| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Rumunsko a osvobození Československa

 Celkem 28 názorů.
 Filip Tesař 


Téma: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 10:46:08)
Rumunsko se poté, co se v srpnu 1944 postavilo na stranu Spojenců, ve velké míře podílelo na osvobození Československa. Na čtvrt miliónu rumunských vojáků osvobodilo, spolu s československým armádním sborem, většinu území Slovenska včetně Bratislavy, přičemž se probojovávalo přes velké řeky Hron, Nitru a Váh, stejně jako přes řadu pohoří, z nichž nejvyšší byly Nízké Tatry a Velká a Malá Fatra. Po překročení řeky Moravy a Bílých Karpat osvobodily rumunské jednotky východní Moravu, většinu jižní a střední Moravy a oblast Českomoravské vrchoviny. Spolu se sovětskými silami se podílely i na osvobozování Brna.

Vzápětí po skončení bojů se začaly stahovat, místy docházelo k incidentům, například když se jednotliví rumunští vojáci pokoušeli krást, ale celkově byly, podle dobových svědectví, vztahy mezi nimi a českým a slovenským obyvatelstvem mimořádně dobré. Podíl Rumunů na osvobození Československa bývá zcela vynecháván, přestože byl, co se rozsahu území týče, ten úplně největší. Největší oběti přinesla Rudá armáda (nejméně 140 tisíc padlých), ztráty rumunské armády činily přes 33 tisíc. Americké ztráty na českém území byly minimální, při svém několikadenním tažení v západních a jižních se Američané setkávali jen s ojedinělým odporem; skutečně bojovali pouze o Cheb, v Plzni udusili poslední ohniska německého odporu, podobně jako Sověti v Praze.

Pro úplnost ještě podotýkám, že se pražské operace, vedle 1., 2. a 4. ukrajinského sboru Rudé armády, 1. československého armádního sboru a 1. a 4. rumunské armády, účastnila také 2. polská armáda.
 Lexi. 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 11:04:58)
To je zajímavé Filipe, o tom se skutečně nemluví, po pravdě jsem to nevěděla.
Na druhou stranu, přeběhnout k budoucím vítězům 3/4 roku před koncem války...
 Martina, 3 synové 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 11:09:58)
Jak dlouho před koncem války přeběhlo k vítězům Československo? ~;)
 bono 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 12:15:22)
~t~ fuj takový tabu.otázky
 Lexi. 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 14:05:29)
"Jak dlouho před koncem války přeběhlo k vítězům Československo?"
1) to je těžká otázka, nevím jak na ni odpovědět, když během války Československo neexistovalo
2) Československo nebo Česká republika se někdy během války nebo před válkou přidalo k nacistickému Německu? Měla jsem za to, že Československo zvažovalo svoji vojenskou obranu, dokonce provedlo mobilizaci a vyslalo vojáky k hranicím, stáhlo je až poté, co v Mnichově zástupci německa, francie a anglie podepsali dohodu o nás bez nás, podle níž mělo Československo odevzdat Německu svá pohraniční území - tím je jeho území stalo vojensky nehájitelné

~;)
 Martina, 3 synové 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 14:09:12)
Dle mých informací se část obyvatel Čech a Moravy celkem nadšeně přidružila k Říši, zbytek byl Protektorát. ~q~

 Lexi. 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 14:21:45)
"Dle mých informací se část obyvatel Čech a Moravy celkem nadšeně přidružila k Říši"

Jo, Sudetští Němci, na ty jsem zapomněla - tak ti prý radost měli, to je pravda - ale myslím , že ke konci války nikam hromadně nepřebíhali, nebo ano?
 Martina, 3 synové 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 15:55:30)
Sudetští Němci zůstali na straně poražených, ať už si o tom mysleli cokoli.

Ale Československo se přidalo k vítězům, celkem logicky, protože za války neexistovalo, takže ani nemělo vlastní pravidelnou armádu, nebojovalo na žádné straně. Jako stát tedy: Čechoslováci bojovali na více stranách. ~x~
 bono 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 16:14:17)
hodně českých dělníků Hitlera chválilo ještě dlouho po válce, měli se líp, než za republiky

hodně šlechticů se už od začátku okupace od Hitlera distancovalo, třeba Schwarzenbergové.

Hodně sudetských Němců bylo apolitických, někteří byli levičáci, židé, či č-něm. míšenci, kteří byli spokojeni tak,jak jsou.

