Hanka 75 |
|
(23.10.2011 3:22:00) Rodila jsem jen SC, ale osobně si myslím, že to mám jako autorka. Že mne mnohé může vyrušit. Netuším co a jak moc, jen tuším, že by pro mne (a mé dítě) byla velmi přínosná příjemná bezpečná atmosféra, a že arogantní personál atd. atd. mne může vykolejit a rozjede problémy. S tím, čeho je personál schopen mám také své zkušenosti. Díky za článek, neb jsem se ujistila v tom, že asi bez porodní asistentky do porodu nepůjdu. Ono, kdyby měl normální průběh a já splňovala tabulky, tak by to asi v porodnici nebyl problém, ale vím, přesně, jak je jiné chování personálu "když tabulky nesplňujete". Jen mne překvapilo, myslela jsem, že mohu rodit s dulou, ale to asi jen současně s tím vším kolotočem porodnice a dulu mohou asi také vykázat. Autorce jde o tom, aby v porodnici mohla žena rodit jen s porodní asistentkou a bez jejího souhlasu lékaři nezasahovali, že ?
|
BludickazBC |
|
(23.10.2011 10:21:07) Přesně tak. Řešení je rodit v porodnici kde buď nějaká PA která působí i jako soukr. asistentka a má zkkušenosti s přirozeným porodem. (Ne každá PA to umí, mnoho z nich je asistentka "lékaře" u medikací, nikoliv asistentka porodu, která ví jak má může přirozený porod probíhat a co už je riziko vyžadující lékařský zásah a správné posouzení tohoto momentu rozhoduje o zdraví rodičky a dítěte.) Další možnost je dohoda a spolupráce s porodníkem, existují i osvícení lékaři, co přirozený porod umí a respektují, ale je jich též jako šafránu. A rozhodně lepší takový lékař než taková PA co o PP nemá ani ponětí. Pro čtenáře kteří nevědí, co je přírozený porod přidávám čtyři definice:
PŘIROZENÝ POROD = asitovaný porod prováděný vyčkávacím a monitorovacím způsobem a volbou polohy rodičkou v souladu s potřebami dítěte a může probíhat jen pokud se nekomplikuje. S první komplikací se musí měnit v porod lékařský = medicínký = někdy i operativní (a léčený). Proto v nejideálnějším případě (je-li to možné což je právě potíž v ČR, že to není možné všude) by měl probíhat v porodnici s přiměřeným vybavením pro případnou komplikaci.
MEDIKOVANÝ POROD často též nazývaný medicínský není každý porod v porodnici (jak se občas z názvu lidé mylně domnívají) ale je název určitého typu vedení porodu je porod ovlivňovaný zásahy z venčí (chemicky urychlovaný, vyvolaný...), smí probíhat jen v porodnici za přítomnosti lékaře (což neznamená, že tak probíhá každý porod za účasti lékaře, jen že jen lékař smí ordinovat prostředky pro řízení porodu. K medicínskémo porodu mohou být vážné důvody (nutné vyvolání porodu,..., nebo důvody kapacitní např. moc rodiček v jednu dobu, nebo zvykové tedy oblíbené "takhle to u nás děláme" popř. "jinak to nejde/neděláme"
OPERATIVNÍ POROD = porod sekcí, kleštěmi, vakuem (Porody kleštěmi a vakuem mimochodem výrazně zvyšují riziko inkontinence u ženy. To už mi nemusíte věřit, ale pokud pohledáte, zjistíte pravděpodobně, že nejvyšší šanci na zakončení kleštěmi nebo vakuem mají medikované porody s umělým posílením kontrakcí a nevhodnou polohou rodičky, kdy dítě se dostane ve špatné pozici do polohy, kdy je pozdě na sekci, nejšetrnější řešení k matce i dítěti je pokus o přirozený porod a pokud je komplikace, tak místo medikace řešení sekcí rovnou nebo jen velmi citlivé a jemné "popostrčení medikací" aby se vyhnulo riziku kleští a vakua, vyloženě medikovaný porod má z tohoto pohledu význam jen tam, kde je z VÁŽNÝCH důvodů nutné vyvolání porodu a matka souhlasí s pokusem vaginálního porodu před sekcí i přes riziko použití kleští. CS zvyšuje rizika pro matku, ale kleště případně Kristellrova exprese též, také CS přináší riziko poporodní adaptace dítěte, protože dítěti pomáhá šetrný postup porodním kanálem s "nastartováním některých funkcí", ale tato rizika z CS jsou velmi malá v porovnání s riziky kleští a Kristellerovy exprese pro dítě, navíc v porodnici umí rizika s adaptací dítěte po CS, pokud na ně dojde, velmi dobře kompenzovat. Za zvážení obou dvou variant stojí snad jen to, že při plánované sekci má rodička i plodu jistotu, že porodí sekcí, kdežto při pokusu o vyvolání porodu je sice riziko kleští, ale není to jistota, určité množství medikovaných porodů proběhne poměrně šetrně k dítěti i matce. Takže tady by měla mít každá rodička možnost, zvážit co z toho raději.)
