného. Má ho jen pro svou potřebu. Peníze na svačiny, telef.kredit, kino… dostává zvlášť. Z kapesného nekupuje žádné dárky, to za něho obstarává máma. Kdykoliv si synovec vymyslí nějakou drahou věc, je mu přislíbena s tím, že si na ni půlku musí našetřit. Takže má ve svých 11 letech chytrý telefon, notebook, PSP, playstation, DVD přehrávač.apod. Teď šetří na tablet. Prý je to tak dobré pro jeho výchovu, protože se učí s penězi šetřit.

Můj syn už odmalička vyráběl všem k narozeninám, svátkům dárky. Jak začal dostávat v 1.třídě kapesné, začal drobné dárky kupovat. Když přestal vloni věřit na ježíška, začal kupovat i dárky k vánocům. Sám si kupuje se zbytku peněz pamlsky na školním plavání, trénincích hokeje… Kredit na mobil mu kupujeme, svačiny má domácí.Na drahé dárky si nešetří, ty dostává k vánocům, narozeninám.

Podle švagrové jsem hyena. Syn (9 let) v době, kdy synovec dostával 400Kč kapesného měsíčně, dostává 100 Kč. Také kupuje dárky. Jsem prý hrozná, ze syna vyroste muž, co neudrží korunu. Já zase tvrdím, že ze synovce může vyrůst egocentrik, který bude zvyklý uspokojovat jen své potřeby. Že se nenaučí, že je třeba se občas o úspory podělit, udělat blízkému člověku dárkem radost atd.

A teď otázka:
Který přístup je podle vás správnější? Vážně jsem tak hrozná, že syn kupuje dárky?
 Líza 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 11:53:08)
Připadá mi, že si trochu potřebuješ kasat tričko, že to děláš líp než švagrová.
No jo, děláš, samozřejmě.
Ale to je snad jasný, ne, fakt je nutný všem vysvětlit, jak je blbá a dělá z kluka sobečka?
 Líza 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 11:54:13)
Asi to zní poněkud nerudně, sorry... ale tohle je přece něco tak jasnýho. Švagrová bude jednou možná přemýšlet, proč ho nevedla k jiným věcem.
 Jantara 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 12:01:36)
Lízo, tak to není. Tričko si nekasám. Problémem je, že švagrová je sestrou muže a má na něho relativně velký vliv. Nedávno u nás doma proběhla velká debata, jetsli náhodou nejsem příliš krkavčí, když syna "nutím" do nákupů. Prý systém švagrové, kdy si syn šetří na drahé dárky, není zase tak marný. Náš synek dostává dárky bez vlastního přičinění (k vánocům, narozeninám) a to ho prý správně nemotivuje.

nebyla to první debata na tohle téma, tak o tom přemýšlím a říkám si, jetsli to nedělám špatně.
Ostatně tady na rodině.cz jsem taky hodněkrát četla, že děti v ml. školním roku kapesné vůbnec nedostávají, takže dárky asi také nekupují.
 adelaide k. 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 12:07:29)
Jantaro, to je těžký. Ono asi nejde úplně jasně říct kdo má "pravdu". Spíš jak to kdo cítí. Mě systém tvojí švagrové přijde divnej, ale jestli jim to tak vyhovuje.

Problém s ovlivněným manželem je zas jiná věc :-(
 :))) 
  • 

Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 12:58:42)
No tak k Vánocům a narozeninám snad dostává dárky bez vlastního přičinění každé dítě. Nedovedu si představit, že bych své dítě pumpla o peníze na dárek. Něco jiného je věc kterou chce mimo. Na tu by si uspořit alespoň zčásti mělo.


