26.5.2013 1:07:16 .
Re: Biblický přístup k páchnoucímu bližnímu
Mirku, nečetla jsem diskuzi celou, jen občas sem tam nějaký příspěvek, tak nevím, jestli to tu už někdo nezmínil. Ale čím víc se snažíš dostat zde nějakou odpověď, která by byla napsaná v Bibli, tím víc mám před očima samotného Ježíše. Když uzdravoval ve své době chromé, slepé, malomocné...... myslíš že ti lidé nebyli cítit? Vždyť častokrát neměli nikoho, kdo by se o ně postaral. Ale nikde jsem se v Bibli nedočetla, že by Ježíš někoho pokáral a poučil ve smyslu hygieny. Přijímal s láskou všechny lidi. Ty "voňavé" i ty "nevoňavé". Co třeba Matka Tereza - když sbírala na ulicích Kalkaty polomrtvá různě zahnívající těla a těm nebožákům začala rány omývat? Tedy jsem přesvědčená, že na prvním místě je v Bibli láska. Milujeme-li druhého člověka tak, jak ho miluje sám Ježíš, nikdy nemůžeme vyřknout, že nestojíme o sblížení.
Vadí-li nám na někom něco, máme možnost mu pomoci (pokud dotyčný pomoc přijme). Na modelovou situaci, kterou jsi zde uvedl, se dá reagovat v lásce několika způsoby, ale ani jeden není takový, že bychom dotyčné pěkně naservírovali pravdu (a ještě svůj názor chtěli podkládat Biblí). To totiž může velmi zranit. Naopak podmínkou je přijetí takového člověka, který (podle našeho názoru) potřebuje pomoc. To, že většina našeho národa považuje za hygienickou normu používat deodoranty neznamená, že je to hygienická norma pro všechny. Já třeba nevím, jak to chodí v nějakých kmenech mimo civilizaci, třeba se taky nemyjí a čím víc páchnou, tím víc můžou být nějakým způsobem důležitější. Nelze všechno měřit takovými měřítky, jaké se právě nám zdají být akorátní. To bychom mohli taky dospět k tomu, že se nám nezdají obézní atraktivní a proto nebudeme stát o kontakt s nimi a budeme si od nich sedat co nejdál. Potom by na řadu mohli přijít ti, co kašlou, mají nějaký handicap.... to je jedno.
Tedy chceš-li odpověď podloženou Biblí, pak jednej s člověkem s láskou a vždy měj na mysli, že tělesná schránka je pomíjející. Skutečný člověk je uvnitř.
Odpovědět