Přesto se Schw.v prezidentské kampani dozvěděl, že je nácek a my oběti režimu

Jinak, kdo chce být na straně vítězů, musí přinést oběti - ekonomické a lidské. Nestačí jít ráno do zbrojovky, pracovat pro nepřítele a pak mu v duchu spílat a představovat si, jaký by byl kabrňák, kdyby.... Proto musely vzniknout v zahraničí československé jednotky, letecké perutě a speciálně vycvičení bojovníci, kteří zabili Heydricha. Po Heydrichiádě se situace mezi víceméně loajálními Čechy a okupanty vyostřila, došlo k vraždění a popravám. Samozřejmě bylo ztrát u nás daleko méně, než třeba v Polsku. I tak musel Beneš doufat, že nám tyto oběti přinesou důkaz, že nejsme na straně nacistů. Proto taky plně chápu, že si třeba českoslovenští letci v Anglii museli svoji misi zaplatit do posledního knoflíku na uniformě. Každý špás něco stojí, i válka. Sklonit se před okupantem, pracovat na něj, zároveň ho nenávidět a v pravý čas se přiklonit na vítěznou stranu, by chtěl každý
 Lexi. 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(5.5.2015 11:43:49)
"hodně českých dělníků Hitlera chválilo ještě dlouho po válce, měli se líp, než za republiky"
- to nevím

"hodně šlechticů se už od začátku okupace od Hitlera distancovalo,"
- někteří se distancovali, někteří ne

"Přesto se Schw.v prezidentské kampani dozvěděl, že je nácek "
- ne že on je nácek, ale že jeho tchán byl nácek

"Jinak, kdo chce být na straně vítězů, musí přinést oběti - ekonomické a lidské. Nestačí jít ráno do zbrojovky, pracovat pro nepřítele a pak mu v duchu spílat a představovat si, jaký by byl kabrňák, kdyby.... Proto musely vzniknout v zahraničí československé jednotky, letecké perutě a speciálně vycvičení bojovníci, kteří zabili Heydricha. Po Heydrichiádě se situace mezi víceméně loajálními Čechy a okupanty vyostřila, došlo k vraždění a popravám. Samozřejmě bylo ztrát u nás daleko méně, než třeba v Polsku. I tak musel Beneš doufat, že nám tyto oběti přinesou důkaz, že nejsme na straně nacistů. Proto taky plně chápu, že si třeba českoslovenští letci v Anglii museli svoji misi zaplatit do posledního knoflíku na uniformě. Každý špás něco stojí, i válka. Sklonit se před okupantem, pracovat na něj, zároveň ho nenávidět a v pravý čas se přiklonit na vítěznou stranu, by chtěl každý "

- možná by jsme nebyli okupovaní, kdyby Anglie a Francie dodržela své spojenecké závazky vůči nám... probůh vždyť už jsme mobilizovali, vojáci byli na hranicích odkud se potupně vrátili...
A ČS letci platili Anglii za svou účast při letecké bitvě o Británii? No to jsem tedy ještě neslyšela (nebo tím myslíš ČS zlato konfiskované v Anglii?), myslela jsem, že Britové měli málo letců a byli rádi za každého, kdo se zapojí. Platit někomu za to, že mu pomáhám bránit jeho území, to snad ne ~a~

"Sklonit se před okupantem, pracovat na něj, zároveň ho nenávidět a v pravý čas se přiklonit na vítěznou stranu, by chtěl každý "
- jaký je v tomto rozdíl mezi ČS a Francií?
 bono 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(5.5.2015 17:17:49)
1. čeští dělníci si chválili soc.politiku Hitlera~o~ - samozřejmě ne všichni, ale ti, co za republiky živořili, tak jim bylo bohužel jaksi jedno, koho chleba jí, hlavně že jí. Znám z vyprávění občejných lidí

2.že byl tchán K.Schw. nácek by nám mělo být jedno. Důležité je, že se Schw. hned na začátku vyhranili proti říši, tak proč je házet do jednoho pytle s tchánama

3.spojenecké závazky samozřejmě evropské velmoci nedodržely. Na druhou stranu, když si Hitler se Stalinem rozdělovali o rok později Polsko, vyhlásili jejich spojenci okupantům válku jen papírově. "Sitzkrieg" byl Polákům platný, jak ..... Přesto Poláci bojovali statečně proti oběma útočníkům a když prohráli, vedli poměrně slušný a krutý odboj, kdy vraždili německé okupanty a pořádně jim zatápěli takovým stylem, o kterém se nám ani nezdá.

4. Anglie naše letce potřebovala, ale pokud vím, financovala si exilová čs. vláda vše a svým zlatem v Anglii úvěr kryla. V době, kdy nikdo netušil výsledek války a existovaly dvě paralelní vlády (Beneš/Hácha) v tom nevidím problém. Válka je o penězích.

