| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Děti a čtení

 Celkem 53 názorů.
 Bouřka 


Téma: Děti a čtení  

(6.12.2022 17:29:49)
Pěkný článek o vztahu dětí a čtení. Ač jsem sama bývala knihomol a manžel rovněž, tak jsem povila nečtenáře. Zčásti dáno problémem se zrakovým vnímáním a velmi malou ochotou se zabývat čímkoliv obtížným. Zčásti problémem najít vhodné čtivo neb naučná literatura se neuznává. Teď se mi podařilo najít dvě knížky, které zaujaly, což mě hodně potěšilo. Pravda, většinu jsem přečetla já, ale trik přestat číst v napínavý okamžik a přenechat to jemu se osvědčil ~t~ U jedné jsem ani nezjistila, jak to dopadlo, protože ji nečekaně někdy dočetl sám. Věc to nevídaná ~:-D Nemá rád ani ty komixy, paradoxně je to pro něj na pochopení ještě mnohem těžší než samotný text. A ano, čtenářský deník je velká bolest.

https://eduzin.cz/wp/2022/12/05/diktujeme-detem-co-maji-cist-a-pak-se-divime-ze-nectou-rika-vedkyne-anezka-kuzmicova/

 Dolores Nowaco 


Re: Děti a čtení  

(6.12.2022 18:37:14)
Nevím, mě moje matka celoživotně považovala za nečtenáře (což mě do teď trochu štve, protože to ve mě vyvolalo určitý odpor a možná "nejistotu" v této oblasti), což nebyla pravda, pouze jsem měla od dětství v povaze dělat skoro všechny věci v tajnosti a soukromí (ať už to bylo čtení, nebo vyrábění z papíru, nebo cokoliv jiného)
 Abigail* 


Re: Děti a čtení  

(6.12.2022 19:28:00)
Jsem od malička knihomol, dětem jsem čítávala každý den. Dcera tak do čtvrté třídy četla hodně, pak si dala několik let pauzu a teď znova začíná číst. Syn, když nemusí, tak nečte. S radostí přečetl asi tři knihy, pak už ho nic nenadchlo. Čtenářské deníky naše škola nevede, ale dvě tři knihy za rok určí a o těch pak mají literární besedu.
 TaJ 


Re: Děti a čtení  

(6.12.2022 19:57:06)
Abigail, u nás podobně, já i manžel jsme od dětství četli hodně, i mě syn viděl s knížkou, četli jsme mu od miminka, chodil se mnou do knihovny, vybírali jsme spolu knížky, co se mu líbily, chodili jsme koukat do knihkupectví, vybírala jsem mu všechny možné knížky, co by ho mohly zaujmout, knížky po nás se absolutně nechytaly. Večer vydržel poslouchat čtení třeba hodinu, i víc, koukal na obrázky, povídali jsme si o tom. Od chvíle, co se naučil sám číst, tak konec, čtení ho nikdy nepřitahovalo, horko těžko četl aspoň v rámci toho, že měli za úkol každý den chvilku číst, ale že by toužil sám číst knížky, to vůbec. Podstrkovala jsem mu kde co, od komiksů, přes různé jednoduché knížky, všechno o tématech, které ho zajímaly, ale marně. Doteď sám přečetl asi 3 knížky. Čtenářský deník ze začátku měli, ale knížky si mohli vybírat podle svého, i tak to byl problém, i když měli jen asi 2 knihy na pololetí. Teď už to ve škole vzdali úplně~;). Jako na internetu si přečte všechno, co ho zajímá, když si dopisuje s kamarády, tak taky je nucený číst, ale nějaký souvislý příběh prostě číst nebude, nevidí důvod, nebaví ho to. Nečte ani knížky o vlacích, protože to trvá moc dlouho a stejně tam nenajde všechno, co by ho zajímalo. Na netu toho najde víc a rychleji. Už to vzdávám, každý holt nemůže být knihomol:-)
 Bouřka 


Re: Děti a čtení  

(6.12.2022 20:16:35)
My máme knihu na měsíc, je nějaký doporučený minimální počet stránek, ale to zdárně ignorujeme. Ale zvládame to jen díky tomu, že čtu i já, on dá tak stránku. Jak onemocněním, tak jdeme do skluzu, on nezvladá číst vůbec a já nezvládám číst nahlas.
 Abigail* 


