Re: Jak se chovat, když se pes bojí?
hm, ideálně je desenzibilovat. Takže by to chtělo trochu peněz (nákup petard) a plno času. A pochopitelně spolupracovníka.
Vyrazím někam, kde je pes rád - louka? Psa nekrmím, potřebuji, aby byl nadšený do pamlsků, kterými ho budu odměňovat.
Cca půl až 3/4 km odemne bouchne spoupracující osoba petardu. Pes SNAD nezareaguje - je to dost daleko. Pokud zareaguje - musí jít spolupracovník dál.
Pokud nereaguje, pochválím, dám pamlsek, klidně dál venčím (procházím se, hážu klacíky a pod - to co normálně děláte). Pomocník přijde blíž o cca 50 - 100 m, bouchne. Situace se opakuje - pochválím atd. Jakmile se bouchání přiblíží tak, že pes reaguje, jde spolupracovník opět kus dál a bouchne. Já dávám plno pamlsků a chálím a muckám a mazlím. Jak pec reaguje "blbě" (štěká, vyje, chňape) ignoruji ho. Je dobré domlvit s pomocníkem, že pokud on bouchá, provoní tě, aby jsi zvýšila pozornost psovi, pokud ty neprozváníš, může se blížit, jakmile je třeba jít dál, ty prozvoníš.... Nebo nějaký dobrý tarif
.
Při cca 8 - 10 vycházkách by se měl pes desenzibilizovat (znecitlivět) nas podnět (bouchání), byť by bylo cca 100m od psa. Na větší blízkost bych nešla, pes má FAKT strašně citlivý sluch a mohlo by ho to i bolet.
Jako petardy na výcvik bych zkusila piráty, korzár se mi zdá velký, picola malá. Nikdy ne MEGY!!!!
Odpovědět