| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Drbárny : Drbárna o Norsku

Chcete medvěda nebo panenku Mášu?

Zkuste štěstí v soutěži s filmem Máša a medvěd, který můžete vidět v kinech od 17.9.2020.

  (?)
 Názory 110 z 32770  [Dalších 32760 >>]
*Hany 30864
1.9.2020 14:22:28
A ještě překlad do lidského jazyka od Pavla H.:

"UMPOD prostě Michalákovy obětoval hned na začátku v květnu 2011, aby si nenaboural systém adopcí českých dětí do zahraničí: Pokud by uznal, že pod českou jurisdikci spadají děti Michalákovy, pak by tam stejnou logikou spadaly i všechny děti adoptované z Čech do zahraničí a jejich adopci by vedle zahraničních soudů musely schvalovat i české soudy - což se nikdy nedělo a neděje."


Na první pohled je patrné, že obchod s bílým masem dobře nese.
*Hany 30864
1.9.2020 14:18:57
Kapitán opět na scéně:

""Předseda Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí se opět pokusil sabotovat pomoc české rodině.
Praha, 31. srpna: Nejvyšší soud odmítl jako nepřípustné dovolání ředitele Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí Zdeňka Kapitána, kterým se úřad domáhal zrušení předchozího soudního rozhodnutí Krajského soudu v Brně, které padlo ve prospěch rodiny Michalákových.
Jde o další neúspěšný pokus úřadu, který má pomáhat rodinám v cizině, sabotovat projednání případu Michalákových před českými soudy. Již dříve úřad neuspěl se stížností u Ústavního soudu.
Případ Evy Michalákové, které byli v Norsku odebráni synové bez možnosti kontaktu s nimi a rozděleni do dvou různých norských rodin, čeká v současnosti na projednání Evropským soudem pro lidská práva. Protože rodina dlouhodobě čelila přezíravému přístupu některých českých úřadů a obě děti mají české občanství, rozhodla se obrátit se svým případem i na české soudy. Zatímco Krajský soud v Brně jednoznačně konstatoval, že o dětech s českým občanstvím může být vždy rozhodováno u českých soudů, úřad Zdeňka Kapitána se dlouhodobě snaží vyloučit z jejich jurisdikce všechny české děti žijící v cizině.
Eva Michaláková v řízení pokračuje i s ohledem na další rodiny, které v budoucnu budou hledat u úřadu pomoc.
„Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí je formálně opatrovníkem dětí. Namísto podpory rodiny ale už několik let všemi prostředky brání tomu, aby v této věci byly příslušné české soudy. Úřad vedený Zdeňkem Kapitánem se opakovaně odvolával a domáhal zrušení předchozích rozhodnutí soudu, který konstatoval, že rodiče s českým občanstvím mohou hledat ochranu i u českých soudů a že jurisdikci soudů nelze stavět pouze na obvyklém pobytu dětí.
"Cestou těchto obstrukcí se mu podařilo dosáhnout toho, že řízení formálně zahájené v roce 2014 fakticky ještě vůbec nezačalo,“ říká senátorka Jitka Chalánková, která se případům Michalákových i dalších rodin věnuje. Jde přitom podle ní o precedentní rozhodnutí, které se může dotknout jakékoliv rodiny českých občanů žijících v zahraničí.
O důvodech postoje ÚMPODu lze podle ní pouze spekulovat.
„Opakovaně nás překvapovalo, s jakou sveřepostí se ředitel ÚMPODu snaží zabránit tomu, aby se kauzou Michalákových mohl zabývat i český soud. Několika právními odborníky jsem byla upozorněna, že za touto snahou ÚMPODu ubránit se jurisdikci českých soudů může být obava, že by úřad musel změnit své postupy při mezinárodních adopcích českých dětí do zahraničí, o kterých české soudy nerozhodují. Děti se posílají do zahraničí na půl roku, aby si zvykly na své potenciální osvojitele, tím se ale změní jejich obvyklý pobyt, a následně o jejich osvojení rozhodují již soudy v přijímajících státech, právě s odkazem na aktuální obvyklý pobyt osvojovaných dětí,“ říká Jitka Chalánková.
Dovolání bylo podle Nejvyššího soudu nejen nepřípustné, protože bylo podáno proti rozhodnutí odvolacího soudu, kterým odvolací soud vrátil věc soudu prvého stupně k dalšímu projednání – v těchto případech zákon podat dovolání výslovně zakazuje – ale navíc bylo podáno měsíc po řádné lhůtě.
