Sněhulka a sněhuláčci |
|
(12.6.2015 21:23:21) Hezký páteční večer, mám pár dotazů na ty z vás, které se zabývají aromaterapií...
1. Stárnou, resp. mohou se zkazit éterické oleje? Když tu mám kvalitní éterický olej, ale je na něm datum 2012, vadí to? (Dle "čuchu" mu nic není, ale co já vím...) 2. Mám aromalampu, ve které se mi bohužel podařilo olej připálit (zapomněla jsem na ni a vypařila se všechna voda). Nevím, zda je to tím, každopádně mistička té aromalampy "smrdí" těmi předchozími vůněmi. Jak ji odsmradit? V čem ji umýt? Zkoušela jsem francovkou, nepomohlo... mám pocit, že už je ta vůně "zažraná" do té keramiky, a že to umýt nepůjde:(. Nepište mi prosím, ať si koupím novou, tahle je srdcová a naprosto nejkrásnější ze všech... (a navíc s tou novou to bude za chvíli to samé). 3 Souvisí s přechozím dotazem: mám tu takový keramický kužílek, že prý na to mám nakapat pár kapet a pobývat v blízkosti:). Když to udělám a příště budu chtít na kužel nakapat jiný olej, nevadí to? Nenasmrádne kužel tím prvním olejem?? 4. Způsob použití - jaký je rozdíl mezi kápnout do aromalampy (tedy misky s vodou nad svíčkou) a na ten kužel? Když mě trápí např. průdušky, musím dělat zábaly tak, že pár kapek naleju do vody, v tom vymáčím plenu a tu si přiložím na tělo, nebo můžu třeba i potírat hrudník přímo tím olejem (samozřejmě maličko)? Nebo ještě jinak? 5. Vadí malé děti ve stejné místnosti, kde se používají éterické oleje? 6. Jak poznám kvalitní éterický olej (tedy že si doma nepálím něco "čínského rakovinotvoného")?
Možná mě ještě něco napadne, zatím velké díky za odpovědi a hezký víkend!
|
Paz |
|
(13.6.2015 1:38:52) 1. Olej s trvanlivostí do roku 2012 bych pro nás doma klidně použila, pro klienty rozhodně ne. Datum je stanovené hodně přísně a je to dobře, kdyby se ti něco nezdálo, vyhodíš ho. Já ještě žádný olej nevyhazovala, i podobně staré jsou OK.
2. Vyzkoušej olej, klidně kuchyňský. Nalít, nechat působit, vymýt, klidně opakovat. Jinak voda v aromalampě by se měla nechat rozehřát, ideálně nalít do lampy převařenou třeba z konvice. Éterický olej přikápnout až když se ve vodě tvoří bublinky, nechat hořet asi 20-30 minut a pak zhasnout svíčku. V té době už jsou účinné látky uvolněné do vzduchu a delší hoření je zbytečné, navíc zabráníš i vypaření vody a vzniku olejových usazenin.
3. Kužílek neznám, budu se muset dovzdělat
4. Když chceš průduškám pomoci přes kůži, je potřeba éterický olej zředit, pár kapek do masázního oleje (zase poslouží i kuchyňský) a vmasírovat. Z lampy vlastně "jen" inhaluješ. Ještě si můžeš udělat koupel, silice (éterické oleje) nejsou rozpustné ve vodě (proto čištění lampy olejem, ředění pro masáž olejem....), do vany potřebuješ emulgátor. Buď z lékárny, nebo z domácích prostředků smetanu, mléko nebo med. Je dobré napustit vanu příjemně teplou vodou (ne horkou, tělo by látky nepřijímalo) a až ve chvíli kdy do ní vlezeš přidat rozpuštěné silice a relaxovat U počtu kapek platí méně je více. Když bys to přehnala a kůže by zčervenala a pálila, zase nepomůže voda, ale co nejvíc postižené místo promastit - rozředit silice tukem.
5. Děti v místnosti s aromalampou nevadí, neškodí jim. Můžeš ze začátku dávat méně kapek, záleží na každém. Já to u svých dětí nikdy neomezovala, ale jsou zdravé a nemají alergie. U citlivých nebo alergických dětí bych byla opatrnější.
6. Ne vše se vejde na lahvičku, ale v tom případě ti chybějící údaje musí ukázat prodejce - má je mít k nahlédnutí. Kvalitní olej musí mít povolení hlavního hygienika ČR k prodeji. Na etiketě latinský botanický název rostliny, ze které je silice získána. Dál místo sběru rostliny a způsob pěstování rostliny. Tmavé lahvičky, datum spotřeby (jak víme, datum je relativní ).
|
|
|