5.1.2014 8:21:28 Filip Tesař
Re: Proč byla Velká Morava nazývána velkou?
Ano, "Magna" v tomto smyslu znamená "vzdálená".
Vychází to z tradice řeckého dějepisectví (převzali i Římané), kde bývaly části částí světa mimo Řecko označovány jako "menší" ve smyslu "blízké". Ta vlastní oblast byla situována někde v málo známých oblastech. Když vezmeme v úvahu, že Řecko (Řím) byly geograficky vnímány jako střed světa, pak čím dál od středu, tím rozlehlejší oblast... Ty "malé" oblasti byly také "blízké" v tom smyslu, že byly známé přímo, ne jenom zprostředkovaně, byly v přímém dotyku s řeckým (římským) světem, minimálně obchodně, a byly i bližší kulturně, přejímaly řadu kulturních prvků od Řeků (Římanů), byly "ochočení", přiblížili se, zatímco ti "vzdálení" bývali současně barbarští, divocí, tedy kulturně vzdálení.
Odtud Asia Minor/Malá Asie znamená "blízká" (tj. ta část Asie, která je hned co by kamenem přes Hellespont dohodil), vlastní Asie se táhla kamsi do Číny, o jejíž existenci se i Římané dozvěděli jen zprostředkovaně, díky dálkovému obchodu (znali čínské zboží, ale ne Čínu).
Scythia Minor byla v dunajské deltě, Scythia Magna se táhla za Dunajem do dálek donských a povolžských stepí. Germania Minor ležela v nížinách při Severním moři (dnešní Belgie a Nizozemsko), Germania Magna se rozkládala v lesích daleko za Rýnem, jejichž rozlehlost byla jen tušena a ani se přesně nevědělo, jestli řeka Visla, o které Řekové a Římané slyšeli, teče od severu k jihu nebo naopak. Prostě něco jako vnitrozemí černé Afriky a prameny Nilu pro Evropany 19. století.
Magna Graecia - "velké Řecko" - byla v jižní Itálii s centrem v Tarentu - bylo to vzdálené, daleké Řecko, i když bylo rozlohou menší než vlastni Řecko. Ve středověku bylo Menší Bulharsko to u Dunaje, a Velké Bulharsko na Volze. Podobně i Velké Maďarsko leželo v byzantských představách na Urale, domnělé vlasti Maďarů, ztotožňovaných s Huny. Odtud Hungaria a též Hungaria Magna - Hunové tam domněle kdesi za Volhou stále žili, bližší, menší Hunové/Maďaři byli ti civilizovaní v dnešním Maďarsku.
A s Moravou podobně - Morava byzantská (v dnešním Srbsku), kde shodou okolností leželo i Sirmium (dnešní Sremska Mitrovica), titulární sídlo Metodějova arcibiskupství - a Morava vzdálená, známá jen zprostředkovaně a před Rastislavovou prosbou o učitele prakticky neznámá.
P.S. Kdo uhodne, kde u nás leží Mesopotamia Magna?
Odpovědět