Postup řízení před českými soudy
4. 6. 2014 Eva Michaláková podává k Okresnímu soudu v Hodoníně návrh na úpravu poměrů k nezletilým Denisu a Davidovi
1. 12. 2015 okresní soud řízení zastavil s tím, že děti mají obvyklý pobyt v Norsku
6. 6. 2016 Krajský soud v Brně (odvolací soud) zrušil rozhodnutí z 1. 12.2015 a věc vrátil okresnímu soudu.
Soud konstatoval, že „je nepřípustné odmítnout poskytnutí soudní ochrany nezletilým státním občanům České republiky za situace, kdy to zákon (§ 56 odst. 1 ZMPS ) výslovně umožňuje“, a svůj právní názor zopakoval v dalším odvolacím řízení v roce 2017.
Úřad pro mezinárodní ochranu dětí následně podává ústavní stížnost, ta je odmítnuta.
31. 10. 2016 okresní soud přerušil řízení do doby, než norský soud rozhodne o vrácení dětí
28. 3. 2017 okresní soud poté, kdy norské soudy odmítly vrátit děti Evě Michalákové, pokračuje v řízení
1. 6. 2017 okresní soud opět zastavuje řízení, s tím, že projednání věci brání překážka věci rozsouzené (norským soudem);
25. 9. 2017 odvolací soud znovu zrušil rozhodnutí okresního soudu o zastavení řízení
Odvolací senát pod předsednictvím soudce Jiřího Zrůsta uvedl, že „i nyní přezkoumávané rozhodnutí soudu I. stupně, přestože již bylo vydáno po vyslovení závazného právního názoru odvolacího soudu ve dvou zrušujících usneseních, tento názor nerespektuje … Odvolací soud jednoznačně uzavřel, že bez ohledu na obvyklý pobyt dětí je dána pravomoc českých soudů, neboť obě nezletilé děti mají české státní občanství a opatření přijatá v Norsku k ochraně jejich práv a zájmů nestačí. Navíc rozhodnutí norského soudu nebylo uznáno českými orgány veřejné moci, tudíž v České republice nemá žádné účinky.“
12. 3. 2018 okresní soud opět zastavuje řízení, s tím, že děti jsou integrovány v Norsku a pravomoc českého soudu nelze založit jen na základě českého státního občanství (informace o aktuální situaci dětí soud neměl žádné)
4. 2. 2020 Krajský soud v Brně opět zrušil rozhodnutí okresního soudu o zastavení řízení a nařídil, aby v řízení u okresního soudu pokračoval jiný soudce
Odvolací soud současně nařídil, aby věc v dalším řízení projednal a rozhodl jiný soudce než soudkyně Hana Rotterová, protože „dosavadní postup, přístup k projednávání věci i opakovaná rozhodnutí nerespektující závazný právní názor odvolacího soudu jsou dle odvolacího soudu zdrojem průtahů v řízení a důvodně vyvolávají obavu, že jmenovaná soudkyně není schopna provést řízení a meritorně ukončit spor zákonu odpovídajícím způsobem.“
(od 25. 5. 2018 do 5. 11. 2019 okresní soud pořizoval, na žádost odvolacího soudu, úřední překlad norských rozsudků z let 2011 - 2017)
28. 5. 2020 Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí následně podává dovolání k Nejvyššímu soudu a domáhá se zrušení předchozího rozhodnutí
29. 7. 2020 Nejvyšší soud dovolání zamítá jako nepřípustné."Taodvedle 23974
8.7.2020 8:51:03
Toar takze ty na deti mluvis cesky a oni jen nemecky? Ani jako male nemluvili cesky?
Me dcery mluvi prevazne svycarsky i se mnou,nebot v cestine musi premyslet a jde to pomaleji. Starsi umi dobre s prizvukem, mladsi hur ale domluvi se dobre. Minuly tyden si nemohla vzpomenout jak se rika pracky, tak to babicce vysvetlovala cesky ele s nemeckym slovesem "prat".
Na starsi jsem mluvila ale jen cesky, mladsi to od dvou let zacala odmitat,a vzdy kricela ne cesky ne cesky
Tizi 106716
7.7.2020 22:14:27
Měla bych strach jet do Norska s malými dětmi, i jako turista. Bez dětí bych samozřejmě strach neměla. Mně přijde nejděsivější absence právního státu. Skoro v každé zemi se rodiče mohou proti odebrání děti odvolat, stát musí prokázat, že má k tomu důvod, soud to musí schválit. V Norsku to nejde běžnou soudní cestou, rozhodují jakési komise jmenované BV, děti se odebírají, i když se rodiče ničeho trestného nedopustili.

