Analfabeta |
|
(28.5.2021 23:55:36) Moniko, to ti nezávidím. Takže moje rady jsou: 1. K notáři nechoď, to je drahá legrace. Stejnou službu ti udělá i advokát, akorát levněji. 2. Nejprve bych nemovitost nechala ocenit. Tu službu ti udělá každý realiťák. Tvař se, že zatím sháníš informace a potřebuješ rámcově cenu nemovitosti, že je vás víc vlastníků a musíte se nejprve dohodnout mezi sebou. Dala bych realiťákovi tak stovku, aby ti to teda udělal. Oni mají cenové mapy, ty jsou docela rozumné. Nahlásíš mu adresu nemovitosti, její stav (neudržovaná x luxusní po rekonstrukci atd.). Je to první nástřel, ale obávám se, že sourozencům to stačit nebude. Tudíž dalším krokem bude ocenění nemovitosti znalcem, to stojí cca 5.000,- Kč. Ať si znalce sežene sourozenec, o náklady na znalce se podělte. 3. Proč platíš elektřinu a plyn, když nemovitost nikdo neužívá? Klidně bych to nechala odstřihnout, zvláště pak pokud to platíš jen ty a sourozenci nic. Dtto nutná údržba. Sourozenci řekni, ať si nemovitost vetkne za klobouk, že tě to dál nezajímá a ať to klidně nechá spadnout, za to pak asi nedostane nic. Třeba ho to nakopne, aby konečně začal konat. 4. Pokud se chce sourozenec soudit, ať to udělá. Problém je v tom, že pokud natrefí na šikovného právníka, pak v konečném výsledku nebudete mít ani peníze, ani dům, to všechno spolknou soudy. Pokud to tak sourozenec chce, nechť si je laskavě této skutečnosti vědom. Může se mu stát, že od soudu odejde jen v trenkách. Jeho volba, ale odskáčete to všichni majitelé. 5. Na smlouvu nemusíš mít ani právníka. Obecně stačí napsat smlouvu, podepsat v tolika výtiscích, kolik je majitelů + jedna smlouva s ověřenými podpisy pro katastr. My jsme převáděli nemovitost darem ze dvou osob na jiné dvě osoby a jediné, co bylo potřeba, byly ověřené podpisy. texty smluv jsem stáhla zadarmo z internetu. Výhodou bylo, že akt nikdo ze zúčastněných nerozporoval. Text smlouvy ti klidně můžu za levný peníz poslat mailem. Otázkou je, co na to sourozenci, leda že bys jim řekla, že je to smlouva od právníka (a že teda fakt je. Jeden právník to psal, další dva to kontrolovali. Mám smlouvu čerstvou, letošní). 6. Je třeba si uvědomit, že katastr je zcela nevyzpytatelný. Jednu smlouvu vezme, že je v pořádku, druhou, textem naprosto totožnou, ti klidně zamítne. Katastr je třeba hlídat, a pokud dojde k problému, vzít smlouvu zpět, opravit v ní tři slova podle návrhu katastru a smlouvu podat znovu. Tady tě může sourozenec vyšplouchnout, ale bohužel se to u Katastru stává. Tu zkušenost už jsem taky získala 7. Je dobré jistit složení peněz advokátní úschovou. To dělá většina advokátů. realitky to od loňského jara dělat nesmí, bankovní a notářská úschova je drahá jako prase (7-10 táců), advokáti to dělají za cca 4 tácy. Letošní zkušenost (protože toto občas dělám v rodině nebo pro známé).
Toť asi tak v kostce vše. Přeju ti hodně štěstí, ať to dobře dopadne.
|
Bellinka |
|
(29.5.2021 7:46:34) "K notáři nechoď, to je drahá legrace. Stejnou službu ti udělá i advokát, akorát levněji."
To není uplne vzdy pravda. Advokat ma odmenu smluvni, zatimco notar musi jit podle vyhlášky, kde se pocita dle ceny prevadene nemovitosti. Takže zalezi na cene nemovitosti, jestli vyjde levneji notar nebo advokat. Kazdopadne se nenech ukecat na smlouvu přes realitku, ta vyjde nejspis nejdraz, maji sileny provize.
6. Je třeba si uvědomit, že katastr je zcela nevyzpytatelný. Jednu smlouvu vezme, že je v pořádku, druhou, textem naprosto totožnou, ti klidně zamítne.
Práve proto nedoporučuji psat si smlouvu sami, protože kazda nemovitost musi byt presne popsana. Pokud tomu nekdo uplne nerozumi a obslehne jen smlouvu z netu, katastr navrh zamitne a 2 tisíce za kolek jsou pryc a při opravenem návrhu je platíte znovu.
7. Je dobré jistit složení peněz advokátní úschovou. To dělá většina advokátů. realitky to od loňského jara dělat nesmí, bankovní a notářská úschova je drahá jako prase (7-10 táců), advokáti to dělají za cca 4 tácy.
Notarska úschova, ktera se dela v souvislosti se smlouvou, stoji jen desetinu ceny, kterou by stala, kdyby se delala samostatne (takze cca 1 tisic).