Re: Děti a čtení  

(6.12.2022 20:18:03)
TaJ, já už jsem to taky vzdala. Syn má trochu problém s pozorností a když se má učit, tak radši shlédne video, než že by studoval učebnici. Slovní zásobu má slušnou...
 Gabi.Zlopocasna+3 


Re: Děti a čtení  

(6.12.2022 19:40:11)
Ono je to někdy těžké. Sama jsem vpovila 2 čtenáře a 1 nectenare .
Mám pocit, že ve škole jsem úspěšnější. Jsem liberál obecně a člověka, který vymyslel čtenářské bingo, bych pozlatila. Nechávám dětem dost volno v tom, co si vyberou, jen spíše nabidnu. Pro každý ročník mám nějakou stalici, kterou děti vyloženě vyžadují:). Každou knihu děti prezentují a vyloženě se v tom předhánějí, je to extra motivační. Za každou knížku, kterou jsem nečetl já, dostanou lizatko:). Moc jsem jich zatím nerozdala a v dětském oddělení knihovny jsem pecena, varena:))). Z 25 děti jich zvládne přečíst 8 knih za rok zhruba 90 %. Jsou to borci!!!!
 *Kate* 


Re: Děti a čtení  

(6.12.2022 19:54:17)
Gabi~R^
 Gabi.Zlopocasna+3 


Re: Děti a čtení  

(6.12.2022 20:40:36)
Díky, ale ~R^ patří jim :)
 Půlka psa 


Re: Děti a čtení  

(6.12.2022 20:44:03)
Ty musis byt ale uzasna ucitelka.~;((
 Gabi.Zlopocasna+3 


Re: Děti a čtení  

(6.12.2022 21:32:11)
Díky, ale to fakt není moje zásluha. Vyfasovala jsem děti samovzdelavaci. Obvykle mi stačí říct, co potřebují a oni si na to přijdou sami,a tak i se čtením. Proste je to baví ....
To se těžko popisuje, to se musí vidět :). Všichni mi je závidí a chtějí si je vzít a šoupnout mi prvnaky:)
 Rigel 


Re: Děti a čtení  

(6.12.2022 23:06:37)
v antikvariátu
třeba
http://www.antikvariatcz.com/shop/platon-symposion-p-77977.html
 apo-lena 


Re: Děti a čtení  

(6.12.2022 23:00:55)
Syna čtení moc bavilo, když byl malý. Dokonce pár měsíců cvičil za pohádku navíc při večerním čtení. V předškoláku už četl se mnou na střídačku. Skončilo to, když dostal počítač.
Od té doby přečetl dobrovolně asi 6 knížek.
Před maturitou uznal, že není vyhnutí a pár jich přidal. Vybíral si ty nejtenčí.
 Monika 


Re: Děti a čtení  

(6.12.2022 23:29:38)
Bouřkou, náš syn zase čte jen "naučnou literaturu", ale zásadně na internetu, papírové knihy ne.Beletrii pouze povinnou a je to dřina.On bude prostě inženýr a hotovo (ještě se uvidí,jestli stavební,strojní n. IT). Muj bratr stavař taky nic nečetl, čtenářský deník opsal ode mě a žije spokojený a řekla bych i úspěšný život ...Já byla typický knihomol a četla všechno, kolem čeho jsem prošla, včetně školního řádu, přepravního řádu a domovního řadu 🙂 A je že mne právník ~:-D
 Koníček mořský 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 10:13:40)
Moje dcera četla sama od sebe a ráda, syna číst nebavilo, ač ke čtení veden příkladem. Dětem jsem četla, sama hodně čtu (teda teď už moc ne~f~), do knihovny jsem chodila od malička já i děti...
Tak jsem si řekla hop nebo trop a syna jsem číst nutila. Diktovala jsem mu co má číst a "zkoušela" ho z toho. Takto jsme protrpěli pár knih a hle, syn se chytil a stal se z něj čtenář. Neříkám, že tento způsob je zázračný, u nás zafungoval.
Čtení je ošemetné, někdo čte od dětství a v dospělosti přestane, někdo naopak.