Co si pamatuji případ Michalákových, ve školce hlásili podezření na sexuální zneužívání, protože měl ve stolici stopy krve. Norská nemocnice, kde se chlapec léčil, potvrdila, že se jednalo o střevní problém a že na to bral léky. Přesto už chlapce nikdy nevrátili a preventivně odebrali i jeho malého bratříčka.
...j.a.s... 81911
7.7.2020 15:03:07
Toar, já bych řekla, že pak záleží na té úrovni bilingvismu. Dítě, co mělo jeden z rodných jazyků rodičů pouze krátce v dětství asi nebude mít tak velkou slovní zásobu jako jiné dítě, co v tom jazyce komunikuje mnohem déle.
Zaujalo mne, že jsi psala, že jsi na děti nemluvila česky? To muselo být docela těžké se vzdát mateřského jazyka, pokud jsi třeba byla na mateřské s nimi.
Okolík 129526
7.7.2020 15:03:01
Trvalé bydliště v ČR je nepochopitelný paskvil, dnes naprosto k ničemu.
Inka. 141843
7.7.2020 15:02:28
To tady taky, platíš obci poplatek za každý den.
To ar 157190
7.7.2020 14:52:21
akorat neni nikdo, kdo by na tom trvalem bydlisti bydlel, vetsina ho ma na druhem konci republiky ~:-D
jsou zeme, kam kdyz prijedes, tak se musis hlasit i jako turista, ze tam budes pobyvat, casto to delaji hotely, takze se to ani nevi, ja ale kdyz cestuju na vlastni pest, tak se s tim setkavam,
To ar 157190
7.7.2020 14:50:15
jazyk z ranneho detstvi nezapomenes, on se nekde ulozi hluboko a jeho vybaveni stoji nejake usili, ale uplne ho nezapomenes, moje babicka zila ve Vidni jako dite a pak mluvila zu jen cesky, ale vsechna podstatna jmena mela z nemciny az do konce zivota, takze ceska slovesa, ceska skladby vety, ale vsechno co pojmenovavala bylo v nemcine, celej zivot jsem si rikala, kde ta slova brala, nikdo jiny je nerikal, az kdyz jsem se prestehovala, tak jsem zjistila ze jsou to nemecky pojmy, driv jsem myslela, ze je to neco z nareci, ale tedy ona zila v Sudetech, tak tam se to trochu ztratilo
Žžena 83005
7.7.2020 14:31:24
Institut trvalého bydliště ČR samozřejmě má, akorát to není vězení, takže není povinnost se zdržovat jen tam a nikde jinde.
 Názory 110 z 32770  [Dalších 32760 >>]

Komerční sdělení

Zdejší témata

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.