Dobrý den, zúčastnila jsem se konference Aktivního rodičovství, na které byla přednáška o přirozeném porodu Petry Sovové Hnutí za aktivní mateřství. Paní Sovová popisovala situaci v českém porodnictví, kdy maminky si musí "prosazovat" přirozený porod a to, aby jim do porodu nikdo zbytečně nezasahoval. Proti tomu se během přednášky ohradily dvě paní porodní asistentky z Obilního trhu s tím, že není možné zobecňovat a že některé porodnice se naopak snaží o přirozené porody samy, např. právě jejich porodnice. Také uvedly, že hned při příjmu je běžné se ptát rodičky, zda má porodní plán a jak si představuje svůj porod a že přání rodiček jsou respektována, pokud je to možné.
Bohužel pak vyplynulo s dalšího rozhovoru, že to není tak úplně pravda. Porodní asistentky se prý snaží respektovat přání rodičky, ale pokud jejich přání není možné splnit, tak se jim to snaží vysvětlit a snaží se o dialog a komunikaci.
Pak se přihlásila paní, která rodila doma a řekla, že nevěří, že na Obilním trhu je možné porodit bez zásahů jako doma. Uvedla, že pokud by si přála porod v porodnici s jistotou odborníků v případě komplikací, ale zároveň porod bez zásahů, bez vnitřního vyšetřování a bez elektronického monitoru, tak že nevěří, že by to bylo možné.
Porodní asistenky potvrdily, že toto u nich opravdu možné není, protože monitor a vyšetřování musí maminky podstoupit. Že takový postup je zakotven legislativou a oni jsou zodpovědní za rodičku i dítě. A že prý maminky mohou mít určitá přání, ale některá pravidla porodnice opravdu musí respektovat zase ony. Tím, že žena podepíše souhlas s hospitalizací, tak tím přistupuje na pravidla hry. Prý je to jako s výběrem školy, když dáte dítě do určité školy, tak už pak nemůžete všechno ovlivňovat - jsou dána určitá vnitřní pravidla. Pokud prý žena nechce na všechna pravidla přistoupit, tak může využít ambulantního porodu, tedy jen porodí a pak odejde s dítětem - tím se vyhne dodržování režimu na oddělení šestinedělí.
S takovým přístupem opravdu není možné souhlasit. Jak na to správně ihned zareagovala paní Sovová z Hnutí za aktivního mateřství - ženy mohou odmítnout jakékoli vyšetření a zákrok - včetně vnitřního vyšetřování a monitoru a tento přístup porodních asistentek je tak trochu manipulativní. Pokud se žena rozhodne v porodnici pouze porodit v intimitě a se svým partnerem bez jakýchkoli zásahů a nebude chtít přistoupit na doporučovaná vyšetření, tak to musí zdravotníci respektovat. Žena má na zdravotnickou péči právo, ale nemá povinnost se jí podrobit. Žádná legislativa, kterou porodní asistentky zmiňovaly a která by nařizovala např. provádění monitorů během porodu - neexistuje. Existují určitě jisté profesní standardy, které musí porodní asistentky dodržovat. To ale znamená, že porodní asistentky např. monitor musí ženě doporučit, nikoliv to, že ho musí ženě i proti její vůli provést. Pokud je žena přijata do porodnice, znamená to, že souhlasí s porodem v tomto zařízení, ale nikoliv to, že souhlasí s každou procedurou, kterou jí zdravotníci budou nabízet. Pokud se chtějí zdravotníci chránit, mohou ženě po náležitém poučení při vší slušnosti a bez jakýchkoli konfliktů nabídnout podepsání reversu s tím, že ona si některé procedury nepřeje.
Pokud porodní asistentky v této porodnici neznají legislativu: - čl. 5 Úmluvy o biomedicíně: Jakýkoli zákrok v oblasti péče o zdraví je možno provést pouze za podmínky, že k němu dotčená osoba poskytla svobodný a informovaný souhlas. Tato osoba musí být předem řádně informována o účelu a povaze zákroku, jakož i o jeho důsledcích a rizicích. Dotčená osoba může kdykoli svobodně svůj souhlas odvolat.
§ 23 zákona o péči o zdraví lidu: Vyšetřovací a léčebné výkony se provádějí se souhlasem nemocného, nebo lze-li tento souhlas předpokládat. Odmítá-li nemocný přes náležité vysvětlení potřebnou péči, vyžádá si ošetřující lékař o tom písemné prohlášení (revers). Bez souhlasu nemocného je možné provádět vyšetřovací a léčebné výkony, a je-li to podle povahy onemocnění třeba, převzít nemocného i do ústavní péče a) jde-li o nemoci stanovené zvláštním předpisem, u nichž lze uložit povinné léčení, b) jestliže osoba jevící známky duševní choroby nebo intoxikace ohrožuje sebe nebo své okolí, anebo c) není-li možné vzhledem ke zdravotnímu stavu nemocného vyžádat si jeho souhlas a jde o neodkladné výkony nutné k záchraně života či zdraví, d) jde-li o nosiče.
Závěr: I když většina maminek nebude mít v této porodnici žádný problém a bude spokojena, protože bude respektovat všechna doporučení zdravotníků, nejsem si jistá, s jakým přístupem se setká maminka, která má jasnou přestavu o svém porodu, přičemž tato představa se bude z nějakého důvodu lišit od představy zdravotníků. Vzhledem k reakci porodních asistentek na konferenci mám obavu, že maminka, která se rozhodne odmítnout monitor a bude si za svým stát i přes přemlouvání porodních asistentek, se setká s manipulativním přístupem, který ji nebude respektovat a možná ji vystresuje tak, že ona maminka opravdu nebude moci prožít přirozený porod v klidu a bez stresu. Z výstupu porodních asistentek totiž bohužel vyplynulo, že bez monitoru u nich rodit možné není. Jak takovou rodičku k vyšetření v praxi přinutí, to nevím...
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.