2.11.2012 11:45:04 Pam-pela
Re: Trocha "tajemna"
Za sny jsem kolikrát i ráda, vyhodí se z podvědomí věci, které jsou tam nevědomě zasunuté, je to vlastně obrana těla před psychickým přetížením, strachy, staré prožitky a ublížení a tak.
A může to být kombinace obou - úplněk a jiná nezvyklá poloha páteře, krční páteře, hlavy...a může to bránit hlubokému usnutí...té nejvíc odpočinkové psychické fázi. Tady to popisují trochu jinak, ale řekla bych, že nejvíc člověk zrelaxuje při té nejhlubší NREM - kdy je téměř na hranici bez-vědomí. Ta snící fáze je důležitá pro vyreagování psychiky. Tak to vnímám, třeba je to blbě...ale dlouhodobě mělké spaní prostě k relaxaci nestačí.
Spánkové fáze
Přibližně za dvě hodiny po tom, co jsme usnuli, se naše oči začnou nepravidelně a rychle pohybovat sem a tam. Na základě tohoto jevu vědci rozdělili spánek na dvě základní fáze — spánek REM (s rychlými pohyby očí) a spánek NREM.
NREM spánek lze rozdělit na další čtyři stadia, kdy se spánek stále více prohlubuje. Během zdravého nočního spánku se REM a NREM fáze několikrát vystřídají.
Většina snů se nám zdá v REM fázi. Svaly těla jsou naprosto uvolněné, a díky tomu se člověk probouzí tělesně osvěžen. Někteří výzkumní pracovníci se kromě toho domnívají, že během této spánkové fáze jsou uspořádány nové informace a stávají se součástí dlouhodobé paměti.
Během hlubokého spánku (stadia 3 a 4 NREM spánku) krevní tlak a tep klesají, což umožňuje oběhovému systému, aby si odpočinul, a snižuje se tak riziko kardiovaskulárních onemocnění. Navíc během NREM fáze dosahuje tvorba růstového hormonu vrcholu, takže u některých dospívajících je v noci až 50krát vyšší než ve dne.
Jednotlivé spánkové fáze:
Wake (Awake) - bdělost
REM - v této fázi spánku sníme
NREM1 - usínání
NREM2 - lehký spánek
NREM3 - hluboký spánek
NREM4 - nejhlubší spánek
Odpovědět