13.5.2010 16:48:05 kili
Re: Celoživotní imunita vůči planým neštovicím u dítěte do jednoho roku
Varicella je charakterisovaná m.j.tím, že její základní morfa prochází vývojem od skvrny přes pupen, puchýř ke stroupku. V jistém fázi jsou vidět všechna tyto vývojová stadia pospolu a poté jakoby postupně "dozrávaly" všechny mofry až do stroupku, takže ke konci nemoci jsou stroupky a zbylé puchýřky a to tedy znamená, že jde o normální vývoj nemoci.
Pokud se puchýřky druhotně infikují, např. (většinou) pyogenním streptokokem, pak se mění nejich čirý obsah v hnis a jako takové mohou přetrvávat déle (ba být i zdrojem komplikující spály na principu spály ranné). Nemocný vylučuje Varicella-Zoster virus hlavně v katarálním stádiu nemoci, tedy ještě před výsevem vyrážky, nicméně každá morfa od skvrny po stroupek je infekiční (ale infectiosita stroupků je už minimální).
Takže : pokud jsou puchýřky naplněny čirou tekutinou, nemusíte nad ničím přemýšlet, pokud je jejich oklí zardělé a jejich obsah zkalený, pak je možná sekundární infekce. "Nakažlivá je stále, dokud není vyloupaný poslední stroupek, ta "nakažlivost" je ale už nyní minimální a každopádně není důvodem k isolaci - vyjma zvláštních případů, např. by neměla být ve styku s dítětem, které neprodělalo neštovice a užívá imunosupresivní léky (např. Prednison).
Nejlepší místní ošetření normální probíhajících neštovic je žádné, čili na neštovice nesahat. Vyjma stroupků, při kterých je možno užít krátké koupele ve slabounce růžovém roztoku hypermanganu, ony se pak lépe a hlavně rychleji odloučí. Nekomplikovaná nedotčená varicellla nezanechává jizvy.
Odpovědět