5. Francie - na to neumím odpovědět, je jasné, kolaborace bujela nejen z Vichy, ale i celkově. Možná je rozdíl mezi Francií a Československem v tom, že Hitler prostě Francii dobyl vojensky a způsobil jim ztráty na životech a výzbroji, kdežto my se mu vzdali jenom tak. Jinak Francouzi samozřejmě zahraniční jednotky+odboj měli, stejně jako my.
 Filip Tesař 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 15:29:54)
Na Mnichov bacha, ve skutečnosti československá vláda už předtím přijala podmínky ultimáta a souhlasila s odstoupením pohraničí, protože věděla, že z vojenskýho hlediska nemá šanci. Hitlera to rozlítilo, protože chtěl vyvolat válku - proto předtím stupňoval požadavky a podnítil povstání ordnerů. Mnichovská konference byla svolaná proto, aby celá věc skončila odstoupením pohraničí - proto taky Chamberlain oznamoval doma, že přivezl mír.
 bono 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 16:20:25)
jak málo chybělo, aby němečtí oficíři válkychtivého vůdce v roce 1938 svrhli. Není to ironie?
 Filip Tesař 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 11:33:45)
Pro rychlou orientaci viz: http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/rumunsko-za-2-svetove-valky-ii-22-6-1941-1944/

Zběžnej, ale vyváženej pohled, prezentace tak na deset minut četby.
 petluše 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 11:49:32)
Děkuji, pěkné, přehledné
 Kafe 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 11:13:05)
Filipe - díky za připomenutí. Je také dobré si připomenout, že Rumuni se ani neúčastnili invaze v 68., že Ceaușescu poslal Kreml kamsi.
 bono 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 11:46:39)
tady na Moravě o tom jakés takés povědomí mají, ale je potřeba to připomenout.

Jinak bude rumunská armáda nevěky zaškatulkovaná coby nepříliš kvalitní Hitlerův spojenec
 aky 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 11:46:57)
Ilustracia situacie v Europe na konci WWII:
Počas II. svetovej vojny, v roku 1944 sa v Riu de Janeiro konala recepcia, na ktorú bol pozvaný aj maďarský veľvyslanec. Keď vstúpil do sály, oblečený do slávnostnej uniformy, pozdravil nacistickým pozdravom.
Hostiteľ, vplyvný bankár, si to všimol a pri prvej príležitosti oslovil veľvyslanca:
"Pán veľvyslanec, pozdravili ste Heil Hitler, ľud vašej krajiny patrí k nordickej rase blondínov?"
"Nie, my sme pôvodom z Mongolska," znela veľvyslancova odpoveď.
"Aha, teda váš štát sa rozprestiera v Ázii?" vyzvedal ďalej hostiteľ.
"Nie, naša krajina leží v strede Európy."
"Aha, ale tam je teraz vojna, aj vy ste do nej zapojení?"
"Áno, bojujeme proti Sovietskemu zväzu."
"A máte voči nemu územné požiadavky?"
"Nie, voči nemu územné požiadavky nemáme. Tie máme voči Rumunsku a Slovensku."
"Aj to sú vaši nepriatelia?"
"Nie, to sú naši spojenci."
Hostiteľ bol tým trochu zmätený, ale potom uvidel, že veľvyslanec má na uniforme kráľovský znak a pokračoval vo vypytovaní:
"Ako vidím, vaša krajina je kráľovstvo. Ako sa má váš kráľ?"
"My kráľa nemáme, nám vládne admirál."
"Admirál?, teda vaša krajina leží pri mori."
"Nie, my sme štát vnútrozemský."
Po tomto ešte zmätenejší hostiteľ sa pýta: "A ako sa teda má váš admirál?"
"Zajali ho Nemci."
"To sú tiež vaši nepriatelia?"
"Nie, to sú naši najväčší priatelia a spojenci."
 3.3Dáša, syn 199816 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 16:14:55)
~t~~t~~R^
to je krásné a v historii asi ne ojedinělé.
 Filip Tesař 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 13:05:55)
Jo a těch Poláků padly v Čechách asi tři stovky, pravděpodobně víc než Američanů. Jedna předsunutá jednotka se dostala až do pražských Ďáblic.
 Mariana +2 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 16:50:09)
Tak jsem jedna z těch co o tom ví, naše město bylo osvobozeno rumunskou armádou, máme tu po městě pomníčky padlým neznámým rumunských vojínům...