NEASISTOVANÝ POROD je porod, který se nechává probíhat sám, nemonitoruje se vůbec stav dítěte ani matky ani postup dítěte v porodních cestách a jeho výsledek je tímto plně ponechán na přírodním výběru, patologické stavy které pokud je nepostřehne VČAS sama matka a neodjede do porodnice (což je výrazně menšéí šance, než když je monitorována PA) při něm vždy končí špatně. (Nicméně dokážu pochopit takovou matku, která má zkušenost s komplikacemi u medicínského porodu bez volby polohy a cítí, že hodně z toho je dáno její fyzilologií a tu nezmění, tudíž je téměř jisté opakování scénáře od určité velikosti plodu, tak že pokud nesežene v dojezné vzdálenosti porodnici nebo PA která by jí umožnila přirozený porod radší riskne porod neasistovaný, kde riziko je jen při patologii, které chodí statiscky vzácněji než to, co zrovna jí a jejímu dítěti osobně hrozí z medikovaného porodu nbez volby polohy v jí dostupné porodnici. Jenže to z mého pohledu není selhání rodičky, ale fatální a testuhodné selhání systému péče o těhotnou a rodící matku a o šestinedělku.
|
cizinka1 |
|
(23.10.2011 10:56:45) Bludicko, odkud jsou tyto definice?
Dle literatury, kterou jsem zvykla cist, mela bych prvnim dvem par vyhrad:
V prirozenem porodu se klade duraz za psychickou pohodu a fyzicke pohodli rodicky. I kontrolni procedury se povazuji za intervence - proto u nizkorizikovych se nepouziva CTG, pouze dopton nebo poslech. V klinice kde pusobil ten, kdo principy zformuloval a vysvetlil svetu -Michel Odent - prirozene se rodily i komplikovane pripady. Samozrejme, pokud se objevi komplikace, nastupuje zasah, ale neni to tak jak se interpretuje casto, ze poloha KP nebo nebo VBAC nemuze byt vedeny prirozene. Prirozeny porod, neni porod samotny, prirozeny porod je spise metoda vedeni porodu, a tak neni protimluv rict, ze i prirozene vedeny porod muze skoncit operativne.
Jeho protiklad spise bych nazyvala porodem vedenym aktivne (active management of labour). Ten take je spise metoda, a paradoxne muze probehnout nemedikovane a pouze s PA, pokud spada do tabulek. Kdyz za hodinu rodicka zvladne otevrit si predepsany centak, sankce nenastupuje. ALE: kontrola postupu porodu vaginalnim vysetrenim a pravidelne KTG jsou take intervence, u prirozeneho porodu z rutinnich duvodu nepripustne.
|
cizinka1 |
|
(23.10.2011 11:12:52) Doplneni k druhemu odstavci: Pokud se objevi komplikace, KTERE ZNEMOZNUJI NORMALNI POSTUP PORODU ANEBO OHROZUJI NA ZIVOTE, nastupuje zasah...
