Re: mléčné zuby - Analogosedace
Co znamená ošetření zubů v analogosedaci? Tady je vysvětlení:(našla jsem to na netu, odkaz:http://www.mojezubniordinace.cz/zubni-pece/analgosedace-anestezie.asp
Ošetření v analgosedaci
Pokud je návštěva zubního lékaře a ošetření chrupu pro Vás značně stresující záležitostí, dovolujeme si Vám nabídnout zubní ošetření v tzv. řízené sedaci / analgosedaci. Jedná se o farmakologicky vyvolaný stav, při kterém jsou pocity strachu a stres zcela odstraněny, ošetřovaný pacient pospává v průběhu celého výkonu. Na průběh zubního ošetření si navíc nepamatuje. Tento stav lze navodit vysoce bezpečným preparátem Dormicum Roche (Midazolam) nebo Propofol. Stav je vnímán pacienty velmi příjemně a vždy je hodnocen značně pozitivně. S uvedenou metodou jsou již mnohaleté klinické zkušenosti.
Analgosedace (řecky an=bez, algos=bolest) je stav navozený kombinací analgetika se sedativem. Cílem je utlumit bolest, zklidnit pacienta a uvolnit svaly. Při analgosedaci nedochází k bezvědomí jako u celkové anestézie a pacient dýchá sám, proto analgosedace představuje mnohem menší zdravotní zátěž pro organismus, je u ní tedy mnohem menší riziko komplikací.
Pro koho je řízená sedace vhodná?
Řízenou sedaci doporučujeme velmi úzkostným pacientům podstupujícím rozsáhlejší ambulantní výkon a těm, kdo běžný způsob ošetření špatně snáší, např. malým dětem. Analgosedace je také výhodná u klientů, kteří mají velký strach ze stomatologických výkonů, především extrakcí a zavádění implantátů.
MUDr. Vladivoj Tuzar „Neošetřitelné“ dítě v zubní ordinaci
více informací
Co musím udělat hodlám-li podstoupit ošetření chrupu v řízené sedaci?
Budete-li uvažovat o ošetření v řízené sedaci a my Vám ho doporučíme, stanovíme po dohodě s Vámi a anesteziologem termín ošetření. Vaším úkolem bude telefonicky kontaktovat anesteziologa a dále se řídit jeho pokyny. Požádáme Vás o vyplnění Anesteziologického dotazníku. V den ošetření se dostavíte lačný v doprovodu druhé osoby, která zajistí Vaši dopravu domů. Doprovázející osoba může být též k Vaší dopravě domů vyzvána telefonicky až po skončení ošetření. Počítejte se setrváním 1-2 hodiny po ošetření v čekárně zubní ordinace. Prosíme, nepoužívejte v den ošetření žádný výrazný make-up, lakované nehty či snímatelné ozdoby.
Jak řízená sedace probíhá?
Po telefonickém pohovoru s anesteziologem se v určený den dostavíte k ošetření asi 15minut před stanoveným termínem. Předáte v čekárně zubní ordinace vyplněný anesteziologický dotazník a v případě potřeby Vám budou poskytnuty další doplňující informace. Po usazení do křesla zubní soupravy Vám anesteziolog zavede do žíly na předloktí malou kanylu (stejné jako při odběru krve), která zůstane zavedena po celou dobu ošetření. Anesteziolog pak zahájí aplikaci látky, která rychle navodí velmi příjemný stav a libé pocity. Bolestivost odstraní zubní lékař podáním místního anestetika. Po skončení ošetření se přesunete do čekárny, kde ještě strávíte s anesteziologem určenou dobu. (cca 30-60 minut). Po závěrečné kontrole stavu vědomí lékařem Vás doprovázející osoba dopraví domů.
Jak dlouho přetrvává ovlivnění podaným preparátem Dormicum Roche?
Přestože již krátce po výkonu budete schopni adekvátní komunikace, je potřeba mít na mysli, že úplné vyloučení anestetika z organismu potrvá ještě několik hodin. Z tohoto důvodu není dovoleno, abyste po výkonu šel(šla) sám(sama) domů, řídil(a) auto či jel(a) hromadným dopravním prostředkem. Z důvodu Vaší maximální bezpečnosti nejezděte jako řidič jakýmkoliv motorovým vozidlem, nejezděte ani na kole a jiném nemotorovém dopravním prostředku po dobu nejméně 24hodin. Zůstaňte doma v den výkonu, odpočívejte a pijte co nejvíce, jezte pouze malé porce a lehká jídla. Nepijte jakékoliv alkoholické nápoje po dobu 24 hodin. Je možné, že budete po několik dní rychleji unaven(a), neplánujte proto na tuto dobu žádné delší cesty nebo únavná zasedání.
Vyskytují se nějaké nežádoucí účinky či kontraindikace sedace?
Preparát Dormicum Roche nebo Propofol jsou vysoce bezpečná a snadno ovladatelná anestetika, jejichž účinek lze v případě potřeby okamžitě zrušit příslušným antidotem. Dormicum za běžných okolností neovlivňuje podstatně krevní oběh a ani vliv na dýchání u mladších lidí není většinou klinicky významný. Anestetikum nelze podávat v těhotenství a během kojení, při postižení glaukomem s uzavřeným úhlem, při obstrukční plicní chorobě, ledvinné nedostatečnosti, jaterní nedostatečnosti, při těžké poruše funkce nadledvin, při myastenii gravis a při přecitlivělosti na benzodiazepiny.
Odpovědět