Moniko, to ti nezávidím. Takže moje rady jsou:
1. K notáři nechoď, to je drahá legrace. Stejnou službu ti udělá i advokát, akorát levněji.
2. Nejprve bych nemovitost nechala ocenit. Tu službu ti udělá každý realiťák. Tvař se, že zatím sháníš informace a potřebuješ rámcově cenu nemovitosti, že je vás víc vlastníků a musíte se nejprve dohodnout mezi sebou. Dala bych realiťákovi tak stovku, aby ti to teda udělal. Oni mají cenové mapy, ty jsou docela rozumné. Nahlásíš mu adresu nemovitosti, její stav (neudržovaná x luxusní po rekonstrukci atd.). Je to první nástřel, ale obávám se, že sourozencům to stačit nebude. Tudíž dalším krokem bude ocenění nemovitosti znalcem, to stojí cca 5.000,- Kč. Ať si znalce sežene sourozenec, o náklady na znalce se podělte.
3. Proč platíš elektřinu a plyn, když nemovitost nikdo neužívá? Klidně bych to nechala odstřihnout, zvláště pak pokud to platíš jen ty a sourozenci nic. Dtto nutná údržba. Sourozenci řekni, ať si nemovitost vetkne za klobouk, že tě to dál nezajímá a ať to klidně nechá spadnout, za to pak asi nedostane nic. Třeba ho to nakopne, aby konečně začal konat.
4. Pokud se chce sourozenec soudit, ať to udělá. Problém je v tom, že pokud natrefí na šikovného právníka, pak v konečném výsledku nebudete mít ani peníze, ani dům, to všechno spolknou soudy. Pokud to tak sourozenec chce, nechť si je laskavě této skutečnosti vědom. Může se mu stát, že od soudu odejde jen v trenkách. Jeho volba, ale odskáčete to všichni majitelé.
5. Na smlouvu nemusíš mít ani právníka. Obecně stačí napsat smlouvu, podepsat v tolika výtiscích, kolik je majitelů + jedna smlouva s ověřenými podpisy pro katastr. My jsme převáděli nemovitost darem ze dvou osob na jiné dvě osoby a jediné, co bylo potřeba, byly ověřené podpisy. texty smluv jsem stáhla zadarmo z internetu. Výhodou bylo, že akt nikdo ze zúčastněných nerozporoval. Text smlouvy ti klidně můžu za levný peníz poslat mailem. Otázkou je, co na to sourozenci, leda že bys jim řekla, že je to smlouva od právníka
(a že teda fakt je. Jeden právník to psal, další dva to kontrolovali. Mám smlouvu čerstvou, letošní).
6. Je třeba si uvědomit, že katastr je zcela nevyzpytatelný. Jednu smlouvu vezme, že je v pořádku, druhou, textem naprosto totožnou, ti klidně zamítne. Katastr je třeba hlídat, a pokud dojde k problému, vzít smlouvu zpět, opravit v ní tři slova podle návrhu katastru a smlouvu podat znovu. Tady tě může sourozenec vyšplouchnout, ale bohužel se to u Katastru stává. Tu zkušenost už jsem taky získala
7. Je dobré jistit složení peněz advokátní úschovou. To dělá většina advokátů. realitky to od loňského jara dělat nesmí, bankovní a notářská úschova je drahá jako prase (7-10 táců), advokáti to dělají za cca 4 tácy. Letošní zkušenost (protože toto občas dělám v rodině nebo pro známé).
Toť asi tak v kostce vše. Přeju ti hodně štěstí, ať to dobře dopadne.