|
BludickazBC |
|
(23.10.2011 11:18:40) Ano, takhle jsem to myslela s tím, že posoudit toho umí většinou právě zkušená PA, proto tam je jako strážce této hranice. Komolikace, které sa dají rodit přirozeně nejsou z mého pohledu komplikace (i když MUDr Pařízek by asi říkal něco jiného )
|
|
|
BludickazBC |
|
(23.10.2011 11:15:58) Aho, ale poslech doptonem je prováděný za účelem zjišťování srdeční akce plodu, tedy se s ním monitoruje stav plodu monitorovat = kontrolovat, sledovat monitorovat ozvy lze různými způsoby kardiotokografem (kterému se hovorově říká monitor, takže asi možná máš na myslí monitorování kardiotokografem, které je nejvíce rušivé, takže nejméně žádoucí, vlastně má výhodu hlavně pro lékaře že zůstává záznam na papíře pro případné spory a stavu plodu během porodu a taky, když lékař a PA nemá čas, tak že nechá kardiotokograf zapisovat třeba půl hodiny a pak behěm 30 vteřin přečte zápit aniž by musela ztrácet čas s rodičkou) dále se dá monitorovat dopplerem (i ve vaně). Přirozený porod samozřejmně může končit operativně, ale pak už to není přirozený porod. Jen pokus o přirozený porod, který musel být z důvodů vážných komplikací řešen operativně. Jasně KP ani VBAC není sám o sobě zábrana pokusu o přirozený porod (naopak právě u nich přirozeně vedený porod snižuje rizika oproti medicínsku (aktivně) vedenému porodu. Zkušená PA na zjištění postupu dítěte a polohy dítěte pokud je tuto informaci třeba fakt nepotřebuje vnitřní vyšetření, pohmátne to přes břicho
|
cizinka1 |
|
(23.10.2011 11:28:41) Bludicko, tak tak, rozumime se. Chtela jsem dovysvetlit ty pojmy, ktere muzou byt interpretovane dvoji zpusoby.
Totiz casto lidi agresivni startuje na "ty nezodpovedne nany" ktere nevedi co chteji, a tvrdi ze nekde v prazske nemocnici zazili porod prirozeny - teda jen s PA a vaginalni cestou. Jednou kdyz jsem odpovedela, ze prirozene v prazske porodnici ani nahodou, proto ze tato metoda se tam nepraktikuje, jedna hodne se urazila a brala to velmi osobne. Ale jde vlastne o nedorozumeni, ty ktere vedi, ze je asi petiprocentni sance dle UZIS zvladnout to bez uterotonik, vedi, proc bezne metody vedeni porodu se vyhybat.
|
cizinka1 |
|
(23.10.2011 11:30:19) 5procentni sance proto, ze zbytek z 80 procentu porodu jsou porody operativni planovane.
|
|
kosatka2 |
|
(24.10.2011 14:21:00) PA Štromerová nám na kurzu říkala, že byla u porodu v Podolí, který přirozeně proběhl, včetně lotosového porodu. PA Vnoučková taky tak svědčila, (akorát bez lotosu), ale prý záleží na personálu, a ten se dá v Podolí taky zaplatit předem.
|
Tante Ema |
|
(24.10.2011 14:28:31) Pár úplatečků a je vystaráno... Já bych radši tu vlastní PA a klidně jako samoplátce, stačí, když ji nechají pracovat. Paní Vnučkovou znám a vím jestě, že dávání úplatků neschvaluje, neprovozuje, dtto bakšiše nepřijímá, živí se poctivě.
|
kosatka2 |
|
(24.10.2011 15:46:39) a ona pracuje v Podolí? zas tolik to nesledu. Přijde mi, že zaplacená PA, která je celou dobu u porodu, nezdrhne na konci směny, se kterou se rodičká zná a důvěřuje jí musí být i pro porodnici přínosná. Legální rámec tohoto neznám, pokud jsou to nelegální úplatečky či bakšiš, nedaněný příjem, nevím, není to můj případ. Předpokládám ale, že rodící žena chce udělat vše pro to, aby se cítila dobře.
|
|
|
cizinka1 |
|
(24.10.2011 14:31:07) Kosatko, velice by mne tesilo, kdyby to byla pravda. Ale je tam otazka, zda porod prirozene stihl probehnout anebo byl skutecne prirozene vedeny. Treba opravdu se tam dalo domluvit monitoring pouze doptonem a okem PA? Dalsi vec, zda to jde regulerne domluvit - pro porodne plache nejistota na zacatku a nejistota, co bude, az se vymeni smeny nebyva k prospevhu. Z Podoli se nekdy donasi dobre veci, ale zaroven i jine. Ale chci ti verit, treba tak to bylo.
