23.10.2011 10:21:07 BludickazBC
Re: myslím, že to mohu mít také tak
Přesně tak. Řešení je rodit v porodnici kde buď nějaká PA která působí i jako soukr. asistentka a má zkkušenosti s přirozeným porodem. (Ne každá PA to umí, mnoho z nich je asistentka "lékaře" u medikací, nikoliv asistentka porodu, která ví jak má může přirozený porod probíhat a co už je riziko vyžadující lékařský zásah a správné posouzení tohoto momentu rozhoduje o zdraví rodičky a dítěte.) Další možnost je dohoda a spolupráce s porodníkem, existují i osvícení lékaři, co přirozený porod umí a respektují, ale je jich též jako šafránu. A rozhodně lepší takový lékař než taková PA co o PP nemá ani ponětí.
Pro čtenáře kteří nevědí, co je přírozený porod přidávám čtyři definice:
PŘIROZENÝ POROD = asitovaný porod prováděný vyčkávacím a monitorovacím způsobem a volbou polohy rodičkou v souladu s potřebami dítěte a může probíhat jen pokud se nekomplikuje. S první komplikací se musí měnit v porod lékařský = medicínký = někdy i operativní (a léčený).
Proto v nejideálnějším případě (je-li to možné což je právě potíž v ČR, že to není možné všude) by měl probíhat v porodnici s přiměřeným vybavením pro případnou komplikaci.
MEDIKOVANÝ POROD často též nazývaný medicínský není každý porod v porodnici (jak se občas z názvu lidé mylně domnívají) ale je název určitého typu vedení porodu je porod ovlivňovaný zásahy z venčí (chemicky urychlovaný, vyvolaný...), smí probíhat jen v porodnici za přítomnosti lékaře (což neznamená, že tak probíhá každý porod za účasti lékaře, jen že jen lékař smí ordinovat prostředky pro řízení porodu. K medicínskémo porodu mohou být vážné důvody (nutné vyvolání porodu,..., nebo důvody kapacitní např. moc rodiček v jednu dobu, nebo zvykové tedy oblíbené "takhle to u nás děláme" popř. "jinak to nejde/neděláme"
OPERATIVNÍ POROD = porod sekcí, kleštěmi, vakuem
(Porody kleštěmi a vakuem mimochodem výrazně zvyšují riziko inkontinence u ženy. To už mi nemusíte věřit, ale pokud pohledáte, zjistíte pravděpodobně, že nejvyšší šanci na zakončení kleštěmi nebo vakuem mají medikované porody s umělým posílením kontrakcí a nevhodnou polohou rodičky, kdy dítě se dostane ve špatné pozici do polohy, kdy je pozdě na sekci, nejšetrnější řešení k matce i dítěti je pokus o přirozený porod a pokud je komplikace, tak místo medikace řešení sekcí rovnou nebo jen velmi citlivé a jemné "popostrčení medikací" aby se vyhnulo riziku kleští a vakua, vyloženě medikovaný porod má z tohoto pohledu význam jen tam, kde je z VÁŽNÝCH důvodů nutné vyvolání porodu a matka souhlasí s pokusem vaginálního porodu před sekcí i přes riziko použití kleští. CS zvyšuje rizika pro matku, ale kleště případně Kristellrova exprese též, také CS přináší riziko poporodní adaptace dítěte, protože dítěti pomáhá šetrný postup porodním kanálem s "nastartováním některých funkcí", ale tato rizika z CS jsou velmi malá v porovnání s riziky kleští a Kristellerovy exprese pro dítě, navíc v porodnici umí rizika s adaptací dítěte po CS, pokud na ně dojde, velmi dobře kompenzovat. Za zvážení obou dvou variant stojí snad jen to, že při plánované sekci má rodička i plodu jistotu, že porodí sekcí, kdežto při pokusu o vyvolání porodu je sice riziko kleští, ale není to jistota, určité množství medikovaných porodů proběhne poměrně šetrně k dítěti i matce. Takže tady by měla mít každá rodička možnost, zvážit co z toho raději.)
NEASISTOVANÝ POROD je porod, který se nechává probíhat sám, nemonitoruje se vůbec stav dítěte ani matky ani postup dítěte v porodních cestách a jeho výsledek je tímto plně ponechán na přírodním výběru, patologické stavy které pokud je nepostřehne VČAS sama matka a neodjede do porodnice (což je výrazně menšéí šance, než když je monitorována PA) při něm vždy končí špatně. (Nicméně dokážu pochopit takovou matku, která má zkušenost s komplikacemi u medicínského porodu bez volby polohy a cítí, že hodně z toho je dáno její fyzilologií a tu nezmění, tudíž je téměř jisté opakování scénáře od určité velikosti plodu, tak že pokud nesežene v dojezné vzdálenosti porodnici nebo PA která by jí umožnila přirozený porod radší riskne porod neasistovaný, kde riziko je jen při patologii, které chodí statiscky vzácněji než to, co zrovna jí a jejímu dítěti osobně hrozí z medikovaného porodu nbez volby polohy v jí dostupné porodnici. Jenže to z mého pohledu není selhání rodičky, ale fatální a testuhodné selhání systému péče o těhotnou a rodící matku a o šestinedělku.
Odpovědět