21.5.2015 20:26:27 Neznámá
Re: Co je normální při prodeji nemovitosti a co ne
Smlouva o zprostředkování řeší podmínky toho "co" má RK vlastně zprostředkovat, čili jaká nemovitost a za kolik a podmínky provize.
Podpisy dalších smluv - kupní smlouy (KS) či smlouvy o smlouvy o smlouvě budoucí následují až poté co RK toho zájemce sežene, dřív jaksi stejně není s kým ji sepsat.
V zprostředkovatelské smlouvě (ZS) se nějaké detaily těchto smluv obvykle neřeší, jelikož stejně nejsou známy možnost a podmínky další strany - tedy kupujícího. Leda v případě že má nějaké dané podmínky prodávající může si je nechat dát do ZS, např. delší doba na vystěhování, nějaká časová omezení apod, případně něco čím podmiňuje samotný prodej - třeba že přistoupí k faktickému prodeji (podpisu KS) až bude mít zajištěnu koupi nové nemovitosti.
Ale to jsou spíš specifické záležitosti.
Obvykle se v ZS konkrétní podmínky které budou v kupní smlouvě. RK má totiž nárok na provizi tehdy když se strany obchodu - prodávající a kupující dohodnou a k prodeji skutečně dojde.
V tomto smyslu bych si tedy ZS pohlídala, to se mi zdá na popsaném podivné, že by měli mít nárok kdy najdou zájemce - to ano ale jen když skutečně dojde k prodeji. Tam možná je v té vaší zakopán pes. Ale může jí i to že se RK kryje, protože na rovinu - stává se že RK najde zájemce a ten se pak snaží domluvit přímo s prodávajícím a RK obejít. Tak možná se takto sychrují.
Asi bych to přesné znění zkonzultovala s právníkem, tam se mi to zdá divné.
RK v ZS skutečně neručí za to že peníze budou předány, ani nemůže (nemůže být odpovědná za to celá nějaké třetí strana). ALE mohou mít nárok na provizi pouze pokud dojde k zaplacení,takto to formulované být může a mělo by být
Nicméně to je vše otázka dobře sepsané kupní smlouvy. A seriózní RK zajistí její sestavení tak, aby obě strany obchodu dostaly co jim patří - tedy prodávající peníze a kupující nemovitost.
Obvykle mají RK spolupracujícího právníka, který smlouvy sepíše. U větších obchodů je ale stejně vhodné si to nechat prohlídnout svým právníkem. Seriózní postup už tu byl napsán -
sepsání KS, platba do úschovy, pak vklad na katastr, vyplacení peněz prodávájícímu.
Ohledně úschovy nejlépe notářskou, příp.bankovní. Mmůže být i advokátní - tam je to o shodě na důvěryhodném právníkovi, pokud bych právníka neznala, trvala bych na notářské úschově (tam za škody ručí stát), nebo přes bankovní úschovu.
Peníze se obvykle opravdu nepředávají v hotovosti, leda snad u chatek, nebo nějaká záloha. Nad cca 10tis EUR to ani není legální. A navíc to není zase dostatečná záruka pro kupujícího že vklad bude proveden a on o své peníze nepřijde.
Větší i střední RK jsou obvykle plátci DPH, takže jejich provize DPH zahrnuje (to odvádí státu), nicméně je spíš obvyklé ty procenta počítat včetně DPH. Pro tebe je "nákladem" cena i s DPH, takže si to chce spočítat zda s tím souhlasíš. Provize stejně jako ostatní podmínky obchodu jsou věcí vzájemné dohody, pokud se ti to zdá moc, nemusíš souhlasit a chtít míň. Také záleží i to co je zahrnuto v ceně.
Obvykle bývají v ceně kupní smlouvy, vklad na katastr - tedy kolky, dřív i ten odhad (byl nutný kvůli dani z převodu nemovitostí). V ceně někdy mívají i tu advokátní úschovu když mají dohodnuté ceny se svým advokátem, notářskou ne (ta bývá dražší).
A nezapomeň počítat s daní z převodu nemovitostí, tu platí prodávající.
Odpovědět