V tomto nedorozumeni o kterym referuji slo opravdu o nedorozumeni, ta zena, ktera se zbytecne kritizovala domarodky ze se vymysli to, co je dostupne, neznala pojem slova "prirozeny porod" tak, jak je pouzivan.
|
kosatka2 |
|
(24.10.2011 15:25:02) Podrobnosti nevím, ale když PA Vnoučková a Štromerová říkají, že tak proběhl, nevidím důvod, proč to od těchto bab zpochybňovat. Bohužel to asi většinou není tak, že bych přišla rodící a řekla: chci to přirozeně (jako v kadeřnictví). Personál je tam pestrý a lze domluvit ledacos. Bohužel co vím, na spoustu věcí má personál dost opačné pohledy a je dost trapné pozorovat, jak kolega pomlová druhého z důvodu odlišných postupů... A co jsem netušila že existuje, dovedou podávat nějaká homeopatika pro dobrý porod a podává je PA.
|
cizinka1 |
|
(24.10.2011 15:38:43) Kosatko, ja tech obou dam moc vazim. Ten jediny duvod je mnohosmyslnost slova: metoda (se vsim co ji patri), prirozeny prubeh (bez leku, bez zasahu a s par zvlastnich ustupku z rutiny), a dobry pocit rodicky, ze to bylo prirozene. Vetsinou na ten dobry pocit a pro dobry pocit clovek laskave a s chuti prikyvne, uvede dobry priklad, ze je to mozny, ale ve skutecnosti treba tam slo o nahodu nebo o kompromis, ktere jine by fakt nesedel. V Brne take pry se rodi prirozene, ale kdyz se podivas bliz, tak je to jako prodavat prumyslovou produkci se znackou bio, jen ze za podvod nikdo nestiha. Je tam pak otazka, kdy konci dobra vule a dobre umysly a kdy zacina se podvod.
Ale treba jo, jen mne zajimali by detaily: procedura domluvy, garance dodrzeni i pri zmene smeny a take prispusobivost k vlne od pediatru.
|
kosatka2 |
|
(24.10.2011 16:29:32) Já jsem reagovala na to, že výše píšeš :a tvrdi ze nekde v prazske nemocnici zazili porod prirozeny - teda jen s PA a vaginalni cestou. Jednou kdyz jsem odpovedela, ze prirozene v prazske porodnici ani nahodou, proto ze tato metoda se tam nepraktikuje, jedna hodne se urazila a brala to velmi osobne" - já chápu, jestli se urazila. Kdyby někdo chtěl zpochybňovat moje zkušenosti u kterých nebyl, nevidím důvod, proč bych se s tíním měla bavit.
No a tady je další případ od paní Jiráskové: http://www.azrodina.cz/3595-vyjimecna-porodni-zkusenost-z-podoli
K nějakému optimismu je samozřejmě daleko, jen mi nepřijde dobré říkat, že to NEJDE, spíš osobně považuji za důležité podílet se na změně.
|
BludickazBC |
|
(24.10.2011 17:39:01) Takže k posledním otázkám. V Praze - Podolí je za určitých okolností s některými směnami přirozený porod možný. Ne, však tak dlouho po odtoku vody jako u mě, ne v tak velikém soukromí a není to taková sázka na jistotu, abych se na o to se svojí plachostí porodu mohla spolehnout. Tedy pro některé ženy, co ví co chtějí tam možnost je (pokud se jejich potřeby a představy vejdou do rámce jaký "nejalternativnější část" Podolských směn unese a pokud v Podolí není stopstav, což je komplikace nezřídká). Znám osobně několik žen, které tam skutečně opravdu přirozený porod (i podle mých náročných kritérií) měly. Jen mají přirozené průběhy svých porodů blíže "tabulkám".
|
cizinka1 |
|
(24.10.2011 18:32:57) Bludicko, to je presne ono. Kdyz nekdo se strefi do tabulek, problem nema nikde. Az s pediatry.