Já jsem četla hodně, ale poslední dobou už mě to moc nebaví. Mám unavené oči a všechny knížky mi připadaji banální a podobné. Jsem už nějaká moc náročná a máloco mě uspokojí.
Myslím, že je to problém vyššího věku - člověk má pocit, že už všechno zažil, četl a viděl. Ale nevzdám to.
 Bouřka 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 13:15:50)
Já už beletrii taky moc nečtu, a když už, tak spíš nenáročné věci, u kterých je jedno, když to nedočtu nebo mě při tom furt někdo vyrušuje. Používàm to spíš na trénink angličtiny, česky čtu asi hlavně tu dětskou literaturu. Není čas a ani moc chuť, dramat màm ve svém životě dost a o další nestojím. Snad někdy na stará kolena.
 Stará husa 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 13:34:55)
Já jsem vždy byla knihomol a drží mě to dodnes. Ročně přečtu tak +- 100 knížek. Ale čtu jen pro zábavu, takže žádná náročná literatura. Dětem jsem od malička hodně četla, oba to bavilo, dceru víc. Dcera pak i poměrně hodně četla sama, syn přečetl jen pár knížek, teď nečte knížky vůbec. Dcera čte pořád, ale méně než já, má míň času, práce a k tomu koně. Nikdy jsem děti do čtení a ani do ničeho jiného nenutila, jen nabízela.
 Pole levandulové 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 13:29:22)
Čtenářský deník byl problém i pro mě, přestože jsem odmala knihomol, prostě mi nebavilo číst něco, co je povinné, většinou jsem to někde obšlehla. Dneska už naštěstí povinně nečtou předepsané knihy, mají na výběr. V praxi jedno naše dítě čte hodně /ale až poslední dva roky/, druhé vůbec, to raději ta videa nebo audioknihy, protože mu skáčou písmenka. Jakmile je nějaká kniha zpracovaná jako audio nebo film nebo divadlo, tak je to výhra a hned si jí píše na seznam k maturitě a pokud si to musí přečíst, vítězí rozhodně pdf knihy. To čtoucí dítě vyhledává zásadně co nejsilnější papírové knihy, žánry co jdou teda zcela mimo mě, ale tak to nevadí, z hovoru slyším, že jí to rozšiřuje slovní zásobu a dělám si naději, že časem sáhne i po něčem hodnotnějším. K vánocům nechce nic, krom haldy knížek, které si sama vybrala. Ona si tedy knihy půjčuje v knihovně a pokud se jí líbí, tak teprve koupí domů do knihovny /po mně to nemá, já kupuji hned/.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 14:21:49)
nevím, nějak mě ten článek neoslovil... ano, vybíráme dětem knihy, ale není to součást výchovy? vybíráme jim i jídlo, než přijdou samy na to, co jim chutná, vybíráme jim oblečení, než samy přijdou na to, co je letní, co zimní...
co se týče (základních) škol - asi málo jich dodnes drží seznamy povinné literatury stejné s těmi za nás... ale nějaký rámec by učitelé čj tomu "povinnému" čtení dát měli...
sama jsem vždycky četla hodně, do školy jsem šla už plynule čtoucí, v té době jsem už měla přečtenou spoustu dětských knih - učila mě číst starší sestra v rámci hry na školu a já byla nadšená z dalšího světa, který mi čtení přinášelo... ve škole jsem čtení neměla moc ráda (v tom souhlasím s článkem), nudilo mě to, než děti dočetly řádek, já měla přečtenou stránku, po vyvolání jsem pak nikdy nevěděla, kde oni čtou (já chtěla vědět co tam je a nevydržela jsem nečíst napřed)... seznamy povinné literatury jsem byla obvykle schopná proškrtat hned první den, víc jak půlku jsem měla dávno přečtenou... přesto byl čtenářský deník za trest, nesnášela jsem ty blbé fráze, které se v deníku očekávají, navíc to byl další dlouhodobý úkol, což mi nikdy nešlo - vyprávět děj knihy jsem uměla dobře, ale napsat to mě zdržovalo (od čtení ~:-D) a nebavilo mě to (dysgrafik, co má dodnes problém napsat ručně delší texty, natož aby to bylo čitelné - kdybych měla možnost to nadatlovat na stroji, nebyla by to aspoň taková hrůza ~:-D)
