4.3.2010 12:51:42 helena + veverčátka
Re: atopický exém
S AE máme bohaté zkušenosti. Dcera měla od třech TÝDNŮ. Zjistila jsem (časem a systémem pokus omyl), že jí vadí hlavně mléčné výrobky, vejce, do roku i lepek, ale ten už teď nevadí, některé ovoce (třeba banán, jablko!), ale citlivá byla např. i při zvýšeném množství kukuřice a luštěnin (do roka, pak zase pominulo). Chce to vychytat, pokud s příkrmy začínají a před příkrmy nebyl problém, zkusila bych vysadit různé potraviny na týden a pak zařadit opět do jídelníčku a zkoumat, co to s tělíčkem dělá. My měli těch alergenů velmi mnoho na začátku, takže to bylo složité, ale možná to nebude u kamarádky tak zlé. Velmi často se ekzém projevuje jako alergická reakce na potravinu, ale nemusí. Má jedinečnou příležitost to vychytat hned v začátku, dokud dítě nemá žádné nároky na jídlo (vyřadit potravinu, když už jí dotyčný normálně jí je mnohem horší).
Pokud se nepřijde na souvislost s jídlem, musí se také přemýšlet o tom, v čem perou, tj. žádné příliš voňavé prášky (Persil, Ariel,..), žádná aviváž! - obsahuje velké množství parfémů a v prádle zůstává a při kontaktu s kůží může dráždit. Přidávat máchání navíc, alespoň 1 cyklus, radši víc.
Používat pouze bavlněné oblečení, žádné směsi, to také může dráždit a hlavně se hůře vstřebává pot. I v teplejším prostředí je dobré nechat dlouhý rukáv (např. v létě dávat top a tepláčky, třeba jen tříčtvrteční z velmi lehké bavlny, pot se vstřebává do oblečení a nedráždí na kůži, především jde o inkriminované kožní záhyby, předloktí, podkolení - osobní zkušenost).
Péče o kůži je další faktor a nikdo nepoví co pomáhá. Někdo snese vše a stačí promazat, někdo nesnese téměř nic. Pozor na reakce na lanolin, je v téměř každém krému a může to být příčina zhoršování po mazání. Je důležité najít, zda promazat nebo hydratovat (tj. zda dodat kůži ve větší míře tuk či vodu). Proto často vyhovuje indulona, má vodu a je i mastná.. Dobré zkoušet třeba dvě tři masti na každé končetině jednu a uvidí se.
Internetové stránky, kde jsou celkem dobře zpracované i články jsou: www.potravinova-alergie.info ; dobrá inspirace jsou tyto články: http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atopicky-ekzem-serial.php ; http://www.infodomecek.cz/clanky.php?kat=28 ; jinak stránek je na netu hafo a názorů též. Ani lékař si nemusí poradit. Nám třeba nebylo potřeba kortikoidů, ale důsledné práce a hledání příčiny, testování v čemž lékař vůbec nepomohl (podotýkám, že šlo o alergologa a imunologa). Neztotožňuje se s názorem, že diety jsou dobré, radši dáme Aerius sirup, Fenistil.. a mázneme Locoid. Já ale radši dítěti vysvětlím, proč nejí sýr, než ho denně mazat kortikoidy.
Je to náročné a některé maminky se v tom nechtějí babrat, i na to jsem přišla. Radši pomáznou a jedou dál. Osobně peru v ekoprášku, hodně máchám, dodržuji s dcerou dietu a zkouším nové potraviny opatrně, denně/obden vařím, mažeme už jen 1-2x denně, ale můžeme si dovolit i třeba den dva nemazat, např. při nemoci, kdy to obtěžuje a nic se neděje. Pak už nastává mírná suchost, ale ne ekzém. Už nemusí mít vše 100% bavlněné, ale např. u punčocháčků je to lepší, jsou těsně na kůži. Ekzém nemá žádný, pleť má tak "dětskou prdýlku". Stojí to ale čas, přemýšlení nad jídlem, aby měla všeho dostatek, rostla jak má a nestrádala a pochutnala si, i peníze (krabice jiného než kravského mléka stojí od 30Kč výš) a hlavně se musí chtít.
Odpovědět