|
|
|
cizinka1 |
|
(24.10.2011 18:27:53) Kosatko, prece jsem o tom jiz psala: slo o nedorozumeni predevsim, ktere vychazi z toho, ze slovo "prirozeny porod" se pouziva nekolika spusoby. Za prve ta pani agresivne startovala prvni. Za druhe, jsem o jeji porodech jiz neco vedela, dle prirozene METODY (to je to predevsim, o co jde domarodkam, o PODMINKACH, ZPUSOBU KONTROLI, a VELMI NIZKE INTERVENCNOSTI predevsim jde, ta pani fakt nerodila. Ja jsem daleka od toho, aby spochybnovala neci zkusennost, nebo neci spokojenost: kazdemu co jeho jest, a cizi volby mne nevzrusuje. Ale kdyz mi rekne, ze jsem (anebo jine zeny, ktere voli podobne) krava nebo kravy proto, ze riskuji porod mimo kliniku, kdyz v Praze ona porodila prirozene, tak ja ji samozrejme odpovim, ze neporodila dle te metody, ktere mam duveru.
Ja nechci byt osobni a vyjadrovat se, zda chci rodit jako pani X nebo pani Y. Samozrejme chapu, ze kdyz napisu, ze nechci to, co jim vyhovovalo, nekdo jednodussi se urazi. (Naopak to neplati, mne nevzrusuje, kdyz nekdo rika, ze nepral by si moji volbu).
Jde mi v teto diskusi predevsim o tom, ze velmi snadne se pohadame nebo podlehneme manipulaci proto, ze pouzivame pojmy ruznymi zpusoby. At volime cokoliv, bylo by dobry vedet co predem, CO PRESNE PREDEM a jake rizika a vyhody to ma. V tomto ohledu mne vadi komercni pristup zpivat hezky dokud ptacka lapaji... Pisu snad srozumitelne? Co se tyka vysledku "prirozenych" porodu v prazske nebo brnenske porodnicni rezii, nejsou pro mne presvedcive. Brnenska FN sice ze vsech FN ma nejnizsi podil CR, ale pouze o par procent, a cenou za to je, ze v Brne temer nejde domluvit se porodnika (totiz verejnym tajemstvim je, ze ty se vetsinou domlouvaji na CR bez jasne indikace). O vysledcich prazskeho CAPu na Bulovce hlasite mluvi a pise Zahumensky (a i v filmu Porodni Plan) Nepodeziram toho pana z nepredpojatosti, ale asi neco te pravdy bude, ze v CAPu rodilo vice nizkorizikovek cisarem nez v "klasickym" oddeleni. Nesouhlasim s jeho vysvetlenim, ale klic nachazim spise v popisech jak po vetsinou v CAPu rodilo: se spoustu vyrusovani, nekdy s nesmyslnymi doporuceni, s nevyzadanym couchingem koucovanim od PA a pod, vycerpanou predali porodnikum - zkratka, jak v Brne. Kompromisy v teto sfere se delaji blbe... Tak proto je dobry nehadat se a nezastrasovat, ale rict jasne kde co k sehnani je a kde neni.
|
cizinka1 |
|
(24.10.2011 18:53:49) Pro uplnost je treba rict, ze CAP mel nekolika obdobi, a spolupracovaly tam ruzne PA. Ty prirozenejsi odtamtud byly vystvane.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
BludickazBC |
|
(23.10.2011 11:32:09) omlouvám se za překlepy, zápit = zápis samozřejmně = samozřejmě doppelr a dopton je to smé (napsala jsem to tak nepřehledně, že to může vzbuzovat dojem, že jde o dva různé způsoby)
|
BludickazBC |
|
(23.10.2011 11:33:38) Zas překlepy dochází mi baterie v klávesnici a ještě tu mám tlačítekchtivé batole, omlouvám se, ale snad to po mě přeluštíte.
|
cizinka1 |
|
(23.10.2011 11:46:15) Bludicko, to vubec nevadi, pochopitelne to je. Na rozdil od toho, co jsem napsala ja.