jinak starší dcera čte hodně, ale má raději jednoduchý styl (byla nadšená z Hany a nesnáší Saturnina). když je tam moc kudrlinek, ztrácí se v tom, nemá moc pochopení ani pro hru se slovy (Pan Kaplan ji vyloženě rozčiloval, nedočetla ho)... syn odbýval celou zš jen s jednotlivými díly poseroutky, jinak četl vždycky spíš raději články na netu, pak jsem mu podstrčila knížku od Kinga (Ústav) a to přečetl na jeden zátah, pak si stáhnul nějakou apku a v ní měl zdarma švejka, takže toho přečetl komplet na mobilu, opět hrozně rychle a intenzivně a já už se radovala, jak se našel ve čtení, ale od té doby zase tak půl roku nepřečetl ani stránku (knihy) ~d~
no a nejmladší čtení nesnáší, je ochotná po vzoru bratra číst jen poseroutku a odmítá naprosto všechno ostatní... i ten poseroutka ji vyčerpává, navíc mají mít každý měsíc jednu knihu do deníku, což jí vychází jen tak tak... (zatím teda poseroutka stačí, ale čekám, že paní učitelka bude tlačit na změnu) - čekám, že by mohla trochu dozrát, aby ji nevyčerpával samotný porces čtení a mohla se víc soustředit na obsah... tak snad ~:-D
 Bouřka 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 15:19:47)
Rose, já jim jídlo ani oblečení nevybírala, spíš jsem nabízela. Pokud to nechtěly, dostaly něco jiného. A děsně mě štve nemožnost výběru při školním stravování. Doby povinného cvičebního úboru už jsou naštěstí za námi.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 15:38:03)
bouřko, jako rodič jsi ale dělala "předvýběr" a to děláme i s knihami, ne? netrvám na tom, že toho neználka přečte a basta, ale nabídnu ho, dám ochutnat (přečtu kus) a uvidím - chutná, nechutná? někdy zjistím, že se líbí, jen pokud čtu já, někdy se dítě chytne a přečte samo a někdy holt nestojí ani o předčítání ~d~ nepostavím dítě do knihovny s plnými regály knih a "hledej, šmudlo"... to až se trochu v tom čtenářském světě rozkouká... ~:-D
 Bouřka 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 16:15:25)
Rose, no jo, ale taky jim násilím nerveš jídlo do krku a netrváš na svetru, co škrábe. Nicméně to je princip školního čtení.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 16:17:33)
bouřko, jo, já to brala z pozice rodiče, ne učitele... ale i tam podle mne došlo povětšinou k velkému posunu, už nečtou honzíkovu cestu a bobeše ~:-D
 TaJ 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 16:38:24)
Rose, u syna měli v 5. třídě jako povinnou četbu Lovce mamutů a Rychlé šípy...naštěstí to později učitel přehodnotil, že to asi není ideální četba pro logopedickou třídu a mohli si pak číst co chtěli...po dvou letech nějaké čtenářské deníky ve škole raději vzdali 😉
 Stará husa 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 16:53:08)
TaJ, já jsem v té 4.,5. třídě právě ty Rychlé šípy hltala, takže mi to nepřijde až tak mimo. Taky jsem v té době milovala mayovky a verneovky. Lovci mamutů mi přišli nudni, ale mě pravěk nikdy moc nebral. Pamatuju se, jak nám asi ve 3. třídě četli v družině Bronzový poklad a že se mi to nelíbilo. Jenže je fakt, že to bylo v 60. letech, dnes už čtou děti něco úplně jiného.
 Marika Letní 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 18:33:10)
To je zajímavé. Verneovku jsem nepřečetla ani jednu ač moje maminka jich měla hodně a oblibuje dodnes. Mayovky byly lepší, to jsem asi 2 dala. Ale spíš proto, že jsem měla ráda filmy s Vinettouem. Za to knihy Lovci mamutů a Bronzový poklad mě opravdu bavily.
 TaJ 