Ono se nedá jednoduse od stolu rict, jestli je levnejsi notar nebo advokat, zalezi na cene nemovitosti a cenach jake ma ten advokat...
|
Morika |
|
(29.5.2021 8:01:00) "Ono se nedá jednoduse od stolu rict, jestli je levnejsi notar nebo advokat, zalezi na cene nemovitosti a cenach jake ma ten advokat..." Jak to prosím, u notáře nebo advokáta funguje? Obrátím se na něj s poptávkou s žádostí o cenovou nabídku a on mi jí vypracuje? U právníka jsem byla snad pouze jednou v životě a ten mi vůbec nebyl schopný nebo ochotný? říci, kolik by jeho zastupování v mé věci stálo ...
|
Despi |
|
(29.5.2021 9:06:28) Ano, tu zkušenost s právníky mam stejnou. Nakonec tam zapocetl kdejakou minutu a konzultaci a ve vysledku to bylo velmi neprůhledné. Mam zkusenost, že i věci, které vypadají jako jeden úkon byly nakonec úkonů více. Lepší obejit jich více pro info. On první dojem také lecos udělá. Minimálně uvidíš, jak průhledně o jednotlivých věcech mluví. Já to nechala na dobré slovo a zaplakala jsem.
|
|
Bellinka |
|
(29.5.2021 9:18:04) Notari zavolas (nebo napises mail) s tim, ze chceš sepsat kupni smlouvu (s uschovou). S nim se domluvís na dalším postupu.
U nas to chodi tak, ze treba emailem posles udaje o sobe a prodávajících a o jakou nemovitost jde. Notar si udela vypisy z katastru, smlouvy nachysta a domluví s vami termin, kdy byste mohli vsichni 3 prijit k podpisu smluv. Potom zaplatite a je hotovo. Zapis na katastr taky vyridi notar a po vkladu vyplati z úschovy peníze prodavajicim.
Jestli te zajima cena, tak se zeptej hned pri objednavce, kolik by to cca stalo. K tomu staci znat jen cenu nemovitosti, resp. tech prodavanych podilu.
|
|
|
|
Jarina75 |
|
(29.5.2021 11:10:36) Realiťákovi stovku, tos mě pobavila Pokud to má udělat někdo erudovaný, tak si vezme minimálně 1000 Kč. Není to jen o cenových mapách, realitní trh je turbulentní a ceny se průběžně mění, nelze se v žádném případě na cenové mapy spolehnout. Proto doporučuju najít si realiťáka, který se dané oblasti věnuje a ví, kde se co a za kolik v poslední době nabízelo nebo prodalo, protože do cenových map se ceny z katastru propisují s několikaměsíčním zpožděním.
|
Jarina75 |
|
(29.5.2021 11:19:24) Jinak bych si nechala udělat posudek od znalce i posudek tržní a z toho bych pak vyšla. Posudek od znalce vyjde samozřejmě níž než je tržní cena, tržní cena ti pak řekne, za kolik je reálné nemovitost prodat. Protože se jedná o příbuzné a jen o část nemovitosti, nějak bych to zohlednila v té nabídnuté ceně - tj. nebude tak nízka, jako cena odhadní, ale zase ne tak vysoká, jak cena tržní. A že v tom může být sakra rozdíl - znám dům, kde cena od znalce vyšla na 3 mil. Kč a prodal se za 5,15 mil. Kč...
|
Analfabeta |
|
(29.5.2021 13:15:22) Znalec ti udělá cenu podle tabulek. Může stanovit i cenu tržní. Tu bych konfrontovala se realitkou, ty jejich cenové mapy jsou odpovídající. Dají ti cenu minimální, maximální a plus mínus tržní. Záleží na tom, kde ta nemovitost je, protože někdy může být tržní menší než tabulková. Záleží i na údržbě, zanedbaná údržba a špatný technický stav cenu dost sníží.
|
|
|
Analfabeta |
|
(29.5.2021 13:11:53) Realiťákovi stovku za nahlédnutí do cenové mapy. Což ovšem není prosimjichpěkně úřední odhad! Úřední odhad je kolem 5.000,- Kč. Katastr je opravdu nevyzpytatelný. Stalo se nám toto: převáděli jsme darem nemovitost v rodině. Smlouvy byly zcela totožné, lišila se pouze jména. Smlouvy byly dány na katastr v jeden den, měly čísla jednací hned po sobě. Katastr jednu smlouvu uznal jako dobrou a převod provedl, druhá byla podle nich špatná a musela se předělat. Kdyby mi to někdo říkal, neuvěřím. Prostě to na katastru dostali dva právníci a každý byl jiného názoru . Notář ti klidně smlouvu sepíše, ale cenový odhad ti dělat nebude, tam musíš přesně specifikovat, co chceš.
Hele, mám za sebou převody nejméně 15 nemovitostí, včetně vysekání dvou z nich z konkursu OSVČ - FO, fakt vím, co píšu. U většiny nemovitostí byla rozhodující cena za služby. Já to holt dělala v rodině a pro kamarády zadarmo, právník si řekne o peníze, ale přitom je mu jedno, jestli spor vyhraje nebo ne, protože on svoje prachy za službu dostane vždycky. Já jsem ale vyhrát MUSELA, v případě konkursu šlo té rodině o bydlení. Kdybych prohrála, jsou z nich bezdomovci. A upozorňuju, že třeba u toho konkursu se to táhlo přes rok a jednala jsem s nejen se zástavní bankou, ale i se správcem konkursní podstaty, s katastrem, protože jsme sepsali návrh na katastr, posléze banka zrušila zástavy a smlouvou jsme si mohli leda tak vytřít pozadí, protože to, co v ní bylo napsané, v tu chvíli neplatilo. Na katastru se nade mnou smiloval jeden právník a nadiktoval mi text, který mám napsat, přestože oni to dělat nesmějí. Když ale viděl, co je v tom za paseku, tak mi pomohl. Já jim za to donesla prezent, ale až za půl roku, aby to nevypadalo jako úplatek. U právníka by se byli tehdy nedoplatili, copak jsem jim to mohla udělat, když to bylo v rodině? Taky to byl můj majstrštyk, na to jsem teda pořádně hrdá.
|
|
|
|