Takze porodnicka skutecnost dle celonarodnich statistickych vysledku je, ze pres 80 procent porodu probiha s uterotoniky, a v tom zbytku 20 jsou planovane cisarske rezy a to drobne neco, co stihne porodit bez popohanejici medikace (ale to jeste neznamena, ze bez jinych zbytecnych intervenci). Jsou to takove udernice, kterym vrele gratuluji, ale netroufla bych se doufat, zebych se k nim zaradila.
|
|
|
|
kili | •
|
(23.10.2011 12:09:35) rozdíl mezi KTG a UZ vyš. (včetně těch, které využívají Dopplerův princip) zjevně nevnímáte.
|
BludickazBC |
|
(23.10.2011 12:44:56) Nebojte rozdíl mezi KTG a UZ vyšetřením vnímám velmi dobře. KTG i použití doppleru (u něhož má PA nebo lékař s dostatkem zkušeností s přirozeným porodem přehled kupodivu i o kontrakcích, byť je nezjišťuje tím doppterem, terým zjišťuje jen ozvy), jsou dva způsoby ke zjišťování nitroděložního prospívání nebo neprospívání plodu pomocí toho jak se chovají ozvy plodu mimo kontrakci a při kontrakci. KTG zaznamenává ovy i kontrakce a vykreluje graf kontrakcí a graf ozev. Doppler zaznamenává pomocí UZ ozvy plodu aniž by je zapisoval, takže PA nebo lékař musí být během celého časového useku a kontraskce u toho musí zjišťovat a vyhodnosovat bez přistroje, trochu náročnějšé na čas i zkušenost lékaře nebo PA. Jinak samozřejmě vím i to, že kromě "dopplera" jsou i jiné přístroje na principu ultrazvuku, které se používají k diagnostice v porodnictví i mimo porodnictví.
|
kili | •
|
(23.10.2011 12:53:48) - OK, takto podané by to i vyhlíželo jako od orientačně vnímajícího, nebýt té věty o větší náročnosti (jaké ) UZ vyš. - otázka na KIWI se netýkala diagnostiky
|
BludickazBC |
|
(23.10.2011 13:08:33) Ta časová náročnost je jasná KTG po dobu vyšetření zapíše při dobře upevněnené sondě "mašinka sama" (a instalovat ji na matku může PA čímž šetří čas lékaře) a lékař nebo PA vyhodnotí po x minutách záznamu podle těch křivek, jak se plodu vedlo při kontrakcích, takže k tomu potřebuje znalosti a zkušenosti na správné vyhodnocení záznamů, ale časově to je méně náročné. Při použití dopplera tam musí celou dobu tvrdnout PA nebo lékař, protože doppler 1)nezapisuje a nedělá graf, takže to musí být personálem porodnice vyhodnocováno kontinuálně a aktuálně (živě) v čase, 2)nezaznamenává kontrakce, takže ty musí současně s posuzováním ozev posuzovat PA nebo lékař empiricky (na zjištění kontrakcí nemá v tu chvíli "mašinku", ale jen svoje smysly)
|
kili | •
|
(23.10.2011 14:50:00) nebylo notné zdůvodňovat, jen určit jakou náročnost máte na mysli,
|
Hanka 75 |
|
(25.10.2011 1:14:58) Kili, doufám, že takto byste nemluvil s rodičkou. Aby mne při vysvětlování nekdo "utl" odpovědl touto větou: nebylo třeba zdůvodňovat jen... necítila bych se dobře.
|
kili | •
|
(25.10.2011 2:43:07) nechápu proč mi to píšete, reagoval jsem na tvrzení mně neznámého nicku, zkuste dle vlákna diskuse vysledovat oč šlo
|
|
|
|
kili | •
|
(23.10.2011 14:50:45) a to KIWI patří kam ?
|
BludickazBC |
|
(23.10.2011 15:08:46) porod vakuumextraktorem
|
kili | •
|
(23.10.2011 16:23:07) tedy jakjo operativní porod "mimochodem výrazně zvyšují riziko inkontinence u ženy" ???
|
BludickazBC |
|
(23.10.2011 16:30:32) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21897313 citace: "CONCLUSION: : Although spontaneous vaginal delivery was significantly associated with stress incontinence and prolapse, the most dramatic risk was associated with operative vaginal birth."
