Chodítka se většinou používají pro děti, které samy ještě nesedí ani nestojí. V této době jejich svaly ještě nejsou vyvinuty, a tak páteř není dostatečně zpevněna a může se nesprávně vyvinout. Následky si tak dítě ponese celý život a v dospělosti může trpět zbytečnými problémy.
Trpí i kyčle, které jsou v chodítku v nesprávné poloze. Dítě vlastně nesedí, ale je pouze zavěšeno v nepřirozené poloze a špičkami nohou se odráží od podlahy.
Mylná je i ta představa, že pomáháme dítěti v psychomotorickém vývoji a že ho naučíme dříve chodit. Není to vůbec pravda, protože tím naopak dítě může přeskočit důležité vývojové stadium, a tím je přirozený vývoj od horizontální polohy k poloze vertikální. Místo toho, aby se přirozeně samo začalo plazit, lézt po kolenou, samo si sedlo, kleklo a postavilo se, může vynechat například lezení, které je velmi důležité. Samozřejmě některé děti samy přeskočí fázi lezení, ale pokud jim nijak nepomáháme a necháme je vyvíjet se přirozeně, děláme pro ně to nejlepší.
Chodítkem můžeme jejich psychomotorický vývoj naopak zbrzdit. Neplatí to sice všeobecně, ale mnoho chodítkových dětí začne chodit později a co je horší, mohou začít chodit po špičkách a pak je nutná zcela zbytečná rehabilitace.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.