 Líza 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 13:04:47)
Jo takhle, ona ti zkouší tenhle systém vnutit do tvojí rodiny.
Hele, o hodně bližší mi je ten váš. Nerozumím tomu, že dítě vlastně kapesné nepoužívá vůbec k ničemu, neplatí si ani lístek do kina, nic - a potom teda rodiče přidají jednou tolik a může si koupit drahou věc (ostatně v tomhle věku mi přijde vysoká i ta částka).
Synovec se neučí myslet na druhé, to je dost důležitá dovednost. Dnes může mít švagrová pocit, že je všechno v pořádku, otázka je, jak to bude vypadat, až mu bude o sedm osm let víc.
Tvůj syn je zvyklý obdarovávat ostatní lidi, to je v pořádku. Až bude starší, bude mít větší kapesné nebo si třeba přivydělá nějakou drobnou prací, budeš třeba taky chtít, aby si přispíval na dražší přání. Ale mít kapesné jen na ta dražší přání a nemyslet na nikoho jiného...
 Bílá Masajka 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 11:55:42)
Mě je tedy rozhodně bližší tvůj přístup než přístup tvé švagrové
 margotka78 alias shit-roller 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 11:59:55)
Já si vůbec nejsem jistá, co je lepší.
Každý to děla dlé svého přesvědčení a MOŽNOSTÍ.
Synovi na gymplu ( 13,5 let) dávám 100,- týdně.Kupuje si za to to, co uzná za vhodné. Minule si našetřil na hokejhový dres, předminule na nějaké Lego.
Ale teď jsem řekla, že mu to musí stačit i na drobnosti pro blízké k Vánocům. Ať nerozhazuje..
Svůj notebook nemá ( používá můj) a nějaký bezdotykový lepší telefon dostane od mojí ségry k Vánocům - zřejmě jako poslední dítě ve třídě ~d~
 adelaide k. 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 12:04:15)
Já nějak nechápu logiku švagrové, proč by měl z vašeho syna vyrůst muž který neudrží korunu. ~a~
 *Niki* 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 18:29:14)
Adelaide, ze mě tímto přístupem vyrostl člověk, co neudrží korunu.

Jinak to je i o dětech. Já byla jako syn zakladatelky, můj bratr jako syn její švagrové. Výsledkem je to, že on si umí ušetřit velkou částku na dlouhodobý cíl, já vše utratím za provozní věci:-)

Takže je jedno co je lepší, jen že to tak dopadnout může, jak je v tématu.
 Mysterious 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 19:41:43)
Nevím, jestli z dítěte, které má malé kapesné a kupuje z něj rádo dárky, vyroste člověk, který neudrží korunu.
Děti mám tři a s kapesným jsme to praktikovali podobně jako zakladatelka, vyrostly z nich:
- jedno, co utratí všechno, co má, je "primárně orientováno na uspokojování svých potřeb", ale za dárky pro ostatní utrácí také
- jedno, které si našetří na velkou věc, a dárky dává nejradši tím způsobem, že se sveze s někým, kdo vymyslí, koupí, zabalí..., popřípadě dává návrhy ostatním, že si vzájemně nebudou nic dávat ~d~
- jedno, které neutrácí skoro nic za svoje potřeby, má uškudleno tolik, že žasnu, kde to vzalo, ale hrozně rádo dává dárky, dává si práci s jejich vymýšlením a nekouká na korunu, když je kupuje.
Jestli vono to nebude spíš povahou...
 susu. 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 12:08:43)
O co kombinace obojího? Možná by nebylo od věci, kdyby si tvůj syn taky zkusil na něco našetřit.~d~ Na něco, ne na všechno.
 Jantara 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 12:12:15)
No, syn tak úplně nemá z čeho šetřit. Za dárky utratí převížnou část svého kapesného. Ten zbytek si samozřejmě pečlivě schovává. Tvrdí, že nám za ty peníze jednou koupí dům ~t~.
Snažím se ho motivovat k šetření tím, že třeba při jeho odjezdu na tábor ( školu v přírodě, lyžařský tábor...) vždy připomenu, že když neutratí celé kapesné, zbytek si smí nechat. Co to říkám, tak i na těhle akcích šetří ~;).
 susu. 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 12:16:38)
Nevím, dcera(9) má 30Kč týdně, etdy aso 120Kč měsíčně, většinou si to šetří, dárky pro nás spíš vyrábí. letos budou vlastně první vánoce, kdy nevěří na ježíška a už má něco vyrobeno. Možná to zkusit se víc vrátit k té výrobě, nevím.
 Valoria 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 12:11:25)
Videla bych to tak nekde mezi. At si setri na drahe darky ale i at je schopen udelat radost a nejakou drobnost koupi. Moji rodice me take tak vychovali. Take jsem si na vsechno mela nasetrit pulku a kdyz meli nasi narozeniny anebo byly vanoce, taky jsem jim nejakou drobnost koupila. (ve vetsine pripadu mi ale tu moji nasetrenou polovinu setrili na ucte, ktery jsem pak dostala k 18tinam.)
 MarMat (+2) 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 12:17:48)
no mě se víc líbí přístup švagrové ~:-D
 Jantara 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 12:22:06)
Koukám, že na rodině.cz je situace stejná jako v naší rodině. Zastoupení tu mají oba názory. No, nezbývá než to s mužem tak dlouho probírat, až dojdeme k nějakému kompromisu, či to jeden z nás (rozumějte muž) vzdá.:-)
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 12:35:38)
Noooooooo, já nemůžu napsat, co je lepší. U nás je to takhle:
Dva kluci 8 a 10. Kapesné pravidelné nedostává ani jeden..
Když potřebují peníze, řeknou si. Obědy jim platíme, svašiny mají z domova, nedojíždí, mobily s kredity nemají. Tak na co? Sladkostí mají doma hodně : berou si tam... já si tam beru taky.
Přesto mají naspořeno: přijede děda, dá jim 50. Mají svátek - dostanou peníze od babiček. K narozeninám si zvykli mít jedno velké hromadné přání, zpravidla je to větší lego.
Co tak posloouchám jejich debaty.. spoří si, za blbosti neutrácí. Než by si koupili sladkou limču, natočí si vodu z kohoutku - chutná jim víc a podle nich nestojí nic ;-).
Vedeme je k tomu, že nejvíc peněz nás stojí dovolené a koníčky, a proto není nutné mít doma každou blbost.
Dárky většinou vyrábíme. Teď dělali babičce k 60tinám obří mosaznou minci s datumem jejího narození.... byla nadšená. Ctí, že když někdo něco vyrobí, dostanou s dárkem kousek lásky od té osoby.. Asi budeme divná rodina...
Dražší dárky si přejí od Ježíška.... (jestli věří, neřešim, protože u nás píšu Ježíškovi i já ~y~
 Anni&Annika 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 12:49:40)
me spis fascinuje, ze si nechas rikat hyena a nechas si do neceho mluvit. Me nekdo nazvat hyenou, poslu ho kamsi. To co je spravne ukaze cas. Moje sestra taky byla sporivec a nevim, ze by me kupovala darky /spis to za ni delala mama/, ja zase kapesne rozhazela za darky a sladkosti....v dospelosti jsme kazda jina, ale myslim, ze zadna neni takova, aby se nad tim nekdo pohorsoval~d~ a co se tyce penez, kdyby vedela ze potrebuju, bez ptani hned jde a vybere, penize ma porad nasporene. A je jedno jakou castku. Ja bych udelala totez~;)
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 12:52:59)
no, asi tal~d~
já vůbec nevím, jaký systém má moje švagrová... a to bydlí na druhém konci zahrady
~o~
 Jantara 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 13:17:50)
Anni - a kdo říká, že to mlčky trpím? Tohle vyplynulo z nedávné diskuze s mojí švagrovou. Už ani netuším, jak na to přišla řeč. Švagrová si k tomu řekla svoje a já zase svoje. Pravda, padla i nelichotivá slova (na obou stranách), ale to se není co divit - jsme každá úplně jiná, nerozumíme si.

