Pro Sylvii : Porodní dům
Ahoj Sylvie, čekal jsem s napětím kdy se ozvete :-)) :
k věci samé - nepředstavoval jsem si snad jeskyni ale získal jsem dojem menší invazivity atd - porodní dům je myšlenka ve vývoji a představa o jeho fungování je otevřená diskusi - asi jsem si dojem odnesl ze sdělení nějaké minimalistky .
Jak tak probírám ten Váš příspěvek :
- parta porodních asistentek které spolupracují s lékařem - kvalifikovaný personál musí být, jasně
- podle doporučení WHO a EU - nejsem si jist jestli se nebude péče spíš odehrávat podle směrnic spíš vnitrostátních ale to je k jednání
- sledování ženy v těhotenství v obvyklém rozsahu, podle potřeby laboratoře a doplňující vyšetření
- určité síto
- sledování včetně telemetrie CTG - mimochodem já vím že klasické CTG je omezující - protože visíte na drátech - ale telemetrie kdy máte čidlo na těle a spojení na monitor je bezdrátové je mnohem dražší - jinak by ho jistě rádi měli častěji i v běžných porodnicích. Asistentka je ženě plně k dispozici.
Jak se na to dívám - prosím Vás jaký je tady rozdíl proti porodnici vedené slušně se snahou být k rodičkám empatický, vstřícný a umožnit jim v rámci bezpečnosti samostatně projít porodem ?
Jediná porodnice s níž mám zkušenost je naše vlastní a tam je pokud vím porodní asistetka také k dispozici rodičce a není pro ni během porodu imperativní velitelkou ale spíš lodivodkou a poradkyní. Rodička si chodí po sále, po chodbě, prodýchává kontrakce na všech 4, na balónu, ev sprše, ve vaně, visí na tatínkovi pokud jí to dělá dobře - nebo zkrátka chová se tak jak je jí dobře. Porodní asistentku má neustále na dosah, ale ta jí do toho nadbytečně nemluví, občas poslechne miminko, je-li indikace, natočí CTG záznam, popovídá a jede se dál . A pokud není důvod k přítomnosti lékaře, přichází až k samému porodu když se dítě klube na svět.
A dostáváme zase k tomu o čem melu kolem dokola: pokud se přihodí něco nemilého ať s maminkou nebo s dítětem, je po ruce krom porodníka a asistentky i pediatr-neonatolog, anesteziolog, další členové týmu a jsou na místě dosti rychle.
Co se týče příkladu s chřipkou - snažím se pochopit co tím míníte snad se mi to daří- ano ale tady je ten moment že od začátku chřipky do rozvoje pneumonie která si vyžaduje nemocniční péči uplynou řádově dny a je čas zavolat obvoďáka nebo je-li nejhůř, záchranku.
Když se něco vysype s porodem a jdou Vám dolů ozvy třeba při pupečníku omotaném kolem krku máte toho času sakra málo a každá minuta je drahá (a nenahraditelná).
A mimochodem chřipkovou pneumonii jsem na RESu na ventilátoru ještě neměl, rodičky po kolemporodních komplikacích už ano. Nemluvě o těch problémech které se díky rychlému zásahu vyřešily.
Odpovědět