| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Ostatní : Mikuláš

  (?)
 Názory 110 z 2957  [Dalších 2947 >>]
Filip T. 134358
6.12.2020 15:23:34
Kat a když se ti zdá zajímavý, víš, jak vzniknul název čert?

Pohanskej vládce nebes (hromovládce) každý jaro zápasil s vládcem podsvětí, aby ho donutil vydat vláhu, kterou si přes zimu přivlastnil a schraňoval, přeneseně nutil ho vydat klíč k plodnosti. I Mikulášovy dárky jsou toho symbolem, plodnost se ztotožňovala s bohatstvím (bohatá úroda, bohatý stáda, ale i bohatství v penězích, věřívalo se, že zlato v zemi roste podobně, jako klíčí rostliny). Takže vládce nebes zápasil s vládcem podsvětí, ukázalo se, že je silnější, honil ho a jak se ten honěnej snažil skrýt, vyoral v zemi brázdu.

Různý svatý, na který byla druhotně přenesená postava vládce nebes, u nás např. svatej Prokop, dokázali v další, už křesťanský verzi příběhu vládce podsvětí zapřáhnout do pluhu a tím sloužit (i orbou se zem nutí k plodnosti, k vydání plodů) a vyoral s ním brázdu - črtu - odtud črt, pro lepší výslovnost čert.

V lidovejch pohádkách obvykle čert nebejvá žádnej Satan, ale vládce podsvětí, kterej dobrejm dává a zlý trestá, totéž se odráželo tradičně i v mikulášskejch obchůzkách.
Karkulína 99978
6.12.2020 14:27:38
Svynko, určitě to není celorepublikový zvyk. U nás tedy rozhodně naděluje Mikuláš.
K_at 121378
6.12.2020 13:56:09
Filipe DĚKUJU. To je hrozně zajímavé. A ten závěr pravdivý. Taky to tak vnímám. Mně je líto toho, kdo pláče. Předem nevím, jak kdo bude reagovat.
Filip T. 134358
6.12.2020 13:25:19
Mikuláše bez čerta chápu, zvrhne se to někdy stejně jako pomlázka. Ale přijde mi, že bez čerta je to takový bezkrevný.

Čert je postava, která tomu dává dynamiku. A není divu, Mikuláš byl sice v mikulášskejch obchůzkách tradičně ona nejvyšší autorita, ale aktivně se moc neprojevoval. Hlavní byl čert a právě ten čert byl skutečným dárcem, Mikuláš rozhodoval komu sladký, komu uhlí, původně asi taky přikazoval, aby čert vydal něco z toho, co chránil. Dárky pocházely ze zásvětí, ze země neumírajících, země věčnýho jara a tam vládnul čert. Zásvětí bylo časem ztotožněný s peklem, jehož představa horoucího místa, kde jsou zatracenci mučený horkem, ovšem pochází z Blízkýho východu.

Součástí starších obchůzek bejvala "smrtka", původně průvodce do podsvětí - kostlivec se z ní stal zřejmě ve středověku v městským prostředí, kde se už vytratilo původní vnímání; na venkově se ještě dlouho říkalo "krtice" (tunely do země, stejně jako jeskyně, vedly do zásvětí). Později, opět vlivem šířícím se z měst a taky pod vlivem katolickejch farářů snažících se o teologickou kultivaci obchůzek, byla smrtka vyměněná za anděla. Důležitou součástí obchůzek byla i figura koně, rovněž kůň byl tradičně považovanej za průvodce do podsvětí (uměl tam nejen najít cestu, ale hlavně taky cestu ven). Do obydlí při obchůzkách vstupoval nejdřív kůň.

Původní smysl se vrátit nedá, ale osekáváním a osekáváním se z toho stává celkem nuda. "Tady máš balíček se sladkostma, hezky se uč a poslouchej maminku."
svynka + 3 99495
6.12.2020 12:21:55
Okolíku, to bola jemná fontána bez zvukuvých efektov ~;) (ja vravím všetkému "delobuchy")
Okolík 129526
6.12.2020 12:14:25
Delobuchy - hezká mikulášská tradice.~t~ v tomto pojetí klidně mohou dárky nosit čerti.
Nic ve zlém...
svynka + 3 99495
6.12.2020 12:09:51
Inak sa Vás ale chcem opýtať, či je to len miestny, alebo celoreupublikový zvyk, ale som až nešťastná (či skor rozzúrená?) z toho, keď počujem babičku, ako sa pýta detí:
"Tak co? Co vám dali ČERTI?"


Hlavná postava - Mikuláš - sa ani slovom nespomenie ~7~
babi_ 48341
6.12.2020 12:09:13
Cimbur díky za inspiraci! Když na tu čepici tak hledím, uvědomuji si, že něco takového by tu mohlo někde být ještě po manželovi. Jestli jsem ji neposlala do světa, tedy... no kouknu :-)
svynka + 3 99495
6.12.2020 12:07:40
Síce bez Mikulášskej zostavy, ale nejaké kúzlo som im predsa len chcela vytvoriť, takže najprv sme si na záhrade pustili nejaké "delobuchy", ktorými sme ich chceli privolať, nalákať a potom sme šli domov. Manžel medzitým dal balíčky von, pred dvere a keď zazvonil, tak sa šli deti vonku pozrieť, či im tam Mikuláš náhodou niečo nenechal...

Týmto sposobom sa im predala nádielka od babičky.
Ona im to chcela jednoducho strčiť do ruky, ale to som včas zasiahla.

Nádielka od nás, rodičov sa dávala iným sposobom - deti si na okno dali pančuchu/botu a čakali, že až sa bude Mikuláš vracať "domov" a ak mu "něco zbylo" (napr. to mohol mať pripravené pre iné deti, ale oni zlobily, tak to nakoniec nedostaly...), že či im niečo z toho nedá...
Tie rána milujem, ako sa hrnú k oknám a vybaľujú :-)
Simeona a 3 68216
6.12.2020 10:36:49
Jindy jsme objednávali Mikuláše, loni chodil syn, letos jsem jim každému dala pusu a čokoládový adventní kalendář. Děcka v pohodě, líto to bylo myslím hlavně mně. Ale už jsou dost velcí, nejmladší má 9, takže jde spíš o ty dobroty než o návštěvu Mikuláše s čertem a andělem.
 Názory 110 z 2957  [Dalších 2947 >>]

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.