Ačkoliv co si pamatuju tak se to vždy podávalo (i pamětníky) tak, nikoliv že "rumunská armáda se společně se sověty podílela", ale že "Sověti hnali rumunskou armádu před sebou" (myšleno jako první linii). myslím že tudy nejspíš šli na to Brno.
Asi tím bylo to "vykoupení" toho pozdního spojenectví.
 Z+2 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 16:57:35)
Ve skutečnosti Rumuny hnali Rusové před sebou stejně jako to s nimi dělali Němci. Na Moravě jich padla strašná spousta. Nejspíš víc než Čechů za celou válku.
 Filip Tesař 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 19:38:50)
To bych tak úplně netvrdil, Rumuni šli vlastně prostředkem, ale na tvrdší fronty šli Sověti, z jedný strany Slezsko (a s ním Ostrava), z druhý Maďarsko a odtud na Vídeň, spolu s tím i Brno. Rumuni to neměli snadný, ale Sověti se chystali na Vratislav a Budapešť, vyhlášený coby města-pevnosti, co se maj hájit do posledního muže (Vratislav byla nakonec vyklizená, ale to nikdo předem nevěděl). Rumuni dostali Slovensko, Moravu a Čechy, v souladu s tím, že měli slabší výzbroj, málo tanků, slabší dělostřelectvo, téměř žádný auta. Čekalo je spousta drobnějších německejch posádek, spousta drobnějších bojů o menší města, který měli v případě tvrdýho odporu překonat ztečí - prostě kanonenfutr.
 Yuki 00,03,07 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 20:53:35)
Rumuni šli na Moravu z jiné strany než Rusové, nikdo je nehnal a nebýt Rumunů, tak by Morava dopadla daleko hůř, my jsme jim tu vděční a i dobách socialismu s tady vzpomínalo na Rumuny s tím, že osvoboditelé byli Rudá Armáda a Rumuni jim pomohli osovobodit Moravu (aspoň teda tady ten náš konec) a i teď na některých místech visí vlajka ne ruská, ale rumunská
 Mariana +2 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 22:30:16)
Pokud vím rumunská a sovětská armáda táhla Moravou společně, nebo i vedle sebe či za sebou. Tedy tuším na straně Sovětů to byly ukrajinské pluky. I když samozřejmě ta linie byla dlouhá, takže někudy mohli jít Rumuni sami a Sověti jinudy.

http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/podil-rumunske-armady-na-osvobozovani-ceskoslovenska-v-roce-1945/

Rumunské jednotky tehdy postupovaly společně s druhým ukrajinským frontem sovětské Rudé armády a s 1. československým armádním sborem a v této sestavě sváděly tuhé boje v rámci bratislavsko-brněnské vojenské operace. Po slovenských městech byly postupně osvobozeny 14. dubna 1945 Hodonín a 26. dubna také moravská metropole Brno. Boje se posléze přenesly na střední Moravu a jednotky 1. rumunské armády pak ve dnech 4. až 6. května osvobozovaly, za cenu krvavých ztrát, Kroměříž.

„9. května jsme pozorovali nálet sovětských letadel na Nové Město, kde byli prchající Němci na silnicích bombardováni. Protože sovětská a rumunská armáda pronikly po hlavních silnicích, byli Němci zaskočeni a prchali ku západu všemi směry. Hlídkovalo se stále, ve dne i v noci. 10. května jsme získali zbraně, prohledávali jsme lesy a vodili zajatce. V Bystřici jsme uviděli první sled sovětské a rumunské armády. Do Janoviček přišli první vojáci v pátek 11. května. 12. května se v lese Kozejlu utábořila rumunská armáda. Důstojníci bydlili po vesnici, v neděli se v lese konaly slavné bohoslužby. V pondělí 14. se odstěhovali do Písečného a Janovic. Nikdy už neuvidíme tolik koní, co v těchto dnech, kdy jimi byl celý kraj přímo zaplaven,“ zaznamenal příchod rumunské armády v roce 1945 kronikář obce Janovičky, jehož ve svém článku o působení rumunské armády na Moravě, který vyšel v květnu 2010 v regionálním týdeníku Vysočina, cituje Martin Šikula.
 Yuki 00,03,07 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(5.5.2015 20:24:12)
no právě, Kroměřížsko, i s širokým okolím, osvobodili právě sami Rumuni, to se tady vědělo a dokonce i učilo i za socialismu, tehdy ještě žilo moc pamětníků, takže se muselo pravdivě :)
 Ráchel, 3 děti 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 19:25:15)
to jsem netušila, díky!
 * Liv 


Re: Rumunsko a osvobození Československa 

(4.5.2015 20:56:10)
Filipe,

díky, tohle jsem vůbec nevěděla...

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.