Na druhou stranu mi příjde poměrně normální, že když mi někdo řekne na mě svůj názor, který je diamterálně odlišný od mého, tak že se nad ním zamyslím.
 Hanka+ 4 berušky 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 12:45:45)
U nás dostávají holky přibližně takové kapesné jako u vás, ale dostávají od babiček třeba peníze za vysvědčení k svátku atd. No a pak si šetří buď na něco co chtějí nebo na ty dárky, ale hodně dárky ještě i vyrábějí, baví je to. Nemyslím si že jste škrti, dítě nemusí mít vše co si umane.
 Suza007 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 12:56:19)
Jantaro,
mně se víc líbí tvůj model. Ale zatím mám děti malé, takže kapesné nedostávají žádné.
 Len 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 12:58:27)
No, nevim, jestli se k "udrzeni koruny" da vychovat. U nas s brachou meli nasi stejny pristup, presto jsme v tomhle hodne rozdilni (braska skrblik~t~, ja opak). Je to spis dane povahou, vrozene.

Moje deti zatim kapesne nemaji, dostavaji penize od ruznych pribuznych k narozeninam a maji na ne kasicku. Veci, ktere chteji a jsou drazsi, jim kupujeme my k ruznym prilezitostem, nijak si na ne neprispivaji.

Jinak muj manzel od ctrnacti pracoval, z cehoz musel prispivat na domacnost a kupovat si to, po cem touzil. Korunu (libru) neudrzi dodnes.
 Ropucha + 2 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 13:00:30)
Jantaro, na "sparávnost" asi nemáme patent nikdo, ale mně osobně je rozhodně bližší tvoje pojetí a praktikuji to se svými dětmi (9 a 11 let) velmi podobně jako ty.