Re: Děti a čtení  

(8.12.2022 1:12:35)
Stará huso, to byste si rozuměly s mojí mamkou, ta taky milovala Rychlé šípy, a všechny ty foglarovky, mayovky, verneovky...já jsem na tohle nikdy moc nebyla. Třeba Lovci mamutů se pamatuju, že se mi líbili, ale jinak jsem ty dobrodružné knížky nijak nevyhledávala, nic mi to neříkalo...a mému synovi už vůbec ne, navíc i ten jazyk a styl mi prostě pro děti z logo třídy, které občas mají co dělat i s jednodušším textem, přišly trochu mimo...
 Koníček mořský 


Re: Děti a čtení  

(8.12.2022 7:23:35)
Mě mimo rodičů a babičky vychovali právě Rychlé šípy a Foglarovky, Vinnetou a Mayovky, Dva divoši a Děti z Bullerbynu. To byly mé Bible. A pak taky Bible pro děti.

Rychlé šípy a Foglarovky jsem milovala, dále Mayovky, Zane Grey, Curwood, E.T.Seton, KODovky, J.London, Kniha džunglí, od Štorcha jsem přelouskala všechno, ale Lovci mamutů jsou nej.

(Mimochodem - nedávno vyšli "noví" Lovci mamutů - "Ztracen v zemi mamutů", kde jsou zohledněny nové poznatky z archeologických výzkumů, mám cukání si je nadělit pod stromek.)

Verneovky jsem nečetla, nějak mi čtenářsky drhly - ty jsem měla raději zfilmované.

Můj syn právě dokola četl Rychlé šípy, Děti z Bullerbynu...No a samozřejmě Harryho Pottera.
 TaJ 


Re: Děti a čtení  

(8.12.2022 7:53:09)
Koníčku, jak píšeš, že samozřejmě Harry Potter...tak ani ten u syna neuspěl, ani jako knížka, ani ve filmu. Z knížek jsme přečetli jen jedničku, to ještě jakž takž, dál ho to vůbec nezajímalo...já jsem přečetla se zájmem první dva díly, s menším zájmem další dva, pak už ne...ve filmu se mi líbila akorát jednička, pak už mě to moc nebavilo.
 Půlka psa 


Re: Děti a čtení  

(8.12.2022 8:44:53)
Původní Lovci mamutů neodpovídají reáliím. Nejen z hlediska současného poznání. I v době Štorcha se to prý už vědělo. Radostu mám také koupeného jako dárek, tak jsem zvědavá.
 Koníček mořský 


Re: Děti a čtení  

(8.12.2022 9:00:45)
A já myslím, že to až tak nevadí. Však Lovci mamutů nebyla literatura faktu, ale beletrie pro děti. Hlavně když kniha přitáhne a povzbudí zájem o něco. A co si budeme povídat, Mayovky jsou indiánským reáliím také na hony vzdálené. To mi připomnělo moji další dětskou "bibli" - "Nejstarší Američané" od V.Šolce

Lovci mamutů podnítili ,kromě jiného, můj zájem ochutnat morek. Ale když se tak stalo, řekla jsem si "co na tom ten Kopčem s Veverčákem měli ?~a~" (Já vím, zdroj tuků a kalórií)
A díky knihám o Indiánech jsem zase pozřela syrová játra. Dojem jak s morkem.
 Beat 