|
kili | •
|
(23.10.2011 16:35:57) no to je OK, i proto se ptám, zda porod per vex KIWI počítáte do operativních
|
BludickazBC |
|
(23.10.2011 17:17:11) V zásadě jo, pro matku při porodu s VEXem podle některých výzkumú klesá oproti kleštím riziko anální inkontinence až o polovinu (což je více než slušné snížení rizika ) Ale co se týče bezpečnosti plodu jsou výsledky natolik nejednoznačné (někde vyšší rizko pro plod než kleště, jinde srovnatelně bezpečné s kleštěmi). Do toho indikace k použití kleští a VEXu se upně nepřekrývá jen prolíná. Vzato z mého pohledu, situace je příliš málo jednoznačná na to, abych byla vklidu pokud by zmiňovaný zachraňovaný plod byl moje dítě. Jediné snesitelné pomyšlení na VEX je pro mě při sekci v případě obtížného vybavování plodu (plovoucí hlavička) kde bych doufala v potřebu menšího podtlaku. Osobně pokud si mohu vybrat pro svoje dítě i pánevní dno s dovolením volím jako lék první volby polohu v kleku nebo dřepu (konkrétně u mě při jednom porodu klek při jiném poloklek-polodřep (jedna noha na koleni, druhá na chodidle) a nechám dítě vypadnout ze porodních cest bez jeho i mého poranění. Pokud by bylo tak zle, že změna polohy by nepomohla a byla by možná sekce preferovala bych ji. Až poslední volba by u mě byly kleště nebo VEX. V tomhle myslím, že lékař je ten řešení navrhujíci a rodička ten, kdo vybere, čemu dá přednost. Krom toho jsem přesvědčená, že pokud by u mě nezabrala léčba "polohou" problém by nemusel být kleštěmi a VEXem řešitelný, sázela bych na jejich selhání.
|
kili | •
|
(23.10.2011 17:48:28) řeč pravdy je prostá. Otázka zněla, zda porod per vex KIWI zařazujete mezi operativní porody
řeči o některých výzkumech a volbách jsou zbytečným slovním křovím, nejsou odpovědí na onu otázku a pokud se jimi vyjadřujete i o sekci, pak byste měla uvést jiné souvislosti nebo definovat slovo sekce
|
BludickazBC |
|
(23.10.2011 18:13:40) Ano i vakuumextrakci počítám mezi operativní porody včetně použití přístroje KIWI i když pro ženu je statisticky šetrnější než kleště (ovšen ne vždy je použitelná) a za sebe bych ji nechtěla a volností pohybu i zaujímání poloh dle potřeb rodičky v 1. i 2. době porodní jí jde často předejít. Jenže to je to to, co tu v žádných odborných článcích ani učebnicích člověk nevyčte, páč se to tu nebere vážně, že by změna polohy mohla mít na něco vliv a jiná poloha než na zádech se v mnoha porodnicích rodičkám neumožňuje.
|
kili | •
|
(23.10.2011 19:07:22) - no, vex KIWI počítat meti operativní porody je trochu troufalé, snad jako intrumentální, ale k tomu se nemním vyjadřovat. Takže počítáte porod per vex KIWI mezi porody, u kterých je výrazné ono risiko, které s operativními porody spojujete.
- Vy jste porodník a čtete nějaké učebnice porodnictví a nenacházíte tam to, co zde píšete ? No, já se tedy nezaobírám porodnictvím než pokrajově, ale učebnic, které polohy rodící ženy zmiňují, jsou přehršle, stejně jako statí o té věci.