Pokud je někdo hodně orientovaný na peníze a uspokojování svých hmotných potřeb, je to jeho věc, pokud v tom najde štěstí, budiž mu přáno ~d~
Já beru život trochu jinak.
 Manka+Cipísek 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 13:05:51)
Mě to taky přijde, že si potřebuješ potvrdit svou pravdu. Mě přijde divný obojí. Myslím si, že 400kč měsíčně + další příplatky pro 11 letého kluka je dost. Na druhou stranu si nemyslím, že je správný dávat dětem jenom pár korun tak akorát na lízátko. Nesouhlasím s místním velmi rozšířeným názorem, že chudí lidé a děti, které nemají nic navíc jsou díky tomuhle přístupu skromní a obětaví a čístí jako slovo boží. Naopak, znám spíš ty případy, kdy takové děti začali třeba krást, aby měli to co ostatní. Chce to najít nějaký kompromis mezi 2 extrémy.
Z mého pohledu je ideální kapesné pro 10 letého kluka tak 200 měsíčně čistě pro jeho potřebu (bez oblečení, kreditu, školních potřeb, ty bych hradila já).
 Jantara 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 13:22:43)
Manko - samozřejmě, že si chci potvrdit, že to dělám správně, popř. slyšet, že to správně není a vymyslet jiný systém.

Ale nerozumím tobě. Copak syn dostává peníze jen na lízátka? Fakt máš pocit, že ho beru tzv "u huby"? . Dostává 100 Kč měsíčně. Nemá je za co utratit. Svačinu s pitím dostává z domova, kredit mobilu mu platím (vydrží mu 100 Kč 3 měsíce). Do kina chodíme zatím jen spolu, takže jsem to já, kdo platí vstupné. Syn má zatím možnost své kapesné utrácet jen za sladkosti na trénincích (a i tam je to spíš jen o chuti se předvádět, protože sladkostí má doma dost). Až bude starší a bude chodit do města beze mě, bude víc telefonovat apod. dostane samozřejmě i větší kapesné, protože si z něho bude platit víc věcí. Ale proč teď?
 Manka+Cipísek 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 13:53:30)
Neexistuje žádné jednoznačné správně. Já nenarážela na tebe, jenom jsem konstatovala takový všeobecný názor tady na rodině, který je: čím méně peněz dítě dostává, típ lepší a poctivější člověk z něj vyroste. Já se jenom s tímhle názorem úplně neztotožňuji. Myslím, že tvůj synovec dostává kapesné nadstandartní, ale je to jenom můj dojem. Já bych zkrátka švagrovou takhle šmahem neodsuzovala. Spíš bych přemýšlela nad tím, zda je dobře si vzájemně kecat do života.
 Jantara 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 14:00:54)
Manko, přemýšlím, jestli jsi vůbec pochopila, o čem jsem tu psala ~a~. Předmětem, sporu přeci vůbec není výše kapesného. Náš střet byl o tom, jestli mají děti myslet na své blízké a obdarovávat je k narozeninám, vánocům... Můj syn dárky dává. Synovec si za všechny peníze kupuje věci pro sebe. Obě (já i švagrová) jsme přesvědčené o své pravdě. Nevím jak švagrová, ale já se zpětně nad jejími argumenty zamyslela a požádala o vyjádření i rodinkářky. Toť vše.
 Manka+Cipísek 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 14:08:02)
Tak to mi opravdu asi nedošlo. Témata čtu letem světem, dělám u toho většinou i jiné věci. Omlouvám se.
 Manka+Cipísek 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 14:10:22)
Jinak obdarovávat určitě jo, ale jak k tomu dítě přivést nevím. Syn je štědrý až až, v tomhle nemám problémy, tak nevím. Přišlo to nějak samo.~d~
 Manka+Cipísek 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 14:06:41)
A ještě bych chtěla dodat, že kapesné pochopitelně odráží celkovou finanční situaci rodiny. Samozřejmě, že je nesmysl, dávat dítěti každý měsíc třeba 500 jenom pro jeho potřebu, když rodina otáčí každou korunu. Na tom se snad všichni shodneme a žádná rozumná máma by to tak snad nedělala. Ale co v rodinách, které mají nadstandartní příjmy? Jak se asi cítí dítě, které dostane pár korun na pamlsky a maminka chodí každý měsíc na kosmetiku, pedikůru, manikůru, kupuje si hromady oblečení a šperků? Dítě se pak cítí (oprávněně) šizené. Jak to ale udělat, aby se šizené necítilo, ale zároveň mu nenastavili úroveň moc vysoko? Protože, přece jenom, lidé co vyšli ze skromných poměrů, lépe zvládají nedostatek financí na začátku vlastního rodinného života, že. Není to tak jednoduché, jak to vypadá. Proto bych švagrovou hned neodsuzovala.
 Jantara 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 14:25:24)
Manko - nemáš nějaký osobní problém? Diskuze je primárně o mém čerstvě devítiletém synovi a dávání dárků. Když už ale řešíš kapesné, tak se musím zeptat: máš vážně pocit, že 100 Kč měsíčně je málo? Vždyť všude po městě chodí se mnou. Samotného bych ho v Praze nikam nepustila. On má celé kapesné jen pro svoji potřebu plus na dárky rodině. Ano, mohla bych mu dát víc, naše rodina má nadstandardní příjmy. Ale proč? Aby mohl kupovat dražší dárky? Aby mi nezáviděl kosmetiku? Hele, tu on mi opravdu nezávidí, vlastně ani neví, že tam chodím ~t~. Jak se bude osamostatňovat, tak mu kapesné samozřejmě řádně zvednu. Teď to ale potřeba není. Ostatně ani samotný syn si nestěžuje. Tak proč pořád řešíš kapesné?
 Raduza 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 14:54:17)
Nevím proč by byla diskuse jen o dárcích. O těch je tam nepatrná zmínka. Většina příspěvku je o tom je je švagrová hrozná a rozmazluje synovce a jak je Tvůj syn skvělý. Já asi tuším jak vznikla debata. Prostě jste se o tom začaly bavit, nevím, která první a už to jelo. Prostě jste si vjely do vlasů. Určitě za tím stojí i něco jiného.
Jinak kapesné 400 si myslím, že je akorát. Kdo nemá, nedá. V tom má Manka pravdu. Je to prostě věc každého. Synovec je super, že dokáže ušetřit na všechno polovinu z těchto peněz. Tvůj syn zase, že rád dává dárky a dokáže na ně ušetřit ze své stokoruny. Vůbec nelze říci, jestli systém rodiny švagrové nebo rodiny tvé je lepší.
 *Niki* 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 18:32:49)
Chápu správně, že tvůj syn si své peníze může utratit jak chce a tu velkou věc dostane i bez přispění, a syn švagrové si půlku na větší věc našetří?
I dospělí jsou takový, někdo rozpustí vše v provozních záležitostech a dárcích, někdo si odpírá a jednou za rok se práskne přes kapsu a koupí větší věc.
Partnerky jejich vám pak řeknou, zda je lepší šetřílek či požitkář, pro život:-)
 Jantara 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 18:43:12)
Ale kdepak. Synovec dostává kapesné, které mu jde na účet. Z těhle peněz si nic nevybírá (má všeho dost okolo). Jen jednou za čas řekne, jakou drahou věc by chtěl, zaplatí půlku a zbytek máma doplatí. Kapesné neutrácí, protože dárky nikomu k ničemu nekupuje a peníze na další útratu (tedy vlastně běžné kapesné)dostane bokem.