Re: Děti a čtení  

(8.12.2022 10:19:18)
S Radostou byl zajímavý rozhovor na Radiozurnalu.
 Bouřka 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 16:43:45)
Bobeše ne, ale Honzíkovu cestu teda četli. A letadéko Káně. Za mě už je to absolutně mimo, ani ne kvůli ideologickému nánosu, ale protože i to běźné domácí myšlenkové prostředí je už pro dnešní dítě úplně mimo. Nicméně největší kulturní šok jsem mu připravila asi já teď. Teda pomalu i sama sobě, ta scéna mi už dàvno vypadla z hlavy. Člověku alespoň došlo, jak věci zastarávají. Dneska by asi nikdo nevyprávěl malému dítěti, kterak topil koťata
 Marika Letní 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 18:02:26)
Letadélko Káně jsem vnutila já, z nostalgie a fakt to je už mimo. Ty tělesné tresty za všechno, to se blbě vysvětluje. Přitom děti z Bullerbynu jsou ještě starší (asi) a tam nic takového nebylo.
 Bouřka 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 18:34:19)
No buď byla paní Lindgrenová v tomto značná pokrokářka nebo ve Švédsku ty děti nikdy neměli ve zvyku tak moc mydlit. Ale tou starší českou dětskou literaturou se ty výprasky táhne výrazně, holt to odráží realitu doby.
 Marika Letní 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 18:37:23)
Možná taky rozdíl z pohledu ženy a muže a jejich vzpomínek. Mě teď tak napadá. Kluci asi dostávali častěji tělesný trest než holky. ~d~
 Koníček mořský 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 14:34:07)
Vzpomněla jsem si, že syn měl takový divný čtenářský zvyk: když si nějakou knihu mimořádně oblíbil, byl schopen ji přečíst třeba desetkrát za sebou, znovu a znovu. Musela jsem se trochu ovládat, když na mou otázku co čte, odpovídal stále stejně. A nechtějte vidět, jak ty oblíbené knihy vypadaly.
Ale je fakt, že mám stejný divný filmový zvyk - dívat se na některé filmy stále dokola, třeba desetkrát, dvacetkrát, než mě to konečně přestane bavit. Asi taková trochu dočasná závislost.

Jinak ten syn, který svého času nechtěl číst, měl divný flek na posteli. Až po čase mi došlo ~5~, že je natavená matrace od lampičky, jak si čte tajně pod peřinou, když už má dávno spát. A v deseti letech si v knihovně půjčoval Shakespeara.
Na doporučení rodičů jsem čtenářsky nikdy moc nedala, ten rozdíl generace je prostě znát. I když jsem postupně třeba k jejich typům i došla a dozrála. Všechno má svůj čas, i čtenář.
 Stará husa 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 14:40:07)
Já mám zas téměř odjakživa zlozvyk, že nechci číst žádnou knížku znovu, i když se mi moc líbila ( výjimkou byl v dětství Medvídek Pú). A s filmy to mám stejně. Když už jsem ten film viděla, nechci ho vidět znovu. Vadí mi, že už znám děj a taky mám pocit, že se tím opakováním moje dojmy jen rozmělňují.
 Marika Letní 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 14:50:11)
Tak dobrý film ráda vidím opakovaně. A často tam objevím dost věcí, kterých jsem si napoprvé nevšimla.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 15:02:56)
přesně... akorát teda ne hned, ale raději až po čase... a stejně tak v knížkách...
některé věci, co jsem četla/viděla jako mladší, vnímám dnes celkově dost jinak a vidím v nich jiné něco jiného než dřív...
 babi_ 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 15:19:38)
Mám to obdobně. Jen ke dvěma knížkám jsem se vracela znovu: Ostrovy uprostřed proudu a Něžná je noc.

Pak občas vidím úryvek z filmu nebo seriálu, který jsem již viděla, ale fakt to nejde...

Celé jsem znovu viděla Vlasy, protože to nedávno chtěly vidět dospělé děti u mě na návštěvě (vybírali jsme, co si promítneme...), a bylo to fakt strašný, pořád vědět, co přijde. Komediální chvilky zkažené a tragické ještě tragičtější - celkově drásavé.
 Bouřka 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 15:22:42)
Tak já si naopak víc vychutnám věci při opakovaném zážitku, právě protože vím, co přijde, tak se může soustředit na detaily a nevyslovené.
 Marika Letní 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 15:33:20)
Přesně, když to vidím znovu, tak mi dojdou původně nejasné souvislosti. Proč se ta postava chovala tak, jak se chovala. Typický příklad je film Nevinnost.
 babi_ 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 15:39:40)
No, to je fakt věc gusta - mně právě vadí, že již od začátku vím věci, které se odehrají či přiznají až na konci, typický příklad je Nevinnost ~t~

Mmch co myslíte, zneužíval Tomáš tu dívku, co ho obvinila, nebo ne?
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 15:46:07)
"co myslíte, zneužíval Tomáš tu dívku, co ho obvinila, nebo ne?"

za mne ne... a v tom je ta ironie života ~;)
 babi_ 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 15:58:11)
Taky se kloním k tomu, že potrestaný byl "za Aňu", děvče nezneužil.
 Koníček mořský 


Re: Děti a čtení  

(8.12.2022 7:29:00)
"Mmch co myslíte, zneužíval Tomáš tu dívku, co ho obvinila, nebo ne?"