|
BludickazBC |
|
(23.10.2011 22:49:40) Fajn, to je pro mě super zpráva, můžete mi doporučit nějaké seriozní texty a učebnice pro porodníky v nichž by se nalézala zmínka o tom, že pokud žena leží na zádech nebo polosedí na porodním lůžku, kostrč se opírá o podložku a během průchodu dítěte pánví se nemůže snadno oddálit narozdíl od polohy, v kleku, dřepu, lehu na boku, stoje... poloha vede statisticky k nižší bolestivosti a méně nepříjemnému pocitu pro ženu. Něco, co by reflektovalo toto: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14973980 http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1471-0528.1989.tb03226.x/abstract http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1016/j.jmwh.2006.12.011/abstract
|
BludickazBC |
|
(23.10.2011 23:12:45) vypadlo mi tam kdy poloha vede. Takže to "vede statisticky k nižší bolestivosti a méně nepříjemnému pocitu pro ženu" patří k polohám ve dřepu, kleku, stoji... nikoliv k lehu/polosedu na zádech. Omlovám se za nesrozumitelnost
|
kili | •
|
(24.10.2011 7:27:30) - nemohu Vám nic doporučovat, k tomu kompetentní nejsem, pokud jste vystudovala medicínu a vzděláváte se postgraduálně v gynekologii-porodnictví, obraťte se na svého školitele a on Vám patřičnou literaturu doporučí, pokud jste studentkou medicíny, pak Vám patřičnou literaturu doporučí Vaši učitelíé a pokud nejste ani jedno ani druhé, pak Vám dílčí informace z odborných textů poskytnou toliko medvědí službu - sama jste vyhledala na i-netu stati, které - jak jsem psal - polohu rodičky zmiňují, skutečně stačí zadat např. "alternative positions in the second stage of labour" a hned se Vám objeví bezpočet nabídek odborných o věci pojednávajících statí, z českých učebnic můžete využít např. Moderní porodnictví autorů Roztočil a kol.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
BludickazBC |
|
(23.10.2011 11:24:45) Jo a definice jsou můj kompilát z nejčastějších nedorozumění na která narážím na různých psaných diskuzích i diskuzích naživo, kdy diskutující nemají sjednocený slovník a vzniká debata já o voze ty o koze, protože pod tím názvem každý vidí něco jiného. Nejběžnější záměna je právě u sousloví přirozený porod a neasistovaný porod. Další častí záměna je, že spousta lidí se domnívá, že přirozený porodznamená porod mimo porodnici (přitom ten může probíhat v porodnici i mimo porodnici). Aktivně vedený porod (porodníkem) je část medicínských porodů, ale dost potíží dokáže i porod nemedikový, ale třeba jen s omezením poolohy rodičky, takže medicínský porod je širší skupina než lékařem aktivně vedený porod.
|
BludickazBC |
|
(23.10.2011 12:30:09) Problém je samozřejmě s citací zdrojů, páč citovat, kdo co jak nazýval a kdo co jak chápal se prostě nedá. Vlastně je to jen výkladový slovník k mému článku, aby bylo jasné, co jakým souslovím v tom článku mám na mysli.
|
cizinka1 |
|
(23.10.2011 13:19:19) Bludicko, ano, ja nemam problem ti rozumet. Tvuj clanek je velmi pochopitelne napsany, co se tyka popisu tvych potreb.
Muj navrh je pouzivat terminy prirozeny porod a aktivne vedeny porod ve beznem smyslu porodnicke metody proto, ze tim lepe vysvetlis co vlastne zadas od poskytovatelu zdravotnich sluzeb. Pro nej je smerodatne pojmenovani te metody, kterou oni muzou umet nebo neumet poskytnout, nikoliv vysledek nebo jeste v jinym smyslu subjektivni vnimani rodicky. Totiz kdyz rikas, ze hledas misto, kde porodis prirozene, pak od mene pozornych ctenaru a i manipulativnich porodniku muzes sklidit nechapave reakce: nejake zinenky mame, vaginalni porod je take nas optimalni cil, ale ze takto porodis (teda vaginalne a bez vetsich zasahu) nikdo ti zarucit na svete nemuze. Slibit pokud umi ti muzou pouze metodu prirozene vedeneho porodu: coz je vnimani tvych potreb, nejlepe osobou, ktera te jiz zna i za normalniho stavu, prostor organizovany dle tvych potreb, ve kterym na konci ti nebude vse jedno a nespadnes na zada na to jedine misto v prostoru ktere neni kachlickovana tvrda podlaha na zada, ve kterem te podpori abys opravdu nasla to svoji misto a hledala svuj pohyb a polohu, svoje zpusoby ulevy, ve kterem budis mit o hodne vyssi sance na porod bez medikace a vyssi sance na porod vaginalni a neoperativni.
Jsem srozumitelna? Jde mi pouze o to, aby pojmenovani nesvadeli k scestnym interpretacem. A pisu spise pro ty, kteri nechapou, ale chapat chteli by, protoze v jadru se rozumime.
|
BludickazBC |
|
(23.10.2011 13:20:41) Rozumím děkuji
|
|
|
|
|
|
kili | •
|
(23.10.2011 12:13:05) DO KTERÉHO TYPU PATŘÍ KIWI
|
|
|
|