Syn dostává kapesné, ze kterého si maximálně koupí občas nějakou sladkost. Peníze šetří a kupuje za ně dárky široké rodině k narozeninám a k vánocům.
 luthienka 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 13:18:09)
mě přijdou oba přístupy ok. jen zřejmě máte jinak nastavený životní styl... A to myslím bez urážky.
 Tizi 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 13:37:08)
Já tedy z kapesného vždycky kupovala dárky, přijde mě divné, že je neřeší 11ti letý kluk s velkým kapesným. Jinak dárky dítěti jsou vždycky za odměnu, tím myslím vánoce a narozeniny, pokud chce ještě něco navíc, tak mě přijde v pořádku, že si půlku našetří, ono to záleží i od finančních možností rodičů, jestli mu chtějí dávat zvýšené kapesné, aby na ty drahé dárky šetřil a na charakteru dítěte, některé dítě by ty peníze mohlo utratit třeba za sladkosti a fast food, což by pak rodiče asi přehodnotili, hlavně kvůli zdraví.
 Inka 
  • 

Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 13:40:32)
Ani jedno není špatně, každá rodina to má jinak. Špatně je, že Ti do toho mluví.
 štěpánkaa 


Re: Kapesné a jeho využití  

(4.12.2012 16:31:35)
stejně "vyhrajou" geny. Jeden syn kupuje dárky ostatním, druhý škudlí a "veze se", někdy bráchovi zaplatí půlku dárku, ale někdy dárky nenachystá vůbec. Jelikož jsou dvojčata - je jeané, že je stejná výchova, stejné vyrábění a obstarávání dárků pro ostatní - a nic z toho. děsím se Vánoc - letos prvně za ně nehodlám nic za ně organizovat, tak sjem zvědavá, zda pro ostatní připraví~d~

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.