A to já si myslím, že ji zneužíval. Že byl právě celou dobu za křivě obviněného chudáčka, inteligenta, odborníka a charaktera, a při tom to byl pěkný ~q~. Jenže mladá naivní holka se prostě zaláskovala a bylo... Myslím, že se přesně stalo to, že zneužil svého postavení (něco jako Cimický) a že těch holek bylo i víc. Však i s tou Aňou si začal svého času z "moci" své pozice. Myslím, že to byl prototyp všech těch Kulínských, Trávníčků, Cimických, Bártů a jim podobných. O tom ten film vlastně i byl, podle mě.
Tak, a má to.
 Marika Letní 


Re: Děti a čtení  

(8.12.2022 11:33:22)
Zneužíval a jestli ne, tak se chystal. Jednak mu to řekla Aňa, že ho má přečteného jako nikdo jinej a taky na konci to bylo záměrně ukázané, jak se ta Olinka při psaní dopisu Tomášovi proměňuje v Aňu (nevím, jak se jmenovala postava), nejen hlas, ale i obličej.

Ale přišlo mi to trochu podivné v tom příběhu, že už Aňa byla dost stará, myslím, že už by si Tomáš vybral nějakou mladší dřív, kdyby byla fakt na holčičky, dávno by s A. nebyl, si myslím. Ale je možný, že se ní pokračoval dál, aby ho nepráskla sestře (jeho ženě). Je tam víc věcí k zamyšlení. Proto se mi právě líbí vidět to víckrát a sledovat chování postav se znalostí jejich tajemství.
 Koníček mořský 


Re: Děti a čtení  

(8.12.2022 11:36:39)
Jó, tak to mi ještě připomnělo, že jsem měla z děje dojem, že mu ta Aňa trochu zestárla, tak přesedlal na mladší "maso". Byl to prostě s..č.
 Marika Letní 


Re: Děti a čtení  

(8.12.2022 11:40:59)
Ale když to beru podle toho filmu, tak s A. začal když jí bylo míň než 14 a dceru s manželkou měl 15letou. Tak A nebylo ani 30, mohla by vypadat pořád jako holčička, kdyby ji ovšem nehrála Geislerová, která už opravdu na 28 nevypadala (hrála to v 35, jsem si to teď našla). Tak to je asi ten problém, proč mi to nesedělo.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Děti a čtení  

(8.12.2022 11:54:14)
no už je to delší dobu, co jsem ten film viděla naposledy, ale tam byla i nějaká další holka? nebo nějaké potvrzení, že byl na holčičky? já mám dojem, že "jen" udržoval poměr se švagrovou, byť ten teda začal v její nezletilosti... hranice 14-15 let fakt nesvědčí o nějakých sklonech, ani jemu nebylo v počátku poměru o tolik víc, ne?
 Bouřka 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 15:10:54)
Já oblíbené věci četla taky xkrát dokola :⁠-⁠) I ty filmy.
 Federika 


Re: Děti a čtení  

(7.12.2022 17:47:44)
Koníčku, proč divný?
Já měla jako dít ráda Gabru a Málinku. Teda vůbec jsme byla knihomol, každý týden knihovna,10 knížek, další týden jsem přečtené vracela.Ale byl jiná doba, no.
Nicméně Gabru a Málinku, všechny 4 díly, jsem znala a nazpaměť. Četla jsem je pořád dokola. To samé dělá mladší syn, když si nějakou knížku oblíbí. A dcera sice málo čte, ale když ji něco zaujme, tak to čte taky dokola, vrací se k tomu A když to dočte česky, čte o v angličtině. a pak hledá, jestli k tomu není film...
Mně to přijde normální:-)

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.