14.8.2010 11:32:40 kili
Re: odklad
- pravdu nemám a ani nechci mít v ničem, pravda není k vlastnění
- paradoxní reakce na benzodiazepiny jsou samozřejmě popisovány průběžně, a to i v běžných terapeutických dávkách, což souvísí se způsobem jejich účinku, daného vazbou na GABA-typ A-chloridreceptory. Jsou tak užívány jako sedativa, hypnostika, svalová relaxancia a antrikonvulsiva. Před nějakou dobou vydali Australané zprávu o hlášených paradoxních reakcích, bylo jich snad jen desítky a jen necelá desetina z toho se týkala dětí, přestože dosud mezi jediná ověřená risika této reakce patří dětský věk a duševní onemocnění (i v rodinné anamnese). Obecně adversní reakce nastávají častěji u p.e. podání.
- efekt diazepamu u dětí je také odlišný od efektu u dospělých, zejména sedativní účinek se u kojenců, batolat a předškoláků příliš neprojevuje
- bendodiazepiny jsou podávány dětem nejčastěji p.o. a p.r. jako profylaxe nebo terapie křečí, kontraindikací je věk do 6 měsíců.
- paradoxní reakci na benzodiazepiny jsem viděl možná dvakrát, a byť je diazepam dětem ordinován poměrně
často, u přijímaných k hospitalisaci jsou naprosto raritní případy, kdy rodiče uvedou potíže, které by této reakci mohly odpovídat
- pravděpodobnost, že po jedné běžné terapeutické dávce diazepamu došlo k paradoxní reakci, nadto po více než půlhodině po podání, je jistě menší, než že popsané potíže byly způsobeny samotnou hyperpyrexií, resp. nemocí při níž k hyperpyrexii došlo. To ale beztak není podstatné (pokud se taková reakce po dalším podání diazepamu neopakovala).
Odpovědět